Simülasyon: Dwarf Fortress
Rimworld yerine bu oyunu tercih etmemizi sağlayacak duygusallık dışı bariz sebepler var mı?
Ara
Rimworld gibi oyunlar zaten Drawf Fortress'in çakmasıdır.
Ara
(25-07-2020, 22:46)elefsar : Rimworld yerine bu oyunu tercih etmemizi sağlayacak duygusallık dışı bariz sebepler var mı?

Yok açıkcası. Hatta Rimworld çok daha stabil ve bugsız bir oyun diye biliyorum. Rimworld'ü de denedim ama sıkıldım çünkü içinde bulunduğum evren pek ilgimi çekmedi.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni bir geliştirici günlüğü yayınlandı.

https://store.steampowered.com/newshub/a...6659428989 :Selam!

Temel yaratık çizimleri tamamlandı! Önceki yazıların bazılarından da anlayabileceğiniz gibi bu birçok hayvan ve çeşitli fantezi yaratıklar anlamına geliyor. ''Mike'' sonraki işlere kadar biraz özgür kalacak, ''Meph'' ise eşyalar ve binalar üzerinde çalışmaya, bebek hayvanlar ve zombiler gibi türetilmiş yaratık türleriyle ilgili çalışmalara devam edecek.

İşte fantastik yaratıklardan biri, yaramaz bir gremlin.

fb2ae27a4fa1e13a39c49aaf26bff1055cd9faeb.png

Buradaki yaramazlığın ciddi sonuçları olabilir. Gremlinler zeki ve sinsi yaratıklardır, yer altı mağaralarında karşınıza çıkabilirler. Derinlere doğru kazdığınızda yer altı mağarasına rastlarsanız mağaranın girişine kilitli bir kapı koymanız bu mağarada yaşayan çoğu yaratığa karşı önlem olarak işe yarayabilir hatta önlemleri daha da artırıp baskı plakalarına bağlı tuzaklar koyabilirsiniz fakat gremlinler kapı kilitlerini açabiliyor ve baskı plakalarının üzerinden zıplayabiliyor. Resimdeki gibi bir düzenek kolu ile karşılaşırsa bu kolu çekebilir ve düşmanlar için hazırladığınız tuzaklar kendi cücelerinizin ölümüne yol açabilir.

Girişlere veya stratejik noktalara bağlayacağınız savaş köpekleri bu sinsi yaratıklara karşı her zaman iyi bir seçenektir. Eğer köpeklerin cüce arkadaşları ile tatile çıkmasını isterseniz iplerini çözebilirsiniz.

4db28e7501e03be7b0f60b0dc142743092773eee.png

Tabii ki cüce korumalarınıza devriye görevleri vermekte mümkün ama gremlinler gizli kalmayı severler ve iyi bir fırsat yakalamak için koridordaki trafiğin azalmasını bekleyebilirler. En iyisi derin mağaraların girişlerine tüm kalenizi tehlikeye atabilecek bir düzenek kolu inşa etmeyin ha ha! Eğer çok hırslıysanız gremlinleri kandırmak için bulunduğu odanın tabanını çökerten veya odaya su basmasını sağlayan sahte tuzaklar kurabilirsiniz hatta gremlinleri yakalayabilirsiniz.

-Tarn

Gremlinleri yakaladıktan sonra tıpkı diğer yaratıklar gibi eğitebiliyorsunuz. Zeki bir tür olduğu için eğitildikten sonra kalenizin populasyonuna dahil oluyorlar, herhangi bir işte çalışmıyorlar ama yöneticilik gibi makamlarda görev alabiliyorlar.
Ara
Oyunun steam'e ne zaman geleceği hâlen belirsiz sanırım. Başlamak için steam sürümünü bekliyorum, özellikle arayüz/grafik güncellemesi dolayısıyla... Ama sanırım oyunun Steam versiyonu paralı (20$) olacak, umarım Türkiye için Steam'in fiyat düzenlemelerini kullanırlar.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
Vay vay vay! Oyuna yeni ui eklenmiş, yeni menüler ve butonlar gelmiş gözlerim yaşardı. Videoyu çeken saçı başı dağılmış kişi Tarn Adams. Konuştuğu süre boyunca sürekli ileri geri sallanıyor, adamın artık beyni yanmış :d

Normalde Tarn Adams

220px-Tarn_Adams.jpg

Dwarf Fortress Steam - Sonbahar Güncellemesi

Ara
Oyunu ücretsiz halinde epey oynadım. Steam sürümünü dört gözle bekliyorum. Çıkar çıkmaz alacağım. Rzenma'nın konusu çok iyi olmuş. :)
Ara
Ara
Steamde en çok istenen 10 oyun arasına girdi.

unknown.png?width=591&height=464
[+] 3 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(30-01-2020, 21:24)Attila the Hun : Hem bu tarz oyunlara bayılırım hem de cüceler en sevdiğim fantastik ırktır. Ancak şu oyunu bir öğrenebilsem... Rehber gibi bir şey var mı bildiğiniz?
İngilizceniz varsa (kl bu oyunu oynayacaksanız ingilizce bilmemek zaten sıkıntı yaratır) video olarak Kruggsmash adlı abimizinkini önerebilirim: https://www.youtube.com/watch?v=eTeQJOC1H38 tabi çok detaylı değil, oyun boyunca sürekli wikilere girip çıkman gerekecektir, ben bir iki yıldır oynuyorum ve hala ihtiyacım oluyor. Başka rehber videoları da var da ben bakmadım sana kalmış orası.
[+] 1 üye 0leg nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(25-07-2020, 22:46)elefsar : Rimworld yerine bu oyunu tercih etmemizi sağlayacak duygusallık dışı bariz sebepler var mı?
Evet. Rimworld de bulunmayan yükselti sistemi var örneğin, dağlar, mağaralar, madenler, bunlar mümkün oluyor dolayısıyla. Birsürü garip gurup yaratıklar var, ve her şey betimlenmiş oluyor, kılının uzunluğundan kulağının şekline, kolunun gücüne, gözünün rengine. Ayrıca cücelerinizin kişiliği, sevdiği şeyleri, düşünceleri satırlarca yazılmış oluyor, bu betimleme özelliği benim çok hoşuma gidiyor. Bunun dışında trenler, su pompaları, lav pompaları, savunma mekanizmaları, katapultlar, balistalar, ne ararsan var. Bunun yanında cüceleriniz usta sanat ve zanaat parçaları çıkarabiliyor, ve bunlarında betimlemesini okuyabiliyorsunuz. Bunlar cücelerinizin moralini arttırabiliyor, ya da karavanlara satabiliyorsunuz. Bunun yanında gerçekçi dövüş ve yaralanma mekanikleri, yanma, boğulma, donma gibi unsurlar var. Ve dünyanızı yaratırken oyun medeniyetler, dev yaratıklar, savaşlar vs. içeren bir tarih oluşturuyor, bu yandan da çok etkileyici. Binbir türlü ağaç, bitki, hayvani börtü böcek var, ve bunları kürkü, eti, zehiri, meyvesi, şarabı için kullanabiliyorsunuz, ya da evcilleştirebiliyorsunuz. Fındık ağacı bile var, karadenizli genlerimi tetiklemeyi de beceriyor böylece. Cidden sayısız özelliği var, burada sayamam. Sadece duygusallık değil inan bana. Beğenip beğenmemek size kalmış ama ilginç gördüyseniz bir el atmanızı tavsiye ederim :) bedava zaten, steamdeki paralı çıkacak ama http://www.bay12games.com/dwarves/ 'dan bedavaya indirebilirsiniz (bu versiyonu tamamen ASCII'dır, ancak internetten grafikli tileset indirebiliyorsunuz, ben grafiksizini tercih ediyorum şahsen.)
[+] 2 üye 0leg nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun hızla geliştirilmeye ve düzeltilmeye devam ediyor fakat hala bir çıkış tarihi açıklanmadı. Bu ay arıcılık sistemine el atmışlar oynarken hiç arıcılık yapmamıştım. Yabani bir arı kovanı kullanarak kendi yapay kovanlarımızı kuruyoruz bal üretimi tamamlandığında üretimi bölerek kovanların sayısını artırabiliyoruz yada ürünü topluyoruz. Ürünü toplamak arı kolonisini dağıtıyor. Toplanan ürün presden geçirilerek bal, balmumu petek ve arı sütü elde ediliyor. Arı sütü yemek yapmak için kullanılıyor. Bal yiyecek ve içecek yapımında kullanılıyor. Balmumu ise çok çeşitli alanlarda kullanılabiliniyor kağıt üretiminde bile kullanılıyordu diye hatırlıyorum. Hatta wax-worker diye bir meslek bile var. Bundan on yıl önce oyuna hangi hayvan eklensin diye bir oylama yapılmış ve arı seçilmiş böylelikle oyunda arıcılık endüstrisi ortaya çıkmış.

https://steamcommunity.com/app/975370/allnews/

Ara
Bu konuya her ileti girildiğinde "Acaba çıkış tarihi mi açıklandı?" diye heves ediyorum ama şu ana kadar hep hüsrana uğradım.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hayır çıkış tarihi belli olmadı ama başka bir geliştirici günlüğü yayınlandı.

https://steamcommunity.com/games/975370/...3311320630 :Selam!

Kaleniz ile ilgili her türlü veriyi kontrol edip yönetebileceğiniz ana bilgi ekranı üzerinde çalışıyoruz. Bu bilgileri oyunun eski versiyonunda da görebiliyordunuz fakat oyunun çeşitli yerlerine dağılmış durumdaydı. Şimdi ise hepsini bir araya toplamaya çalışıyoruz:

af5b0c0d2e9d9c0ee8b13be9f459baf26e573ec2.png

Gördüğünüz grafiklerin hala yapım aşamasında olduğunu unutmayın bazı görsellerin ve kategorilerin yeri değişecek. Neye benzeyeceğini göstermek için bu görseli hazırladım ama bittiğinde muhtemelen farklı gözükecek, ha ha ha.

Soldan sağa doğru düzenlemeye/güncellemeye devam edeceğiz, ancak veri türleri arasında birçok ilişki var, bu yüzden gözüktüğü kadar basit değil. Örneğin, daha küçük ekranlarda bile (burada görüntülenen 1366 piksel genişliğindeki dizüstü bilgisayar görüntüsünde olduğu gibi), sağ tarafta kaledeki her vatandaş için bir miktar iş, sağlık ve askeri bilgi için hala yer var. Sırası geldikçe ekleyeceğim. Ve 1920 piksel ekranlar, çoğunlukla cüce adlarındaki kısaltmalara ihtiyaç duymayacak. Sekmelerin her biri bittiğinde, eski oyundan kalan menülerin ve sekmesi büyük bir bölümünü düzenlemiş olacağız.

Yaratıklar sekmesinde (eski birimler sekmesi) yeni bir sıralamamız var. Hatta birden fazla sıralama! Ayrıca, oyunun eski versiyonun da görmediğiniz bir stres göstergesi de var. Artık kalenizde sinir krizi geçirmeye yakın veya depresyonda olan tüm cüceler sadece bir tık uzağınızda ve hepsini küçük kıyafetleriyle bir sütunda görmek harika! Henüz bir cüce bebek imajına sahip olmadığımızı fark etmişsinizdir, he he he.

-Tarn

Gördüğünüz gibi Tarn çok komik bir insan ve neşesi geliştirici günlüklüklerine yansıyor. Eski oyunun oynanabilmesi için birçok yardımcı faktör gerekliydi bunlardan en önemli olan üçünü halletmiş gözüküyorlar.

1- Sıklıkla karşılaşılan hatalar yüzünden gerekli olan dfhack. Oyundaki hatalar giderilirse buna ihtiyaç olmayacak.
2- Anlaşılamayan ASCII karakterleri yüzünden ihtiyaç duyulan grafik modları. Gerçi hala ASCII karakterleri ile oynamak isteyenler var.
3- Oyundaki menülerin ilkelliği ve karmaşıklığı yüzünde ihtiyaç duyulan dwarf therapist. Bazı menülerde numlock tuşları ile bazılarında yön tuşları bazılarında ise +,- ile hareket edebiliyordunuz. Özellikle cücelerin sayısı artınca onların hangi işle ilgilendiğini kontrol edebilmek çok büyük bir problemdi.

Oyunun yeni bir versiyonu çıktığında yukarıdaki yardımcı öğeler güncellenmeden çoğu insan yeni versiyona geçmiyordu. Bu eksikler tamamlandığında steam versiyonu çıkacaktır. Steamworkshop desteği sayesinde oyunun gelişimi büyük ölçüde hız kazanacak diye düşünüyorum.
[+] 2 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

2022'yi neredeyse yarılayacağız hala tarih yok. Ama müzik güzel.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-05-2022, 01:10)Onur34 :

2022'yi neredeyse yarılayacağız hala tarih yok. Ama müzik güzel.

Bundan dolayı sıkılıp artık kendim deneyeyim dedim.Starter paketini falan indirdim bir kaç şeyi öğrendim ama mağara içine suyu nasıl getireceklerini çözemedim.Activity zonedan falan bir şeyler yapmaya çalıştım ama yok farm yapamadım içeriye.En sonunda yeter artık deyip kapadım.Çıkış yapmasını bekleyeceğim sanırım.
Ara
Bu oyunun steam versiyonu dediğiniz olay, normal insanlar için geliştirilen grafikleri olan sürüm mü olacak?
Ara
Öyle olmasını umuyorum.
Ara
(08-05-2022, 13:55)Justicar : Bu oyunun steam versiyonu dediğiniz olay, normal insanlar için geliştirilen grafikleri olan sürüm mü olacak?

Evet iki boyutlu grafikler ve bazı basit animasyonlar olacak (yel değirmeninin dönmesi nehrin akması gibi). Daha önce oyunun normal versiyonu için kendi grafik modlarını yapan Mayday ve Vordak ikilisi ile anlaşmışlardı en çok beğenilen grafik modları arasındaydı bunlar daha sonra birisi bu projeden ayrıldı diye okumuştum şu anda tam bilmiyorum çünkü bir süredir takip etmeyi bıraktım. Steam versiyonu duyurulunca tekrar haberleri paylaşmaya devam edeceğim.
Ara

Tarih geldi. 100 tl civarlarında çıkarsa şanslıyız.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.