Simülasyon: Frostpunk
Frostpunk, şehir kurma/hayatta kalma oyunudur. Yapımcısı ise This War of Mine'dan hatırlayacağınız 11 bit studios.

Oyun bugün çıktı.

[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Uzun süredir beklediğim bir oyundu deneyelim bakalım.
tumblr_mjxogyPp2u1qgwg37o1_500.gif
трагедия
Oyunun öncelikle çok iyi bir atmosfer yapısı var.
Müzikler şahane. O atmosfer ve o müzik gerçekten oyun sizi içine çekiyor.
Fakat oyunun çok feci bir zorlu oynanış yapısı var. (Diğer zorlu oyunlar gibi değil mesela siz çok iyi gidiyorum dersiniz oyunda bir anda bir kriz yaşarsınız tüm emekleriniz çöpe gider o nedenle oyunda çok kendinize güvenmeyin) Spoiler vermek istemiyorum hiç beklemediğiniz şeyler karşınıza çıkacak. Oyunun final kısmında kalp krizi geçirebilirsiniz.
Oyunda birisi öldüğünde sanki gerçek biri ölmüş gibi hissedebiliyorsunuz.
Oyunun içine girmiş gibi oluyorsunuz resmen.
Oyunun oynanabilirlik kısmında 2 çeşitlendirme var.
Ve oyunda 2 büyük spoiler var.
1. büyük spoilerde
İnanç mı? Devrim mi?
Bu ikisinden birisini seçiyorsunuz.
Size şöyle bir taktik vereyim devrim seçerseniz işiniz daha kolaylaşır fakat inanç kısmı biraz uğraştırabilir. Başkaldırınız yüksekse devrim seçin asın heil hitler bayraklarını sopaları gösterin halka gıkları çıkmaz.
Taverna, dövüş arenası kurmayı ihmal etmeyin oyunun başlarında.
Size tavsiyem buhar çekirdekleri çok önemlidir. İleride daha üst düzey maden kuracağınız zaman lazım olacaktır.
Otonom makinasını sakın parçalamayın çünkü işçiler gece çalışmaz gece çalışılmayan zamanlarda otonomlar çalışır otonomlar 7/24 çalışacağından dolayı kaynak sıkıntısını daha az yaşarsınız.
Mümkün mertebi oyunda ileri karakol kurup balıkçı köylerine üs kurun yiyecek sıkıntısı çekmezsiniz ama bu dediklerimi oyunun başlarında yapmayın.
Oyunda ileride sağlık çok önemli olacak revir kurmayı ihmal etmeyin.
Sorularınız varsa sorabilirsiniz.
Ara
Oyunu bir heyecan oynamaya başladım, ilk başlarda güzel gidiyordu ancak oyunun sadece senaryo üzerinden gittiğini anlayınca hayal kırıklığı yaşadım, çok kaliteli post-apokaliptik steampunk oyunu olabilirmiş kendileri.

Hadi senaryo üzerinden gidiyorsun, o zaman insanların çektiği zorlukları ve bu karanlık çağı daha iyi yansıtman lazım. Ben açıkçası hiç oyundaki bu havayı alamadım, karlar üzerinde bir şehir kurma oyununa benzemiş.

Görsel kalite, seslendirmeler yine firmanın büyüklüğüne göre güzel ancak atmosfer, senaryo ve yeniden oynanabilirlikte başarısız bana göre. Ama merak edenlerin denemesini tavsiye edebilirim, farklı bir tecrübe en azından.
hby6qc.gif
[+] 5 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun %33 indirimle birlikte Steam Sonbahar İndirimleri bitene kadar 33,50TL. Oyunun tek eklentisi olan Frostpunk Original Soundtrack ise %33 indirimle birlikte 7,03TL.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Oyunu uzun suredir oynamak istiyordum bir turlu de yuzde 50 indirime girip 25 TL ye dusmesine ragmen oyunu almamistim. Aile paylasimi ile Gurt'un kutuphanesinde gorunce bir sans vereyim dedim. Oyunu ben begendim sahsen ama yeniden oynanabilirligi hic yok onu soyleyeyim. Basarisiz bir kac girisiminden sonra sonunda bir campaign tamamladim buraya yorumlarimi yaziyorum.

Lore a gore ozet olarak soguk bir kiyamet gelmis ve insanlar Londra`dan kacmis sizde yeni bir sehir kurmaya calisiyorsunuz. Gunler ilerledikce sicaklik dusuyor ve insanlari isitma ihtiyaciniz artiyor. Survivor tarzi. Dedigim gibi keyifli bir 10-15 saat gecirirsiniz ama dahasi yok bu kadar bence indirimlerde 25 Tl ye alinip oynanir,bunu haktediyor.

32F3280D00DDC1470EA6AA465E88D3DBDB7E98A3

Boyle bir base kurduktan sonra firtina geldi ve sicaklik -150 ye kadar dustu,onlarca olu vermemize ragmen firtinadan sag ciktik ve oyun bitti, bu kadar.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
F/p bakarken performans yerine oynanış süresini baz almak gibi yanlış bir adet yerleşmiş. Konsantre deneyim diye bir şey var. 20 saatlik oyunlar da harikalar yaratabilir. Her oyundan 300 saat açık dünya, yan görev, tüy toplama tarzı bi oynanış beklenmemeli. Frostpunk fiyatına göre gayet yeterli bir deneyim sunuyor. Farklı campaignleri ve farklı zorluk seviyeleriyle tekrar oynamaya da açık. Zira zorluk seviyeleri oynanışınızı da baya etkiliyor. Ayrıca sandbox modu da gelmiş olması lazım.
Sic Parvis Magna
Ara
En yakın indirimde almayı istediğim bir oyun. Konusu inanılmaz ilgimi çekiyor.
Ara
Buhar çekirdeği nereden bulacağım :D

Dört bir yöne keşifçi göndererek bulacaksın arkadaşım :D
Ara

Kanalı hiç görmediğim için Youtube anca önerilenlerime atmış(Gerçi bayadır DanBull gibi kanallara da çok bakmıyordum onun da etkisi olabilir). Baya güzel yapmışlar gerçekten.
hby6qc.gif
Ara
Oyunu bilmeyenler adına (ben de dahilim) arkadaşım benim kanalımda seri'ye başladı. İzlemek isteyen olursa

Ara
Bedava dağıtılıyor https://www.epicgames.com/store/tr/p/frostpunk (hesabınızda kalıyor)
Ara
Frostpunk 2 duyuruldu: https://store.steampowered.com/app/1601580/Frostpunk_2/
IbnE9P2.gif
[+] 5 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
TWOM 2 beklentim vardı olsun bu da olur. Bu firmadan kötü oyun çıkmaz.
Ara
İyi gidiyorduk, aşırı yüklenme sebebiyle core patladı. Overdrive kapatsam nolurdu? Soğuktan ölürdük -120 °C nedir arkadaş ya. Donarak ölmektense patlayarak ölmeyi tercih ettim.
Yani o değil de, gerekli teknolojileri az çok araştırmıştım. Kömür stoğum ve üretimim de sürekli çalıştırma için yeterliydi. Takvimden gördüğüm kadarıyla 2-3 sefer daha sıcaklık düşüşü olacaktı, nasıl sağ çıkılır emin olamadım.
[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-06-2022, 23:50)elefsar : İyi gidiyorduk, aşırı yüklenme sebebiyle core patladı. Overdrive kapatsam nolurdu? Soğuktan ölürdük -120 °C nedir arkadaş ya. Donarak ölmektense patlayarak ölmeyi tercih ettim.
Yani o değil de, gerekli teknolojileri az çok araştırmıştım. Kömür stoğum ve üretimim de sürekli çalıştırma için yeterliydi. Takvimden gördüğüm kadarıyla 2-3 sefer daha sıcaklık düşüşü olacaktı, nasıl sağ çıkılır emin olamadım.

Oyunu geçen sene yazın 2. denememde bitirmeyi başarmıştım. Ancak bitirene kadar insan gerçekten çok çaresiz hissediyor. Öyle bir noktaya geliyor ki oyun, elinden bir şey gelmiyor oyuncunun. Hissettirmeyi başardıkları ile başarılı bir oyun.

İlk oyununu oynuyorsan tecrübe kazanmaya bak. İlk oyununda oynamayı yeni öğrendiğin ve neyin nasıl olduğunu bilmediğinden, daha çok rastgele ilerlediğin için verim az oluyor. Yeni oyuna başlayınca daha dikkatli oluyorsun.
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu arada Last Autumn dlc'sini herkese öneririm çok iyi olmuş. Bir generatörü inşaa eden ekibi yönetiyorsunuz orada. Normalde survival için insanları harekete geçirmek daha kolay ama dlc haritasında motivasyonu da hesaba katmanız gerekiyor. Bu dlc elinizde varsa aynı zamanda endless haritasında generatörsüz oyuna başlayabiliyorsunuz.

bqnJ0RS6cEdLckfrw67jfsfxjhAzzw4Qv8Cz4A2e...daa8a2d1ef
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Geçenlerde almıştım. Dün akşam başlayıp bugün 2 3 saatlik aramda bitirdim. İlk çıktığında Din yolundan giden bir kanalın oynayışını izlemiştim. O yüzden az çok spoiler yiyerek Order yolunda tek denemede oyunu bitirmeyi başardım. Spoiler yemeseydim belki ikinci bir deneme yapmam gerekebilirdi. Son olarak oyunun son kısmı hatırladığım kadar korkunç geçmedi. Gerçi spoiler yememin de etkisi var.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.