Simülasyon: Norland
header.jpg?t=1654091114

Yapımcı: Long Jaunt
Yayıncı: Long Jaunt
Çıkış Tarihi: Mart 2023
Platformlar: Microsoft Windows
Norland, Rimworld, Crusader Kings ve Caesar'dan esinlenerek karmaşık hikayeler üreten bir ortaçağ krallığı simülasyonudur.
ss_711711d000e7b0b572a75864cde355331121e...1654091114ss_5993f7f8386a2c73ed26c17e2f786f01ddcb3...1654091114ss_0fe677871999097bf895cc0d0694b0e1987c1...1654091114ss_835d6c7f68c2c5f41eb60704abbba3922f3c1...1654091114ss_6cde0c80e10361f1792875f602b1debccdb77...1654091114
Steam linki. 
[+] 3 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun mart 2023'e ertelenmiş.
Ara
Rimworld ve Songs of Syx karışımı bir oyuna benziyor. Merakla bekliyorum.
Ara
(05-12-2022, 21:16)elefsar : Rimworld ve Songs of Syx karışımı bir oyuna benziyor. Merakla bekliyorum.
Zaten demişler Rimworld Crusader Kings ve Ceaser karışımı diye. Bende çok merak ediyorum.
Ara
Ara
Son günlükten gelen görseller:

[+] 2 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de tam görüp de konusunu açayım demiştim ki Takeda çoktan açmış. Steam sayfasında mayısta çıkacağı yazıyor, listeme aldım.

Bu oyunun kendi kimliğini oluşturabilmesini ve temel oynanış konusunda RimWorld'ün üstüne koymasa bile hiç olmazsa onu aratmamasını temenni ediyorum. Nitekim Crusader Kings ve Caesar'dan esinlenen kısımları ne kadar iyi olursa olsun RimWorld'den esinlenen temel oynanış ham olursa oyunun oynanabilirliğinin fazla olmayacağı kanaatindeyim.
IbnE9P2.gif
[+] 3 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-03-2024, 19:46)Attila the Hun : Ben de tam görüp de konusunu açayım demiştim ki Takeda çoktan açmış. Steam sayfasında mayısta çıkacağı yazıyor, listeme aldım.

Bu oyunun kendi kimliğini oluşturabilmesini ve temel oynanış konusunda RimWorld'ün üstüne koymasa bile hiç olmazsa onu aratmamasını temenni ediyorum. Nitekim Crusader Kings ve Caesar'dan esinlenen kısımları ne kadar iyi olursa olsun RimWorld'den esinlenen temel oynanış ham olursa oyunun oynanabilirliğinin fazla olmayacağı kanaatindeyim.
Kesinlikle, ne kadar detay varsa, ne kadar uzun oynanış sunar ve bunu Rimworld gibi sıkmadan, her seferinde şaşırtarak aynı oyunu sunmadan yaparsa o kadar iyi olur. Heyecanla bekliyorum.
Ara
Çıkışı 18 Temmuz'a ertelendi.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Doğum günü hediyesi olarak alacaktık, umutluyduk ama bu da hayal kırıklığı olacak galiba. Umarım yanılırım.
Ara
Büyük hayal kırıklığı oldu. Merakla bekliyordum. Bu ikinci erteleniş olduğunu belirtmem gerek. Bundan önce Ocak Şubat gibi çıkması bekliyordu.
Ara
Geç ama iyi çıksın. Beklenir.
Ara
Norland çıkışını yaptı. Henüz alıp deneyemedim. Akşam deneyeceğim. Ancak gözüme çarpan 12$ gibi ucuz bir fiyattan çıkış yapmış olması.
Ara
Ben de çok heveslendim fakat ilk alıcılardan da olmak istemiyorum.
Ara
Çıkar cikmaz aldim oynuyorum firsat buldukça oynuyorum. İlk izlenim oldukça olumlu. Koloni türünde yeni ve eglenceli mekanikler sunan oyunlar cikmasi guzel. Inceleme sabahladiktan sonra gelir.
Ara
Çıkışına 1.5 ay kala haberim olmuştu ve listeme almıştım. Çıkışından itibaren yorumları takipteyim, ilk alanlardan olmak istemediğim için bende. Fakat sanırım 1 hafta içinde oyunu almış ve deneyimlemiş olurum. İlgi çekici duruyor. Fiyatı da gayet uygun şu şartlarda.
Ara
Bugün biraz oynayabildim. İlk bakışta Rimworld'ün ortaçağda geçen hali gibi tarif edilebilir ancak bariz farklı. Ayrıca bilgi pencereleri ve gelen uyarı pencerelerini CK3 arayüzüne çok benzettim. Metinlerin içindeki vurgulanmış terimlere imlecinizi getirerek "pencere içinde pencere" açarak bilgi alabiliyorsunuz. Tıpkı CK3'teki karakter etkileşimleri gibi etkileşimler de bulunuyor karakterler arası. Dünyadaki diğer yerleşim yerleri ile de çeşitli etkileşimlere girebiliyorsunuz.

İlk iki saatlik oynanış için şimdilik fena durmuyor.
76561198034761601.png
Ara
20 saat oynamisim. Oldukca begendim

Oncelikle oyun icin rimworld ve ck2 karisimi dense de oyun temel mekanikleri bence benzemiyor. Hanedan yonetimli koloni kurma oyunu demek daha dogru geliyor. Cunku, hem koloni mekanikleri hem karakterler arasinda iliskiler hep kendine ozgu dizayn edilmis.

Koloni yonetimi
Koloni kurulumunda tum binalar onceden cizilmis, seklini degistiremiyorsunuz. Tek tip oduncu, tek tip tarla gorunusu vs var. Yeni binalar teknoloji actikca geliyor, her kultur kendine ozgu bina 1-2 acilmis olarak basliyor. Kolonide dogrudan yonetebildigimiz birimler asiller, ve kisitli oranda ziyaret eden asil karakterler. Koyde tum ayak islerini koyluler hallediyor, siz sadece asillerle onlara emir veriyorsunuz. Ornegin, agac toplama binasi insa edip koyluler gelince 3 gunde 1 onlara agac toplama emri veriyorsunuz. Bir kere o binaya bakan asil karakter secilince zamani gelince kendisi gidiyor emir vermeye ancak ustunde cok yuk varsa her gun buna zamani yetmeyebilir. Mesela 1 karakter 7-8 tane binayi kontrol ediyorsa ve arada baska isler verilmisse bazi binalar bos durabilir. Bina kontrolu disinda karakterler kendi aralarinda etkilesim yapabiliyor. Kimin kiminle ne yapmasi gerektigini genis anlamda biz kontrol ediyoruz ama bu iliskilerin nereye gidecegini dogrudan secemiyoruz. Mesela iki karakterin arasini duzeltmek icin beraber zaman gecirin diyebilirsiniz ama bunu yaptiklarinda birbirlerine hakaret edip daha beter olabilirler. Bu sonucu etkileyen faktorler var tabiki. Karakterler birbiri ile ava gidebilir, birbirini egitebilir, hukumdarinizdan odul, unvan vs alabilir, koyunuze psikopos atandiysa gidip gunah cikarabilir vs. Benzer etkilesimleri cevrenizdeki ulkelerin hanedan uyeleriyle de yapabilir ve iliskilerinizi etkileyebilirsiniz. Hanedan oldugu icin tabiki, karakterler evleniyor, cocuk yapiyor, cocuklari egitiyor, evlenme cagina gelenleri evlendiriyor, bunun yaninda kralinizin tahtinda gozu olan hanedanin baska uyeleri, memnun degilse isyan baslatabiliyor.

Simdilik bu kadar, daha fazla ayrintilar, ulkeler arasi etkilesimler vs sonra gelecek.
[+] 2 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyuna tum becerilerini onceden sectigimiz hanedanla başlıyoruz. Hanedan icin degisik secenekler var. Kral kralice cocuk, cocuk yerine kralin erkek kardesi, kral ve kizlari vs bir kaç varyasyon bulunuyor. Oyun boyunca bu hanedani genusletmek icin cesitli yollar var. Ganedan dogal olarak docacak çocuklarla genisleyebilir, yaslanıp olecek aile uyelerinjn yerine çocuklar geçebilir,  ancak aktif hanedan uyesi sayısı 5 kisiden fazla olamaz, bu sayiya yetiskin olmamis çocuklar dahil degil. Bunun disinda, ailenin erkek uyeleri disardan kiz alip evlenebilir. Ayrıca arada bir serbest asiller iş aramaya gelir, 10 günlüğüne bunları tutup calistirabiliriz. Köy geliştikçe yeni karakter bulmak cok kritik.

Diplomasi
Oyuna, haritadaki küçük kralliklardan biri olarak başlıyoruz. Oyun sonu hedefi,  tum kralliklari müttefik yada vasal yaparak birlestirip finalde dini otoriteyi de yenerek imparator olmak. 

Başka ulkelerle iliskilerde karskterlerimizi elci olarak yolluyoruz, elci olarak da karakterler arasi ile benzer etkilesim opsiyonlari var. Fazladan elcinin ziyareti, hediye ver, komsuya iftira at, komsuyu kötülemek gibi secenekler de bulunuyor. Ayni menude vassal, ittifak teklifi, tehdit, harac gibi opsiyonlari da kullababiliyoruz. Diplomasi oldukca ayrintili. Komsularin sizi sevmek yada nefret etmek icin 10larca sebebi olabiliyor. Haritada komsunun koylerini yağmalayabilir, haydutlari temizleyebilir yada rusvet vererek koylerine saldirtabilirsiniz. Ittifak lurmak, vassal yapmaya gore çok daha kolay. Elcilinizi dogrudan ittifak teklifiyle gonderebilirsiniz. Ancak vassal icin once talep etmeniz, bir sure cevap icin beklememiz, reddederse ordu gonderip savasmamiz gerek. 

Oyunda cok sey var ogrenecek. Oldukça keyifli oldugunu söyleyebilirim.

Iyi oyunlar
Ara
Oyun  fena değil ancak aşırı eksik. Erken erişim çıktı ve oyunun sürümünün oyun içerisinde 0.39 olduğu görülüyor, ne kadar doğrudur bilmiyorum tabi. Oyun bir Manor Lord dolandırıcılığı kadar boş çıkmış değil. Eğlenceli yönleri var.

Bazı tercihler hoşuma gitmedi. Karakterler şuan ki sürümde problemli duruyor. Rimworld gibi direkt kontrolün olmadığından saçma sapan durumlar ile karşılaşabiliyorsun. Bunun dışında inşaat kısmını da beğendiğimi söyleyemem. Sabit binalar var ve onları inşa ediyorsun. Ancak bunlarında tasarımı kötü, harita da inşa ettiğinizde istediğiniz gibi durmuyor. Ayrıca köy nüfusunun doğal olarak büyümesi gerektiğini düşünüyorum, üreme ile. Şuan ki haliyle sadece göç ile büyüyor. Gerçi bunun değişeceğini sanmıyorum. Üretim kısmının değişmesi lazım. QoL'ı baltalıyor. Bir de yol inşası aşırı ucuz duruyor. Üzerine hiç çalışmamışlar.

Bunların dışında, savaş mekaniği hoşuma gitti. Harita da ki etkileşimler ve olaylar keyifli. Ayrıca teknoloji işini güzel kotarmışlar, kitaplar şeklinde ilerlemesi hoş bir değişiklik olmuş. Ancak biraz üzerine çalışmaları lazım.

Oyun alınabilir, ama %100 alın demem. Şuan ki sürümünde bu tarz oyunları seviyorsanız 5-10 saat arası keyifle oynarsınız. Birde optimizasyon hiç yok. İlerleyen yıllarda aşırı FPS drop yaşanıyor, ona göre alın.
[+] 1 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.