Sistem Toplama Rehberi (Güncel)
Burada Günümüz dolar kuruna göre Sistem toplama rehberi yapacağım fakat bu fiyatlar ileride değişebilir.

Öncelikle eğer kendiniz hatasız uyumlu bir şekilde sistem toplamak istiyorsanız çeşitli elektronik e-ticaret sitelerinin kendi sihirbazları oluyor isim vermiyorum bunlardanda kendiniz toplayabilirsiniz.

Günümüz Dolar kuruna göre en düşük bütçeli toplama bilgisayar:
Sistem Fiyatı: KDV dahil 1.991,23 Tl

Günümüz Dolar kuruna göre Orta bütçeli toplama Bilgisayarı:
Sistem Fiyatı: Kdv Dahil 3.604,42 TL
Günümüz Dolar kuruna göre Üst Seviye Sadece oyun için toplama bilgisayarı:
Sistem Fiyatı: Kdv Dahil 4.634,84 TL

Hem Renderlama, iş gibi konular için hemde oyun oynamak için günümüz dolar kuruna göre üst seviye toplama bilgisayarı:
Fiyat: Kdv Dahil 5.353,68 TL
Günümüz Dolar kuruna göre sadece Renderlama, çoklu çekirdeğe yoğunlaşan işler için toplama bilgisayarı:
Fiyat: Kdv dahil 10.962,73 TL

Günümüz Dolar Kuruna göre RTX Üst seviye Oyuncu bilgisayarı toplama:
Fiyat: Kdv dahil Ne yazık ki 13.007,66 TL
Tek çekirdeğe yoğunlaşan, tasarım, profesyonel işler için sistem toplama:
Fiyat: Kdv Dahil 12.524,37
[+] 1 üye Alduin nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Düşük bütçede intel kullanırken yüksek bütçede amd kullanmak ilginç bir tercih.
441ea13e95237217444e0db6351c9f3d.jpg
[+] 2 üye villager nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-09-2018, 00:01)Finrod Felagund : Düşük bütçede intel kullanırken yüksek bütçede amd kullanmak ilginç bir tercih.

Açıklamasını yapayım hocam, sadece oyun oynanacak ise intel tercih edilmeli. Nedeni ise tek çekirdek performansı.
Yüksek bütçede amd tercih etmemin sebebiyse Amdnin çoklu çekirdek desteği sayesinde renderlama iş gibi işler için ve ileriye dönüklük ve 4k veya 2k çözünürlükte intel ile olan farkları kapatması.

Farkettiyseniz," Günümüz Dolar kuruna göre Üst Seviye SADECE OYUN için toplama bilgisayarı" Bu rehberde intel işlemci kullandım. Çünkü sadece oyun için ve bu sistemde 4k veya 2k oynanmaz.

Hem renderlama hemde oyun için ise ryzen tercih ettim çünkü yukarıda belirttim.

Rtx için ise 2k veya 4k rahatça oynanabileceği için ve ryzen işlemcilerin bu konuda rakiplerine eşit olduğu ve çoklu çekirdek bakımından üstün oldukları için ryzen tercih ettim. Umarım açıklayabilmişimdir.
Ara
Donanım dünyasında işler oyun için tek çekirdek, iş için çok çekirdek kadar basit işlemiyor maalesef. Bugün tek çekirdek üzerinden çalışan bir çok iş uygulaması var. Yani iş için pc toplayacakların kullanacakları programın çok çekirdek performansından yararlanıp yararlanmadığına göre bir seçim yapması gerekiyor.
Ara
(05-09-2018, 00:22)Voidian : Donanım dünyasında işler oyun için tek çekirdek, iş için çok çekirdek kadar basit işlemiyor maalesef. Bugün tek çekirdek üzerinden çalışan bir çok iş uygulaması var. Yani iş için pc toplayacakların kullanacakları programın çok çekirdek performansından yararlanıp yararlanmadığına göre bir seçim yapması gerekiyor.

profesyonel işlerde, renderlama gibi işlerde çoklu çekirdek gerekli.
Oyun için ise şuan tek çekirdek ön planda.  Üstelik yeni nesil ryzen işlemcilerin tek çekirdek performansları çok iyileştirilmiş ve  yeterli.
Günümüzde hiç bir profesyonel renderlama programları tek çekirdek kullanmaz.  Bu global bir gerçektir.
(Sadece)İş için toplayacaklar Ekran kartı firmalarının özel ürettiği profesyonel işler, tasarım renderlama gibi konular için ekran kartlarından seçtim.
Bu tür konularda ise çoklu çekirdek ön planda olduğu için ryzen tercih ettim.
Fakat isteyen intelde alır ama dediğim gibi bana tek çekirdek kullanan ünlü bir program örneği verin?  veremezsiniz versenizde en fazla paint.nettir.

Edit: Eğer tasarım için saat hızı diyorsanız, 
Ara
(05-09-2018, 00:26)Alduin :
(05-09-2018, 00:22)Voidian : Donanım dünyasında işler oyun için tek çekirdek, iş için çok çekirdek kadar basit işlemiyor maalesef. Bugün tek çekirdek üzerinden çalışan bir çok iş uygulaması var. Yani iş için pc toplayacakların kullanacakları programın çok çekirdek performansından yararlanıp yararlanmadığına göre bir seçim yapması gerekiyor.

Oyun için ise şuan tek çekirdek ön planda.  Üstelik yeni nesil ryzen işlemcilerin tek çekirdek performansları çok iyileştirilmiş ve  yeterli.
Günümüzde hiç bir profesyonel renderlama programları tek çekirdek kullanmaz.  Bu global bir gerçektir.
(Sadece)İş için toplayacaklar Ekran kartı firmalarının özel ürettiği profesyonel işler, tasarım renderlama gibi konular için ekran kartlarından seçtim.
Fakat isteyen intelde alır ama dediğim gibi bana tek çekirdek kullanan ünlü bir program örneği verin?  veremezsiniz versenizde en fazla paint.nettir.

Adobe Programları, Autocad, Solidworks... Bana pek paint.net gibi gelmedi bunlar.

pic_disp.jpg
pic_disp.php?id=43667&width=800&height=800
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9R...LnBuZw.png
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9V...QucG5n.png
[+] 2 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
SSD'siz oyuncu bilgisayarı düşünemiyorum.

Edit: Uyum sorunları araştırmak için güzel bir site: https://pcpartpicker.com/
Ara
Yükleme süresi uzun olan oyunlar hariç gereksiz.
Ara
(05-09-2018, 00:48)Finrod Felagund : Yükleme süresi uzun olan oyunlar hariç gereksiz.

Tabi tercih meselesi ekran başında hiçbirşey yapmadan beklemeyi seviyorsanız paradox oyunlarında ironman oynarken ay sonu beklemeri hoşunuza gidiyorsa, işletim sisteminiz(özelikle windows) açılırken beklemeyi seviyorsanız kullanmayabilir 7200/5400 rpme talim edebilirsiniz.
Ara
(05-09-2018, 00:45)Voidian :
(05-09-2018, 00:26)Alduin :

Adobe Programları, Autocad, Solidworks... Bana pek paint.net gibi gelmedi bunlar.

pic_disp.jpg
pic_disp.php?id=43667&width=800&height=800
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9R...LnBuZw.png
aHR0cDovL21lZGlhLmJlc3RvZm1pY3JvLmNvbS9V...QucG5n.png

Benchmarklarını gösterdiğiniz autocad programı, tasarım programıdır. Tasarım programlarında ekran kartı önemlidir. Autocad tek çekirdek performansına yönelen bir program.
Fakat benim bahsettiğim renderlama. Render bazında ryzen üstün.
Göstermiş olduğunuz benchmarklarda kullanılan işlemcileri iş için olan toplama bilgisayarda kullanmadım. Yakın zamanda çıkmış olan yeni nesil ryzen 2.nesil işlemciler için kullandım.
8zO6Vn.png
Ve upload ettiğim resimde düşük olanlar daha iyi. Ryzen 2700x'in yukarısındaki işlemciler ise ryzen 2700x'Den kat ve kat pahalı olan işlemciler bu nedenle genellikle parçaları seçerken ekonomik olarak seçtim.
Autocadı kullanıcak birisi onun tek çekirdek olduğunu bilir ve kendisi e-ticaret sitelerinin toplama sihirbazıyla toplar.
Ara
(05-09-2018, 00:58)fatmansboobs :
(05-09-2018, 00:48)Finrod Felagund : Yükleme süresi uzun olan oyunlar hariç gereksiz.

Tabi tercih meselesi ekran başında hiçbirşey yapmadan beklemeyi seviyorsanız paradox oyunlarında ironman oynarken ay sonu beklemeri hoşunuza gidiyorsa, işletim sisteminiz(özelikle windows) açılırken beklemeyi seviyorsanız kullanmayabilir 7200/5400 rpme talim edebilirsiniz.

Kaliteli 7200rpm'leri ssdye tercih ederim depolama/performans olarak oldukça iyiler.
Ara
Ya genel olarak ekonominin durumu nedeniyle ssd'ye eklemedim. Aklı olan parası olan alır.
Ara
Bu zamana kadar "iş için" diyip CAD programlarında tek çekirdek kullanıldığını gösterince ben sadece render'ı kastettim demek doğru değil. Üstüne tek çekirdek odaklı çalışan oldukça popüler bir render programı örneği vermişim ve örnekte 2. nesil ryzen kullanılmış. Bunun üstünde 3DS MAX atıp neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz ki? Benim çoklu çekirdeğil desteği olan render programlarını inkar ettiğim bir yazı yok.
Ara
(05-09-2018, 01:09)Voidian : Bu zamana kadar "iş için" diyip CAD programlarında tek çekirdek kullanıldığını gösterince ben sadece render'ı kastettim demek doğru değil. Üstüne tek çekirdek odaklı çalışan oldukça popüler bir render programı örneği vermişim ve örnekte 2. nesil ryzen kullanılmış. Bunun üstünde 3DS MAX atıp neyi kanıtlamaya çalışıyorsunuz ki? Benim çoklu çekirdeğil desteği olan render programlarını inkar ettiğim bir yazı yok.
Tamam :D
sanırım bu iş uzayacak gibi o halde şöyle yapıyoruz.
Ben o iş için olan kısmı Renderlama ve çoklu çekirdeğe yoğunlaşan işler için olarak değiştirip, altına tek çekirdeğe odaklanan işler için bir sistem toplayayım.
Böylece tartışma çözülsün.
Ara
OC nedir bilmeyen arkadaşlar OC yazan donanımları almasınlar.
Ara
2000₺ veya 3000₺ verip bilgisayara 710-1030 takan adam pişman olur. 1030 için belki giriş seviyesi diyebilirsin ama 710'a para vereceğine Intel graphics ile idare et daha iyi. Dolar kuru fazla ve kartlar pahalı ama an alttaki bilgisayara 2000₺ vermek yerine daha az para versen yine aynı işi görecek bir şeyler bulursun, fiyatlar giriş-orta-üst seviyelerin içeriğini belirlemez, içindeki parçalar belirler.
hby6qc.gif
[+] 1 üye Ayro nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kısaca olaylardan çıkarımımız şu;
Profesyonel işler programa göre değişir. Bir iş programı çoklu çekirdek kullanır bir iş programı ise tek çekirdek.
Bunun için 2 kategoriye ayırmak yeterlidir.
1.Tek çekirdeğe yoğunlaşan işlemciler için iş odaklı sistem toplama
2.çoklu çekirdeğe yoğunlaşan işler için iş odaklı sistem toplama
Bende voidian ile istişare ederek birbirimizi aydınlattık ve çözüme vardık.  

(05-09-2018, 01:35)fatmansboobs : OC nedir bilmeyen arkadaşlar OC yazan donanımları almasınlar.

Alakası yok. OC yapmasanda olur. OC yapmadıkça bir şey katmaz sadece çarpan kilidi açıktır. 
Sen tutmuşsun oc yazanlar almasın diyorsun güzel iş. 
Soğutucu için ise harici soğutucu eklenir.

(05-09-2018, 01:41)Ayro : 2000₺ veya 3000₺ verip bilgisayara 710-1030 takan adam pişman olur. 1030 için belki giriş seviyesi diyebilirsin ama 710'a para vereceğine Intel graphics ile idare et daha iyi. Dolar kuru fazla ve kartlar pahalı ama an alttaki bilgisayara 2000₺ vermek yerine daha az para versen yine aynı işi görecek bir şeyler bulursun, fiyatlar giriş-orta-üst seviyelerin içeriğini belirlemez, içindeki parçalar belirler.

Ben en düşük için seçtim artık o fiyatlara apu bile zor toplanıyor. Dolar kuru malum. Ha dediğin şey belki bir kaç ay önce olabilirdi ama maalesef çok ozr.
Ara
(05-09-2018, 01:35)fatmansboobs : OC nedir bilmeyen arkadaşlar OC yazan donanımları almasınlar.

Katılmıyorum artık OC arayüzleri çok kullanıcı dostu. Hem bioslarda hem gpu yardımcı programlarında hiç bilgisi olmayanlar için bile hazır profil sağlıyorlar.
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-09-2018, 01:42)Alduin : Alakası yok. OC yapmasanda olur. OC yapmadıkça bir şey katmaz sadece çarpan kilidi açıktır. 
OC yapmayacak adam neden fiyat farkı versin ki?

Edit:Ayrıca oc yazan almasın demedim mesajım:
Herkes donanımı sizler kadar bilmiyor Oc nedir bilmiyor olabilir. Boşa fiyat farkı vermesine gerek yok. Genelde aynı cihazların OCsiz versiyonları daha ucuza bulunur.

Edit2: Biosun ne olduğunu bilmeden sistem toplayan, parça değiştiren insanlar var. DH gibi formalar bilgisiz insan kaynıyor. OCsiz cihazların daha ucuz olduğunubellirtmekte fayda görüyorum.
Ara
(05-09-2018, 02:03)fatmansboobs :
(05-09-2018, 01:42)Alduin : Alakası yok. OC yapmasanda olur. OC yapmadıkça bir şey katmaz sadece çarpan kilidi açıktır. 
OC yapmayacak adam neden fiyat farkı versin ki?
GD7GWb.jpg
RDAG8Y.jpg

Acaba birisi fiyat farkı mı demişti?

EDL2NB.jpg
oV5ypR.jpg

Ayrıca turbo boost denilen şey overclock değildir overclock 5ghzlere veya 4.9ghz çıkmak istediğinde olur.
Yani K ibaresi olan işlemciler sadece overclock için değil var olan saat frekans hızlarınıda arttırıyorlar (overclocksuz).
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.