Anket Başlığı: Sence ironman modda oyunu oynarken savescum yapmak hile mi?
Bu ankette oy kullanmak için yeterli yetkiye sahip değilsiniz.
Hiledir.

30 65.22%
Hile değildir.

16 34.78%
Katılımcı sayısı: 46 100%
Bu ankete daha fazla oy kullanamazsınız. [Anket Sonuçlarını Göster]

Sizce "Savescum" yapmak hile mi?
Sizce ironman modda Eu4 oynarken savescum yapmak hile midir?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
savescum nasıl yapılır bilmiyorum. :D Belki açıklarsan görüş bildirebilirim.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
Ara
(08-01-2020, 16:16)KARTAL : savescum nasıl yapılır bilmiyorum. :D Belki açıklarsan görüş bildirebilirim.
@KARTAL İnşallah açıklamayı becerebilirim: Savescum demek herhangi bir oyunu habire kaydedip bir hata yaptığında veya istemediğin bir şey olduğunda oyunu -o kaydı geri yüklerek- geri almaktır. Ve sen de biliyorsun ki Eu4'te Ironman mod oynarken kayıt geri alınamıyor. Ama biz oyuncular belli taktikler kullanarak ,istemediğimiz bir şey olunca veya elimize yüzümüze bulaşınca, kaydımızı geri alabiliyoruz. Anlatabildim mi?
Ara
Varisim av kazası geçirdiğinde oyunumun bir anda çökmesi benim suçum olamaz.
WhaW8Am.gif
[+] 13 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Haram değil ama mekruh.
[+] 11 üye DanteSymphony nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şimdi ben hile yapmaya çalışmıyorum ama oyun hiç stabil değil oyun sürekli istemediğim bir şey olunca çoküyor çok enteresan bir durum. Şakayı geçersek save/load yapmak ne kadar hileyse o kadar hile.
[+] 1 üye Selene nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Direkt olarak hile, hiç yapmam.

[+] 3 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2020, 17:24)isocuk : Save/load yapmak ne kadar hileyse o kadar hile.
Ama Skyrim'de,Fallout'daki save/load ile Eu4'ün İronman modundaki save/load bir değil ki. Oyun normalde böyle bir şeye izin vermiyor. Biz oyunun dosyalarını kurcalayarak save/load yapıyoruz.
Ara
Hileden daha beter bence. Savescumla ironman oynarken hile yapmıyorum kafasında takılıyosan kendini kandırıyorsundur. Çünkü baya baya hile yapıyosun. Ve bunu daha kolay yolu varken uzun yoldan yapıyorsun.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
eventlerin olasılığı düzenlenmeli, örneğin: 6 4 6 Kayser-i Rum Haşmetli Padişah Fatih Mehmet Han, ordularına komuta edip 7 iklimi fetheyleme yolunda nice beldeler de dolaşsa 30 yıl hükümdar olmuş fakat oyunda her bir vilayet ilerleme katettiğinde ölme ihtimali var asıl saçmalık ise sırf ordulara komuta ediyor diye payitahtta konaklasa bile ölme ihtimalinin artması topkapı sarayının suyuna bizim apartmanda olduğu gibi kanalizasyon karışmıyorki neden ölsün oturduğu yerde...
[+] 1 üye 1Manascı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hiledir.
Hileyle oyun oynayan da ne biliyim....
Eu4 u hileyle oynamak olsa olsa neyse....
Ara
(08-01-2020, 19:50)Magistratus : Hileyle oyun oynayan da ne biliyim....

@kralılgaz olay mahalline lütfen.
Ara
Üzgünüm 25 yaşındaki 6/5/5 rulerımı rng'ye kurban veremem, ama koalisyon yememek için savescum yaparak tonlarca ally bulmak kesinlikle hiledir.
Ara
(08-01-2020, 16:22)Filsuk :
(08-01-2020, 16:16)KARTAL : savescum nasıl yapılır bilmiyorum. :D Belki açıklarsan görüş bildirebilirim.
@KARTAL İnşallah açıklamayı becerebilirim: Savescum demek herhangi bir oyunu habire kaydedip bir hata yaptığında veya istemediğin bir şey olduğunda oyunu -o kaydı geri yüklerek- geri almaktır. Ve sen de biliyorsun ki Eu4'te Ironman mod oynarken kayıt geri alınamıyor. Ama biz oyuncular belli taktikler kullanarak ,istemediğimiz bir şey olunca veya elimize yüzümüze bulaşınca, kaydımızı geri alabiliyoruz. Anlatabildim mi?

Bence çok güzel anlattın.

*Ironman oynarken save/load yaparsan hile olur o zaman.Çünkü load yapmaya izin vermiyor.
Ama normal oyun açıp senin tabirinle savescum yaparsan hile olmaz.*

diye düşünüyorum
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2020, 20:11)tahr1bad : Koalisyon yememek için savescum yaparak tonlarca ally bulmak kesinlikle hiledir.
Bu dediğiniz tam anlayamadım. Biraz daha açar mısın? :think:

Benim genelde yaptığım şey şu:
Ben sadece ülkenin içine gerçekten edince veya bir harp kaybedince savescum yapıyorum.  Genelde 6/6/3'lük varis ölse bile savescum yapmam.
Misal Osmanlı oynuyorum. 10 yıl ya oldu ya olmadı yeniçeriler Fatih Sultan Mehmet'i devirdi. Geri almadım ama ,belki yenerim, deyip bana karşı toplanan koalisyona savaş ilan ettim. Yenilince Savescum yaptım.
Ama yani birazda insaf. Ben o devlete 4 saat gömüyorum. Bir hata yüzünden elden gidiyor o kadar emek.
Sizin benim yaptığın hakkındaki şahsi fikrinizi bilemem ,ama öğrenmek isterim, ama bence bu kadarda tam hile sayılmaz.
Ara
Hile değildir sadece küçük bir yardımdır ama iron mande hile isterseniz kolayı var başarımı engellemiyorsa cheat engine kullanin olur biter
[+] 1 üye baywatch06 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Asla yapmam.

unknown.png
[+] 10 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2020, 20:50)kralılgaz : Cheat engine kullanin olur biter.
Ama reis sen Cheat Engine vasıtasıyla güçlenip başarım alınca insanları kandırıyorsun.
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2020, 20:54)Voidian : Asla yapmam.

unknown.png

Boşuna Backupian demiyoruz.

Savescum hiledir efendim. Bu güne kadar hiç savescum yapmadım, çünkü işler zora gittiğinde komut konsolu ya da trainer kullanıyorum. Bir nevi Yağmur Duası gibi düşünün.
[+] 3 üye Ecdad Computer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
hile ile uğraşmam açar tekrar oynarim yani alt f4 çakar geçerim
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.