Sohbet: EU4 - Genel Sohbet: Kralın Konseyi
(04-06-2018, 15:03)Duman :
De19utFW4AEOfcm.jpg

Yarınki günlükten bir ipucu, yeni policy sistemi.

Admin, diplomatic ve military poliçelerden 3er adet seçebileceğiz. Yani toplamda 9 adet poliçe seçebileceğiz ve ilk poliçeler ücretsiz olacak. Yani artık aynı anda hem ekonomik hem askeri poliçe seçebileceğiz.
Ara
Bu da annodaki bonus açtığımız yere benziyo.

Eskisinden daha dengeli ve mantıklı bir sistem olacağını düşünüyorum.
Sic Parvis Magna
Ara
Eskisi daha güzeldi

(19-05-2018, 12:43)Belendithas :
(19-05-2018, 12:32)Duman : Yeni eklenti Dharma duyuruldu.

Trailerda gördüğüm kadarıyla sadece Hint teknoloji grubuna özel olarak filler geliyor ? LÜTFEN OLSUN ÖYLE BİR ŞEY

Filler gerçekten güzel   olur özellikle   ekber şah  fillere  top yerleştriyior ve  ortalığı dağıtıyordu
Ara
Dünya haritasına eu4'ten bakmaya o kadar alışmışım ki, Venedik'i altta bir ada kütlesi şeklinde göremeyince bi afalladım. :D

7cb08aff9fa2ec9774c5b5f861dab4bf.png
[+] 3 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ben de Portekiz'le Karayiplerin, Brezilya'yla Fildişi'nin aynı hizada olmadığını görünce şaşırmıştım.
Sic Parvis Magna
Ara
EU4 5 yıl önce bugün çıktı.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(05-08-2018, 13:33)Voidian : Dünya haritasına eu4'ten bakmaya o kadar alışmışım ki, Venedik'i altta bir ada kütlesi şeklinde göremeyince bi afalladım. :D

7cb08aff9fa2ec9774c5b5f861dab4bf.png

Yalnız değilmişim :)
Ara
Ya şu oyunun ikmal sistemi ne kadar salakça. 1650 yılında Fransız orduları yürüyerek teeeeee Hindistan'a batı Afrikaya gidiyor. Gemiyle gidemezler çünkü bütün gemilerini blokladım. İlk düzeltmeleri gereken bence bu. Devletlerin bir ikmal menzili olmalı.
Ara
(01-09-2018, 03:22)Semavi7 : Ya şu oyunun ikmal sistemi ne kadar salakça. 1650 yılında Fransız orduları yürüyerek teeeeee Hindistan'a batı Afrikaya gidiyor. Gemiyle gidemezler çünkü bütün gemilerini blokladım. İlk düzeltmeleri gereken bence bu. Devletlerin bir ikmal menzili olmalı.

Kesinlikle olmalı fakat maalesef eu4'ü bu tür hassasiyetleri olan bir ekip geliştirmiyor. Fransa'nın o kadar büyük orduyu gemiyle de anakarasından getirememesi lazım normalde.
Ara
(01-09-2018, 03:42)Voidian :
(01-09-2018, 03:22)Semavi7 : Ya şu oyunun ikmal sistemi ne kadar salakça. 1650 yılında Fransız orduları yürüyerek teeeeee Hindistan'a batı Afrikaya gidiyor. Gemiyle gidemezler çünkü bütün gemilerini blokladım. İlk düzeltmeleri gereken bence bu. Devletlerin bir ikmal menzili olmalı.

Kesinlikle olmalı fakat maalesef eu4'ü bu tür hassasiyetleri olan bir ekip geliştirmiyor. Fransa'nın o kadar büyük orduyu gemiyle de anakarasından getirememesi lazım normalde.
Zaten ikmal menzili olursa gemiyle götürse bile orda ikmal alamayacakları için eriyip giderler.  Aiyide doğru kodlarsan adamını alıp oraya götürmez. İşin komik yanı bütün Fransız ordusu Hindistandayken ben elimi kolumu sallaya sallaya Fransaya girip savaşı biridim Fransız orduları İspanya savaş açana kadar hiç hareket etmediler. :joy:
Ara
Yeni yama geldi. Göremeyenler, Steam'i kapatıp açsın.
Ara
Sonunda DLC'ler indirime girdi ve ben de kendime dlc bakmaya başladım. Rights of Man, Mandate of Heaven, Third Rome, Cradle of Civilzation, Rule Britannia DLC'lerinden hangilerini önerirsiniz? (Bütçe 43₺) Bu akşam almayı düşünüyorum, cevaplarınızı bekliyorum. 

Şimdi envanterimdeki bazı itemleri satarak Rights of Man, Mandate of Heaven ve Cradle of Civilzation dlc'lerini alabilir duruma geldim. Şimdiki sorum Third Rome ve Rule Britnania ne kadar önemli? Almamak çok sıkıntı yapar mı?
[+] 1 üye Redtay nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Third rome ile Rule Britannia özel dlc 'ler.Bence bunları sil.
Rights of Man al bence.

Edit: Ben Rusya oynadığım için TR alırdım.
Screenshot_1.png?ex=661394d9&is=66011fd9...4125dc856&
[+] 1 üye KARTAL nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Reshade ve CRT filtreleri ile ile uğraştım biraz, EU4'ü çok güzel bir şekile getirebildim.

SsUWx.jpg
Ara
AI'ın oyuncu üzerine oynamasına biraz kısmaları lazım artık. Bu savede de Golden Horde achisi gelmeyecek.

Ekran_Goruntusu_1106.png
[+] 1 üye Voidian nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Arumba 30 dk boyunca neden cavalary nin kotu oldugunu anlatmis.
Ara
Özet geçebilir misin?
Sic Parvis Magna
Ara
@Sezar videyou izlemedim çünkü Arumba hakkında önyargılarım var ve görür görmez ne kadar güvenilir olduğunu sorguladım. Çünkü kendisi hesap makinası ile oyun oynar ve çok değişik seçimler (bana göre hatalar) yapar.
Ara
Ben videoyu izledim. Tüm argümanı atlıların pahalı olması üzerine kurulu. Atlının daha güçlü olduğunu kabul ediyor ama senin 10 atılına karşı ben 25 piyade yaparım diyor.  Fakat bu ekstradan 15 Force limit kaplayıp 15k da manpower yiyecek. Özellikle multilerde dikkat edilen şey en kaliteli orduyu dizebilmek olduğundan atlı bulundurmak bana daha mantıklı geliyor. 

Ayrıca savaş tasvirinde de atlılar karşısındaki öldüğünde savaşacak kişi bulamıyor diyor. Zaten karşı tarafta on safi dolduracak kadar asker yoksa o savaş bitmiş karşı taraf yenilmiş demektir. Karşı tarafta takviye kuvvet varsa atlıların savaşıp öldürdüğü birimlerin yerine yenileri geçecektir.
Ara
Arumba yeni bir şey demiyor. EU4 wikisine bakarak da görebilirsiniz, Reman's Paradox kanalındaki videolara göz gezdirerek de.

En kaliteli orduda atlı bulunacak diye bir zorunluluk yok. Birliklerin sahip olduğu pip değerleri belirliyor bunu, oyunun başından sonra da atlılar ve piyadeler eşit olmaya başlıyor, arada sırada birbirlerini geçiyorlar, oyunun sonunda ise piyadeler atlılardan tamamen daha iyi oluyor (western için konuşuyorum). Eşit olsalar bile piyade daha avantajlı çünkü fire shock'tan önce geliyor. Bu nedenle atlıların tek avantajı flanking mesafesi, o da bir şey fark etmiyor çünkü oyunun ortalarında ve sonlarında combat width'i dolduracak kadar piyaden olması lazım zaten.

10 atlı 25 piyadeye yenilir derken 10 atlı 24 piyadeyi yener demiyor, 10 atlı basacağıma 15 piyade daha basabilirim diyor. Arta kalan parayı istediğin şey için kullanabilirsin, forcelimit ve manpower sıkıntın varsa binalara yatırabilirsin.

Atlı sadece oyunun başında piyade kalitesizken iyi ancak oyunun başında da fazla atlı basabilmek için ekonomisi oldukça güçlü bir ülken olması gerek. Dediklerim oyunun sonunda binlerce geliri olan ülkeler için geçerli de değil, atlı koymuşsun piyade koymuşsun büyük ihtimalle kazanırsın oyunu merc basa basa.

Kısacası oyunun ortalarına doğru atlıların flanking range'inin bir önemi kalmadığı için piyadeden 2.5 kat daha pahalı olması onu kötü yapıyor. Fazla multi oynamadım ama birilerine para atmayla ilgili kurallarda o kadar tartışma döndüğüne göre paranın değerli bir şey olduğunu düşünüyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.