Sohbet: EU4 - Genel Sohbet: Kralın Konseyi
Edit : eu4 ü geliştiren ekip zamanla bu oyunu akıl dışı mantıktan uzak bir oyun haline getirdi ben 3000 devi aşmış bir ülkeyim hindiçindeki ormanlık toplamı 300 devi aşmayan birkaç state fethettim diye yüzde 240 aşırı genişleme almam oran orantıya aykırı,tribes estatein loyalitysi yüksekken ve 4 ayrıcalık vermişken benim ülkemin forcelimitinden daha fazla isyancı çıkarmaları gerçek dışı.
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-03-2022, 12:24)Legnica : Edit : eu4 ü geliştiren ekip zamanla bu oyunu akıl dışı mantıktan uzak bir oyun haline getirdi ben 3000 devi aşmış bir ülkeyim hindiçindeki ormanlık toplamı 300 devi aşmayan birkaç state fethettim diye yüzde 240 aşırı  genişleme almam oran orantıya aykırı,tribes estatein loyalitysi yüksekken ve 4 ayrıcalık vermişken benim ülkemin forcelimitinden daha fazla isyancı çıkarmaları gerçek dışı.
dediğinize katılmakla birlikte oyunun ilk çıktığı zmaanki halini oynayan birisi olarak oyundaki pek çok salaklığın düzeltildiğini görebiliyorum 10 sene içinde.
oyunun ilk sürümlerinde isyanlar yüzdesel olarak çıkıyordu. yeni fethedilen bir yerde yüzde 2,5 bile isyan riski olsa 15 klık isyan patlayabiliyordu.
fastan fleet basing alarak amerikaya koloni atabiliyordu osmanlı. daha neler neler.
bu son oynadığım sürümde oyunun sürekli ilk hali aklıma geldi ve 8-9 sene içinde neredeyse yepyeni bir oyun halini aldığını fark ettim.
ben de daha önce bu forumda ae gibi sistemlerin yanlış işlediğinden çok bahsettim. sövdüler bu forumda bile. dediğim basitti; kore ile isveç ile afrikalı songhai nasıl aynı koalisyona girebilir 1600 senesinde? Koalisyon bölgesel olmaloı dedim. Sövdüler evet bunu dediğim için. Kapanmadan önce de paradoxfan da yazmıştım; hangi eski zaman devletinin halkı "bizim kral çok toprak fethetti lan hadi isyan edelim bu kadar güçlenmemeiz lazım" der ki diye.
Ayrıca ülkesini fethettiğin adam madem bu kadar isyancı çıkarbiliyor gönüllü olarak ordularına katılsalardı ne diyeyim yani.
oyunun ilk sürümlerinde dulkadir nationalist falan diye geçiyordu isyancılar beni bayağı sinirlendiriyordu güldürmekle beraber.
Neyse. Hayırlı oyunlar.
[+] 2 üye hadjibaba nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
https://youtu.be/EOZqFIZg2oQ günlerce uğraşıp aldığım başarım kırık çıktı paradox vakit israfıdır
Ara
Paskalya sebebiyle bu hafta günlük yok, önümüzdeki hafta günlük olacak.
Meşhur Player Focus muhabbeti gerçek mi değil mi acaba?
pz5_4_1_by_schrodyus-d6kbn1b.gif
Ara
Son yaptıkları yapay zeka değişikliklerinde teşekkür ettikleri Xorme AI, oyuncuya odaklanan, çok daha mantıklı kararlar veren bir yapay zeka oynanışı içermesiyle meşhur. Yeterince esinlenmişlerse ve önceden oyuncuya odaklanma yoktuysa artık kesinlikle vardır.
WhaW8Am.gif
Ara
Bu oyunda bence en büyük eksiklik ruh eksikliği yani Osmanlı'nın yıllarca almaya çalıştığı Viyana'yı alıyorum ve hiçbir özel bir yazı, metin veya event gelmiyor. Yani Viyana'yı almanın bir anlamı kalmıyor. Başka herhangi bir kaleyi almakla hiçbir farkı yok. Ayrıca Ruslarla Karadeniz'i tamamen Rus gölü haline getiriyorum, sıcak denizlere sonunda indik gibi bir yazı bile yok. Biraz daha görsel öğeler olsa daha tatmin edici öğeler olsa daha iyi olurdu. Şu haliyle sadece harita boyama oyunundan bir farkı yok.
Ara
(22-04-2022, 12:14)PCOyun : Son yaptıkları yapay zeka değişikliklerinde teşekkür ettikleri Xorme AI, oyuncuya odaklanan, çok daha mantıklı kararlar veren bir yapay zeka oynanışı içermesiyle meşhur. Yeterince esinlenmişlerse ve önceden oyuncuya odaklanma yoktuysa artık kesinlikle vardır.

Eskidende oyuncuya focuslanıyordu   osmanlı   dibinde hangi devleti oynasam  saldırıyordu  osmanlının yapay zeka kodu farklıydı heralde eskidende görev agaçlarını uygulamaya çalsııyor felan
Ara
Ara
Danimarka günlüğü çıkmış
Ara
Oyun çıktığından beri ilk defa gerçek bir crash yedim oynarken durduk yere.
En az hataya buga sahip versiyon diyorlardı ama şansıma 9 senedir 4-5 farklı bilgisayarda oynamışken en stabil versiyonda crash yedi oyun.

Anlatayım;

İtalya'da fetih yaparken üç farklı orduyu birbirine ataçladım. İkisi mersenari birisi normal ordu. Bİr Fransız birliğini dövdükten sonra bunların üçünü de biribirinden ayırıp mersenarileri bir yere düzenli orduyu öbür tarafa yolladım ama hepsi mersenari yönüne gitti. Fark edince durdurdum kontrol ettim ataçlı değillerdi. Bİr iki kez tekrar emir verdim gene aynı hareket ediyorlardı. En sonunda tekrar ataçlayıp çözeyim düzelir dedim. Tekrar attacha tıkladığım anda oyun dondu ama tam da donmadı garip olan o. İmleç yanıp sönmeye hareket ediyordu ama geri kalan her şey çökmüştü. CTRL ALT DELETE yapıp kapatayım dedim ve işin garibi bilgisayarın da hiçbir şeyini açamadım. Direkt bilgisayarı kapatmak zorunda kaldım en sonunda bir kaç dakika juğraştıktan sonra tuşuna basıp. ALT TAB yaptığımda crash raporu da görev yöneticisi de gözüküyordu ama hiçbir şey yapamadım.
Bİlgisayar çok ısındı da ondan oldu desem alakası yok o zaman zaten imleç hareket etmezdi, ben de sekmeleri göremezdim.
Garipti. Anlatasım geldi.
Ara
isveç günlüğü çıkmıi, eğer norveç günlüğü çıkacaksa ve sona saklandıysa norse bekliyorum hadi hayırlısı
Ara
@Salomon dediğiniz herşeyi yaptım, ancak modun çalıştığına şahit olamadım, playlistte görünüyor aktifleştiriyorum ancak oyuna girdiğimde siyasi harita sizdeki gibi transparan bir hal almıyor, bende modun orjinali olan tbarw versiyonunu indirdim ama fark ettim ki yine de sizin versiyonunuz kadar transparan değildi, grafik ayarlarım geforce experience tarafından optimize ediliyor tüm ayarlar en yüksekte yada açık, nedeni bu mu bilmiyorum ama sonunda pes ettim olmadı işte.
Ara
(16-06-2022, 20:23)Legnica : @Salomon dediğiniz herşeyi yaptım, ancak modun çalıştığına şahit olamadım, playlistte görünüyor aktifleştiriyorum ancak oyuna girdiğimde siyasi harita sizdeki gibi transparan bir hal almıyor, bende modun orjinali olan tbarw versiyonunu indirdim ama fark ettim ki yine de sizin versiyonunuz kadar transparan değildi, grafik ayarlarım geforce experience tarafından optimize  ediliyor tüm ayarlar en yüksekte yada açık, nedeni bu mu bilmiyorum ama sonunda pes ettim olmadı işte.

Geforce experience ile bağı olmaması lazım. Anlattığım yolla farklı PC'lerde arkadaşlarıma kurdum, sorunsuz çalıştı. Yüklü tüm modlarınızı kaldırıp, bilgisayar kullanıcı adınızı söylerseniz, dosyaları hazırlayıp upload edebilirim. Aklıma başka yöntem gelmiyor.
Ara
görev ağacının genişlemesi iskandinavyayı kuran ülkeye göre değişiyormuş, en geniş içerik de norveç iskandinavyasına aitmiş vaov
Ara
norveç kampanyası bekle beni

o zaman

müzik dlcsi çıkmış ya haberim olmadı önceden
Ara
polonyaya dehşet bir günlük çıkarmışlar anlatılmaz yani okadar
Ara
merak ettim
Ara
Polonya? Polonya'ya? Enteresan.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şu oyunu çözecem inşallah
Ara

Konuyu Okuyanlar: 4 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.