Sohbet: EU4 - Genel Sohbet: Kralın Konseyi
(12-09-2017, 18:51)iberkay : Diplomatlarla alakalı bir fikrim yok, yeni versiyonda pek oynamadım.Bavaria, The Palatinate ve Denmark aynı hanedana mensup oyuna başlarken.Yani bu iki ülkeyi de pu alabiliyor veya inheritleyebilir Denmark.

Pu aldığını biliyordum da inheritlediğini bilmiyordum.Gözümün önünde yok oldu Bavaria  :grinn:
"c" tuşum çalışmıyor copy-paste yapıyorum.Lütfen "c"leri büyük yaz demeyiniz, iyi forumlar :)
Ara
inherit nedir
Ara
Toprakların direk olarak miras kalması. Burgonya'nın Avusturya'ya kalması gibi tüm PU devletler hükümdar değişiminde belli bir ihtimalle bağlı olduğu devlet tarafından annexlenir. DİP ve başka bir puan harcanmaz.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Dünya haritasını EUIV'deki gibi zanneden arkadaşlar olabilir. Amerika kıtasının ne kadar kaydırılmış olduğuna dikkatinizi çekmek isterim.NObEaP.jpg
Sic Parvis Magna
Ara
Daha fazla altın kazanabilmek için ticaret ve üretim yapılması gerek, daha çok ticari gelir için önemli ticari kentlerin gelişmişlik düzeyinin yüksek olması yani yönetim gücü harcamak gerek, o kentlerin gelişmişlik düzeyini yükseltebilmek için daha iyi kurultay üyeleri gerek ve iyi üyeler için de yüksek maaş ödeyebilmek gerek. Burada sormak istediğim; yönetimsel/diplomatik/askeri güç toplama yöntemleri nelerdir ? Daha iyi kurultay üyeleri ve donanımlı hükümdar dışında başka yollar var mıdır ? Özellikle hem teknolojik gelişme hem kentleri geliştirme hem de isyan bastırma vb. konularda gücün yetmediğini görüyorum, siz bu dengeyi nasıl sağlıyorsunuz ?
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Monark power toplama yolundan bahsediyorsan idea, technology, core ve annex costlarını düşüren şeylere yönelmen gerek.
Ekonomik-askeri güç dengesinden bahsediyorsan ticaret yollarının kontrolü ve gelişmiş şehirlere yaptığın üretim, vergi binalarıyla gelirini artırıp besleyebildiğin askeri kapasiteni yükseltebilirsin. Özellikle ticaretin toplandığı bazı bölgeler ticari gelir açısından çok faydalıdır.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
ADM puanları için

*Core Cost Reduction elde edebilirsin. En kolay administrative idea açarak elde ediliyor. Onun dışında bazı yönetim biçimlerinde ve devlet idealarında bulunuyor.
*Clergy-Ulema vb dini estatelerden influance miktarına göre alabilirsin.
*Yine dini estatelerden %50 ucuza danışman alabilirsin.
*Absolutsim 100 yaparak %40 Administrative Efficiency elde edebilirsin.
*17-21-27 teknolojilerinin her birisinden %10 Administrative Efficiency elde edebilirsin.
*Absolutism çağındaki bir splendordan %5 Administrative Efficiency elde edebilirsin.
*Vassal feed yaparak adm harcayacağın yerlerde diplo puan harcarsın.
*Administrative idea alarak adm dip tech costunu %10 düşürebilirsin.
*Diplomatik Ideas ile belli noktalarda alman gereken stability hit miktarını almayabilir vb azaltabilirsin. (Truce bozmak- No-cb war - Evlilik bozmak - March iptal etmek vb.)
*Stabilty Cost arttıran şeylerden kaçınabilirsin. (Overextansion-Religious Unity vb.)
*+1 Stabilty eventi aldığında stabilty miktarını 2 ye çıkartarak stabilty'nin 3 olmasını sağlayabilirsin. Stabilty her kademede daha fazla adm yer.

Diplomatik için.
*Influance Ideas alarak -%50 unjustified demands azaltımı elde edebilirsin. En dikkat edilmeyen ve en çok diplomatik puan yiyen işlem budur. Savaşlarda savaş sebebinin dahil olmadığı maddeleri almaya çalışırsan her biri belli bir diplomatik puana malolur. Bu özellik bu cezanın alacağı diplomatic puanı azaltır.
*Religious cb'si ile unjustified demands olayını tamamen kapatabilirsin.
*Diplomatic Ideas ile diplomatik teknoloji costunu %10 ucuzlatabilirsin
*Nobility vb asil estatelerinden %50 ucuza danışman alabilirsin.
*Burgler vb ticari estatelerden influance miktarına göre puan talep edebilirsin.
*Administrative-Influance idea setini beraber alırsan %45 annexation cost elde edebilirsin. Böylece vassalların neredeyse yarı yarıya maliyetle annexlenir.
*Belli Idea gruplarıyla Diplomatik İlişki elde edebilirsin.
*Çok fazla Pu bulunduruyorsan diplomatik reputation miktarını yüksek tutarak integrate etmeden inheritlenmelerini sağlayabilirsin.

Military Puan için.
*Aristocratic idea grubunu alarak -%10 military tech cost elde edebilirsin.
*Nobility vb. asil estatelerden belli bir influance ile puan alabilirsin.
*Fazla lider bulundurmaktan kaçınmak açısından power projection 25 üstü tutabilirsin. 50 üstü tutarsan tüm puanlara +1 aylık getiri sağlarsın.
*Bunlar dışında aklıma military power getiren fazla özellik gelmedi ama kesin vardır.
*Militaryde kesinlikle geri kalma gerekirse focusu ona al.

Bunlar şimdilik aklıma gelenler. Ekleyecek başka özellikler olabilir. Horde bir devlet ile oynuyorsan raze yaparakta güzel bir puan getirisi elde edebilirsin.
[+] 3 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-09-2017, 23:22)Aeschyli : ADM puanları için

*Core Cost Reduction elde edebilirsin. En kolay administrative idea açarak elde ediliyor. Onun dışında bazı yönetim biçimlerinde ve devlet idealarında bulunuyor.
*Clergy-Ulema vb dini estatelerden influance miktarına göre alabilirsin.
*Yine dini estatelerden %50 ucuza danışman alabilirsin.
*Absolutsim 100 yaparak %40 Administrative Efficiency elde edebilirsin.
*17-21-27 teknolojilerinin her birisinden %10 Administrative Efficiency elde edebilirsin.
*Absolutism çağındaki bir splendordan %5 Administrative Efficiency elde edebilirsin.
*Vassal feed yaparak adm harcayacağın yerlerde diplo puan harcarsın.
*Administrative idea alarak adm dip tech costunu %10 düşürebilirsin.
*Diplomatik Ideas ile belli noktalarda alman gereken stability hit miktarını almayabilir vb azaltabilirsin. (Truce bozmak- No-cb war - Evlilik bozmak - March iptal etmek vb.)
*Stabilty Cost arttıran şeylerden kaçınabilirsin. (Overextansion-Religious Unity vb.)
*+1 Stabilty eventi aldığında stabilty miktarını 2 ye çıkartarak stabilty'nin 3 olmasını sağlayabilirsin. Stabilty her kademede daha fazla adm yer.

Diplomatik için.
*Influance Ideas alarak -%50 unjustified demands azaltımı elde edebilirsin. En dikkat edilmeyen ve en çok diplomatik puan yiyen işlem budur. Savaşlarda savaş sebebinin dahil olmadığı maddeleri almaya çalışırsan her biri belli bir diplomatik puana malolur. Bu özellik bu cezanın alacağı diplomatic puanı azaltır.
*Religious cb'si ile unjustified demands olayını tamamen kapatabilirsin.
*Diplomatic Ideas ile diplomatik teknoloji costunu %10 ucuzlatabilirsin
*Nobility vb asil estatelerinden %50 ucuza danışman alabilirsin.
*Burgler vb ticari estatelerden influance miktarına göre puan talep edebilirsin.
*Administrative-Influance idea setini beraber alırsan %45 annexation cost elde edebilirsin. Böylece vassalların neredeyse yarı yarıya maliyetle annexlenir.
*Belli Idea gruplarıyla Diplomatik İlişki elde edebilirsin.
*Çok fazla Pu bulunduruyorsan diplomatik reputation miktarını yüksek tutarak integrate etmeden inheritlenmelerini sağlayabilirsin.

Military Puan için.
*Aristocratic idea grubunu alarak -%10 military tech cost elde edebilirsin.
*Nobility vb. asil estatelerden belli bir influance ile puan alabilirsin.
*Fazla lider bulundurmaktan kaçınmak açısından power projection 25 üstü tutabilirsin. 50 üstü tutarsan tüm puanlara +1 aylık getiri sağlarsın.
*Bunlar dışında aklıma military power getiren fazla özellik gelmedi ama kesin vardır.
*Militaryde kesinlikle geri kalma gerekirse focusu ona al.

Bunlar şimdilik aklıma gelenler. Ekleyecek başka özellikler olabilir. Horde bir devlet ile oynuyorsan raze yaparakta güzel bir puan getirisi elde edebilirsin.

Bilmediğim epeyce ayrıntı varmış, ileri düzey Eu4 oyuncusu olmadığımdan oyunu daha yüzeysel oynuyorum, artık bunlara dikkat edeceğim, yardımın için teşekkür ederim, öğrenmek istediğim başka şeyler de olursa yine buradan sorarım.
Dünya yüzünde, Türk'ten daha büyük, ondan daha eski, ondan daha temiz bir millet yoktur ve bütün insanlık tarihinde görülmemiştir.

Mustafa Kemal ATATÜRK
Ara
Tabi her zaman cevaplarız sorun olmaz. Kısa sorular için şu kanalı kullanman daha iyi olur ;

https://forum.strategyturk.com/konu-eu4-...r?page=121

Onun dışında aktif multiplayerlar düzenliyoruz zamanın olursa beraberde oynayabiliriz.
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(14-09-2017, 23:22)Aeschyli :

Naptın sen yiğen yav? Sarıların Aes de diyolar mı sana da?
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-09-2017, 00:01)altnkurt :
(14-09-2017, 23:22)Aeschyli :

Naptın sen yiğen yav? Sarıların Aes de diyolar mı sana da?

Yoo Habsburglardan Aesc diyorlarmış. :mask:
[+] 1 üye Mortem Chuck nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu haftaki günlük çıkmadı galiba. Bir de bu konuyu sabitleyin bence.
Ara
Eu 4 günlükleri salı günü değil mi? Pazartesi ck 2 olması lazım
Ara
Evet ben yanlış hatırladım. Günlük çıkmış. Tabi yabancı dil olmadığından çeviriyi bekliyoruz. Ama tahmin edilen gibi Ak ve Kara Koyunlular üzerine mekanikler getirmişler galiba.
Ara
Evet o devletlere özel yönetim şekli ve osmanlı corelarının azaltılması var bu günlükte
Ara
Çeviri yolda, birkaç gündür ağır gribim o sebeple pek bilgisayar başında oturamıyorum. EU4 günlüğünden sonra CK2 günlüğü de gelecek.
Son günlükten sonra ekşi gene çoştu. En mantıklı yorumda bu sevdim bunu
https://eksisozluk.com/entry/70907660
@Duman geçmiş olsun dostum.
Ara
(20-09-2017, 17:57)Semavi7 : Son günlükten sonra ekşi gene çoştu. En mantıklı yorumda bu sevdim bunu
https://eksisozluk.com/entry/70907660
@Duman geçmiş olsun dostum.

Bu entryi gayet mantıklı buldum. Bence de Osmanlı dahil diğer beylikler; bir görev ve ya bir event ile Anadolu topraklarına core/claim sahibi olmalıdır.
Zaten Memlük'e sınır olan beylikler, bir süre sonra Memlük'e vassal olup, annexleniyor. Trabzon, Theodoro (Kırım), Gürcistan üçgeni var iken şimdi de Ak ve Kara Koyun devletlerine yeni özellikler getirerek, toprak ekleyerek; güçlendirdiler. Yarın öbür gün bunlar: "O zamanlarda Osmanlı devleti yoktu" diyerek ülkeyi kaldırıp, Bizans'a verirlerse absürtlüğün, ütopikliğin doruklarına erişirler. bla bla.

Not: Son cümle "tarihsellik ön planda" denilerek yapılan yeniliklere itafen yazılmıştır.
Ara
Osmanlı daha önceden o topraklara sahipti, elinden kaybettiği için core olması gerekli. Onun dışında diğer Türk boylarına da anadoluya claim veren bir görev verilebilir.
Sic Parvis Magna
Ara
Günlük gelmiş, çeviri yolda.

İngilizce okumak isteyenler: https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...7.1046487/

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.