Sohbet: Kültür Sohbetleri #1: Rönesans
#1
wedding-at-cana.jpg


Strategyturk Kültür Kulübü  tarafından düzenlenen Kültür Sohbetlerinin birincisine hoş geldiniz.

Bu sohbetteki ana konumuz Rönesans .

         Sohbet Maddeleri
  • Rönesans'dan önce Avrupa'nın durumu
  • Rönesans'a sebebiyet veren hareketler
  • Rönesans Sanatçıları ve bunlara destek veren ülkeler-aileler
  • Rönesans'ın sonuçları
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Haftanin konuyla alakali videosu:

Ara
Cevapla
#3
Rönesansı rönesans yapan şey İtalyan şehir devletlerinin yapısı, Fransa İngiltere gibi tek bir devletin yumruğu altında yönetilmektense bu şehir devletlerinde başa gelenlerin birbiriyle olan rekabeti gibi geliyor bana. Aynı durumu bir noktadan sonra Almanyada daha geniş çaplı olarak görmek mümkün - ki onun etkilerini bugün bile görüyoruz Almanya'da Berlin neredeyse Doğu Almanya zamanlarından ötürü geri kalmışken ülkenin özellikle batı kısmında birçok şehir birbiriyle yarışıyor ve bugün neredeyse hepsi müthiş finans merkezleri. İtalyan şehir devletlerini de bir bakıma o dönemin kültür merkezleri olarak görmek mümkün.

Tarihte başka bir dönemde yaşasaydım yaşamak isteyeceğim dönemlerden biri Rönesans dönemi olabilirdi.

Tam olarak Rönesans üzerinden gitmese de o dönemin atmosferini yansıtan dizilerden Borgias'ı öneririm.
Cevapla
#4
Venedik, Ceneviz başta olmak üzere İtalya'da önemli ölçüde bir refah var bildiğim kadarıyla o dönem. Aslında Rönesansın ortaya çıkmasında bu refah önemli bir unsur. İstanbul'un fethedilmesiyle Bizanslı göçmenlerin de İtalya'ya göç etmeleri de etkili. Aslında Osmanlı'nın yükselişe geçmesiyle birlikte Avrupa'da bilimsel olarak bir yükselişe geçiyor diyebiliriz.
Ara
Cevapla
#5
(19-02-2018, 13:05)Aytaç : Venedik, Ceneviz başta olmak üzere İtalya'da önemli ölçüde bir refah var bildiğim kadarıyla o dönem. Aslında Rönesansın ortaya çıkmasında bu refah önemli bir unsur. İstanbul'un fethedilmesiyle Bizanslı göçmenlerin de İtalya'ya göç etmeleri de etkili. Aslında Osmanlı'nın yükselişe geçmesiyle birlikte Avrupa'da bilimsel olarak bir yükselişe geçiyor diyebiliriz.

  Esasında son dediğin kısma katılmıyorum, sonuç olarak şunu belirtmek gerekir ; Bizans'ta kaç aydın vardı ki kaçı İtalya'ya kaçtı. Gidenlerin çoğu taa Orhan Gazi döneminde gidiyor, onlar da öğrencilerini yetiştirip İtalya'da Yunan Felsefesi ve Bilimi üzerine yeni bir bina inşa etmeye başlıyor. Elbette Yunan aydınlarının İtalyan Rönesansına etkisinin olduğunu düşünüyorum ama Osmanlı'nın dolaylı ya da doğrudan yoldan etkisinin olduğunu söylemek mantıklı gelmiyor.
jIwLY9.png
Ara
Cevapla
#6
Vatikan'ın, Hristiyan öğretisini okuma-yazma bilmeyen insanlara ulaştırabilmek amacıyla resim ve heykel sanatlarının gelişimine katkı sağlamasının Rönesans üzerinde büyük etkisi olduğunu düşünüyorum.

Bunun dışında Vatikan'ın dolaylı olarak sağladığı refah ve çağdaş devletlerin İtalya'daki siyasi ve askeri baskılarına karşı denge unsuru olması, bu harekete gerekli özgürlüğü ve kaynağı sağlayan ekonomik ve siyasi etmenler olarak gösterilebilir.
Ara
Cevapla
#7
(19-02-2018, 12:54)Duman : Tarihte başka bir dönemde yaşasaydım yaşamak isteyeceğim dönemlerden biri Rönesans dönemi olabilirdi.

O tarihte yaşayanların Rönesans diye bir şeyin varlığından pek haberdar olduğu veya yararlandığı söylenemez. Ki zaten şu sırada Rönesans yaşandı demek de pek mümkün değil, hatta Rönesans diye bir şeyin olmadığını savunanlar var.
Ara
Cevapla
#8
Osmanlı etkili demedim. Rönesans dönemi ile Avrupa'nın bilimsel yükselişi, Osmanlı'nın yükseliş dönemine denk geliyor daha doğru olur. Istanbul fethedilmeden önce yerel halk önemli ölçüde kaçıyor. Onların çok etkili olduğu söylenebilir mi bilmiyorum ama az daha olsa etkili olmuş olsalar gerek.
Ara
Cevapla
#9
Rönesans'ın olmadığını savunmak derken? Gelişim açısından doğal veya sıradışı olmayan bir durum olduğu üzerinden mi gidiliyor?
Cevapla
#10
Bizans`tan Italya`ya gocen bilginlerin katkilari oldugu dogru.

https://en.wikipedia.org/wiki/Greek_scho...enaissance

Tabii bu ronesansi asil baslatan ve ilerleten ana itki gucu degil. Bence en onemli faktorlerden biri Medici ailesinin 15.yy`in Elon Musk`lari olmasi ve zenginliklerini donemin sanatci ve fikir adamlarini finanse etmeye ve onlari daha cok uretmeye tesfik etmesi uzerinden durulmasi gereken onemli bir faktor.
Bu da o donem icin Medici`lerin ne kadar buyuk bir vizyon sahibi olduklarini gosteriyor.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#11
@Duman Bu konuda duyduğum tek argüman John Green'in, o da temel olarak Rönesans'ın hem çok geniş bir zamana yayılmasını(yaklaşık 200 sene) ve Rönesans fikirleri olarak bahsettiğimiz bu fikirlerin o dönemde çok da değer görmeyip bizim daha sonraki yüzyıllarda bunları vurgulamamızla değer kazandığını ve anlayışı kolaylaştırmak açısından yapay bir Rönesans algısı yarattığımızdan bahsediyor. Aşağıdaki videoda 8.12'den itibaren anlatıyor bakmak isteyen varsa.


[+] 1 üye TurkJedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#12
Ronesans ile alakasi oldugundan eksi de buldugum soyle bir yaziyi paylasayim burada.


MEDICI ETKISI

Medici ailesi bildiğimiz italyan bir banker aile. floransada yaşadıkları dönemde "sanatın ve sanatçının dostu mediciler" olarak nam salmışlar. onların günahları boyunlarına belki kara para aklamak için belki de diğer ailelere nispet olsun diye ressam, heykeltıraş, müzisyen kim varsa kol kanat germişler.

şimdi bu mediciler michalengeloyu çağırıp "micha, pek bir yentenekli bulduk seni. bize şöyle ortaya güzel bir davud heykeli yap bahçeye koyalım havamız olsun, parası neyse veririz" diyerek sanat eserleri yaptırınca diğer aileler de buldukları sanatçıları çağırıp "medicilerin heykeli varsa bizim de keman konçertomuz olsun" diyerek yarışa girmişler.

bu yarış sonucunda rönesans dediğimiz güzellik ortaya çıkmış.

işte iş dünyası, pazarlama, yönetim vs için yaban ellerde medici effect diye adlandırılan medici etkisinin temeli bu davranış biçimi. yani ne diyor, sanat ve iş dünyası bir arada olursa her ikisi için yaratıcılık ve kalıcılık ortaya çıkar.

sanata destek veren eczacıbaşı ailesi mediciler gibi unutulmaz olur, destek verdiği sanatçılar da sanatlarından başka bir şey için kaygı duymayacaklarından daha üretken olurlar. kurumun sanata verdiği destek aynı zamanda imajını parlatır. ayrıca işinizi bir sanat eseri gibi ele alırsanız yenilikçi ve farklı olabilirsiniz. diğer taraftan bir sanatçı için de eninde sonunda, yeni bir sanat eseri yaratabilmek için maddi bir kazanç zorunludur. demek ki neymiş, ortaya koyduğun sanat eserinin maddi bir karşılığının olması yani hem sanat eseri hem ticari eser olması gerekiyormuş. demek ki her sanatçının aynı zamanda ticari zekaya sahip olması yaşaması için önemli.
her iş adamının da işinde yaratıcı olabilmek için sanatçı duyarlığına sahip olması şart.
Ara
Cevapla
#13
Rönesansın İtalya'da başlamasının bir sebebide Roma mirası üzerinde oturmaları bence. Rönesans her ne kadar sanatsal bir durum olsada özgür düşüncenin serbest kalmasında katkısı çok fazla. Fakat bence Avrupa'da çığır açan olay matbaanın kullanılmaya başlanmasıdır. Hatta bazı tarihçiler yeniçağ başlangıcı olarak bu olayı milat alırlar. Banada mantıklı geliyor. Matbaa olmasaydı reform bu kadar hızlı yayılmazdı diye düşünüyorum.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.