Sohbet: Kültür Sohbetleri #7: Sosyalizm
#1
Socialism%2Band%2Byou%2Bhello%2Bi%2Bam%2...height=182

"The problem in Venezuela is not that socialism has been poorly implemented but that socialism has been faithfully implemented"
Donald TrumpStrategyturk Kültür Kulübü tarafından düzenlenen Kültür Sohbetlerinin yedincisine hoş geldiniz.


Bu sohbetteki ana konumuz, sosyalizm.

Sosyalizm, en yalın tabiriyle, insanlar arasındaki iktisadi eşitsizlikleri ortadan kaldırmayı amaçlayan; tarihin erken dönemlerinden itibaren çeşitli toplumsal hareketlere ilham kaynağı olmuş ve bu hareketler tarafından savunulmuş; günümüzde genellikle "bilimsel sosyalizm" olarak da bilinen Marksizmle özdeşleşmiş bir ideoloji ve aynı zamanda serbest piyasa mekanizmasına/kapitalizme zıt, ortak mülkiyet sahipliği idealine dayanan bir iktisadi sistemdir.Sohbet Maddeleri
  • Sosyalizm, modern çağ öncesinde hangi hareketler/akımlar çerçevesinde ortaya çıkmıştır?

  • Sosyalist ideolojinin ortaya çıkmasındaki sosyo-ekonomik ve politik şartlar nelerdir?

  • Sosyalist ideolojinin geliştirilmesinde katkı sahibi olan düşünürler kimlerdir? Bu düşünürler hangi fikirleriyle sosyalizme katkıda bulunmuşlardır?

  • Sosyalist ekonomi hangi ilkelere dayanmakta ve hangi hedeflere ulaşmayı amaçlamaktadır?

  • Sosyalizmin günümüz toplumları üzerindeki katkıları/zararları nelerdir?

  • İdeoloji ve ekonomik sistem olarak sosyalizme yönelik eleştiriler/savunmalar

  • Sosyalizmin sonuçları nelerdir?

  • Kalkınma, gelişme, özgürlük, zenginlik üretimi gibi alanlarda sosyalizm mi yoksa kapitalizm mi daha işlevseldir?


Karanlık sözler yazıyorum hayatım hakkında/Aşklarım, inançlarım işgal altındadır
tabutumun üstünde zar atıyorlar/cebimdeki adreslerden umut kalmamıştır
toprağa sokulduğum zaman çapa vuran adamlar/denize yaklaşınca kumlar ve çakıl taşları
geçmiş günlerimi aşağılamaktadır.
[+] 4 üye basileus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
(12-09-2018, 19:36)basileus : [*]İdeoloji ve ekonomik sistem olarak sosyalizme yönelik eleştiriler/savunmalar

[*]Kalkınma, gelişme, özgürlük, zenginlik üretimi gibi alanlarda sosyalizm mi yoksa kapitalizm mi daha işlevseldir?


   Sosyalizm bana sanirim bircok kisiye gore de teoride ve kagit uzerinde mukemmel bir sistem gibi gozukse pratikte hicbir zaman uzun vadede fayda saglamamistir. Bugun Dunya uzerinde gelismislik ve refah seviyesi yuksek ulkelere baktiginizda bir tane sosyalist ekonomi ilkelerini benimsemis ulke gosteremezsiniz.Cin Halk Cumhuriyeti`nin sadece adi sosyalisttir, ekonomik sistemi Mao oldukten sonra liberalizme gecilmis ve bugunku haline gelmistir. Bugun sosyalizmi benimsedigini iddia eden Venezuala`nin hali ortadadir. Guney Amerika`nin parlayan sosyalist Uruguay baskani Jose Mujica bile goreve geldikten sonra onceki hukumet tarafindan uygulanan basarili liberal politikadan vazgecmemistir. Fakat bu demek degildir ki sosyalist ekonominin tum getirdikleri yanlistir. Ornegin ozellikle egitim ve saglik konularinda Iskandinav ulkelerinin basariyla uyguladigi sosyalist uygulamalar oldukca verimli olmustur. Fakat ozel mulkiyetinin tamamen yasak oldugu herseyin tamamen devlet kontrolunde oldugu bir piyasada rekabet olmaz ve insan uretkenliginin temel kamcisida rekabettir. Sonuc olarak Stalin`in Sovyetler doneminde uyguladigi 5 yillik kalkinma planlari disinda tarihte sosyalist ekonomiyle gelismis bir ulke telafuz edemeyecegim. Ama bugun size dogru ve gerekli olcude uygulandiginda liberal ekonomik politikalarla zenginlesen bircok ulke ornek verebilirim.
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Tek başına ekonomik gelişim için yeterince açık olmadığını düşünüyorum. Ama @Sezar'ın dediği gibi liberalizm ile birleştirilince oldukça etkili bir yönetim şekli ortaya koyabiliyor bence.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.