Sohbet: Oyun Sohbetleri #13: 2022 Yılında Oyunlar
st-oyun-transparan.png

Oyun Sohbetleri #13: 2022 Yılında Oyunlar

Strategyturk Oyun Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Sohbetlerinin on üçüncüsüne hoş geldiniz.
On üçüncü sayımızda 2022'de oynadığınız yeni oyunlardan, bu yıl çıkan favori oyunlarınızdan ve yine bu yıl çıkıp hayal kırıklığı yaşatan oyunlardan konuşacağız.
Bir sonraki oyun sohbet sayısında konuşulmasını istediğiniz konuyu Oyun Sohbetleri Konu Dizisinde belirtebilirsiniz.

oyun-ayrac.png

Bu sayımızda her zamankinden farklı bir konu ile karşınızdayız. 2022 yılını tamamlamaya yakınken bu yılı oyunlar ile iyi kötü nasıl geçirdiğimizi beraber tartışacağız. Buna yardımcı olması için çeşitli sohbet maddelerimiz var. En basitinden bu yıl yeni başladığınız oyunlar hangileri? Bunların 2022'de çıkmış olması gerekmiyor, sıfırdan başladığınız her oyun olabilir. Onları kısaca birkaç cümleyle değerlendirerek düşüncelerinizi aktarabilirsiniz.

Bir sonraki başlığımız 2022'de çıkmış favori oyunlarınız. Bunları oynamış olmak zorunda değilsiniz. Video izlemek, inceleme okumak gibi çeşitli yollarla fikir sahibi olmuş olmanız da yeterli. Elbette favori oyunlarınızın yanında eğer varsa hayal kırıklığı yaşatmış olanları da paylaşabilirsiniz.

Son olarak strateji oyunları. Bir strateji oyunu forumu olarak onlara ayrı bir maddede yer vermemek olmazdı. Önceki başlıklardan farklı olarak buradaki sorumuz genel olarak 2022'nin strateji oyunları açısından nasıl bir yıl olduğu. Çıkmış oyunlardan (ve çıkmamış oyunlardan), oyunların aldığı içeriklerden ve geliştirici firmaların mevcut durumundan hareketle kısaca bir değerlendirme yapacak olsanız neler derdiniz? Elbette sizin takip ettiğiniz ve önemsediğiniz strateji oyunlarını ele alın.

Sohbet Başlıkları
2022'de ilk defa oynadığınız oyunlar hangileri?
Bu yıl çıkmış oyunlardan favorileriniz hangileri?
Yine bu yıl çıkmış oyunlardan size hayal kırıklığı yaşatmış olanlar var mı?
Strateji oyunları özelinde sizce 2022 nasıl bir yıldı?

oyun-ayrac.png

tTRiYax.png
Ara
İlk soru için Alpha Protokol'u sıfırdan başlayıp bitirdim. Şimdiye kadar oynamamış olmam hataydı. Bir Obsidian klasiği.

İkincisi Expeditons Rome tabiki. Benim için yılın oyunu taktiksel strateji artı RPG.

Üçüncü soru Bannerlord geliyor aklıma çabuk sıktı. Sebebi Warband sendromu.

Strateji oyunları için iyi bir yıl değildi ama Men of War 2 seneye çıkınca favorim olacak.
[+] 1 üye Takeda Akane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2022 bence dolu dolu geçen bir yıldı. Çok çeşitli türlerde güzel oyunlar çıktı. Dying Light 2, Elden Ring, Horizon Forbidden West, GoW Ragnarök, Stray başarılı ve popüler yapıtlar oldu. Benim çok ilgimi çekmeyen nice kaliteli oyun daha vardır.
M&B Bannerlord sonunda çıkış yaptı, çoğunluk oyundan memnun olsa da bariz eksiklikleri ile can sıkıcı bir noktada halen. Victoria 3 ve TW Warhammer III beklenen oyunlardı. Özellikle Victoria 3 ilginç bir çıkış yaptı. Ya çok beğenenler var, ya da beğenmeyenler. Warhammer III ise beklenilen etkiyi yapamadı bence, çok çabuk söndü.
Trek to Yomi özellikle merak ettiğim oyunlardandı, daha iyisini beklemiştim.
Ve tabi ki yılın olayı Steam oyun fiyat artışları. Sniper Elite 5 gibi oyunların ucuz çıkış yapıp ertesi gün bir anda devasa artışlara gitmesi ile olayı anladık. Teker teker belirli oyunlarda zamlar oldu. Yeni çıkanlar zaten barizdi. Ve beklenen oldu, bir çok oyun fiyat değişikliği yaptı. Öyle bir durumdayız ki, ya çok ucuz geliyor ya çok pahalı. 2023'de bizi neler bekliyor bilmiyoruz...
[+] 4 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
V Rising sıfırdan başlayıp forumdan arkadaşlarla çok güzel bir şekilde bitirdik. Dying Light 2'de keyifli bir şekilde geçti.

Bu sene çıkanlardan Elden Ring ve GoW Ragnarök favorilerim. Bu ay Callisto Protocol çıkacak aslında oda favori olma potansiyeline sahip.

Bannerlord'un tam sürümüne pek bir şey katmamışlar gibi duruyordu.

2022 senesi strateji türü için kötü değildi. Victoria 3 , Terra invicta,... gibi oyunlar çıktı sonuçta.
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Evet V Rising gerçekten çok eğlenceli ve güzel bir oyun. Arkadaşlarla oynamak iyi, sıkmayan bir kurgusu, ilginç bossları, çeşitlilik içeren craft ve yapı içerikleri var.
Ara
Arkadaşlarla State of Decay 2 oynadık bak onu unuttum.
Ara
image.png image.png

Steam'de bu yıl oynadığım oyunlara şöyle bir baktığımda 2022'de ilk defa oynadıklarım şunlar olmuş:
  • Soldat 2 (hayal kırıklığı)
  • Orcs Must Die 3 (hikayeyi bitirdim)
  • Unity of Command (daha tam oynamadım)
  • Age of Empires IV (sadece 1 oyun MP girdim)
  • Magic Spellslingers (denemelik)
Düşündüğümden az oyun varmış. Diğerleri ya önceki yıllarda oynadıklarım ya da satın alıp henüz oynamadıklarım. Bu yıl çıkmış oyunlardan oynadığım hiç yok. Hatta takip ettiğim bile yokmuş galiba, eğer aklıma gelirse yine yazarım.
tTRiYax.png
[+] 2 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bence bu seneye damgasını vuran oyun Elden Ring. Her ne kadar yeni GoW da iyi olsa da ps olmasinsan dolayi herkese hitap edemiyor. Her ne kadar ulkenizde pek populer olmasa da steame çıkış yapan Old World tarihi 4x oyununu yeni bir can getirdi. Scifi stratejide ise henuz pek taninmayan ama bana haftalar boyu uykusuz geceler yasatan Terra Invicta bu sene en sevdigim oyunlar arasina girdi. 

Victoria3 bazilarima göre cok bozuk çıkış yapsada cok saglam bir temeli var. Guncellemeler ile efsane oyunlardan birine donusmesi sasirtici olmaz.
[+] 2 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2022'de çıkmış oyunlara biraz baktım, favorim direkt Sonic Frontiers. Kendisini kötü bir oyun olarak bekliyordum ama yanıldım. New Tales From Borderlands ise tam tersi merakla beklediğim bir oyundu ama kötü çıktı. Önümüzdeki yılki beklentilerimi tekrardan gözden geçirsem iyi olacak herhalde.

Bu yılki strateji oyunlarından takip ettiğim Starship Troopers - Terran Command vardı fena değil gibi.
tTRiYax.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.