Sohbet: Oyun Sohbetleri #4: Oyun Abonelik Servisleri
#1
st-oyun-transparan.png

Oyun Sohbetleri #4: Oyun Abonelik Servisleri

Strategyturk Oyun Kulübü tarafından düzenlenen Oyun Sohbetlerinin dördüncüsüne hoş geldiniz.
Dördüncü konumuzda başta Xbox Game Pass olmak üzere oyun abonelik servisleri hakkında konuşacağız.
Bir sonraki oyun sohbet konusunda konuşulmasını istediğiniz konuyu Oyun Sohbetleri Konu Dizisinde belirtebilirsiniz.

oyun-ayrac.png

Oyun abonelik servislerini hepimiz biliyoruz. Her geçen gün oyun şirketleri kendi abonelik sistemlerini duyuruyor ve onlara abone olmamız için çeşitli hamleler yapıyor. Bunlardan biri EA Play'in aralıkta Xbox Game Pass'e eklenecek olması. Onun dışında abone olanlar için çeşitli indirimler ve avantajlar verdiklerini unutmamak lazım. Uzun yıllar oyunları öncesinde kutulu şimdilerde dijital olarak alan bizler için artık abonelik devri mi başlıyor?

1.jpg

Abonelik servislerinden kuşkusuz öne çıkanlardan biri Xbox Game Pass. Xbox Game Pass kullananlarının sayısının son aylarda arttığını biliyoruz. Aynı zamanda Microsoft'un Zenimax Media'yı satın alışı ile Bethesda oyunlarını bünyesine katması şüphesiz bu sayıyı arttıracaktır. Tüm bu gelişmeler ve Project XCloud ile Microsoft oyun dünyasının "Netflix'i" olma yolunda ilerliyor desek fazla abartılı olmaz. Aralıkta EA Play'in de eklenmesiyle rakiplerini daha da geride bırakacaktır.

2.jpg

Ben her ne kadar oyunları satın alarak kütüphanemi büyütmeyi sevsem de Xbox Game Pass'in cezbediciliğinin olmadığı söylesem yalan olur. Bir süre oyun satın almayı bıraksam yeni oyun denemek için bile Xbox Game Pass alırım diye düşünüyorum. Xbox Game Pass dışında Playstation Now, EA Play, Uplay Plus, Apple Arcade ve Google Play Pass gibi abonelik servisleri olsa da Xbox Game Pass kadar revaçta oldukları söylenemez.

Xbox Game Pass ön planda olmasına karşın genel olarak oyun abonelik servisleri popülerlik kazanmaya devam ediyor. Bitirişi hangi oyun şirketinin abonelik servisini görmek isterdiniz diyerek yapalım. Ayrıca mevcut servislerde abone olmanız için ne gibi değişiklikler yapılmasını görmek isterdiniz?

Sohbet Başlıkları
Oyun Abonelik Servislerine Genel Bakış
Kütüphanenizi Genişletmek veya Abone Olmak
Görmeyi Beklediğiniz Yeni Abonelik Servisleri
Mevcut Servislerde Görmek İstediğiniz Değişiklikler

oyun-ayrac.png

[+] 4 üye reddga nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Düzgün bir internet ile bilgisayardaki aboneliği beğeniyorum. Ancak ülke şartlarındaki internet servislerinin fiyat performans oranlarına bakınca alamıyorum. Mobilde apple store'da gördüm. Ancak fiyatı gerçekten mobil oyun için fazlaydı. Bunların dışında geliştikçe gayet güzel bir sistem olarak görüyorum.
ezgif-3-38825c956d56.gif
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#3
Oyunların abonelikten kaldırılması gibi aşırı can sıkıcı bir durum yaşanmadığı sürece abonelik çok iyi bir sistem. Sonuna kadar da destekliyorum. Ülkemizde oyunculuğun gerçek anlamda yükselişi Steam ile oldu. GamePass ile de bu son fiyat dalgasını minimum zararla atlatabileceğiz. Uzun sürelerdir Steam dışında bu kadar oyuncu dostu bir girişim daha görmemiştim. Gerçekten umutlandırdı yeniden.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#4
Açıkçası senin de dediğin gibi Netflix tarzı aylık abonelik ile hizmet sunan platformlar her alanda ön plana çıkmaya başladı. Özellikle orjinal içeriğe ulaşmak isteyen kullanıcılar açısından çok güzel hizmetler. Açıkçası bu sayede normalde almayacağım bir çok oyuna erişim imkanım oldu. Genel olarak destekliyorum ve zamanla diğer büyük firmalarında bu yarışa katılacağını ve oluşan rekabet ortamının kullanıcı olarak bizlere yarayacağını düşünüyorum.

Evde kitaplığıma eklenecek bir kitap, kindle'da geçici kullanacağım bir kitaptan elbette ki fiziksel varlığı sebebiyle daha değerli. Ancak oyun kütüphaneleri Steam başta olmak üzere bir çok platformda sanal içerikten ibaret. Kirasını ödediğin sürece ulaşabileceğin oyunlar bu konuda benim için bir mesele değil. Zaten satın alıp, kütüphaneye eklediğimiz oyunlar da belli bir süre oynadıktan sonra genelde tekrar dönmediğimiz oyunlar oluyor. Özellikle tek oyunculu hikayeli oyunlar benim açımdan en fazla 2 kez oynanabilir durumda. Amaç oyunu oynamak olunca, elimde fiziksel bir kopyası olmadığı sürece -ki aslında o zaman da çok önemli değil- oyunun geçici olarak hizmete sunulması beni rahatsız etmiyor.

Umarım diğer büyük oyun sağlayıcı şirketler de bu işe girişirler ve herkese orjinal oyun ulaştırmak konusunda yardımcı olurlar. Özellikle Epic Games ve Steam'den kendilerine has ataklar bekliyorum.
giphy.gif
Ara
Cevapla
#5
EA Play ve Ubisoft+ gibi 1 tane yayıncı firmanın yaptığı abonelik servislerini sevmiyorum. Sadece Ubisoft oyunlarını oynamak için ayda 15$ vermek abartı oluyor. Hiç bir yayıncının tek başına abonelik servisi çıkartmayı hakedecek kadar büyük olduğunu düşünmüyorum. Gamepass gibi servisler güzel fakat Gamepass'te bile aylık aboneliği sürekli devam ettirecek kadar oynamak istenecek oyun yok. Bu işin ne EA Play ne de Gamepass gibi modellerle yürümeyeceği belli. Amazon'un cloud oyun servisindeki gibi bir sistem lazım. 10$'lık Gamepass gibi çatı bir abonelik ve yanında atıyorum 10$'a yayıncıların teker teker kendi ek aboneliklerini satması.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.