Sohbet: Satranç Sohbetleri #1: En Sevdiğiniz Açılış
#1


st-satranc.png

En Sevdiğiniz Açılış

Satranç oynarken tercih ettiğiniz ve güvende hissettiğiniz açılışları konu altında belirtebilir ve diğer üyeler ile tartışabilirsiniz.
Açılışı neden tercih ettiğinizi, avantajlarını ve dezavantajlarını paylaşmayı da unutmayın.
Ara
Cevapla
#2
Beyazlarla İtalyan oynamayı seviyorum. Kızarmış Ciğer gibi varyantlara çok girmiyorum çünkü belli bir seviyenin üstündeki oyunculara karşı etkili olmayabiliyor. Onun yerine Giuocco Piano'ya karşı c3 oynamak en çok tercih ettiğim varyant. İki At Savunmasına karşı da basitçe d4 sürerim. Son zamanlarda İskoç'u da denedim. Bir süre ara verdiğim için çalışmam yarıda kaldı ama bir iki aya yeniden başladığımda devam ederim.

Siyahlarda Fransız Savunması'na çalışmıştım. Şu anda e4'e karşı açık oyun tercih edip e5 sürüyorum. Sıkışık oyunlar beni boğuyor açık pozisyonlarda rahat ediyorum. Tabi kendimi geliştirdikçe buna da adapte olmam gerek, çünkü her zaman açık oyun oynanacağının garantisi yok. Vezir piyonu açılışları hakkında çok bilgim olmadığı için basitçe temel açılış konseptlerine göre hamle yapıyorum.
Ara
Cevapla
#3
Yıllardır belli aralıklarla satranç oynayan birisi olarak açılışların hiç birini bilmiyorum. Belki de Satranç Kulübü bu konuda bir konu dizisi ya da tek bir konu altından bilgilendirme yapabilir?

Filleri piyon arkasına saklamayı çok severim, mümkün olduğunca bire bir değişim yapmaya çalışırım.
giphy.gif
Ara
Cevapla
#4
İtalyan açılışı OP
omnia fui et nihil expedit
Ara
Cevapla
#5
İtalyan açılışının çoğu varyantını artık satranç oyuncuları sular seller gibi biliyor.O yüzden İtalyan oynayacaksam genelde Evans Gambitini oynarım.
Genelde İspanyol Açılışını Beyaza daha çok üstünlük verdiği için tercih ederim.Bazen fantezi olsun diye :D Şah Gambiti oynarım.Siyah iken genelikle simetrik,bazen Sicilya savunmasını oynarım,Fransız savunması en nefret ettiğim açılıştır. d4 ' e genelde şah hint oynarım ve tavsiye de ederim.
Ara
Cevapla
#6
İtalyan açılışı tercihimdir. Ama favorim 4 at açılışı.
Ara
Cevapla
#7
Maalesef satrancı hiçbir zaman profesyonel oynamadım,hep mahallede ve okulda arkadaşlarla oynadım.
Ama oynarken hep şu açılışı yapardım. Galiba adı ''The Hungarian Opening'' babam öğretmişti.
Celladına aşık olmuşsa bir millet
İster ezan, ister çan dinlet
İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet
Müstahaktır ona her türlü zillet
Ara
Cevapla
#8
Genelde İspanyol veya İtalyan açılışı ile başlarım, ancak satrançta iyi olduğum söylenemez hatta sadece bu iki açılışı biliyorum desem doğrudur.
Ara
Cevapla
#9
Siyahlar ile oynarken beyazların d4 hamlesine karşı Af6 ile Grunfeld savunması yapmayı seviyorum.amaç ileride c5 sürüşü ve Fg7 ile uzak çaprazdan rakibin merkezine saldırmak.Ayni zamandada rakibin e4 sürmesine izin vermemeniz gerekiyor eğer sürerse büyük sıkıntı oluyor.Yine siyahlarla beyazın e4 hamlesine karşı d6 ile Pirc savunması yaparım.Siyahlar ile oynarken kapalı oynamayı seviyorum.
Beyazlarda ise hamle avantajı sizde olduğu için daha saldırgan ve açık oynamalısınız,Benim en sevdiğim başlangıç vezir gambitidir.d4 d5 c4 ile devam eden,siyahların c4 u kabul edip etmemesine göre çeşitli varyantları var
Ara
Cevapla
#10
Şah-Hint savunmasını ben çok güzel buluyorum.
" Hemen herkes tartışabilir, fakat güzel konuşabilmek herkesin yapabileceği bir iş değildir. "
Ara
Cevapla
#11
merkez açılışı piyonlarla ve merkeze 2 at oyununu seviyorum
Ara
Cevapla
#12
Resmi bir turnuva oyunu değilse genellikle beyazda İngiliz açılışını tercih ediyorum. Bilmeyenler için beyazların ilk hamlesinde c4 ile başladığı açılış. Çok fazla varyantı var ve çoğu oyuncunun çok iyi bilmediği bir açılış olmasından dolayı açılış teorisi dışına çıkmak için güzel bir açılış. Bazı durumlarda başka açılışlara transpoze olabiliyor. Ama transpoze olan oyunlarda da o açılışa girilen oyunlara göre bazı varyantlardan kurtulmuş oluyorsun. Gözlemlediğim kadarıyla genellikle siyah oyuncular şah hinte transpoze etmeye çalışıyor.
Ara
Cevapla
#13
satrancın teorisini bilmediğim için deneme yanılma usulü ile oynuyorum, bu nedenle belirli bir tercihim olmuyor; ama zaman içinde, "queen's pawn" denen açılışın chigorin varyantını oldukça sık kullanmaya başladım ve bu açılış sonucunda oyunlardan galip ayrıldım. bence taşları çok hızlı biçimde merkezde toplamak için ideal.
kalemler kaldırılmış ve sayfalar kurumuştur.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.