Sohbet: Vic3 - Genel Sohbet: Parlamento
Ben Mısır'da boya olduğunu bilmiyordum. Daha doğrusu boyaya bu kadar ihtiyaç olacağını bilemedim. Sağolsun Avusturya geçirmiş serbest ticaret kanununu benim pazardaki bütün kıyafeti emcüklüyor. Bende mecbur abanıyorum kıyafete. Birde bu sefer bende serbest ticaret deniyim dedim kanunuda çıkardım. Bakalım ne olacak? O kanun ile ticarette %50 rekabet bonusu veriyor kanun olmayanı emcükletiyor. Bir öncede Belçika oyunumda Fransa kanunu geçirmişti gene bütün kıyafetimi çekiyorlardı.
Ara
Abi adamlar mod yapmış, kullan kafa rahat olsun.
Ara
(21-11-2022, 12:00)elefsar : Abi adamlar mod yapmış, kullan kafa rahat olsun.
Hangi mod?
Ara
(21-11-2022, 13:41)Semavi7 :
(21-11-2022, 12:00)elefsar : Abi adamlar mod yapmış, kullan kafa rahat olsun.
Hangi mod?

https://forum.strategyturk.com/forum-vic3-modlar hepsi olur. Hangi alanda sıkıntı yaşıyorsan.
Ara
1.1.2 yaması gelmiş. Güncelleyip devam ettiğim save'i açtım meşruiyetin içinden geçmiş. 37 meşruluk üzeri hükümette kuramıyorum. Bilginize devam ettiğiniz save varsa ona göre güncelleyin. Ben şimdi eski sürüme dönüyorum. Ama hükümet kurarken en iyi üç kombinasyonu göstermesi çok hoş olmuş.
Ara
Martin Anward :Tatil dönemi bitti ve bu hafta Victoria 3 Geliştirici Günlüklerine geri dönüyoruz. Günlüklerde düzelttiğimiz tüm hatalardan, geliştirmelerden ve 1.2 yaması ile gelecek değişikliklerden bahsedeceğiz. Sizi o zamana kadar oyalaması için 1.2 yaması ile gelecek yeni ve daha derli toplu ticaret rotaları sekmesiyle bırakıyorum!

FmmiHLpXkAE39F7?format=png
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yarınki günlük için bir başka teaser yayınlamışlar.

FmwMiM5XwAMT8Os?format=png&name=large
[+] 1 üye Ragnvaldr nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Selamlar dostlar, oyun ilk çıktığında oynamıştım sadece, şu an toparlandı mı çok takip edemiyorum?
Ara
(28-01-2023, 22:24)MarcussCrassuss : Selamlar dostlar, oyun ilk çıktığında oynamıştım sadece, şu an toparlandı mı çok takip edemiyorum?
Daha oynanabilir... Ama adam akıllı toparlansın istiyorsan bu en erken 2024 Ocak ayına kadar sürer.
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.2 yaması ve onun hotfix i geldiğinde bir girip bakılabilir bence. Ama askerî kısmın düzelmesine daha yıllar var gibi.
[+] 1 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Askeriye odaklı olmadığından oyun buglar olmadığı sürece askeriye sisteminde sorun yok bence.

Ben Ekonomi, Politika ve Event üzerine geliştirmeler istiyorum.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
[+] 2 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun hakkında iki çift laf ben de edeyim. Oyunu genel beğendim diyebilirim, fakat birkaç problemden bahsetmeden geçmeyeyim. Öncelikle oyun çok boş. Belli ki Paradox oyunu "Şimdilik çıkartalım sonra dlc getirip içerik ekleriz" kafasıyla çıkarmış, bu da sığ mekanikler demek oluyor.

Genel görüşün aksine askeri kısımdan memnunum. Sadece neyin ne olduğunu adam akıllı gösteren UI düzenlemeleri ve bir iki ufak mikro eklenmesiyle adam edileceğini düşünüyorum. Oyunun asıl iddiası olan ekonomi ve siyaset mevzusu da iyi, ama yetersiz. Şu haliyle oyunda her devletle aşağı yukarı aynı siyaseti yaparsan başarıya ulaşıyorsun. "Aman şunun fiyati yükselmiş fabrika kurayım", "Aman bu çok artmış şu üretim yöntemine geçeyim", "Dur Aydınlar çok güçsüz şu kanunu geçireyim de güçlensin" diye diye tekdüze bir deneyim sunuyor. Bununla birlikte AI çok dandik. Dünyada değişim geçiren tek ülke sensin, ekonomik olarak ilerleyen de öyle. AI neredeyse devre dışı gibi bazı durumlarda. Üstelik sık sık iç savaş yiyor. Bir oyunumda büyük ülkelerde 8-9 tane iç savaş gördüm. Bir diğer problem ise diplomasi çok sığ, elin kolun bağlı bir şekilde karambole diplomasi yapıyorsun. Mesela bir devlete diplomatik hamle başlatıyorsun vilayeti iade ettir diye, geri çekilince sadece ilk savaş hedefini verip geri çekiliyor. Halbuki istediklerimi vermesi lazımdı ya da çekilmeyip savaşması lazımdı. Aynı şekilde diplomatik hamle başlatınca savaş hedefini kaldıramıyorsun. Bir keresinde yanlışlıkla alakasız bir toprağı savaş hedefi olarak eklediğim için savaşı bitirmem uzun sürdü, saçmalık yani. Oyunun iyi yanı ise altyapının iyi kurulduğunu düşünüyorum gelecek güncelleme ve dlclerle oyunda devletlere özgü oynanış ve yeni mekanikler getirilir ve oyunu doldururlarsa, oyun potansiyelini açığa çıkarır diye düşünüyorum.
[+] 3 üye Averroes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
7 Şubatta TSİ 16:00'da resmi Victoria 3 Discord sunucusunda Soru&Cevap etkinliği olacak.

Görsel
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Beta ile bir osmanlı açtım. Savaş için stratejik hedef gelmiş güzel olmuş ama asıl sevdiğim diplomatik hamle sırasında belirli bir manevra puanı ile savaş hedeflerini birinci ilan ediyoruz böylece karşı taraf çekilirse birincileri alıyoruz bu güzel olmuş.
[+] 2 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
1.2 beta ile dünde bir Osmanlı açtım. Değişen inşaat mekanikleriyle dengeler bayağı değişmiş. Mısır kanunları ile toprak sahiplerine daha liberal bir başkan getirip laissez faire geçirdim hızla ama yaradan çok zararı oldu ihtiyacım olan binalar çok yavaş inşa oldu. Sonuç olarak battım.
Ara
(28-02-2023, 11:17)Semavi7 : Toprak sahiplerine daha liberal bir başkan getirip laissez faire geçirdim.

Artık çıkar gruplarına nasıl liderler gelebileceğine etki edebiliyor muyuz?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(28-02-2023, 15:27)Defterdar :
(28-02-2023, 11:17)Semavi7 : Toprak sahiplerine daha liberal bir başkan getirip laissez faire geçirdim.

Artık çıkar gruplarına nasıl liderler gelebileceğine etki edebiliyor muyuz?
Bu Osmanlı'da olan bir özellikti zaten sadece toprak sahiplerine özel. Günlük girdilerde mısır kanunları olarak var. Tahıldaki ihracat vergisini kaldırdıktan bir süre sonra event geliyor ve lideri değiştiriyorsun.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Henüz yeni günlük çevrilmemiş. 1.2'yi yarın çıkarmayı planlıyorlar. Merakla bekliyorum, optimizasyonu biraz olsun çözdülerse bile oynarım.
[+] 1 üye Averroes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Belçika'yla yeni yamayı denemek için bir save açtım ve 10-15 yıl oynadım. Yeni güncellemeyi çok beğendim diyebilirim. Ancak rahatsız olduğum birkaç durum var. Vilayet kargaşasının inşaat hızına %50 penaltı vermesi hoşuma gitmedi. En azından radikalleşmeyle orantılı verseymiş daha iyi olurmuş gibi geliyor. Yani birden inşaatlar falan yavaşlıyor. Buna benzer olarak da çıkar gruplarının bonus ve penaltılarının da tesirleyiyle orantılı olması gerektiğini düşünüyorum. %2 tesire sahip ruhban sınıfı tüm ülkenin eğitime erişimini azaltması mantıksız geliyor.
[+] 2 üye Averroes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.