Sohbet: Vic3 - Genel Sohbet: Parlamento
sizce indirimden sonra fiyatının artması ihtimali yüzde kaç
Ara
(14-03-2023, 15:07)Legnica : sizce indirimden sonra fiyatının artması ihtimali yüzde kaç
Güncel fiyattan çıktı diyorlardı ama ck3ün 425 liraya çıkmasına rağmen vic3ün 250 lirada kalmasıda saçma olur o yüzden paranız varken almak mantıklı olabilir ne de olsa bir sonraki indirimde de aynı oranda indirim alır çok yüksek ihtimalle
Ara
(14-03-2023, 15:19)Enesrar :
(14-03-2023, 15:07)Legnica : sizce indirimden sonra fiyatının artması ihtimali yüzde kaç
Güncel fiyattan çıktı diyorlardı ama ck3ün 425 liraya çıkmasına rağmen vic3ün 250 lirada kalmasıda saçma olur o yüzden paranız varken almak mantıklı olabilir ne de olsa bir sonraki indirimde de aynı oranda indirim alır çok yüksek ihtimalle
 bende aynen böyle düşünüyordum stellarise indirim verdiler sonra fiyat fıırladı, aoe3 de dlc leri indirimle 3 5 liraya düştü sonra 50 100 liraya fırladı bence de ck3 gibi özverisiz bir oyuna göre daha pahalı olması gerekirdi öyle ise aldık aldık yoksa yeni patchin oynanabilirliğinin gazıyla fiyatı fırlayacak gibi
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Durun bu daha 1.2 yaması iki üç yama ve özellikle bir dlc sonra tadından yenmiyecek bir oyun olacak. Daha ikinci versiyonda oyunu iade edenler geri alıyorsa gerisini siz düşünün. Ben bunu dediğimde bazı arkadaşlar acımasızca gömüyor bu oyunu kendilerine hakaret olarak algılıyorlardı. Adamı böyle tekrar almanın eşiğine getirirler işte. Belkide aldırdılar bile.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Osmanlı oyunu açtım 1892'ye kadar oynadım. Genel olarak oyunumdaki deneyimlerimi paylaşayım. Sadece bir save oynadığım için söyleyeceklerim tüm oyunlar için geçerli olmayabilir diyerek başlayayım. 
  • İngiltere ve Fransa oyunun hakkını veriyor. Önceki sürümde Avusturya alıp başını gidiyordu, GDP ve askeri açıdan özellikle İngiltere çok zayıf kalıyordu. Bu oyunumda ise 1.sırada götürdü hep. Çin'e falan vilayet fethi için savaş açmıştı en son.
  • Yapay zekanın daha iyi olduğunu fark ettim. Önceden 1880'lerde bile İngiltere, Fransa, Avusturya ve Prusya gibi sanayi ülkelerinin iktidarında ya ruhban ya da yerel yöneticiler oluyordu. Ayrıca çok fazla kanun değiştirdiklerine de rastlamıyordum. Fakat bu sürümde daha mantıklı ilerliyorlar ve çeşitli kanunları (faydalı olan) çıkarttıklarını gördüm ya da bana denk gelmiş olabilir, bilmiyorum. Sürekli iç savaş da yemiyor artık. Eski sürümde büyük ülkelerde 9-10 tane iç savaş görüyordum. Bunda küçük birkaç ülke dışında pek denk gelmedi.
  • GDP rakamları (en azından bana göre) daha mantıklı ilerliyor. 1836'da 15 milyon GDP olan Osmanlı ile 1860'ta 1 milyara ulaşma gibi bir durum yok ya da ben beceremedim :D Ama diğer ülkere baktığımda da alıp başını giden (eski sürümde Avusturya uçuyordu çünkü) görmedim. Biraz İngiltere buff yemiş ama.
  • Otonom yatırım hoşuma gitti. Günlüğü ilk okuduğumda otonom yatırımı kapatırım çünkü yapay zeka abuk subuk bina inşa eder, beni de deli eder diye düşünüyordum ama düşündüğümden çok daha güzel çıktı. Sırf amele gibi pazarı devamlı kontrol edip neyi nereye inşa etsem diye düşünmemek için bile açılır, onlar sizin yerinize inşa ediyor gibi oluyor. Aynı zamanda nüfusun robottan ibaret sadece devlet idaresinde olmadığını hissediyorsunuz. Ben sıklıkla müdahalecilikle oynadım. Laissez faire oynarken durum nasıldır bilmiyorum.
  • Pazar-ticaret daha dengeli gibi geldi. Önceden özellikle kıyafet, gıda, mobilya vb. ürünleri dışarı satmaktan kendi pazarıma arz edemiyordum, fabrika inşa etseniz de fiyatları düşürmek zor oluyordu. Bir de satın alan ülkeyle savaşırsanız sübvansiyonlar fırlıyordu. Bu sürümde öyle bir şey başıma gelmedi, en azından tüm malı sömürmediler, daha dengeli alış-satış var gibi geliyor.
  • Teknoloji işi Osmanlı'da nerf yemiş. Çünkü okuryazarlık oranı daha düşük başlıyor (%16'ydı yanlış hatırlamıyorsam) bu da innovation cap düşük olmasına neden oluyor. Önceki sürümlerde çok rahat 1860-1870'lerde açtığım teknolojileri 10 yıl gecikmeyle açtım.
  • Bu benim oyunuma has olabilir ama kanunları çıkartasıya canım çıktı. İç savaş bile yedim. Normalde %20 bandında olan kanunları 2 seferde falan geçiriyordum (oyalama çok değilse) ama bu sefer %90'lara kadar geldiğini gördüm :D %50'den aşağısı çıkartmakta çok zorlandım. Ayrıca sürekli olumsuz event gelmesi de cabası. Tabii bu benim şanssızlığımdır muhtemelen. Genelde 1870'lere kadar istediğim tüm kanunları geçirir, radikalizmi de çok düşürürdüm. Bu sefer 1890'da bile hala birkaç tane geçiremediğim kanun vardı.
  • Radikalizm demişken, inşaat sürelerini nerdeyse 1.5 kat yavaşlatıyor. İnanılmaz sinir bozucu. Eski sürümde radikalizmi takmıyordum çok, fakat bu sürüm illallah ettirdi. Vur deyince öldürmüşler. Hele bir de Osmanlı gibi radikalizm kaynayan bir ülkeyle oynuyorsanız işler iyice aksıyor. Biraz ayar çekmeleri gerektiğini düşünüyorum. Vilayet kargaşasıyla orantılı olursa iyi olur ama yine de %50 penaltı çok fazla. Ne yapıyor yani yerel halk inşaatı falan mı taşlıyor yani yavaşlatmak için?
  • Oyunun optimizasyonundan biraz olsa umutuydum ama oynadıkça umudun yerini sabır aldı. Oyun başta biraz daha hızlı akıyor evet, 1855-60'lardan sonra yine aynı tas aynı hamam olduğunu anlıyorsunuz. Oyunsonu görmek imkansız, çok sabırlı olmanız gerekiyor oyunsonu görmek için. Bir de inşaat penaltısı varsa beklemek sıkıyor bir süre sonra. O yüzden 1892'de bıraktım. Optimizasyonu çözmelerine epey var anlaşılan.
  • Arayüz iyileştirmeleri çok güzel olmuş. Nüfus ihtiyaçları menüsü, ısı haritaları, müzikçalar vb. şeyleri beğendim. Ama bir şikayetim var. Şu inşaat sırasındaki binaları mouse ile sürükleme özelliği acil gelmeli. Binaların belli sırayla inşa edilmesini istiyorum, sürekli yukarı almak için tıkla tıkla mouse'ın sol tık ömrü azaldı.
Dediğim gibi bunlar tek oyunuma göre deneyimlediğim şeyler. Ancak oyuna acil ek mekanikler vb. şeylerin gelmesi gerekiyor. Oyun yavaşladıkça ve inşaatların bitmesini beklerken ekrana boş boş bakıyorsunuz. Aynı şey EU4'te barış halindeyken oluyordu. Yapacak pek fazla bir şey olmayınca 1-2 oyun sonra sıkılıyorsunuz. Bir de yeni oynanış formülleri bulmaları lazım, her oyunda aynı kombinasyonla (siyasi ve ekonomik) başarılı oluyorsunuz, bu da kısır deneyim sunuyor.
[+] 6 üye Averroes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-03-2023, 20:53)Averroes : [*]Bu benim oyunuma has olabilir ama kanunları çıkartasıya canım çıktı. İç savaş bile yedim. Normalde %20 bandında olan kanunları 2 seferde falan geçiriyordum (oyalama çok değilse) ama bu sefer %90'lara kadar geldiğini gördüm :D %50'den aşağısı çıkartmakta çok zorlandım. Ayrıca sürekli olumsuz event gelmesi de cabası. Tabii bu benim şanssızlığımdır muhtemelen. Genelde 1870'lere kadar istediğim tüm kanunları geçirir, radikalizmi de çok düşürürdüm. Bu sefer 1890'da bile hala birkaç tane geçiremediğim kanun vardı.

Bunun ben de ceremesini çektim. Oyun ilk çıktığında "hasta adam" durumunu çok kolay şekilde hallettiğimi hatırlıyorum, bu yamayla kıl payı son 3 sene halledebildim o da suriye, mısır fethi, ayrılıkçılık(ki kendiliğinden oluyor), ordu modernizasyonuyla 4 şartı sağlayabildim. Mısır fethinde kılpayı kazandım, Avusturya ile de savaştım aynı anda. Mısır'ı daha yavaş işgal etsem veya Avusturya biraz daha iyi savaşsa savaşı kaybeder eventi de tamamlayamazdım. Kanunların hiçbirini geçiremiyorum, aydınları destekleme işi epey yavaşlamış. Tanzimatın istediği hiç bir yasayı kolaylıkla çıkaramadım destekler çok düşük. Yasayı çıkarma ihtimali çok düşük ve tamamen şans işi. Osmanlı bu açıdan epey zorlaşmış diyebilirim yani.
[+] 2 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(16-03-2023, 10:44)perverende :
(15-03-2023, 20:53)Averroes : [*]Bu benim oyunuma has olabilir ama kanunları çıkartasıya canım çıktı. İç savaş bile yedim. Normalde %20 bandında olan kanunları 2 seferde falan geçiriyordum (oyalama çok değilse) ama bu sefer %90'lara kadar geldiğini gördüm :D %50'den aşağısı çıkartmakta çok zorlandım. Ayrıca sürekli olumsuz event gelmesi de cabası. Tabii bu benim şanssızlığımdır muhtemelen. Genelde 1870'lere kadar istediğim tüm kanunları geçirir, radikalizmi de çok düşürürdüm. Bu sefer 1890'da bile hala birkaç tane geçiremediğim kanun vardı.
[*]
Bunun ben de ceremesini çektim. Oyun ilk çıktığında "hasta adam" durumunu çok kolay şekilde hallettiğimi hatırlıyorum, bu yamayla kıl payı son 3 sene halledebildim o da suriye, mısır fethi, ayrılıkçılık(ki kendiliğinden oluyor), ordu modernizasyonuyla 4 şartı sağlayabildim. Mısır fethinde kılpayı kazandım, Avusturya ile de savaştım aynı anda. Mısır'ı daha yavaş işgal etsem veya Avusturya biraz daha iyi savaşsa savaşı kaybeder eventi de tamamlayamazdım. Kanunların hiçbirini geçiremiyorum, aydınları destekleme işi epey yavaşlamış. Tanzimatın istediği hiç bir yasayı kolaylıkla çıkaramadım destekler çok düşük. Yasayı çıkarma ihtimali çok düşük ve tamamen şans işi. Osmanlı bu açıdan epey zorlaşmış diyebilirim yani.
[*]Bence olması gerekende buydu diğeri çok kolaydı. Aynı şekilde Amerika ile iç savaştan kurtulmanın da çok zor olması gerek bence.
Ara
benimde gözüme çarpanlar şunlar:
-Henüz endüstrileşmemiş ülkelerle endüstrileşmek daha zor.
-Deniz çıkarması yapmak daha zor(önceki yamada 1 gemi ile dahi çıkartma yapabilirken şimdi gönderilecek askerle orantılı olması daha önemli)
-Artık diğer devletler pazarınızı hunharca sömüremiyor.
-Savaşlarda ki yorgunluk daha mantıklı hale gelmiş.
[+] 1 üye Enesrar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni farkettiğim için paylaşmak istedim belki farkedenleriniz olmuştur
Özel sağlık sigortası bazı durumlarda Genel Sağlık sigortasından daha avantajlı.

7sd59cx.png
[+] 2 üye Wayfear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-03-2023, 08:44)Wayfear : Yeni farkettiğim için paylaşmak istedim belki farkedenleriniz olmuştur
Özel sağlık sigortası bazı durumlarda Genel Sağlık sigortasından daha avantajlı.

7sd59cx.png

Eskisi kadar yüksek sol değerlerine ulaşmak kolay değil. Önceki yamada mantıklı olabilirdi ama büyük devletlerle bile 15-16 solu geçmek baya uzun sürüyor.
t8nubAh.gif
[+] 2 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bina basmak çok zorlaştırılmış başlarda
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Şeyi tam hatırlayamadım. Kargaşa olunca eskiden bina basma süresine penaltı veriyor muydu? Bunun dışında deneyimlediğim birkaç şey:

GDP hesaplaması da değişmiş sanırım eskisi kadar yüksek gdpler için çok mikro oynamak gerekecek artık.

Free Trade daha iyi durumda gibi geldi ama bilemedim. Tek oyunculuda zaten iyiydi multide denemek lazım.

Eski sürümlerde amaç hızlıca daha özgürlükçü yasalara geçmekti çünkü ülkenin dininin olması ya da ülkede monarşi olmasının neredeyse hiçbir yararı yoktu. Onu biraz otorite puanları ve loyalist bonuslarıyla dengelemişler oyun başında hemen geçmeye çalışmasan da zararı olacağından şüpheliyim. 

Çok küçük ülkelerde bir markete bağımlı olmadan oynamak eskiye nazaran çok daha zor geldi (Ya da ben becerememiş olabilirim bundan emin değilim.)

Özel inşaat muhabbetini çok sevemedim. AI çok nadir de olsa gereksiz şeyler basarak boş nüfusumu doğru fabrikalara yönlendirmemi engelliyor. Buna ek olarak inşaat hacmi kullandığından dolayı ve özellikle laissez faire'de bu oran %75e çıktığından dolayı ekonomisi küçük olan ülkelerde fazla inşaat hacmin olmadığından dolayı kendi başına bir şey basmanı tümden engelliyor.

Yeni rota hesaplaması daha iyi hissettirdi. Ama eskisine nazaran bir hafta güncellemesinden sonra bile zarar ettirebilme olasılığı var sanırım. Eskisinde fiyatlar bu kadar hızlı negatif olarak yansımıyordu. Multide oyuncuyu kaynak çekerek batırmaya çalışmak sanırım eskisi kadar kolay olmayacak.
t8nubAh.gif
[+] 1 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(17-03-2023, 12:21)Val Thorne : Şeyi tam hatırlayamadım. Kargaşa olunca eskiden bina basma süresine penaltı veriyor muydu?

Vermiyordu diye hatırlıyorum. Kuyruktaki inşaatlar aynı hızda ilerliyordu çünkü eski sürümde. Bu sürümde kargaşalı vilayetlere bina inşa etmek zaman açısından çok sıkıntılı. 20 hafta olan inşaat 30 hafta oluyor, yani 1.5 kat yavaşlatıyor.
Ara
Çok ilginç şekilde Japonya'yla batıyorum. Özel inşaatın da giderini biz ödüyoruz ve durduramıyoruz. Kartopu etkisiyle kurtarmak mümkün olmuyor bir noktadan sonra. Önerileriniz ya da püf noktalar varsa bu konuyla ilgili, çok sevinirim.
Ara
(18-03-2023, 01:12)GespensterPanzer : Çok ilginç şekilde Japonya'yla batıyorum. Özel inşaatın da giderini biz ödüyoruz ve durduramıyoruz. Kartopu etkisiyle kurtarmak mümkün olmuyor bir noktadan sonra. Önerileriniz ya da püf noktalar varsa bu konuyla ilgili, çok sevinirim.
Özel inşaatı sen ödemiyorsun diye hatırlıyorum ve japonya ile asıl batmanın sebebi bu yamayla devlet binaları artık daha çabuk yetersiz hale geliyor haliyle vergi alman düşüyor.Yapabileceğin şeye gelirsek devlet binası yapmayı ihmal etme,para basmayı arttıracak buluşları araştır ve diğer bilindik şeyler olan vergiyi kökle falan.
[+] 1 üye Enesrar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-03-2023, 01:12)GespensterPanzer : Çok ilginç şekilde Japonya'yla batıyorum. Özel inşaatın da giderini biz ödüyoruz ve durduramıyoruz. Kartopu etkisiyle kurtarmak mümkün olmuyor bir noktadan sonra. Önerileriniz ya da püf noktalar varsa bu konuyla ilgili, çok sevinirim.
Bütçeni ekran görüntüsü atsan daha isabetli yorumlar yapabiliriz. Benim son Osmanlı oyunumda bütçeyi zorlayan bir kaç faktör vardı sende de onların etkisi vardır muhtemelen. İlki inşaat malzeme giderleri bence. Eğer inşaatta kullanılan odun, demir, alet gibi hammaddeler yüksek fiyatlıysa inşaat kalemine ciddi bir gider yazıyor. İkincisi yetersiz vergi toplama olabilir. Ekonomik yapın gelenekselcilikse hemen değiştirmen lazım, vergi kanunu olarak alt kademeler de çok verimsiz onları da geliştirmen gerek.
[+] 2 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-03-2023, 13:48)perverende :
Bütçeni ekran görüntüsü atsan daha isabetli yorumlar yapabiliriz. Benim son Osmanlı oyunumda bütçeyi zorlayan bir kaç faktör vardı sende de onların etkisi vardır muhtemelen. İlki inşaat malzeme giderleri bence. Eğer inşaatta kullanılan odun, demir, alet gibi hammaddeler yüksek fiyatlıysa inşaat kalemine ciddi bir gider yazıyor. İkincisi yetersiz vergi toplama olabilir. Ekonomik yapın gelenekselcilikse hemen değiştirmen lazım, vergi kanunu olarak alt kademeler de çok verimsiz onları da geliştirmen gerek.

vBkNjtY.png BC3KoXq.pngfwDb1ZH.png

Cesitli ekran goruntulerini buraya birakiyorum fikir vermesi acisindan.
[+] 1 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Faiz giderin korkunç seviyede IMF'e gidecek kıvama gelmişsin burdan döner mi bu oyun pek emin değilim. Hiç faiz ödemesen şu an bütçe dengen artıda mesela, işler o kadar kötü değilmiş ama faiz mahvetmiş. İnşaat giderlerin bence düşük ama devlet binası giderlerin aşırı yüksek. Kağıdın fiyatı çok yüksek olabilir.
Yasalarda sorun yok gibi en azından erken oyunda idare eder. İlla bu save devam edecekse vergiyi çok artırıp maaşları çok kısıp mevcut borcu azaltıp faizden kurtulman gerekir ama yapılabilir mi bilmiyorum. Hayat standardı, radikallik falan kötü noktalara ulaşır bu durumda da.
[+] 1 üye perverende nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Memleketi AKP mi yönetti? Bu ne faiz?
[+] 4 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun başı vergiyi fulleyip belli bir ekonomik büyüklüğe ve inşaat hacmine ulaştıktan sonra kademeli olarak vergiyi düşürebilirsin. Oyun başı daha hızlı gelişmeni sağlar.
[+] 1 üye Averroes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.