Sohbet: Vic3 - Genel Sohbet: Parlamento
(02-04-2023, 16:19)Semavi7 : Oyuna acil eklenmesi geren iki özellik var bence biri diğer ülkelere yatırım yapmak diğeride yerel pazarlar üstünde bir dünya pazarı olması. Böylece ai kendi kendine yetince üretimi bırakmaz ve dünya pazarındaki açığı görüp üretime devam eder.

Ek olarak dış borçların önemi artırılabilir.
Ara
(02-04-2023, 20:09)korkusalan :
(02-04-2023, 16:19)Semavi7 : Oyuna acil eklenmesi geren iki özellik var bence biri diğer ülkelere yatırım yapmak diğeride yerel pazarlar üstünde bir dünya pazarı olması. Böylece ai kendi kendine yetince üretimi bırakmaz ve dünya pazarındaki açığı görüp üretime devam eder.
Acil eklemesi gereken ilk iki özellik konusunda haklısın ama üçüncüyü unuttun... Karşı tarafın başkentini düşürmüş olsak bile sadece diplomatı oyun sırasında eklediğimiz savaş hedeflerini alabiliyoruz. Bunun yerine başkenti düşen devletin savaş hedeflerine ek bazı yaptırımlara maruz bırakılabilmesi daha mantıklı ve uygun olmaz mıydı?
Oyun ekonomik tabanlı bir oyun olduğu için bence bunlar ekonomi oyunda oturunca ilgilenilecek şeyler olmalı.

(02-04-2023, 20:58)Averroes :

Ek olarak dış borçların önemi artırılabilir.
Kesinlikle katılıyorum hatta daha da detaylandırılmalı.
Ara
Victoria 3 çıktığı ilk ayda kendisini bana 400 saat oynatmıştır.
[+] 2 üye BySeco nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ekşi sözlükteki bir yorum ufkumu açtı. Biz neden konyada yapacağımız bir inşaatın başlaması için istanbuldakinin bitmesini bekliyoruz? Bence her bölgenin inşaat sektörü kendi içinde olmalı. Konyada az ise daha yavaş olur İstanbulda gelişmiştir daha hızlı olur.
[+] 2 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-04-2023, 09:59)Semavi7 : Ekşi sözlükteki bir yorum ufkumu açtı. Biz neden konyada yapacağımız bir inşaatın başlaması için istanbuldakinin bitmesini bekliyoruz? Bence her bölgenin inşaat sektörü kendi içinde olmalı. Konyada az ise daha yavaş olur İstanbulda gelişmiştir daha hızlı olur.

Kaynak yönetimi? Yerelleşme yok, merkezi bir kaynak var, her yer oradan kullanıyor.
[+] 1 üye elefsar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-04-2023, 09:59)Semavi7 : Ekşi sözlükteki bir yorum ufkumu açtı. Biz neden konyada yapacağımız bir inşaatın başlaması için istanbuldakinin bitmesini bekliyoruz? Bence her bölgenin inşaat sektörü kendi içinde olmalı. Konyada az ise daha yavaş olur İstanbulda gelişmiştir daha hızlı olur.

Hoi4'te de Ankara'ya bastığın siville İstanbul'a bir başka faktör basıyorsun, yada İskoçya'ya limansız bir tile'a çıkartma atıp liman basıyorsun fabrikayı oraya nasıl taşıyorsun ki ? yada savaş tazminatın fabrikayla ödüyorsun yani demek oluyor ki o fabrika reel ve nominal sermayenin basitize edilmiş bir anlatımı oluyor, böyle oyunlar birçok şeyi yüzeysel anlatır, sadece Mersin'de 20 tane kale olduğunu biliyor muydun ? Ama eu4 te anadolu'da okadar yok, belki Avrupa'da 1000 lerce vardır ama oyunda kaç tane var ? gerisini sen düşün, son derece basitize similasyon deneyimi sunan bu tarz oyunlarda böyle bir derinlik beklemek bana biraz tuhaf geliyor, sen sadece inşaattan şikayet etmişsin, @elefsar ın bahsettiği gibi derinlik kusurlarını görmezden gelemeyiz, böyle arzu edilen derinlikte bir oyun varsa da ben görmedim.
[+] 1 üye Legnica nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-04-2023, 12:41)Legnica :

Hoi4'te de Ankara'ya bastığın siville İstanbul'a bir başka faktör basıyorsun, yada İskoçya'ya limansız bir tile'a çıkartma atıp liman basıyorsun fabrikayı oraya nasıl taşıyorsun ki ? yada savaş tazminatın fabrikayla ödüyorsun yani demek oluyor ki o fabrika reel ve nominal sermayenin basitize edilmiş bir anlatımı oluyor, böyle oyunlar birçok şeyi yüzeysel anlatır, sadece Mersin'de 20 tane kale olduğunu biliyor muydun ? Ama eu4 te anadolu'da okadar yok, belki Avrupa'da 1000 lerce vardır ama oyunda kaç tane var ? gerisini sen düşün, son derece basitize similasyon deneyimi sunan bu tarz oyunlarda böyle bir derinlik beklemek bana biraz tuhaf geliyor, sen sadece inşaattan şikayet etmişsin, @elefsar ın bahsettiği gibi derinlik kusurlarını görmezden gelemeyiz, böyle arzu edilen derinlikte bir oyun varsa da ben görmedim.

Bazı kaynaklar için basitize etmek anlaşılabilir, özellikle inşaat. Elektrik gibi kaynaklar bence hala bölgesel olmalı en fazla bir yandaki bölgeden alinabilmeli dezavantaj yiyerek.
[+] 1 üye GespensterPanzer nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda en temel olması gereken her ülkenin kendi pazarının olması durumu yok.Kendi pazarı olsa rekabeti daha iyi yansıtır.Ingiltere oynarken pazarını açtığım ülkeye daha ucuza mal temin ederek,onun ekonomisini bana bağımlı kılmayı isterdim.
Ara
250 saati devirdim ilk çıktıgında da benim için fiyaskoydu gelen patchlerle benim açımdan durum halen değişmiş değil.
Ben bu kadar boş bi PARAdox oyunu hatırlamıyorum ve açıkçası bu anlamda firmaya öfkeliyim
Çünkü; oyun duyuruldu firmanın verdiği vaatler ufak tefek oyuna dair tuyolar yayınlanan ilk resimleri hatırlıyorum felan yarattığı ortam beklentileri otomatikman yukseltti.
Yükselmelide yani şu eleştiriyi kabul edemiyorum. -Efenım beklentiler çok yuksekti ondan bu kadar eksi basmalar steamda yada savas mekanıkleri yüzünden.
Hayır efenım! Bizzat firmanin kendisidir bomba gibi gelecek diyen!
Her yönü ile fiyasko olabilirmi oyun
Optimizasyon (ki kısmen düzeltildi), event çeşitliliği, basit hatalar, bir taburla onlarca tümeni tutabilme (nasıl oluyosa) hükümet yönetimi, küçük yada çok geri kalmış ülkeler ile sabrı zorlayan yasama yapılamama, feodal düzenin savunucuları diye geçen toprak agalarını oyun trikleri ile ters köşe etme vs...

Bilemedim ..
Victoria 2 nin çıkış tarihi ile 3 ün arasında koca bi oyun motoru yapay zeka ıvır zıvır farklılıklar var ancak 2 nin ustune koymayı bırak 2 den de geride halen ve inanılmaz doldurulmaya ihtiyacı var hatta PARAdoxun bu davranışına alışkın olanlar süre biçmeye başlamıslar bende onlara katılıyor ve en az 1 yıl beklemek lazım gelir diye düşünüyorum
Ara
Alıntı:Yarın TSİ 15:30'da Voice of the People'dan ilk yayını yapacağız!

Cesur Mikael ve Björn'ün provokatörleri kışkırtmasını ve Centaur'larınının bagetini izleyin!

Yarın Twitch kanalımızda görüşmek üzere: https://www.twitch.tv/paradoxinteractive
FBTw.jpg
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Victoria 3'ün müziklerinin vinil plakları çıkmış: https://vinyl.victoria3game.com/

76561198034761601.png
Ara
İki tane günlük gelmiş bunlar çevrilecek mi?
Ara
(22-05-2023, 12:05)Semavi7 : İki tane günlük gelmiş bunlar çevrilecek mi?

Çevrilecek ancak çeviri yapanlar Crusader Kings III: Tours & Tournaments Türkçe çevirisi üzerinde çalıştığı için haber çevirileri gecikti.
76561198034761601.png
Ara
header_586x192.jpg?t=1684764052

Victoria 3 için Expansion Pass duyuruldu. Crusader Kings 3 için kullandıkları pazarlama yöntemini takip ediyorlar gibi gözüküyor.

V3-Exp-Pass-Promo-Steam.jpg
76561198034761601.png
Ara
2024 Nisanına kadar dlc almama gerek yokmuş toplu alım sağ olsun
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Voice of People gelince bi göz attım overhaul değişiklikleri hoşuma gitti daha tam mekanikleri incelemedim. İlk farkettiğim Corn Laws'ın pre-requiest lerini değişmişler kahroldum.
Ara
Kasım'dan beri ilk defa yeni oyun açtım, lanet gelsin ya ülkenin %25'i radikal, kanun çıkarmaktan felaket zor, bu gidişle hasta adam ölecek.
Ara
1.3.2 çıktı.
https://forum.paradoxplaza.com/forum/thr...2Hr5-76o0o
Ara
Ai ekonomi düzelmiş mi?
Ara
1.3 geldiğinden beri 3 oyun oynadım. 1'i 1.3.1 diğer 2'si 1.3.2 sürümündeydi. 1.3.2 'de açtığım 2 save'de de 1925 yılından sonra (tam tarihi bilmiyorum) crash veriyor. Hiçbir şekilde devam edemedim. 

İlkinde crash yediğim an işçi grevlerini kapsayan event zincirlerinden birinin gelmesiyle oluyor. İkincisinde ise emin değilim ama sanırım 5 yaşındaki imparatorumun isyancılar tarafından öldürülmesi ile ilgili bir eventten kaynaklı olduğunu düşünüyorum.

Benzer durumlarla karşılaşan var mı? Ya da 1.3.2'de 1936ya kadar gelebilen var mı?
t8nubAh.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.