Sohbet: Warhammer Üçlemesi - Genel Sohbet: Lord Salonu
warhammer.png

Warhammer Üçlemesi - Lord Salonu
Total War: Warhammer üçlemesi ile ilgili genel sohbet ve tartışma burada yapılır.
D99lQz.jpg
[+] 1 üye Kızılderili nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Gelmiş geçmiş en iyi Total War oyunu.
Ara
Gelmiş geçmiş en fantastik Total war oyunu
p8RNv0.png
Görsel

Yukarıda Total War:Warhammer oynayanların milletlere göre grafiği mevcut.

Strategyturk'te Total War: Warhammer'a gelen her içerik için Türkçe konular açıyoruz, lordlar için tanıtım konuları - oynanabilir ırklar için bilgi konuları, yeni gelen eklentiler için büyük konular açıyoruz. Ancak bu içeriğe ilgi çekemeyince Total War: Warhammer'ın istatistiklerini incelemeye karar verdim.

Görüldüğü gibi son 2 haftada Total War: Warhammer oynayanların sadece %0.37'si Türk,  Türkler Antartikalılar ve Filipinlilerle yarışıyor. Burada bu oyunun Türk oyuncu kitlesi tarafından benimsenmemesinin sebeplerini diğer oyunların istatistikleriyle karşılaştırarak analiz etmek gerekir.

Oyun 11 dilde çıkmış ve bu 11 dilden birisi de Türkçe. Listede oyuna kendi dillerinde sahip olamamış ancak oyuncu sayıları Türklerin 9 katı 10 katı olan İsveçliler, Çinliler, Hollandalılar, Belçikalılar, Norveçliler, Finler, Japonlar, Taylandlılar, Macarlar var.

Evet, oyunun çıktığı 11 dil arasında en düşük oyuncu Türklerde. Açıkcası CA'da yönetici olsam, böyle bir manzara görsem ben bir sonraki oyunun Türkçe olması için çeviri şirketine para vermem. Çince çıkarın bir sonraki oyunu derim.

Yukarıda gördüğünüz listede Türkler Warhammer oynayanlar arasında 28. sırada görülüyor, peki diğer Total War oyunlarında durum nasıl?
  1. Attila'da 6. sırada 
  2. Rome 2'de 17. sırada 
  3. Shogun 2'de 23. sırada
  4. Napolyon'da 15. sırada
  5. Empire'da 12. sırada
  6. Med2'de 14. sırada
Attila'da 6. sıraya kadar çıkılabilmiş olması Total War'a ilgi duyan Türk oyuncu kitlesinin ilk 10'a girebilecek kadar geniş olduğunu gösteriyor. Diğer oyunlar eski ise bize de eski, ancak oralarda da geride olduğumuz gibi hiçbirinde Warhammer'daki gibi Antartika ile yarışmıyoruz.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Sebepleri başlıca belli en büyük sebep türk oyuncularının ilgisini çeker nitelikte değil
türkler türklerle oynamak istiyor basit ve net

bugün med3 çıksa tekrardan ilk 10 sıraya girebileceğimizi düşünüyorum
p8RNv0.png
[+] 3 üye Fire nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bence; Türk insanları bilim kurgu sevmeyen hoşlanmayan insanlar. 100 kişiye Yüzüklerin Efendisi filmini yada Hobbit filmini sorsak bilen kişi sayısı 10 15 belki. Yani ork nedir elf nedir bilmeyen insan neden 180 TL oyuna para versinki. Attila'nın tutulmasının sebebi tabikide isminde hayır var  (I)   Benim düşüncem bu. Tabikide İsveçli, Hollandalı, Belçikalı, Norveçli, Çinli, Japon kendi dilinde çıkmasını ister ama zaten İngilizce bilen sayı bu ülkelerde fazla olduğu için hem halk ihtiyaç duymuyor hemde SEGA uğraşmıyor.
[+] 1 üye Atakan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Fire a katiliyorum ve konuya turk oyuncusundan degilde genel olarakta bakmak gerektigini dusunuyorum mesela shogun 2 japonyayi iceren bir oyun ve rome 2 kadar fazla satamamis dunya capinda iki oyundada grafiksel anlamda ucurum yok oynanis bakimindan aham saham fark yok ama shogun2 nin alani kisitliyken rome 2 alan bakimindan daha kapsamli yani dunya oyuncularina baktigimizda ilgi alanlarini rome 2 donemi daha iyi yansitiyor warhammer olayindada boyle oyunu fantastik donemde sinirladigi icin fantastik ogeden hoslanmayanlar otomatikman ya almiyor alsada oynamiyor ki burada firma fanatiklerini saymamamiz gerek sahsi dusuncem warhammer satis oranlarinda shogun2 yi gecer ama rome 2 yi gecemez oyle medieval2 ile shogun2 arasinda olan oyun grafigi veya oyunu gorsel alanda iyilestirecek bir devrim gelmedigi surece
Istatistikleri asagida verdim empire total war rome2 ile basabas yani grafikte her sey demek degilmis ayrica attila oyle cok satmamis fiyat olarak bilemem nasil ama dunya oyuncularinin ilgilerini cekmemise benziyor turk atalarinin tarihi
Son olarak ingilizce klavye ile yazdim harfler sikintili olabilir kusuruma bakmayin dostlar

http://www.twcenter.net/forums/showthrea...es-Figures
Noro lim, noro lim , Asfaloth!
[+] 1 üye glorfindel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
"Türkler Türklerle oynamak istiyor, Türklerin olmadığı oyunu ilgi çekici bulmuyor" diyorsak, Almanlar neden Almanya'nın olmadığı oyunlar oynuyor? Hollandalılar neden Hollanda'nın esamesinin bile okumadığı Warhammer, Rome, Attila gibi oyunları oynuyor? Bu oyunların hiçbirinde oynanabilir bir Güney Amerika yok. Brezilyalılar neden bu oyunları oynuyor? Peki ya Koreliler?

Türk strateji oyuncu kitlesi ne gibi yönlerden diğer oyuncu kitlelerinden ayrılıyor?
Bu yeni eklentilerle birlikte sanki CA DLC politikasını değiştirmişe benziyor. Daha büyük, daha çok zaman alan ve genellikle çıkmasından 1 ay 2 ay önce duyurulan dlcler yerine artık tamamen küçük ve çıkışından 1 hafta önce gibi komik zaman zarflarında duyurulan eklentiler yapıyorlar.

Yani misal veriyorum Paradox oyunlarında aylarca bir dlc çıkmadan önce o dlc ile ilgili haber yapıyoruz ediyoruz, CA ise dlc çıkarmadan 1 hafta önce her şeyi açıklıyor bırakıyor. Enteresan.
Revolution Under Siege'nin  Rusya'da satış rakamları ve Fransa'daki satış rakamlarını bilmiyorum fakat sanki ikinci seçenek daha çok olası gibi. Bizde de tarihe uygun bir Kurtuluş Savaşı oyunu yapılsa belki benzer örnekle karşılaşabiliriz.

Dünya üzerinde olduğu gibi bizde de kendi milletini yansıtan  dönemlere ait bir ilgi var. Fakat bu gelişmiş ülkelerde grafik üzerinden daha az kendini aksettiriyor. Tecrübeli oyunculardan kaynaklı bilgi açlığı sadece yerelde kalmayıp diğer dönem çatışmalarına olan talebi oluşturuyor.  Bu tarih oyunlarında özellikle böyle.

Fakat Brezilya ve Kore örneği hayli ilginç. İyi tarafından bakarsak bizde artık tarih oyunlarına ilgi olduğunu düşünebiliriz.  :wink:
Ara
Harika. Şu videoyu Total War Middle Earth'te de izleriz inşallah Steamhappy
G0kMNN.png
Ara
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.

250 turluk timelapse.
Görsel

Yılın Warhammer Irkı : Wood Elves
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
31 Mart'ta Total War EGX etkinliğinde "Total War: Warhammer serisinde bizi neler beklediğine dair" bir açıklama yapacakmış.
Warhammer 2 duyurulursa şaşırmayın.

Total War "Civil War" diye yayın yapıyor şu an, amacı pek anlamadım yayının garip bayağı. Geliştiriciler aralarında maç yapıyorlar buna da Civil War demişler ama zorlama gibi geldi bana.
https://www.twitch.tv/totalwarofficial

Alıntı:Jonathan 
Harvilla Civil war.... Hint at the new historical title?
Beğen · Yanıtla · 1 · 49 dk.

Total War 
Nope - just a CA vs CA grudge match.
Beğen · Yanıtla · 48 dk.
Yarın facebook'tan yayın üzerinden High Elf askerlerini tanıtacaklar.
Bana göre warhammer tam bir rezalet bana göre bu bir total war oyunu bile değil benim için son total war oyunu atilla dır.
Bu arada MTW2 ve RTW da o kadar geri olmamızın sebebi Türkiye de o oyunları oynayanlar genelde korsan oynuyor o yüzden.
giphy.gif
Ara
Warhammer değilde LOTR çıkarsalardı bence çok daha fazla olurdu satışlar.
Third Age modu bile bu kadar oynanıyorsa yepyeni grafikler ve iyi düşünülmüş özelliklerle TW : LOTR muhteşem olurdu.Ben şahsen TW:Warhammer duyurulana kadar Warhammer diye birşey duymamıştım.Duyurulduktan sonra da araştırma gereği hissetmedim nedense.Görüntüler hiç ilgimi çekmedi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.