Sorularım
arkadaslar bişey danısmak istiyorum. bu 2.cil kisi olarak savasa girdiginizde dostunuzu koruma amaclı yani girdiniz ve yenilmeye basladınız neden diger herkes beyaz barıs yapıp cıkabilirken ai ben ve o muttefikimi sonuna kadar kusatana kadar hic bir anlasma yapmaz ? illa manpower mı kaybetmek. en komik yanları para vereyim tazminat odeyim ve ya bi ton secenek sunuyorsunuz direk -1000 olarak algılıyor madem kabul edilmicek bu anlasmalar neden konmus cozemedim. izledim ozellikle askerimi silip manpowerımı baya yediler savas sonunda benden hic bisey almadılar ben teklif edince neden kabul etmiyor ai ?
Ara
Şimdi zaten sadece düşman savaş lideriyle barış yapabileceğin için asıl hedefin o savaş liderinin savaşma gücünü lowa düşürmek olmalı.Lowa düştüğü takdirde büyük ihtimalle sana veya sizin grubun liderine barış teklifi yollayacaktır.Başka türlü biraz zor barış yollaması
Ara
AI düşmanın seni işgal ederken beyaz barış kabul etmesi zor bir ihtimal, AI'yi zor duruma düşüreceksin ki seni savaştan çıkarmak isteyecek. Kalelerini ele geçirip, muharebe kazanırsan senin savaştan çıkmanı isteyebilir.
Ara
Ai genelde senden çok bir şey istemez zaten savaş açtığı kişiye odaklanır. Kaçır ordularını bırak işgal etsin müttefiğin teslim olana kadar. Sen teslim olma ama müttefiğin teslim olsun. Bir de öyle bir müttefiğe sonuna kadar bağlı kalmana gerek yok zamanı geldiğinde satacaksın
Ara
Europa Universalis IV Nasıl oynanır onu öğreniyoruz. Orada Ai sana yaptığı şey saçma da değil gayet akıllıca. Oynarken bence bizim hemen taraftan çıkarmamız saçmalık. Observe izlemeni tavsiye ederim.
Ara
(04-12-2016, 12:36)PashaZade : Europa Universalis IV Nasıl oynanır onu öğreniyoruz. Orada Ai sana yaptığı şey saçma da değil gayet akıllıca. Oynarken bence bizim hemen taraftan çıkarmamız saçmalık. Observe izlemeni tavsiye ederim.

güzel arkadasım olayı anlamamıssın. atıyorum biz 4 devlet 5 devlete karsı savasa girdik o yanımdaki 3 aiden 2si aynı ben gıbı dayak yeyınce beyaz yapabiliyorda ben neden yapamıyorum onu sordum. ayrıca savas sonunda benden bisey almadılar madem almayacaktı neden beyaz anlasmıyor benlede onu diyorum
Ara
(05-12-2016, 22:44)chaos10ur : güzel arkadasım olayı anlamamıssın. atıyorum biz 4 devlet 5 devlete karsı savasa girdik o yanımdaki 3 aiden 2si aynı ben gıbı dayak yeyınce beyaz yapabiliyorda ben neden yapamıyorum onu sordum. ayrıca savas sonunda benden bisey almadılar madem almayacaktı neden beyaz anlasmıyor benlede onu diyorum

Ortada beyaz barış yapmayı 'gerçekten' getirecek bir koşul yok. Çünkü +55'e -54'lük bir anlaşma ai'nin de yapacağı bir antlaşma değil. Bunları observelerden izleyerek öğrenebilirsin nasıl barış yaptıklarını neden uzattıklarını vs.vs. Senden birşey almaması ise muhtemelen savaş scoru kazanmak içindir veya, claimi olmadığını sonradan farketmiştir :P Çünkü ai genelde claimi olan bölgelerden toprak alıyor. Aslında yukarıda anlattığım durum olduğunda bizim de wp atmamamız ve savaşa devam etmemiz gerek.
Ara
beyler bu ingiltere ile oynarken maine savasına girip fransayı pu ya alıyorum liberty si 10 ve ya daha aza indiriyorum legimacyim 100 prestijim 90 ama bastaki lancester olup tudorlar basa gecince fransa pu dan ayrılıyor 2 3 kere denedim hepsinde ayrıldı yani o pu o kral olene kadarmı gecerli bisey anlam veremedim neden bu pu dan ayrılıyor fransa
Ara
PU ya aliyorum ne demek hic bir sey anlamadim... ilk defa eu 4 oynadigin gunler aklima geldi

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
Ara
(12-12-2016, 16:10)chaos10ur : beyler bu ingiltere ile oynarken maine savasına girip fransayı pu ya alıyorum liberty si 10 ve ya daha aza indiriyorum legimacyim 100 prestijim 90 ama bastaki lancester olup tudorlar basa gecince fransa pu dan ayrılıyor 2 3 kere denedim hepsinde ayrıldı yani o pu o kral olene kadarmı gecerli bisey anlam veremedim neden bu pu dan ayrılıyor fransa

Fransa ile ilişkilerin negatif seviyededir.
arkadaşlar vasalımızın reconquesti olan topragını threaten war ile alırsak conquest agresifligimi reconquest agresifligimi alırız
Ara
Tahminim conquest ama denemedim.
beyler kendimizi insultlatma gibi bi durum varmı yoksa ai kafasına goremi yapıyor o işi
Ara
AI'in sahip olduğu bazı hükümdar kişilikleri insult atma olasılığını yükseltiyor.
arkadaşlar sweden ile protestan lideri olup avusturyaya savas actım kazandık ve hre nin dinini protestan yap dedim anlastım hre dagıldı bugmu oldu acaba ? fikir sahibi olan varmı
Ara
Protestan olduktan sonraki elektörlerin ve imparatorun başkentini işgal etmiş birisi varsa dağıtabilir.
Ara
yoktu yanlıs gormediysem avusturya bizle savastaydı ama elektorleri takip etmedim.
Ara
(08-01-2017, 21:37)chaos10ur : arkadaşlar sweden ile protestan lideri olup avusturyaya savas actım kazandık ve hre nin dinini protestan yap dedim anlastım hre dagıldı bugmu oldu acaba ? fikir sahibi olan varmı

Oyunun güncel halinde değilse yakın bir sürümde hre dagılma buguna kapılmış olabilirsin kadın varis tarzı bir durumda sanırsam dağılıyordu hre bugtan dolayı fixlendi.Eğer güncel değilse yeni seçilen imparatorun böyle bir durumu söz konusu olabilir
p8RNv0.png
yok guncel oyun evet bugu kaldırmıslar kadın varis geldimi hemen oylar baskasına donuyor gorevle yapmadıysan. acaba seyden dolayımı dusunuyorum savasın sonunda au tek ben ve fransaya karsı savasıyordu yani hic hre devleti kalmadı herkes barısıp cıktı savasan 2 devlet kaldı o da ben ve fransa avusturyaya karsı savastık.
Ara
Ne kadar da güzel bir 30 Yıl Savaşı :P

Soruna gelecek olursak zannetmiyorum böyle birşeyden kaynaklanabileceğini. Tüm HRE katolik mi acaba sen Protestan yaptıktan sonra dağılsın ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.