Spor: Football Manager 2018
header.jpg?t=1508434737
Football Manager 2018, 10 Kasım 2017 tarihinde çıkması beklenen, Sports Interactive yapımı menejerlik oyunu.
FM 2018'e dair iletiler, sohbetler ve paylaşımlar bu konu altında bulunur.
Uzun süren bir logo paketi kurma maceram sonrasında dün Altay ile bir oyun açayım dedim, Workshop'ta öne çıkan taktiklerden birini kurdum ancak şunu farkettim oyunda, internetteki tüm bilgiler wonderkidler vesaireler eğer düşük bir ligte zaten imkanı olmayan bir takımla oynuyorsanız bir anlam ifade etmiyor. Yani ben zaten Altay'la atıyorum 5 sene sonra parlayacak Hollandalı birini transfer edemiyorum. Dolayısıyla hayaller wonderkid, hayatlar Engin Baytar oldu. 3. ligteyiz ilk maçta Bursaspor'un 21 yaş altı takımıyla berabere kaldık. Bu tarz alt liglerde yer alan takımlar için önerileriniz varsa alırım.
Öncelikle hedefini, felsefeni bizim bilmemiz gerekiyor. Kısa vadede ligleri yükselmek mi istiyorsun? Yoksa altyapıdan gelişerek emin adımlarla ilerlemek mi istiyorsun?

Tavsiyem dengeli gitmen. Takımı tamamen gelecek vaadeden gençlerden oluşturmak hatalı olur. Kiralık oyuncu seçeneğini mutlaka kullanmanı öneririm. Eğer üst liglerden yetenekli gençleri kapabilirsen çok etkili oluyorlar. Günü kurtarmanı sağlarlar.
Geleceğe yatırım içinse alabildiğin en iyi gözlemci ve altyapı hocalarını almalısın. 1453 Trabzon kariyerimde altyapıdan çıkan 2 regen bana 500bin dolar kazandırmıştı. Altyapının 2 yıllık maliyetini tek başına karşılamıştı.
Bilgisayar iyiyse Brezilya Hollanda gibi yetenekli regenlerin çıktığı ligleri açmanı öneririm. Oyuncu havuzunun büyük olması büyük avantaj. Fakat Türkiye'nin alt liglerinde yabancı sınırlaması olduğu için Almanya gibi Türk oyuncu kaynayan ülkelerin Türk oyuncu havuzunu hedeflemelisin.
Bir de alt liglerde fiziksel yetenekler her zaman daha iyidir. Güçlü, hızlı oyuncular iyi iş yapıyor.
Afrika liglerinde ise oyuncular aşırı ucuz oluyor. Şahane oyuncuları 100-200 e kapatır 500-1000 e okutabilirsin.
Ara
Şimdi Altay 2. ligte, dolayısıyla bu ligte kalma lüksümüz pek yok. 1. Lig'e çıktıktan sonra işleri biraz ağırdan alıp takım kurmaya çalışabilirim ancak bu sene yükselmek gerekiyor. Yabancı oyuncu alınamadığı için Türk oyunculara muhtacım gibi bir durum var onlarda da bu sezon başarı hedeflendiğinden dolayı gözden düşmüş yaşlı futbolcular peşindeyim. Bir de oyunda "yönetim feslefesi" diye bir kısımda yöneticilerin takıma kendini kanıtlamamış genç futbolcu almamı istemediği yazıyordu.

Kiralık oyuncu işini internette bulduğum bir Türk oyuncu listesinde denedim ancak Konyaspor bile razı olmadı 3. lige kiralık göndermeye. :D Takımın bazı zayıf kalan yönlerini gösteriyor bir arayüzde, o kısmın resmini alıp bu konuya atacağım.
Öncelikle taktiği kendiniz belirlemelisiniz. Seçtiğiniz takımın tarihi boyunca alışageldiği bir taktik ve felsefesi vardır. Örneğin, Beşiktaş ofsayt taktiğinde başarılı olamıyor. FM yapımcıları genellikle itibarı düşük takımların taktik bilgilerini düzenleme gereği duymuyorlar o sebeple editör'den baktığınızda bahsettiğim taktik bilgilerini boş görebilirsiniz.

Oyunun en önemli işlevlerinden birisi beğenilen oyun felsefesini sahaya yansıtabilmektir. Oyundan alınan keyfi etkileyen en önemli etmenlerden birisi budur. Bazı insan pas oyunundan bazı insan kontra-atak futbolundan haz alır. Tabi bu taktiklerin hangisinin hangisiyle uyumlu olduğunu da bilmek gerekiyor. Örneğin, defans çizgisi öne çekildiğinde pres yapılması gerekir; pas oyununda tempo düşüktür ve oyuncular birbirlerine yakın olmalıdır.

Oyuncu tercihiniz taktiğe uyumlu olmalıdır. Oyun başında boşta olan bir çok oyuncu vardır. Genellikle 21 yaş altı milli takımlarda oynayıp gözden düşmüş futbolcular nitelikli oluyor. Aramayı bu şekilde yapabilirsiniz. Kiralık oyuncuları aynı ligde yahut bir üst ligde arayın. Zaten bir asistanınız varsa arama kısmında sadece teklifinizi kabul edebilecek oyuncular yer alır.

Gözlemci ağınız olmasa dahi 19 yaş altı milli takımları takip ederek parlayacak oyuncuları bulabilirsiniz.

Oyunculardaki en önemli özellik ne yetenek ne potansiyeldir. Sakatlanmama eğilimi, büyük maçları sevme ve istikrar en önemli 3 özelliktir. Bu özelliklere sahip orta seviye bir oyuncu bile üst düzey performans verir.
Ara
Bir süredir Eskişehirspor kariyeri oynuyorum. Sakatlık sorunu çekiyorum. Bir maçta üç oyuncumun sakatlandığı bile oluyor. Takımın mali durumu zaten kötü ben de kiralık oyuncu veya bonservissiz oyuncu bakıyorum. Bu sefer de yabancı oyuncu sınırlaması can sıkıyor çünkü yerli serbestler inanılmaz yaşlı. Serbestleri ucuz maaşla bağlayıp ileride satmak iyi kar getiriyor.

Lig durumu 
Vir sapit qui pauca loquitur
Ara
Acaba almaya değer mi hani bu sürekli tekrar eden bir lig mi oluyor ve okuduğum yorumlardan chelseaye 3 atıp sonraki maçta lig sonuncusundan aynı kadroyla 2 gol yiyip yeniliyomuş habire penaltı kaçıranlar direkten dönen toplar çıldırtıyormuş doğrumu :D
Ara
Maç motorunda sıkıntılar olduğu muhakkak ama daha iyisi yapılana kadar yine en iyisi bu. Anlatılan olumsuz örnekler bence akılda daha fazla yer ettiği için dikkat çekiyor. Seriye uzun bir ara verdiysen 40 lira vermeye değer bence. En olmadı denemek için indirirsin bir yerlerden beğenirsen alırsın.
Ara

Eskişehirdeyken başkanın bütçe vermeyeceğini basına sızdırınca kovuldum. Sivassporda üçüncü yılım. Geçen sene ligi ikinci sırada bitirdim.

Avrupa liginde bu kadar iyi sonuçlar alırken süper ligde zorlanıyorum.
Vir sapit qui pauca loquitur
Ara
Bu serinin son oyunu olacakmış diyorlar, doğru mu?
Sic Parvis Magna
Ara
(08-08-2018, 22:13)Emirhan :
Eskişehirdeyken başkanın bütçe vermeyeceğini basına sızdırınca kovuldum. Sivassporda üçüncü yılım. Geçen sene ligi ikinci sırada bitirdim.

Avrupa liginde bu kadar iyi sonuçlar alırken süper ligde zorlanıyorum.

Basına sızdırma olayı %100 kovulma ihtimaliyle geliyor galiba. AltınOrdu'yu Süperlig'de şampiyon yapmama rağmen ufak bir olaydan kovmuşlardı.
Ara
(09-08-2018, 21:06)altnkurt : Bu serinin son oyunu olacakmış diyorlar, doğru mu?

Miles JACOBSON'un "End of an era." tweeti sonucu ortaya çıkmıştır muhtemelen. Orada bugüne kadar ki tüm oyunların kapaklarındaki  kimliği belirsiz sağı solu işaret eden, çoğunlukla takım elbiseli ve yüzü gözükmeyen bir menajer ( yani oyuncuları temsilen) bulunuyordu. FM 2019 kapak resmine takım koymuşlar onu belirtiyordur muhtemelen.

Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.