StarCraft 2 - Kaynaklar Rehberi
#1
minera.jpg

StarCraft 2 - Kaynaklar Rehberi
StarCraft 2'de 3 ana kaynak bulunmaktadır: Mineraller, Vespene Gazı ve Erzak.

Mineraller  Minerals.gif
Mineraller StarCraft'ın ana kaynağı. İşçileriniz 5 mineral elde edip bunu toplama alanına taşırlar. Her biri 1800 mineral içeren 4 büyük kaynak ve her biri 900 mineral içeren 4 küçük kaynak olmak üzere üs başına 10800 minerallik 8 mineral alanı bulunur. 

Bir mineral alanında bulunan bir işçi en yüksek oyun hızında 1.99 saniye (normalde 2.786 saniye) çalışır, ardından 0.3571 saniye duraksar (normalde 0.5 saniye) ve tekrar full hıza geçer. Bu duraksama esnasında bir sonraki işçi çalışmasına başlayabilir. Bu  durum Rich Mineral Fieldlerden MULE'lara kadar geçerlidir. Maksimum sayıda işçi barındıran bir mineral hattı 8 mineral hattından bu sebeple dakikada 60/2*5*8 şeklinde 1206 mineral üretiminde bulunur. Bu ideal sayı oyun içerisinde genelde görülmez.

Her mineral alanında 2 işçinin bulunduğu bir senaryoda 1080 minerallik büyük mineral alanları 15 dakikada tükenmekte, 900 minerallik alanlar ise 7.5 dakikada tükenmektedir.

Bazı haritalarda sarı renkte Rich Mineral Fields bulunabilir. Bu mineral alanlarında 5 değil, 7 işçi çalışabilir. Bu mineral alanlarının bulunması durumunda haritada 8 farklı değil, 6 farklı kaynak görürsünüz. Rich Mineral Fields'te her kaynakta 1500 mineral çıkartılabilir. İdeal bir senaryoda bir dakikada 1266 mineral çıkartaabilirsiniz.

Terran MULE birimleri hem standart hem de Rich mineral alanlarında her taşımada 30 birim mineral taşıyabilen birimlerdir.
 • Bir mineral kaynağında 1 SCV, oyun içi 1 dakikada uzaklığa göre 39 ila 45 mineral çıkartır.
 • Bir mineral kaynağında 2 SCV, oyun içi 1 dakikada uzaklığa göre 78 ila 90 mineral çıkartır.
 • Bir mineral kaynağında 3 SCV, oyun içi 1 dakikada uzaklığa göre yaklaşık 102 mineral çıkartır.
 • Zengin kaynaklar için bu değerleri 1.4 ile çarpmanız yeterlidir.
Vespene Gazı  Vespene-terran.gif
Vespene Gazı Vespene Gayzerlerinden elde edilir, ancak minerallerden farklı olarak bu gayzerlerde üretim yapabilmeniz için gayzerlerin üstüne bir bina inşa etmeniz gerekmtedir. Terran ırkı Refinery, Zergler Extractor, Protoss Assimilator binaları yaparak Vespene gazı elde edebilir. İşçiler her gidişte 4 gaz çıkartırlar. 

İşçiler en yüksek hızda 1.415 saniye ara verirler (normalde 1.981), maksimum sayıda işçiye sahip bir gayzer dakikada 170 gaz sağlar. Standart vespene gayzerinde 2250 gaz kaynağı bulunur ve 13 dakika içerisinde tüketilir. 

Tıpkı mineraller gibi Vespene gazı için de Rich Vespene gayzerleri bulunur, bunların sıradan Vespene gayzerlerinden yegane farklı 4 değil, 6 işçinin çalıştırılabilmesidir. 
 • Bir gaz kaynağında 1 SCV, oyun içi 1 dakikada uzaklığa göre 33 ila 42 gaz üretiminde bulunur.
 • Bir gaz kaynağında 2 SCV, oyun içi 1 dakikada uzaklığa göre 67 ila 84 gaz üretiminde bulunur.
 • Bir gaz kaynağında 3 SCV, oyun içi 1 dakikada uzaklığa göre 101 ila 114 gaz üretiminde bulunur.
 • Bir gaz kaynağında 4 SCV, oyun içi 1 dakikada 114 gaz üretiminde bulunur.
Kaynakların Tükenmesi
StarCraft 2'de başlangıçta etrafınızda olan mineral ve gaz kaynakları zaman içerisinde tükenirler. Tükenmiş mineral kaynağı kaybolurken, Vespene gayzerleri üzerine inşa edilmiş binalar kırmızı ışık çıkartır.

Oyuncular Expansion olarak da bilinen genişlemeyle daha fazla kaynağa erişim sağlayabilir, StarCraft 2'de harita kontrolü aynı zamanda kaynak kontrolü olarak görülmelidir.

Erzak
Üretilen her birim belli bir sayıda erzak harcamasında bulunur. Oyundaki erzak limiti çeşitli binalarla veya birimlerle arttırılabilir.
 • Terran ırkı Supply Depot (+18), Command Center (+15) ve Calldown: Extra Supplies (+8) yaparak limitini arttırabilir.
 • Protoss ırkı Pylon (+8) ve Nexus (+15) yaparak limitini arttırabilir.
 • Zerg ırkı Overlord (+8) ve Hatchery (+16) yaparak limitini arttırabilir.
Oyunda supply limiti 200'ü geçemez.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.