Stellaris - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
tüccar
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
Ara
Tüccara yapılmıyor sanıyorum
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
Diger Corporate devletlere branch office acilmaz, bu da eger evrende baska corporate varsa oyununuzu ciddi anlamda baltaliyor. Cunku Ai Corporate sizden once baska Ai devletlere brach office acinca siz acamaz hale geliyorsunuz ve koca bir bonus cop oluyor.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu arada oyunda en onemli kaynak artik enerji. Cunku market cok kullaniliyor ve herseyin fiyati enerji ile olculuyor.

Nadir mineraller de cok kritik. Eger dogal bulamazsaniz gezegenlerde build slotu harcamak mecburi. Kendiniz uretince hem onu uretecek pop hemde mineral gerekiyor.

Tartismasiz en onemli sey nufus artisi cunku gezegen gelirleri artik cok cok baskin normal sistemlere gore.
[+] 1 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu ticaret sisteminide çözen biri rehber yapsa iyi olur aslında. Ben tam anlayamadım.
Ara
(11-12-2018, 10:09)Semavi7 : Bu ticaret sisteminide çözen biri rehber yapsa iyi olur aslında. Ben tam anlayamadım.

Bildiğim kadarıyla energy ile diğer maddeleri alabiliyorsun eksik olanı ama bu bire bir takas olmuyor elbet belli bir bedeli var bu da yüzde komisyon olarak düşünülebilir. Diğer maddeleri energy ye energy i diğer maddelere takas edebilirsin. Her takasta tekliflerin bedeli daha da artıyor.

20181211154743_1.jpg

Burada hangi binayı inşa etmem daha akıllıca olur ?
Ara
Sana da faydası olani inşaa et..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
Ara
@Gurt benim sorduğum market değil ticaret yolları yapıyoruzya onlar. Nedir o? o rotada ne gidip geliyor? Ben hiç dikkat etmeden oynuyorum şu an. Yol nasıl çiziliyor?
Ara
Gurtun sorduguna cevap veremem cunku megacorp yapmadim. Benim derdim robotlar.

@Semavi7 trade value diye birsey var artik. Bu eu4 deki gibi muallak bir deger olarak uretiosun. Gezegenlerinfe en cok uretilebiliyo. Ozel binalari falan da var. Ayrica insa edilen starbasede trade value modulu yapabilion. Bu istasyonlu sustesistem basgezegene trade route cikiyor. Yani cevre sistemlerde uretilen ticari deger ana gezegene ulasiyor. Ana gezegende kendi kararina gore 3 sekilde kullaniosun. Bu kararlar policies menusunde. Sonucta trade value bir nevi ek gelir. Istasyonlarin aradindaki sistemler senin olmasina ragmen korumadizsa korsanlik artiyo, bir sure sonra filoyla korsan ussu cikiyor. Buna engel olmak ivii kendi filonu starbase olmayan ama trade route olan solan sistemde patrol yaptirman gerek
[+] 1 üye yafeshan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ticaret değerini başkentine aktarman gerekiyor rotalarla. Yol çizilmesi için starbase'i yükseltmen lazım.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bazende kaynak gezegenlerde ticaret değeri oluyor bunu aktarabilmemiz için o sisteme üs mü kurmak gerek?
Ara
(08-12-2018, 11:30)jax61 : star base yapacaksın..geliştirip içine trade binası yapacaksın. o binanın her biri bir yıldız sistemi uzaktaki ticareti topluyor.toplamda starbaseni en üst seviyeye çıkarsan da içine max 6 tane bina koyabiliyorsun. yani her starbase full dolu halde 6 sistem uzaktaki sistemlerde bulunan valueleri toplar.

@Semavi7
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Gurt @Semavi7

Trade olayını yazıyla açıklamak zor olsa da, kısaca bir özet geçeyim. Umarım anlaşılır. Öncelikle bir kaç bilgi vermem gerekiyor. Trade Value iki farklı şekilde toplanıyor, biri gezegenden, diğeri sistemi survey ettikten sonra, sistemde bulunan herhangi bir krater gibi bir cismin üzerinde bulunan değer olarak. İkincisi, bir sistemi ele geçirdiğinizde normal Outpost kuruyorsunuz, onu geliştirmediğiniz sürece Starbase olmuyor. En önemli bilgi de nereden toplarsanız toplayın, ana gezegeniniz bulunduğu sisteme aktarmazsanız o Trade Value toplanmıyor. Trade Hub'lar toplayabileceğiniz ve yollayabileceğiniz Hyperlane uzunluğunu arttırıyor. Bu bilgileri verdikten sonra asıl konu;

Krater üzerindekiler çok basit. Eğer o trade value'nun bulunduğu sistemde direk olarak bir Outpost'unuzu yükseltirseniz, o trade value o starbase tarafından toplanıyor. Ayrıca Mesela yükseltimişiz bir Starbase'inizde 3 tane trade hub bulunuyor, bu sistemde bulunan krater üzerindeki gözüken trade value içeren sistem ise eğer o Starbase'inize 3 hyperlane uzaktaysa onu da topluyor. Yani 6 trade hub'lık bir Starbase 6 hyperlane uzaklıktaki tüm sistemlerdeki o küçük, sistem içinde bulunan parça Trade Value'ları topluyor.

Fakat sahip olduğunuz bir gezegendeki Trade Value'yu toplamak için, o gezegenin bulunduğu sistemde Starbase yükseltmesi yapmanız gerekiyor. Başka türlü gezegenden toplanmıyor.

Ticaret rotası ise, şöyle. Ana gezegen sisteminden 6 hyperlane uzaklıktaki bir sistemdeki gezegeninizin Trade Value'sunu toplamak istiyorsanız. İki sistemden birindeki Starbase'de 6 Trade hub yapmanız gerekiyor. (Ya da 5 tam, galiba ilk Starbase de bir Hyperlane arttırıyor, tam çözemedim ama) İkincisi çözemediğim ve daha denemediğim, mesela bir Starbase'de 2 trade hub, diğerinde 4 trade hub olsa da 6 hyperlane için bir Trade Route oluşturuyor mu emin değilim.

Son bilgi de Gateway'ler ticaret yolunu da taşıyabiliyor. Yani çok uzaktaki bir gezegeninizin Trade Value'sunu düzgün kurulmuş iki Gateway ile taşıyabilirsiniz. Umarım anlatabilmişimdir, daha çözemediğim şeyler benim de var.
[+] 4 üye Boltux nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hive alin, kafa rahat ulke gicir. Iyi ekonomi icin kasmaya bile gerek yok
Ara
Hive için uygun traitleri müsaitsen kısaca yazarmısın?
Ara
1)Stellariste tall - wide oynayış tarzı tam olarak ne demek biri açıklayabilir mi ?
2)Birde şuan ki patch (2.2) de tall veya wide oynayış tarzı etkili olur mu ?
Ara
(12-12-2018, 17:43)Limbo : 1)Stellariste tall - wide oynayış tarzı tam olarak ne demek biri açıklayabilir mi ?

Tall dar alanda gelişmiş büyük gezegenler ve habitat-ring world gibi megayapılar, wide bulduğun her yere yayılmak.
2.2'de tall baya çöp olmuş diye duydum ama kendim yorum yapacak kadar oynamadım henüz.

(12-12-2018, 11:41)Gurt : Hive için uygun traitleri müsaitsen kısaca yazarmısın?

Hive'de adaptability almak gerekiyodu yanlış hatırlamıyorsam.
Sic Parvis Magna
Ara
(12-12-2018, 20:00)altnkurt :
(12-12-2018, 17:43)Limbo : 1)Stellariste tall - wide oynayış tarzı tam olarak ne demek biri açıklayabilir mi ?

Tall dar alanda gelişmiş büyük gezegenler ve habitat-ring world gibi megayapılar, wide bulduğun her yere yayılmak.
2.2'de tall baya çöp olmuş diye duydum ama kendim yorum yapacak kadar oynamadım henüz.

(12-12-2018, 11:41)Gurt : Hive için uygun traitleri müsaitsen kısaca yazarmısın?

Hive'de adaptability almak gerekiyodu yanlış hatırlamıyorsam.

Peki tall yapısı için en uygun civic trait yönetim şekli nedir sizce ben hiç hakim değilim de.
Ara
Şuanki sürüm de inan ben de bilmiyorum. Ama pasifistler daha ideal oluyordu. Belki life seeded civiciyle birlikte.
Sic Parvis Magna
Ara
Megacorp versiyonunu malum yollardan denedim. Oyunu ben tur bazlı zannediyordum ancak Paradox abimiz geleneği bozmamış ve bu oyunu da gerçek zamanlı yapmış ki tur bazlı yapıdan nefret eden birisi olarak nasıl sevindim anlatamam. Uzaya oldu bitti özel bir ilgim olmadı ancak oyun yapı itibariyle çok hoş. Oyun başı keşif görevleri insanı merakta tutuyor acaba ne olacak diye. CK2 konusundaki gibi kafanızı şişirmemi göze alırsanız oyunu öğrenmeye çalışmak isterim.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.