Strateji Oyun Tavsiyesi
Herkese merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır arzuladığım bilgisayarımı çalışarak didinerek almış bulunmaktayım. Mutluyum, sevinçliyim, heyecanlıyım. Umarım benim bu duygumu pc sorunu çeken ya da pcsi olmayan arkadaşlarımda yaşar. 17 ay önce almış olduğum GTA 5'i indirdim oynadım ve bitirdim. Birkaç oyun daha denedim fakat sarmadı. Eski LoL ve Dota2 oyuncusuyum. Yeniden LoL ve Dota2 kurdum fakat eskisi gibi sarmadı. LoL ve Dota2'yi kaldırdım. Epic Games'ten Europa Universalis IV oyunu ücretsizmiş. Kütüphaneye ekledim fakat daha kurmadım. EU IV oynayacağım fakat EU IV haricinde bana önerebileceğiniz strateji oyunları var mı? Strateji oyunlarına hangi oyunlardan başlamalıyım?

Strateji oyunlarına karşı merakım var fakat tecrübem yok. Strateji oyunu oynayan ve beni tecrübelendirecek arkadaşların Discord'u varsa bana öm atabilirler.

Şimdiden ilginiz ve alakanız için teşekkür ederim.
407616008098938891.png
Ara
Öncelikle yeni bilgisayarın hayırlı olsun. Strateji oyunu tavsiyelerini döneme göre vermeyi daha uygun buluyorum. Örneğin ortaçağ meraklısı ise CK2-CK2, Viktoryen Dönem meraklısıysan Victoria 2, WW2 meraklısıysan HOI3-HOI4'ü önerebilirim, kısacası tüm Paradox oyunları. EU4'ü ise ek paketsiz oynamak oldukça sıkıcı gelir. Tüm paketleri almak çok pahalı fakat içeriklerine bakıp sana uygun 3-4 tane ek paketi alabilirsin.
[+] 1 üye Hynkel nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-10-2021, 03:18)Hynkel : Öncelikle yeni bilgisayarın hayırlı olsun. Strateji oyunu tavsiyelerini döneme göre vermeyi daha uygun buluyorum. Örneğin ortaçağ meraklısı ise CK2-CK2, Viktoryen Dönem meraklısıysan Victoria 2, WW2 meraklısıysan HOI3-HOI4'ü önerebilirim, kısacası tüm Paradox oyunları. EU4'ü ise ek paketsiz oynamak oldukça sıkıcı gelir. Tüm paketleri almak çok pahalı fakat içeriklerine bakıp sana uygun 3-4 tane ek paketi alabilirsin.

Orta çağ meraklısıyım hocam. Belirtmiş olduğunuz Crusader Kings oyunundan başka önerebileceğiniz orta çağ oyunu var mı?
407616008098938891.png
Ara
Bilgisayarın hayırlı olsun, total war oyunlarını denedin mi ya da bilir misin?
EU4 dışında başka oynadığın strateji oyunu var mı ona göre önerelim.
[+] 1 üye Bambukavak nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-10-2021, 04:03)Bambukavak : Bilgisayarın hayırlı olsun, total war oyunlarını denedin mi ya da bilir misin?
EU4 dışında başka oynadığın strateji oyunu var mı ona göre önerelim.

EU4 ücretsiz olduğu için Epicgames kütüphaneme ekledim daha kurmadım. Yani hiç oynamadım. Dota2 ile LoL'ü biliyorum sadece strateji oyunları olarak. Total War vs. daha denemedim.
407616008098938891.png
Ara
Kütüphanemi şöyle bir karıştırdım ve sevdiğim oyunlardan bir liste yapmaya karar verdim.
Yazacağım oyunların hakkında kısaca bir iki cümlelik fikrimi de belirtip, linkleriyle beraber listeleyeceğim.
Zannediyorum orta çağ oyunları ilgini çekti, onları önce yazarak başlayayım;

Orta çağ temalı strateji oyunları:
Age of Empires 2(link): Eski bir klasik, akıcı oynanışa sahip (2D)
Stronghold(link): Kale yapma simülatörü gibi bir oyun, cephaneden erzağa her şeyi üretiyorsun. (2D)

Stronghold Crusader(link): Aynı Stronghold, üstüne haçlı seferi teması giydirilmiş. (2D)
Stronghold Crusader 2(link): Stronghold crusader oyununun üç boyutlu versiyonu. (3D)

Total War Medieval 2(link): Oyunu yeterince tecrübe etmedim ama orta çağ listesine yazmam gerekliydi. (3D)

Fantasy strateji oyunları:
Age of Mythology 2(link): Age of empires oynanışı var fakat devlet yerine farklı kültürlerin tanrılarını seçip oynuyorsun, Yunan tanrıları ilgimi çektiğinden oynamıştım.(3D)
Spellforce 3(link): Uzun zamandır battle for middle-earth gibi bir oyun çıkmıyor bununla idare ediyorum, onun yerini tutmasa da fena değil(3D)

the Battle for Middle-earth(boş): Yüzüklerin efendisi'nin harika strateji oyunu, bunun gibisi yok ama artık satılmıyor(3D)
the Battle for Middle-earth 2(boş): Serinin ikinci oyunu ilkinden biraz farklı olsa da yine de çok başarılı, bu da artık satılmıyor(3D)

Warhammer 40k: Dawn of War 3(link): Moba ile strateji oyunlarının karşımı denerek aşağılandı, bence harika bir aksiyonu var. Beğenilmediği için sağlam indirime giriyor.(3D)

Fütürüstik strateji oyunları:
C&C Generals(link): Çin, Amerika ve GLA olmak üzere üç fraksiyona sahip gerçek zamanlı çatışma oyunu. Uçak, tank, helikopter falan her şey var.(3D)
C&C 3 Tiberium Wars(link): C&C Generals gibi ama daha fütüristik bir oyun, hafif Red Alert oyununu da andırıyor.(3D)

Homeworld Desert of Kharak(link): Çölde savaşan uçak gemileri mi? Evet garip ama harika bir çöl atmosferi var ve orada savaşmak çok keyifli. Yani bence öyle.(3D)
Red alert 2(link): Evet yine eski bir klasik. Soğuk savaş temalı ama tarihi strateji oyunlarına da dahil edemedim. İnternet kafelerde çok oynamıştım.(2D)

Supreme Commander 2(link): Devasa robotlardan küçük tanklara kadar bir çok aracın aynı anda kapıştığı strateji oyunu çok akıcı ve basit.(3D)

Tarihsel strateji oyunları:
Age of Empires 3(link): 17-19 yy sömürgecilik temasını konu alan Age of empires oyunu, oynanış olarak çok bir fark yok(3D)
Company of Heroes(link): İkinci dünya savaşını konu en başarılı strateji oyunlarından biri, grafikleri yılları geçmesine rağmen hala çok iyi gözüküyor(3D)

Company of Heroes 2(link): İlk oyunu oynanış anlamında bir tık ileriye taşıyan oyun, oldukça başarılı(3D)
Cossacks 2(link): Benim bayıldığım ama birçok kişinin nefret ettiği Napolyon savaşı temalı  oyun. Muhtemelen sen de sevmezsin ama en sevdiğim oyunu buraya yazmalıydım.(2D)

Hearts of Iron 4(link): Hearts of iron serisinin en kullanıcı dostu oyunu. Görsel olarak başarılı ama içerik olarak..? O konuda geliştiriciler hala çalışıyor. Zamana ihtiyaci var(3D)
Sudden Strike 4(link): Company of heroes dışında ikinci dünya savaşı oyunu ararken denk geldim. Biraz sevdim biraz nefret ettim. Campaign oynamak için alınabilir. Görsel olarak başarılı. (3D)

Total War Empire(link): Sömürgecilik dönemlerini konu alan aşırı geniş haritalı total war oyunu. Challenge olsun diye Osmalı ile oynaması keyifli.(3D)
Total War Napoleon(link): Empire total war gibi ama çok daha dar bir haritası var. Napolyon savaşları konu ediliyor. Ufak tefek geliştirmeler var.(3D)

Total War Rome(link): İlk total war oyunum ve favorim. Kuzeyde barbar avrupa, İtalya'da Roma tehlikesi, balkanlarda Yunan medeniyeti, doğuda güçlü krallıklar. Bu oyunun dünyası bir başka benim için.(3D)
Total War Rome 2(link): İlk oyunu bazı yanlardan geliştirse de benim için onun yerini alamadı. Tüm total war oyunları gibi haritada sıra tabanlı, savaşlarda gerçek zamanlı oynanıyor.(3D)

Wargame Red Dragon(link): Soğuş savaş temalı gerçek zamanlı strateji oyunu. Gerçekçilik seviyesi iyi. Bu nasıl oynanıyor diye şok geçirmemek için rehber videolar seyretmek lazım.(3D)

Uzay temalı strateji oyunları:
Endless Space 2(link): Galakside bir medeniyet kurup diye diğer medeniyetlerle kapışıyorsun. Ayrıntı seviyesi orta. Görsel olarak çok başarılı. Sıra tabanlı oynanıyor.(3D)
Stellaris(link): Endless space gibi ama çok daha ayrıntılı ve oyun gerçek zamanlı akıyor fakat görsel olarak onun kadar başarılı değil.(3D)

İlk kez strateji oyunu oynayacak birisi ne ile başlamalı?

Bu yazıya girişmeden önce ilk kez başlayacak biri daha basit strateji oyunları oynamalı gibi klişe bir fikre sahiptim.
Ancak yazarken düşünme fırsatım oldu ve oyun oynama olayını abarttığımı farkettim.

Önemli olan nokta oyunun ilgini çekip çekmemesi. Eğer oyuna karşı bir merakın varsa nasıl olursa olsun o oyunu çok rahat bir şekilde öğrenip oynayabilirsin.
Hele ki Youtube gibi video sitelerinde her oyunla ilgili rehber videolar varken bir oyunu öğrenememek mümkün değil diye düşünüyorum.

Fakat bazı oyunların öğrenme ve alışma süreci oldukça uzun olabiliyor ve bu süreçte  oyuna olan ilgini kaybedebilirsin bu çok normal.
Bu durumda da ilgini çeken başka bir strateji oyunu denersin. Bu böyle seveceğin oyunu bulana kadar devam eder.

Sonuç olarak benim önerim görselliğiyle, oynanışıyla veya insanların yorumlarıyla olabilir hangi oyun sende ilgi uyandırıyorsa o oyunu dene.
Ve bu tuğla gibi yazıyı buraya bırakıp kaçıyorum. İyi oyunlar..
[+] 5 üye Bambukavak nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-10-2021, 12:01)Bambukavak : Kütüphanemi şöyle bir karıştırdım ve sevdiğim oyunlardan bir liste yapmaya karar verdim.
Yazacağım oyunların hakkında kısaca bir iki cümlelik fikrimi de belirtip, linkleriyle beraber listeleyeceğim.
Zannediyorum orta çağ oyunları ilgini çekti, onları önce yazarak başlayayım;

Orta çağ temalı strateji oyunları:
Age of Empires 2(link): Eski bir klasik, akıcı oynanışa sahip (2D)
Stronghold(link): Kale yapma simülatörü gibi bir oyun, cephaneden erzağa her şeyi üretiyorsun. (2D)

Stronghold Crusader(link): Aynı Stronghold, üstüne haçlı seferi teması giydirilmiş. (2D)
Stronghold Crusader 2(link): Stronghold crusader oyununun üç boyutlu versiyonu. (3D)

Total War Medieval 2(link): Oyunu yeterince tecrübe etmedim ama orta çağ listesine yazmam gerekliydi. (3D)

Fantasy strateji oyunları:
Age of Mythology 2(link): Age of empires oynanışı var fakat devlet yerine farklı kültürlerin tanrılarını seçip oynuyorsun, Yunan tanrıları ilgimi çektiğinden oynamıştım.(3D)
Spellforce 3(link): Uzun zamandır battle for middle-earth gibi bir oyun çıkmıyor bununla idare ediyorum, onun yerini tutmasa da fena değil(3D)

the Battle for Middle-earth(boş): Yüzüklerin efendisi'nin harika strateji oyunu, bunun gibisi yok ama artık satılmıyor(3D)
the Battle for Middle-earth 2(boş): Serinin ikinci oyunu ilkinden biraz farklı olsa da yine de çok başarılı, bu da artık satılmıyor(3D)

Warhammer 40k: Dawn of War 3(link): Moba ile strateji oyunlarının karşımı denerek aşağılandı, bence harika bir aksiyonu var. Beğenilmediği için sağlam indirime giriyor.(3D)

Fütürüstik strateji oyunları:
C&C Generals(link): Çin, Amerika ve GLA olmak üzere üç fraksiyona sahip gerçek zamanlı çatışma oyunu. Uçak, tank, helikopter falan her şey var.(3D)
C&C 3 Tiberium Wars(link): C&C Generals gibi ama daha fütüristik bir oyun, hafif Red Alert oyununu da andırıyor.(3D)

Homeworld Desert of Kharak(link): Çölde savaşan uçak gemileri mi? Evet garip ama harika bir çöl atmosferi var ve orada savaşmak çok keyifli. Yani bence öyle.(3D)
Red alert 2(link): Evet yine eski bir klasik. Soğuk savaş temalı ama tarihi strateji oyunlarına da dahil edemedim. İnternet kafelerde çok oynamıştım.(2D)

Supreme Commander 2(link): Devasa robotlardan küçük tanklara kadar bir çok aracın aynı anda kapıştığı strateji oyunu çok akıcı ve basit.(3D)

Tarihsel strateji oyunları:
Age of Empires 3(link): 17-19 yy sömürgecilik temasını konu alan Age of empires oyunu, oynanış olarak çok bir fark yok(3D)
Company of Heroes(link): İkinci dünya savaşını konu en başarılı strateji oyunlarından biri, grafikleri yılları geçmesine rağmen hala çok iyi gözüküyor(3D)

Company of Heroes 2(link): İlk oyunu oynanış anlamında bir tık ileriye taşıyan oyun, oldukça başarılı(3D)
Cossacks 2(link): Benim bayıldığım ama birçok kişinin nefret ettiği Napolyon savaşı temalı  oyun. Muhtemelen sen de sevmezsin ama en sevdiğim oyunu buraya yazmalıydım.(2D)

Hearts of Iron 4(link): Hearts of iron serisinin en kullanıcı dostu oyunu. Görsel olarak başarılı ama içerik olarak..? O konuda geliştiriciler hala çalışıyor. Zamana ihtiyaci var(3D)
Sudden Strike 4(link): Company of heroes dışında ikinci dünya savaşı oyunu ararken denk geldim. Biraz sevdim biraz nefret ettim. Campaign oynamak için alınabilir. Görsel olarak başarılı. (3D)

Total War Empire(link): Sömürgecilik dönemlerini konu alan aşırı geniş haritalı total war oyunu. Challenge olsun diye Osmalı ile oynaması keyifli.(3D)
Total War Napoleon(link): Empire total war gibi ama çok daha dar bir haritası var. Napolyon savaşları konu ediliyor. Ufak tefek geliştirmeler var.(3D)

Total War Rome(link): İlk total war oyunum ve favorim. Kuzeyde barbar avrupa, İtalya'da Roma tehlikesi, balkanlarda Yunan medeniyeti, doğuda güçlü krallıklar. Bu oyunun dünyası bir başka benim için.(3D)
Total War Rome 2(link): İlk oyunu bazı yanlardan geliştirse de benim için onun yerini alamadı. Tüm total war oyunları gibi haritada sıra tabanlı, savaşlarda gerçek zamanlı oynanıyor.(3D)

Wargame Red Dragon(link): Soğuş savaş temalı gerçek zamanlı strateji oyunu. Gerçekçilik seviyesi iyi. Bu nasıl oynanıyor diye şok geçirmemek için rehber videolar seyretmek lazım.(3D)

Uzay temalı strateji oyunları:
Endless Space 2(link): Galakside bir medeniyet kurup diye diğer medeniyetlerle kapışıyorsun. Ayrıntı seviyesi orta. Görsel olarak çok başarılı. Sıra tabanlı oynanıyor.(3D)
Stellaris(link): Endless space gibi ama çok daha ayrıntılı ve oyun gerçek zamanlı akıyor fakat görsel olarak onun kadar başarılı değil.(3D)

İlk kez strateji oyunu oynayacak birisi ne ile başlamalı?

Bu yazıya girişmeden önce ilk kez başlayacak biri daha basit strateji oyunları oynamalı gibi klişe bir fikre sahiptim.
Ancak yazarken düşünme fırsatım oldu ve oyun oynama olayını abarttığımı farkettim.

Önemli olan nokta oyunun ilgini çekip çekmemesi. Eğer oyuna karşı bir merakın varsa nasıl olursa olsun o oyunu çok rahat bir şekilde öğrenip oynayabilirsin.
Hele ki Youtube gibi video sitelerinde her oyunla ilgili rehber videolar varken bir oyunu öğrenememek mümkün değil diye düşünüyorum.

Fakat bazı oyunların öğrenme ve alışma süreci oldukça uzun olabiliyor ve bu süreçte  oyuna olan ilgini kaybedebilirsin bu çok normal.
Bu durumda da ilgini çeken başka bir strateji oyunu denersin. Bu böyle seveceğin oyunu bulana kadar devam eder.

Sonuç olarak benim önerim görselliğiyle, oynanışıyla veya insanların yorumlarıyla olabilir hangi oyun sende ilgi uyandırıyorsa o oyunu dene.
Ve bu tuğla gibi yazıyı buraya bırakıp kaçıyorum. İyi oyunlar..

Hani uzun mesaj yazarsın karşındaki sadece "ok." yazarya biraz onun gibi olacak kusura bakma :D Sadece "teşekkür ederim." diyebileceğim.
407616008098938891.png
[+] 1 üye eNvy nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Strateji oyunlarıda kendi içlerinde türlere ayrılıyor ordan hangisini beğenirsen onu oynayabilirsin
mesela Total War oyunları harita üzerinden tur bazlı+savaşlar rts gerçek zamanlı birlik kontrol ederek
Civilization serisi sadece harita üzerinde tur bazlı
Eu4(1400-1800), Stellaris(uzay çağı uzaylılar vb), CKIII(ortaçağ entrika), ...
Man of War , Stronghold, Age of Empires tarzı oyunlar ise direkt birlikleri sen kontrol ediyorsun rts
Wargamede rts fakat diğerlerinden daha ayrıntılı modern savaş simülatörü

Bunların yanında Factorio, Rimworld, Dawn of man,... gibi fabrika/köy yani koloni simülatörleride var.
Factorioda otomasyon öne çıkıyor fabrika yapıyorsun bir yandna uzaylı yaratıklarını kesiyorsun
Rimworld 2d koloni yönetimi
Dawn of Man 3d Taş çağında çadırları alıyorsun demir çağında taş duvarlı kasabaya kadar götürüyorsun
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.