Tarihte yapılan en büyük yanlışlar
(10-06-2016, 21:49)Oberhauser : AB üyesi olamamızı 2. Dünya Savaşına mı bağlıyorsun ? Ortada daha farklı şeyler AB devletleri 2. Dünya Savaşına göre şekillenmekten çok uzaklar.
Edit: Nato konusunda katılıyorum bu kesinlikle 50 den sonra gelen sözde liberal kesimin işi... Neyse çok da ideoloji meselelerine girmeyelim.

2. Dünya savaşının ardından Soğuk Savaş geliyor komünizm yıkılınca Doğu Avrupa devletlerinin çoğu AB ve Nato'ya giriyor.Ama Türkiye girse girse 2020 gibi girerdi.
Ara
AB askeri bir örgütten ziyade toplumsal ve ekonomik bir örgüt zaten AB ye üye olan devletlerin bir çoğu NATO' ya da üye. Bana kalırsa Türkiye' yi AB ye hiç almamaları lazım bu toplumla zaten Avrupa ekolünden oldukça uzağız
Feed Your Head !!
[+] 1 üye Oberhauser nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Duyduğu en saçma şeymişmiş. Adamlar diyor ki Bakü petrollerine ulaşmak için çok vakit kaybetti. O kadar Kırım ve Çerkezler, Dgestan,Kiev de savaşacağına almanlar. Türkiye üzerinden direk Bakü'ye girer Sovyet ordusunu arkadan keserdi. Hem boş yerine Ukrayna ve Kafkas dağları girişlerinde o kadar asker ölmezdi. Türkiye AB'ye girerdi çünkü AB'nin kurucusu Türkiye'nin dostu olan Almanya olacaktı. Ve bana İsmet İnönü'den bahsetme. Adaları bedavaya verip sonra o kadar yakın olduklarını bilseydim vermezdim diyen adamı geçin artık geçin...
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Turklerin viyana seferleri.

Japonlarin Amerikaya savas acmasi.

Hitler 2 inci dunya savasinda Rusyaya karsi ordusunu uce bolumesi uc ayri yerde savasmasi.

iki dunya savasinda da almanyanin yetersiz diplomasisi.

japonyaya atilan nukleer bombalar. ( buyuk insanlik ayiptir)

bilgisayar almam

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
[+] 1 üye kebab oyuncu nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Temeli Alman ırkının diğer ırklardan üstün olduğu bir ideolojiye dayalı olan Almanya'ya sempati duymak, dost görmek kusura bakmayın ama çok sorunlu bir yaklaşım.

On iki adalar hakkında ise Türkiye'nin herhangi bir hakkı yok, adalarda o dönem Yunan nüfusu çoğunlukta, elbette İtalya Türkiye'ye değil Yunanistan'a verecek adaları. Halihazırda 40 yıldır zaten elde olmayan ve hakkımız olmayan toprak parçaları için insanlar ölmemiş oldu.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diğer ırklardan üstün olduğunu düşünenler ile herkesin eşit olduğunu düşünenlerin hareketlerinin birbirine çok benzemesi
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
2 Dunya savasindanda yenik dusmus almanlarin gunumuzde de avrupadaki en onemli askeri ve ekonomik guc olmasi sence saygi duymayi hakli gostermez mi ?!. (hatta derlerki Amerikayi Amerika yapan alman bilim adamlaridir derler )

Osmanlinin borcunu Turkiye Cumhuriyeti oderken guzelde. topragimiz olan 12 adalari (yaklasik olarak 42 parca ada ve kayaciklari ) Yunan isgali kabul edilemez.Belki devlet buyukleri deprem riski vardir diye adalari uzak bir yere tasimisda olabilir ....

Irkin, Dinin ne olursa olsun kardesim, Ne mutlu Turkum diyen herkes TURKtur. aksini soyleyenin kaynanasina atlayayim.

ordu-turkey-2.jpg
Ara
@cemal

Tarihte yapılan en büyük yanlışlardan; 3. dünya ülkelerinin demokrasiyi emperyalizm ve sömürgecilikle bir tutması, direkt olarak demokrasilerinin işlememesinin sebeplerindendir, zira demokrasisini kültürünün, geleneğinin, dininin onda biri kadar korumaz, eşitlik dediğiniz o devletlerin ideolojilerinin temelinde yoktur. Aynı zamanda bu devletler milliyetçilik kavramını da Batılı "sömürgecilerden" öğrenmişlerdir.

Yüzlerce yıllık hesaplaşmalarla Türkiye'yi AB'ye sokmayanda bu zihniyettir, zira Türkiye AB'nin ideolojik temellerine sahip değildir, asla olmamıştır.
Ara
O üstün Alman halkını bir aptal bitiriverdi diyelim o zaman :P.

2.inci Dünya Savaşı Almanya'nın kaldırabileceği bir savaş değildi. Stalingrad Muharebesi olmadığını varsaysak bile Sovyetlerin savaştan çıkmaz sonuna kadar savaşırdı, teslim olmasının tek yolu bana göre elindeki sanayi gücünü ve Amerikan desteğini kaybetmesidir ki ikisi de kolay olacak işler değildi.

Midway Muharebesi'de Amerika, Japonları en önemli 4 uçak gemisini kaybetmesini sağlamış ve pasifikteki üstünlüğünü Amerika'ya devretmiştir. Bunlara bakacak olursak Savaşın ilerleyen dönemlerinde tıpkı 1.inci dünya savaşındaki olduğu gibi Amerikalıların ''siperleri'' dolduracağı ve Almanların er yada geç savaşın verdiği yorgunluk ile savaşı kaybedecekti.

Tabii bunlar kendi inancım ve tahminlerim.

@Awake

AB'ye girmek Türkiye için bir hayal. Varsayalım demokrasiyi benimsedik ondan sonra bile başka sebeplerle Türkiye'yi almazlar.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
aweke polemige girmeyecem diyorum ama cekiyorsun reis

hangi mudur isyerine durust, namuslu, caliskan, zeki bir eleman almak istemez ? ne yazik ki durust degiliz namuslu hic degiliz caliskan desen kapinin onunden gecmez zeki saymiyorum bile sen boyle bir toplumu avrupa birligine alirmisin ?sahsi fikrim soylersen ben almam sinirli kaynagin bulundu dunyada tecknolojinin insna hayatinin her yerine girmisken turkiye gibi ici bos nufuslu bir devleti avrupaya almam.

not: avrupalalari tahrihin en buyuk devletlet yapmasi avrupalilarin bilgiye ve ogrenmeye duydugu saygidan kaynaklanmaktadir. o bilginin iyi veya kotu is yararyip yaramasinina bakmaksizin her turlu bilgiyi almalaridir

ordu-turkey-2.jpg
Ara
Alternatif tarihten bahsediyoruz adam diyor ki Kendi ırkını her ırktan üstün gören adamla iş birliği yapılır mı? Japonlarla İtalyanlar aptalmıydı yaptılar. Aptal olmadıklarına eminim çünkü günümüzde Türkiye'den daha iyi bir konumdalar.
Ara
(11-06-2016, 01:27)PashaZade : Duyduğu en saçma şeymişmiş. Adamlar diyor ki Bakü petrollerine ulaşmak için çok vakit kaybetti. O kadar Kırım ve Çerkezler, Dgestan,Kiev de savaşacağına almanlar. Türkiye üzerinden direk Bakü'ye girer Sovyet ordusunu arkadan keserdi. Hem boş yerine Ukrayna ve Kafkas dağları girişlerinde o kadar asker ölmezdi. Türkiye AB'ye girerdi çünkü AB'nin kurucusu Türkiye'nin dostu olan Almanya olacaktı. Ve bana İsmet İnönü'den bahsetme. Adaları bedavaya verip sonra o kadar yakın olduklarını bilseydim vermezdim diyen adamı geçin artık geçin...

Ya Bakü petrollerini alınca Sovyetleri yendiğini mi zannediyorsun sen adamın arkasında uçsuz bucaksız topraklar var ne zaman Rusya Batıdan işgale uğramışta başarılı olmuş sorarım sana. O Kafkas dağları Türkiyeden oraya giderken de var sihirli şekilde yok olmuyor. İkmal hattını nasıl sağlıycan ayrıca Türkiye' de alt yapı mı var ? Böyle saçma sapan fikirlerle geliyorsunuz sanki çok basit bir olaymışta politikacılarımız gıcıklığına yapmamış gibi atıp tutuyorsunuz. Ayrıca senin bu planına göre Almanların savaşı kazanması lazım savaşı kazanan Almanlar niye AB kuruyor ? Kaybettiler diyelim o da çok saçma bak bakayım bu gün Avrupa Birliğine girme önkoşulu ne ? 2. Dünya savaşında Almanlarla yan yana savaşmış olmak mı ? Ayrıca senin o adam diye ithaf ettiğin zat-ı muhterem I. ve II. İnönü savaşlarını kazandıran kumandan. Bu geyiği hiç sevmiyorum ama bu gün başını öne eğmeden Türk' üm diyebiliyorsan bu adam ve silah arkadaşlarının sayesindedir.

(11-06-2016, 03:02)PashaZade : Alternatif tarihten bahsediyoruz adam diyor ki Kendi ırkını her ırktan üstün gören adamla iş birliği yapılır mı? Japonlarla İtalyanlar aptalmıydı yaptılar. Aptal olmadıklarına eminim çünkü günümüzde Türkiye'den daha iyi bir konumdalar.

Sen bu adamlar eskiden ırkçı ve faşist idi diye mi şimdi bu kadar gelişmişler zannediyorsun ?
Feed Your Head !!
[+] 4 üye Oberhauser nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
pashazade sence basarili oldular mi ? ne kadar uniter devlet olsalarda dahi o zamandaki fransanin ingilterinin ve rusyanin nufusunun icinde milyonlarca diger etnik grupda insanlar vardi. bu gruplardan ne kadar yararlandirlar. demek ki bi diplomatik bir hatadir. basarilida olmadilar

ordu-turkey-2.jpg
Ara
Şimdiki Rusya'da Eski Sovyet gücü kaldı mı ? Kalmadı. İngiltere'nin üzerinde batmayan güneşi okla vurup aşağı indirdilermi ? İndirdiler. Fransa' da günümüzde korkudan tir tir titriyorlar mı ? Evet. Sebebi ne olursa olsun dolaylı da olsa uçarak da olsa kaçarak da olsa Mihverler sonunda kazandılar. Peki ben size soruyorum Saydığın o devletlerin hiç birisinin hiç bir prestiji kalmadı. Devlet olarak kalmadılar. Hiç bir şeyler artık. Bence başarılı oldular ben ona bakarım. Sorduğun soruyu da gayet ey cevapladığımı düşünüyorum.

Altyapı kurulamayacak bir şey değil. Oradaki Petroller önemli değil.
Önemli olan Alman ordusunun hayvan kadar kayıp vermemesi ve Rus ordusunu arkasından dolaşmasıdır. Ayrıca ona bakarsan Sovyetler Türkiye'de bir cephe açmak zorunda kalacaktı ve Almanlar rahatlayacaktı. Şayet altyapının olmaması daha iyi çünkü olası bir Sovyet istilasına karşı onları çok yavaş ilerletmeye mahkum kılacak şeydir aslında altyapısızlık.

Bu arada tabiki politikacıyı suçluycam. Gariban çiftçimi mi suçluyum ?
[+] 1 üye PashaZade nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güç derken nasıl bir güçten bahsediyorsun onu anlamak güç. Sovyetler Birliği 70'li yıllardan sonra ilk dönemlerdeki gücünü zaten kaybetmiş ve ABD çok açık bir şekilde üstünlük sağalamıştı. Elbetteki hiç bir imparatorluk sonsuza kadar yaşayamayacağı gibi İngiltere'de sömürgelerini kaybetti bunun sebebi ise İngiltere'nin güçsüzlüğü değil anlayışların değişmesi, insan haklarının ve özgürlüğün önem kazanmasıdır. En pahalı para birimi İngiltere'de, herkes ikinci dil olarak İngilizce öğreniyor ve İngiliz kültürünü tüm dünya benimsiyor. Demek ki eski güçlerinde pekte bir şey kaybedilmemiş. Fransa korkudan tir tir nasıl titriyor orasıda ayrı bir konu. Ekonomisi Almanya'dan sonra en iyi olan Avrupa ülkesi. Askeri teknoloji bakımından da dünya üzerinde 4. en iyi teknolojilere sahipler. Prestij bakımından hiç bir şey eksilmedi bu ülkelerden tam tersine Fransa gibi ülkenin arttı bile. Nasıl bu kadar kolay artık bu ülkelerden hiç bir şey olmaz deyip kenara atıyorsun mantıklı bir açıklaması yok.
76561198032000419.png
[+] 2 üye Yabgu Khan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
okyanus otesinde bir devlet var biliyorsun degil mi ? o devlet hirosima ve nagazakiye gul atmadiginida bildigini varsayiyorum. her seyi gectim. japon ve alman gizli istibarat sisteminin cokmesinide unutmamak lazim. boyle bir savas sadece olum ve yikdam baska bir vaat etmidigni nasil aciklayacagimi bilmiyorum ama minare tepesine taramali tufek yerlestirecek kadar fakir olan halki savasa sokmamak buyuk bir basaridir.

https://tr.wikipedia.org/wiki/Alan_Turing

not : ilber ortaylinin bir lafi vardir anadolu romadan, selcukludan sonra ucuncu bolluk cagini yasiyor dedigini hatirliyorum bu bollugun devam etmesini diliyorum

ordu-turkey-2.jpg
Ara
Bazı insanlar öncelikle kendi toplumunu/ devletini irdelemesi ardından başka toplumları gözlemlemesi gerekiyor.
[+] 3 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(11-06-2016, 02:44)Awake : @cemal

Tarihte yapılan en büyük yanlışlardan; 3. dünya ülkelerinin demokrasiyi emperyalizm ve sömürgecilikle bir tutması, direkt olarak demokrasilerinin işlememesinin sebeplerindendir, zira demokrasisini kültürünün, geleneğinin, dininin onda biri kadar korumaz, eşitlik dediğiniz o devletlerin ideolojilerinin temelinde yoktur. Aynı zamanda bu devletler milliyetçilik kavramını da Batılı "sömürgecilerden" öğrenmişlerdir.

Yüzlerce yıllık hesaplaşmalarla Türkiye'yi AB'ye sokmayanda bu zihniyettir, zira Türkiye AB'nin ideolojik temellerine sahip değildir, asla olmamıştır.

Sanki demokrasi tek başına ülkeleri geliştiren bir şeymiş gibi konuşuyorsun bunun yanında bisürü daha faktör var.
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 2 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@cemal

Evet, demokrasi iyi işliyorsa ülkede iyi yönetilir, ülkede gelişir, iyi yönetimin mantığı bu değil mi zaten?

Demokrasinin, hukukun, anayasanın iyi işlediği ülkelerle hiç işlemediği ya da kötü işlediği ülkelere bakınca aradaki yönetim farkını anlıyorsun, bakmak yeterli, senin bu ülkede aklın terörle, çalışan kadınların yarım olmasıyla falan bulandırılıyorken bir Alman senin yaptığın işin aynısını yaparak senin 3-4 katın maaş alabiliyor, daha güvenli iş şartlarına sahip olabiliyor, hükumeti ona kadın diye hakaret edemiyor, "affedersiniz Türk" diyemiyor, oruç tutmuyor diye dayak atmıyor, işsiz kalsa dahi sigortasını ve maaşını veriyor, aynı zamanda da iş arıyor. Dert etmeniz gereken konular bunlar olmalı, mazide kalmış olaylarla hesaplaşma uğruna modernizme karşı çıkmak değil.

Ha dersinki iyi bir diktatör ülkeyi geliştiremez mi? Tartışılır, ancak ben geleceğimi tek bir adamın eline bırakacak değilim, kendi ülkemi, kendim yönetirim, siz yönetime el atmamak istiyorsanız, padişahım çok yaşa diyerek yaşamak istiyorsanız orasını bilemem, tarihte yapılan en büyük yanlışlardan birisini yapmış olursunuz.
Ara
Almanların güvenli iş şartları maaşları ile demokrasi alakası ...
Almanyayı bilmiyorum sanma orada eğer karı koca ikiside çalışmazsa asla geçinemiyorlar.Ev kiramız 500 euro idi 8 sene önce şu an nasıl bilmiyorum.Düşün adam işte çalışıp 1500 maaş alıyor sonra 500 ünü direkt kiraya veriyor.Türkiyede yükek kiralar yok değil...
Yanlışlar konusundan saptı burası
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 1 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.