Tarihte yapılan en büyük yanlışlar
Abdulhamit'in tahta gecisi ve Turklerin islami kabulu bence buyuk hataydi bu benim kisisel gorusum.
[+] 4 üye gardyans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 11:37)gardyans : Abdulhamit'in tahta gecisi ve Turklerin islami kabulu bence buyuk hataydi bu benim kisisel gorusum.

Türklerin islamiyeti akbulu ile türklere nasıl sıkıntılar çıkmış anlatır mısın  anlat da herkes bilsin ve tartışalım
[+] 2 üye Kher nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 12:47)Cpt.MacMillan :
(05-02-2017, 11:37)gardyans : Abdulhamit'in tahta gecisi ve Turklerin islami kabulu bence buyuk hataydi bu benim kisisel gorusum.

Türklerin islamiyeti akbulu ile türklere nasıl sıkıntılar çıkmış anlatır mısın  anlat da herkes bilsin ve tartışalım

4 tane kadinla evlilik mesru kilinarak kadin bir kole konununa indirilmistir. Bize 1950 yilindan bu yana anlatilan mason tarihi ile hep islamin iyi yanlarini anlattilar hic kotu ozelliklerini anlatmadilar.
Erkekler istedikleri kadar kadini cariye olarak alabilir hale geldi,  cubbeli ahmet hoca'ya gore cariye ile cinsel iliski de serbestti ustelik. Islamdan once devlet yonetiminde askeriyede onemli konumlara gelebilen kadinin artik bu yetkisi elinden alindi.

Ben tek bir sey merak ediyorum simdi hepinizim annesi kız kardesi, kızı filan var onlar bir erkegin 4'uncu karisi olsa nasil dayanabilirsiniz buna? Insanin tabiatina aykiri degil mi bu, bir insanin tabiatinda koruyuculuk olur, kiskanma olur, nasil dayaniyorlar yani?

Din adamlari islam oncesinde ayricalikli sinif degildi halktan insanlardi, oysa islamin gelisiyle birlikte din adamlari artik burjuva sinifi olmustur. Din adamlari adeta kahraman gibi dedigi her sey tartismasiz dogruymus gibi hurmet gorebiliyor. Bakiniz menzil cemaatine, suleymancilar cemaatine,  nur cemaatine. Insanlar oralarda  tarikat liderlerinin onunde egiliyor,  secde ediyor. Bir kisi  cikip bu yaptiginiz yanlis dediginde ise muslumanlarin yuzde 99'u onu kafirlikle sucluyor. Onceden insanlar sadece Allah'a diz cokerdi hic boyle degildi.

Ha belki buna bu insanlarin yanlisi bunu islama mal  edemezsin diyenler olur. Eyvallah belki gercektem bunlar insanlarin yanlisi ama siz de bu yanlislari savunuyorsunuz, biri cikip cemaatlere en ufak bir soz soylese muslumanlarin yuzde 99'u aninda adama agiza alinmayacak kufurler ediyor.
[+] 2 üye gardyans nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yapmayın, eninde sonunda savaş çıkacaktı.
Osmanlı, Anadolu'daki Türk beyliklerini fethederken hepsi mi hakaret etti?
Memluklular ile savalırken çölleri aşıp da Halifeliği ele geçirmesinin nedeni Memlukların sövmesi miydi?
Timur'un Asya'dan kalkıp Anadolu'ya kadar fethetmesinin nedeni analı bacılı bir küfür müydü?
Ciddi ciddi mektuplarda hakaret edildi veya fitne çıktı diye mi savaş çıktı sanıyorsunuz?
Tarihi böyle mi okuyorsunuz?
Kusur benim imzamdır. Bir ismim olduğu sürece bir kusurum da olacak ve olmalı.
[+] 6 üye uçan erişte nickli üyenin bu iletisini beğendi.
(05-02-2017, 13:16)uçan erişte : Yapmayın, eninde sonunda savaş çıkacaktı.
Osmanlı, Anadolu'daki Türk beyliklerini fethederken hepsi mi hakaret etti?
Memluklular ile savaşıp çölleri aşıp da Halifeliği ele geçirmesinin nedeni Memlulukların sövmesi miydi?
Timur'un Asya'dan kalkıp Anadolu'ya kadar fethetmesinin nedeni analı bacılı bir küfür müydü?
Ciddi ciddi mektuplarda hakaret edildi veya fitne çıktı diye mi savaş çıktı sanıyorsunuz?
Tarihi böyle mi okuyorsunuz?
O dönemin koşullarına göre değerlendir.O dönemde lider kişilerin itibar sahibi birey olması gerekir.yani bir örnek verim zaporojya kazaklarının Sultan IV. Mehmete yazdığı mektuptan sonra kılıçtan geçirilmesi. Düşünsene sen bir imparatorluk yönetiyorsun ve bir lider sana hakaret , küfür , lanet okuyor. Duracağını mı sanıyorsun kudurursun yani bende öyle olurum.Tabi arada arkadaşın dediği gibi menfaatcilerde vardı kaçınılmaz.
[+] 2 üye zeusclluber nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 13:11)gardyans :

4 tane kadinla evlilik mesru kilinarak kadin bir kole konununa indirilmistir. Bize 1950 yilindan bu yana anlatilan mason tarihi ile hep islamin iyi yanlarini anlattilar hic kotu ozelliklerini anlatmadilar.
Erkekler istedikleri kadar kadini cariye olarak alabilir hale geldi,  cubbeli ahmet hoca'ya gore cariye ile cinsel iliski de serbestti ustelik. Islamdan once devlet yonetiminde askeriyede onemli konumlara gelebilen kadinin artik bu yetkisi elinden alindi.

Ben tek bir sey merak ediyorum simdi hepinizim annesi kız kardesi, kızı filan var onlar bir erkegin 4'uncu karisi olsa nasil dayanabilirsiniz buna? Insanin tabiatina aykiri degil mi bu, bir insanin tabiatinda koruyuculuk olur, kiskanma olur, nasil dayaniyorlar yani?

Din adamlari islam oncesinde ayricalikli sinif degildi halktan insanlardi, oysa islamin gelisiyle birlikte din adamlari artik burjuva sinifi olmustur. Din adamlari adeta yaraticinin kendisi kadar hurmet gorebiliyor. Bakiniz menzil cemaatine, suleymancilar cemaatine,  nur cemaatine. Insanlar oralarda  tarikat liderlerinin onunde egiliyor,  secde ediyor. Bir kisi  cikip bu yaptiginiz yanlis dediginde ise muslumanlarin yuzde 99'u onu kafirlikle sucluyor. Onceden insanlar sadece Allah'a diz cokerdi hic boyle degildi.

Ha belki buna bu insanlarin yanlisi bunu islama mal  edemezsin diyenler olur. Eyvallah belki gercektem bunlar insanlarin yanlisi ama siz de bu yanlislari savunuyorsunuz, biri cikip cemaatlere en ufak bir soz soylese muslumanlarin yuzde 99'u aninda adama agiza alinmayacak kufurler ediyor.
http://m.harunyahya.org/tr/works/692/Orn...rilen-Onem
İslam Dini nin kadına bir nefreti yok yukarıdaki linke tıklarsanız bunu görürsünüz bu sorun İslam Dinini yanlış yorumlayan halk/devlet adamları yüzünden bu noktaya gelmiştir 

Cübbeli li kale almamak lazım geçenlerde de satranç oynamak haram diyordu internette de videoları var dumuşssundur belki o adamnı amacı farklı ama çözemedim 

Din adamları Allah gibi görülmüyor bu cemaatlerin kaçtanesinde bulndun ki yorum yapıyorsun Eğer bir insan senin gelip te hayatını kurtatrsa ona minnettar kalırsın Din Adamları hocalar vs. vs. sana Kur-an'ı Kerim anlatırlar islam dinini tanıma konusunda yardım ederler çünkü islam dinine göre bu bir krtluştrur ve cennet ile mükafatlandırılır mesela bana Kur-an öğreten hocamın yanına her bayramda giderim elini öperim halini hatırını sorarım saygı duyarım dışarıdan görüp konuyla ilgili bilgi bilmeden saçma sapan yorum yapmayın lütfen 

Bak sen çoğu yorumunda tüm müslümanları genelleme yapıyorsun mesela sen şuan  benim dinime laf söyledin ama kötü anlamda değil biliyorum yemin ederim benim içimden sana küçücük dahi bir küfür etmedim herkes aşırı gitmemek kaydı ile istediği yorumu yapabilir tartışırız bunda sakınca yoktur
[+] 2 üye Kher nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 13:33)Cpt.MacMillan :

Din adamlari islam oncesinde ayricalikli sinif degildi halktan insanlardi, oysa islamin gelisiyle birlikte din adamlari artik burjuva sinifi olmustur. Din adamlari adeta yaraticinin kendisi kadar hurmet gorebiliyor. Bakiniz menzil cemaatine, suleymancilar cemaatine,  nur cemaatine. Insanlar oralarda  tarikat liderlerinin onunde egiliyor,  secde ediyor. Bir kisi  cikip bu yaptiginiz yanlis dediginde ise muslumanlarin yuzde 99'u onu kafirlikle sucluyor. Onceden insanlar sadece Allah'a diz cokerdi hic boyle degildi.

http://m.harunyahya.org/tr/works/692/Orn...rilen-Onem
İslam Dini nin kadına bir nefreti yok yukarıdaki linke tıklarsanız bunu görürsünüz bu sorun İslam Dinini yanlış yorumlayan halk/devlet adamları yüzünden bu noktaya gelmiştir 

Cübbeli li kale almamak lazım geçenlerde de satranç oynamak haram diyordu internette de videoları var dumuşssundur belki o adamnı amacı farklı ama çözemedim 

Din adamları Allah gibi görülmüyor bu cemaatlerin kaçtanesinde bulndun ki yorum yapıyorsun Eğer bir insan senin gelip te hayatını kurtatrsa ona minnettar kalırsın Din Adamları hocalar vs. vs. sana Kur-an'ı Kerim anlatırlar islam dinini tanıma konusunda yardım ederler çünkü islam dinine göre bu bir krtluştrur ve cennet ile mükafatlandırılır mesela bana Kur-an öğreten hocamın yanına her bayramda giderim elini öperim halini hatırını sorarım saygı duyarım dışarıdan görüp konuyla ilgili bilgi bilmeden saçma sapan yorum yapmayın lütfen 

Bak sen çoğu yorumunda tüm müslümanları genelleme yapıyorsun mesela sen şuan  benim dinime laf söyledin ama kötü anlamda değil biliyorum yemin ederim benim içimden sana küçücük dahi bir küfür etmedim herkes aşırı gitmemek kaydı ile istediği yorumu yapabilir tartışırız bunda sakınca yoktur

kardeş islamda kadın öyle böyle şöyle diyosunuz ama adam gibi tarih okuyan herkez özelikle direk kaynakdan okuyanlar islamda her devirde cariyelik anlayışının olduğunu rahatlıkla görür üstelik bu bir yerde veya mezhepde başlayan bir şey değil hepsinde var
Ara
Adnan Oktar'ın sitesiyle din savunmayalım.
İslam'da 4 eşlilik varmış kadın köle durumuna düşmüş annemiz kızımız olsa hoşumuza gidermiymiş?4 eşliliğe izin var zorunluluk yok sen anneni kızını birinin eşi olmaya zorlamadıkça yada birini 4.eşin almadıkça problem olmaz senin için.
Menzili müslümanların %99'u savunuyormuş.Makine sağlam iyi atıyorsun.
[+] 4 üye Spear nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İslamiyeti kabul etmeyen Türk boyları da var ama kabul edenler devlet kurmuş, neden acaba. Ortadoğu coğrafyasında İslam'ın kabuluyle Türklerin otoritesi paralellik gösterir, sizin ananız bacınız yok mu 4 tane ne kadın alınır mı romantik bir bakış açısı :joy:
[+] 1 üye human nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bir de sanki örneği yokmuş gibi Türkler İslamiyet'i kabul etmese şöyle süper olurdu böyle muhteşem olurdu diyorlar.Etmeyenlerinde örneği var halleri ortada.
Ara
(05-02-2017, 14:35)Haci Oyunda : Bir de sanki örneği yokmuş gibi Türkler İslamiyet'i kabul etmese şöyle süper olurdu böyle muhteşem olurdu diyorlar.Etmeyenlerinde örneği var halleri ortada.

etmeyen dediğin adamlar stepin ortasında hiçlikte yaşıyolar sen ise burda anadoluda medneiyetin ilk başladığı şehirlerin ilk kurulduğu medeniyetin ilk baştığı insan tarihindeki ilk tapınağın yapıldığı yerde yaşıyosun yani söylemem o ki senin iyi durumda olmamın sebebi din değil bulunduğun çoğrafya ayrıca hristiyan olsaydın yine aynı çoğrafyada sevilerek yaşayabilirdin ayrıca burda bulunan roma ve yunan medneiyetlerinin buralara yaptığı katkılardan bahsetmiyorum bile

(05-02-2017, 14:28)human : İslamiyeti kabul etmeyen Türk boyları da var ama kabul edenler devlet kurmuş, neden acaba. Ortadoğu coğrafyasında İslam'ın kabuluyle Türklerin otoritesi paralellik gösterir, sizin ananız bacınız yok mu 4 tane ne kadın alınır mı romantik bir bakış açısı :joy:

orta doğu çoğrafyasında bile islamın devam etmesinin sebebi bizken osmanlı bile başlarda çoğunluğu hristiyan bir ülke iken gelmiş orta doğudaki türk egemenliğini islama bağlamışsın alakası bile yok türkmenler sürekli askerlik yaptığı için askeri kademeleri kapıyolardı sebebi göçebe olmaları ve her daim asker kalmaları o yüzden bir çok devlet onlar tarafından kuruldu onlar gelmeden öncede halk müslümandı sonrada ama ülkeleri hep onlar kurdular çünkü olay din ile alakalı değil kültür ile alakalı
[+] 2 üye Raider41 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Türklerin İslamiyeti seçmesini yanlış olarak nitelendirmemiz lazım. Sonuçta aksi takdirde hangi din ile devam edeceklerini bilemeyiz. Hristiyanlığı seçtiklerini düşünürsekte yine kesin olarak yorum yapamamakla birlikte bambaşka bir şekilde gelişen tarih olayları izlerdik. Haçlı seferleri başarıya ulaşabilirdi. Coğrafi keşifler gecikebilirdi veya hızlanabilirdi. Yinede Avrupadaki Hristiyan devletlerin, hadi sizde bizden oldunuz din kardeşi olduk diyerek yardım eli uzatacakları kesin bir durum değil. Sonunda kimsenin haklı çıkamayacağı bir tartışma yapmayı doğru bulmuyorum ki İslamiyet konusunda yapmakta olduğumuz tartışmayı çoğunluğun Müslüman olduğu bir forumda yapmak yanlı bir sonuç doğuracaktır.
Ara
İslamiyete girmeseydik ortadoğuyu ele geçirmemiz imkansızdı.Selçuklular keyfinden müslüman olmadıya ortadoğuya doğru yayılabilmek için islama girdiler.

İnternetin keşfinin hata olduğunu düşünmeye başladım
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(05-02-2017, 15:03)cemal : İslamiyete girmeseydik ortadoğuyu ele geçirmemiz imkansızdı.Selçuklular keyfinden müslüman olmadıya ortadoğuya doğru yayılabilmek için islama girdiler.

Ayrıca bence en büyük hata internetin keşfi.

bu osmanlıların balkanlara ele geçirmesi için hristiyan olması gerekiyo demekle aynı

ki zaten ilk yerleşdikleri yerde hristiyan
Ara
(05-02-2017, 15:04)Raider41 :
(05-02-2017, 15:03)cemal : İslamiyete girmeseydik ortadoğuyu ele geçirmemiz imkansızdı.Selçuklular keyfinden müslüman olmadıya ortadoğuya doğru yayılabilmek için islama girdiler.

bu osmanlıların balkanlara ele geçirmesi için hristiyan olması gerekiyo demekle aynı
Balkanlara hatta anadoluya Türkler iskan edilirken kolonizatör Türk dervişleri büyük rol oynadı akademik yazılar kitaplar bile var bu konu hakkında.
Balkanlarla ortadoğu birmi.Biz balkanlara girerken müslüman olmuştuk zaten ve müslüman devletlerin yönetim tecrübesinden yararlanıp zimmi tabakası ve cizye vergilerini koyduk keyfimizden hoşgörü göstermedik ya.

Ortadoğuyu yöneteceksen müslüman bir lider olman lazım yapay yönetimler bu coğrafyadan dışarı itilir.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
Yerleşik medeniyet kurmanın bir yolu da literatürde çöreklenme diye geçer, askeri açıdan üstün kavimler ya işgal yoluyla önceki medeniyetten etkilenirve onun mimarisinden, müziğinden de etkilenir(Osmanlı - Bizans örneği. Ya da askeri üstünlüğüyle yerleşkeyi korur ve bu menfaat ilişkisiyle beraber yönetici sınıfına dönüşür. Hititler, Asurlar, Persler, Türkler, Moğollar Orta Asya-mezopatamya ilişkisiyle medeniyet kurmuşlardır. Türklerin önceki inancı savaşçı ve atlı kavim inancıdır. Doğaya dayalı bir inanç, yerleşik yaşam biçimine uygun değil. (halen anadoluda, Türkmenlerde batıl inançlar olarak varlığını koruyor). Türkler başarılı komutanlar oldukları için ikinci tipte olduğu gibi bürokraside yer alıyorlar ancak zaten bu aşamada asimilasyon, daha hoş tabiriyle kaynaşma başlıyor. Arapların dayattığı baskı, kılıç zoruyla din değiştirme de mevcut. Kesin olan ise coğrafyanın iki din barındıracak toleransı yok, tıpkı hristiyanlığın paganlığı içine alması ve pagan inancından kalma Azizler, paskalya bayramı barındırması gibi aynı kaynaşma Türkler'in İslam'a geçişinde de olmuştur ve coğrafyada barınmak için alternatifi yok, olsaydı o olurdu zaten.
[+] 2 üye human nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Müslüman bir toplumun yanlış bir is yapması müslümanlığın kötü olduğu anlamına gelmez değil mi birde islama zıt olan kişiler ile bizim tarih kitaplarimiz hep farkli oluyor nedense Türkler islamiyeti kabul ettigi andan itibaren kültür ve edebiyat anlaminda buyuk gelismeler olmustur Divan Edebiyati denililen sey etkisini gosyetmeye baslamis ve bircok yeni kelime dilimize eklenmistir bunu herkes kabul etmeli eger musluman olmak istemezseniz olmayin ama.bu gerckleri degidtiremezsiniz
[+] 1 üye Kher nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(05-02-2017, 15:06)cemal :

Balkanlara hatta anadoluya Türkler iskan edilirken kolonizatör Türk dervişleri büyük rol oynadı akademik yazılar kitaplar bile var bu konu hakkında.
Balkanlarla ortadoğu birmi.Biz balkanlara girerken müslüman olmuştuk zaten ve müslüman devletlerin yönetim tecrübesinden yararlanıp zimmi tabakası ve cizye vergilerini koyduk keyfimizden hoşgörü göstermedik ya.

Ortadoğuyu yöneteceksen müslüman bir lider olman lazım yapay yönetimler bu coğrafyadan dışarı itilir.
müslüman devlet yönetiminden yardımı aldık biz zaten göçebe olduğumuz için alabildiğimiz her yerden yardım aldık bir sürü roma kanunu var osmanlıda kuralların içinde balkanlardaki burokrasiyide hemen almışız  yani müslüman olmakla alaklı değil bu orda ne varsa zaten biz alıyoruz göçebe olduğumuz için başka bişey olsaydı başka bişeyi alacakdık çünkü önceden yerli yaşam için üretilmiş kanunlarımız yokdu ve yine biz anadoluya girdiğimizde zerre kadarda müslüman yokdu biz zamanla milleti müslüman yaptık yani öyle başka bir dinden olsaydık orayı burayı yönetemezdik deme biz zaten şuan yurdumuz dediğimiz yerleri başka bir dindeyken kendi dinimize çevirmişiz tersi olsaydı yine yapardık
Ara
(05-02-2017, 15:18)Raider41 :
(05-02-2017, 15:06)cemal :

müslüman devlet yönetiminden yardımı aldık biz zaten göçebe olduğumuz için alabildiğimiz her yerden yardım aldık bir sürü roma kanunu var osmanlıda kuralların içinde balkanlardaki burokrasiyide hemen almışız  yani müslüman olmakla alaklı değil bu orda ne varsa zaten biz alıyoruz göçebe olduğumuz için başka bişey olsaydı başka bişeyi alacakdık çünkü önceden yerli yaşam için üretilmiş kanunlarımız yokdu ve yine biz anadoluya girdiğimizde zerre kadarda müslüman yokdu biz zamanla milleti müslüman yaptık yani öyle başka bir dinden olsaydık orayı burayı yönetemezdik deme biz zaten şuan yurdumuz dediğimiz yerleri başka bir dindeyken kendi dinimize çevirmişiz tersi olsaydı yine yapardık

Kendi dinimize çevirme gibi birşey yok.Anadolunun müslüman ülkesi olmasının sebebi buraya yapılan Müslüman Türk göçüdür.Rumlar  imana geldi de anadolu ondan islamlaşmadı.
Selçuklu ve Osmanlı yerleşik yaşama geçerken ve kendi yaşam tarzlarına ve coğrafyalarına uygun olmayan başka bir bölgei ele geçirip yönetirken.Oranın kanunlarına(roma) yönetim biçimlerine (iran) ve dinine (arap) ayak uydurdu ve hepsini kaynaştırıp liderliği eline aldı.

Göktürkler arabistana hükmetmiş gibi konuşuyorsun yapabilirlermiydi yapamazlardı.Göktürkler asla buralara hükmedemezdi.
Tarihe romantik değilde realist bakınız lütfen.
俺たち 自由 に なれる の か ?
[+] 2 üye cemal nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

İslamiyeti savunacak kadar dindar değilim. Ama bir kaç yazıdır dikkat ediyorum, sadece nefretle yazıyosun. Yazdıklarının hiç birinde objektiflik yok. Her hangi bir kanıtın olmadan boş keseden sallıyorsun. Yobaz, cahil, dört kadınla evlenmiş müslümanlardan hiç bir farkın yok şu yazılarınla. Yaptığın şey düşünce özgürlüğü değil, bu yaptığın sadece insanları kışkırtmak. Ben de bunda art niyet ararım.
[+] 14 üye Justicar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.