Termofil Muharebesi'nde Uygulanabilecek Alternatif Taktikler
mizf8pS.jpeg 

Sparta Kralı Leonidas ile Pers Kralı Serhas arasında geçen üç günlük muharebe olan Termofil Muharebesi'ni bir çoğumuz 300 Spartalı efsanesi ile tanıdık. Yüzbinlerce Pers askerinin yedi bin Spartalı'yı bir geçitte yenememesi cidden düşündürücü olabiliyor.

Peki siz Pers Kralı olsaydınız nasıl bir taktik izlerdiniz?
Ara
M.Ö. 480 yılında ateş ne kadar etkin kullanılıyordu bir fikrim yok ancak bir bölgeye sıkışmış insanlara karşı etkili bir silah olabileceğini düşünüyorum.
Ben Spartalılar üzerine yağ veya benzeri yanıcı bir sıvı atarak daha sonra ateşli ok göndermeyi tercih ederdim.
Ara
M.Ö 480 yılında mancınık var mıydı bilmiyorum ama yine @elefsar'ın dediği gibi daracık bir yerdeki piyadeleri Total War'dan da bildiğimiz gibi mancınık ile dümdüz edebilirsiniz.
Ara
(09-06-2020, 13:26)Onur34 : M.Ö 480 yılında mancınık var mıydı bilmiyorum ama yine @elefsar'ın dediği gibi daracık bir yerdeki piyadeleri Total War'dan da bildiğimiz gibi mancınık ile dümdüz edebilirsiniz.

Öncelikle çok güzel soru.

Mancınık yapımı gereği surlar, kuleler gibi yüksek tahkimatları yıkmak için yapılmış bir teknoloji. 300 kişilik bir birliğin manevra kabiliyetinin çok yüksek olduğunu unutmayın, üstelik bu Sparta'nın en elit birliği ise. Yani o atışlar kolaylıkla dodgelanabilirdi. Mancınık yerine arbalet daha net sonuç verebilirdi. Şunu da unutmayın ki o dönemde bir Sparta askerinin kalkanıyla birlikte teçhizat ağırlığı 30 kg, yani 9 tonluk bir duvardan bahsediyoruz.
[+] 1 üye killermanjaroh nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(08-01-2021, 14:33)killermanjaroh : Öncelikle çok güzel soru.

Mancınık yapımı gereği surlar, kuleler gibi yüksek tahkimatları yıkmak için yapılmış bir teknoloji. 300 kişilik bir birliğin manevra kabiliyetinin çok yüksek olduğunu unutmayın, üstelik bu Sparta'nın en elit birliği ise. Yani o atışlar kolaylıkla dodgelanabilirdi. Mancınık yerine arbalet daha net sonuç verebilirdi. Şunu da unutmayın ki o dönemde bir Sparta askerinin kalkanıyla birlikte teçhizat ağırlığı 30 kg, yani 9 tonluk bir duvardan bahsediyoruz.

Arbaletten kastın sanırım balistalar. Balistanın düzenli ve gelişmiş halinin kullanımı Roma'ya dayanıyor. İlk olarak m.ö. 400'ler Yunanlar tarafından kullanıldığı belirtilmiş. Tarih olarak bayağı yakınlar. Tabi benim önerimin Grek ateşinin çakması olduğunu farz edersek tarihi olarak daha tutarlı olduğu kesin.
Ara
(08-01-2021, 20:17)elefsar :
(08-01-2021, 14:33)killermanjaroh : Öncelikle çok güzel soru.

Arbaletten kastın sanırım balistalar. Balistanın düzenli ve gelişmiş halinin kullanımı Roma'ya dayanıyor. İlk olarak m.ö. 400'ler Yunanlar tarafından kullanıldığı belirtilmiş. Tarih olarak bayağı yakınlar. Tabi benim önerimin Grek ateşinin çakması olduğunu farz edersek tarihi olarak daha tutarlı olduğu kesin.

Bravo. Kastım balistaydı aslında. Ben açıkçası balista kullanıldığını okumadım fakat bazı ateşli silahların denendiğini biliyorum. Sonuç olarak hiç birinin yardımı olmadı. Bir hain hariç. Kahrolası Efialtes...  :)
[+] 1 üye killermanjaroh nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
O dönem Perslerin kullandığı hasır zırh ve nispeten kısa kılıç ve mızraklarla Spartalılara karşı yakın muharebede ancak bir pirus zaferi mümkün.Aslında kuşatma silahları küçük bir alanda toplanmış düşmanları yok etmek için de kullanılabilir.Eldeki imkanlarla hareket etmem gerekirse muhtemelen bir süre daha gözlem yapar geçitin arkasına giden yollar arardım.Zaten sayı avantajı elimde ama uzun süre beklemem de mümkün değil çünkü Perslerin gıda ikmali konusunda sıkıntı yaşaması çok muhtemel.Denizden geçitin arka tarafında çıkarma yapmak da iyi bir plan böylece belki de ilerleyen süreçte salamis faciasının da önüne geçilebilirdi.
أعيش بين الجهلاء الذين يخافون من الأبجدية
Ara
Ben adamlarımı geri çeker gibi yapardım. Spartalılar zafer sarhoşu gibi saldırırken onları tuzağıma çekip hepsini yokederdim sonrada tarihe geçecek şu sözleri söylerdim; hadi ama bu kadarmısınız?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.