Three Kingdoms - Cao Cao Rehberi
#1
GörselCao Cao oyundaki kolay kategorisindeki tek lord. Lord seçim ekranında karakter özelliklerini incelediğimiz zaman süvari birimleri eşsiz olan bu karakterin iki özelliğinden biri de süvariler için -%10 bakım maliyeti olmasıdır. Bu süvari ağırlıklı ordular kurmamız için bize avantajlar sağlayacaktır. Kampanyaya başladığımız zaman elimizde sadece bir başkent bulunuyor ve kuzeydeki Liu Dai hariç bütün komşularımızla savaş halinde başlıyoruz. Oyunun başındaki muharebeyi hangi zorluk seviyesinde olursa olsun ( rehber efsanevi zorluğa göre hazırlanmıştır diğer zorluk seviyelerinde daha rahat edeceksinizdir.) kazanmak Cao Cao ile değilde Xiahou Dun sayesinde kolay olacaktır. 

20190903114938_1.jpg


İlk muharebede düşman ordusunun generali komutan sınıfından ve okçuları neredeyse yok denecek kadar az bunun yanında iki birim kılıçlı piyadesi bulunuyor. Komutan sınıfı generaller piyadeleriyle birlikte savaştıkları zaman iyidirler. Düellolarda ve düşman kahramanlarıyla savaşlarda başarısızdırlar. Bunun yanı sıra ordumuzda düşman generalleriyle savaşta iyi olan şampiyon sınıfından bir general bulunmakta. Bu savaşı kendiniz yapın çünkü bu savaştan güzel bir şekilde birimlerinize tecrübe kazanabilirsiniz. Şimdi bu tecrübeyi en düzgün şekilde tüm birimlere dağıtmaktan söz edelim. Önce şampiyon generalimizi düşman generaliyle düelloya yolluyoruz. Okçularımızla da düşman piyadelerini bir süre menzilli atışa tutuyoruz. Ardından piyadelerimizi yavaş yavaş düşman ordusuna yaklaştırıp savaştırıyoruz. Düşman birlikleri pes ettikleri zaman Cao Cao ve savaşmayan atlı birimlerimizle düşman birimlerine saldırıyoruz. Hepsinin ölmesini bekliyoruz ve gayet düzgün bir şekilde savaştan ayrılıyoruz. 


Savaşı kazandıktan sonra güneydeki besi çiftliğine saldırıyoruz. Yine güzel bir taktikle bu savaşı da kolayca kazanıyoruz. İlk muharebeyi kazandığımızdan dolayı görev ödülü olarak moral verildiğinden bu savaş zorlu olmayacaktır. Besi çiftliğini aldıktan sonra hem gelirimizde hem de gıda da oldukça iyi bir şekilde artış olacaktır. Buradan sonra nasıl gidileceği nerelere ilk saldırılacağı tamamen oyuncuya kalmıştır. Cao Cao oyuna reform araştırarak başladığından dolayı yaklaşık 3-4 tur sonra yeni bir reform seçebiliyorsunuz. Reform konusunda iki eşsiz binayı erkenden inşa etmek için gıda ve askeriden gitmek en iyisi olacaktır. Oyunun erken safhalarında ordunuza general alma hatasına düşmeyin hali hazırda Cao Cao'ya da generalinize de iki birim asker alabiliyorsunuz. Ancak bu konuda da aceleci davranmak sizi hataya düşürebilir şimdilik ordunuza alacağınız bir birimlik okçu sizin 
6-7 tur işinizi görecektir. 


Han Hanedanı ve Sarı Sarıklılara doğru yavaş yavaş ilerlediğimiz zaman müttefiğe ihtiyacımız olacak. Bu durumda en iyi müttefik adayımız Yuan Shao yapacağımız ittifak hem uzun yıllar kalacaktır hem de kuzey sınırlarımızın güvencesi olacaktır. Genellikle ilerleyeceğimiz yönleri oyunun başında karar vermek daha iyi olacaktır. Çünkü gelecek olan ordular ve düşmanlar ileride bizi yoracaktır. Cao Cao ile oynarken izleyeceğiniz rota çok farklı olmayacaktır ve bu yön batıdır. 


Başlangıçta iki adet oğlumuz var ama bebek olanı varis olarak seçili. Eşimiz ve sadık generallerimiz mevcut. İlerleyen dönemde Leydi Bian'ı köylü gelirini arttırmak için görevlendirmeliyiz. Bu hamle ile başlangıç eyaletimiz olan tarım alanlarıyla öne çıkan Chen eyaletinin gelir düzeyini kolayca arttırabiliriz. 


Ordumuza komuta eden Cao Cao ve şampiyonumuz Xiahou Dun ile savaşlardan kolayca galip çıkabiliriz. Öncelikle erken safhadaki muharebeleri otomatik sonuçlandırmak yerine sizin yönetmenizi tavsiye ederim hem birimlerin ve komutanların aldığı tecrübe hem de sizin savaşlara alışmanız ilerleyen dönemlerde rahat etmenizi sağlayacaktır. Cao Cao'nun komuta ettiği orduya daha çok okçu birimi almak avantaj sağlayacaktır. Ateşli okçu birimleri açıldığı zaman normal birimlerle değiştirmelisiniz. Ateşli okçular hem düşman moralini bozmakta iyiler hemde atış oranları da diğer birimlere göre ideal. Xiahou Dun'a ise daha çok mızraklı ve yakın piyade almalısınız. Oyunun erken dönemlerinde düellolara katılım sağlayarak bu karakteri geliştirebilirsiniz. Üçüncü olarak Xiahou Yuan'ı alabilirsiniz. Uyum sorunu yaşamazsınız ve bu birliği de atlı birlikler almak faydanıza olacaktır. 

Son olarak Cao Cao ile oynarken casus yollamaktan ve anlaşmaları bozmaktan korkmayın. Diplomatik ilişkileri tekrar kurabilme özelliği ile zamanla düşmanlıklar dostluklara dönecektir.
[+] 2 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.