Toprak dağılımı
Selamlar herkese. İmparatorluk ile oynarken (Bizans v.s) vassallarımı nasıl yatıştırabilirim ? Her 10 yılda bir ülke çok büyük bir iç savaşa sürükleniyor. Vassalları hangi şekilde toprak dağıtmalıyım ? Viceroyalty vermelimiyim ? Vereceksem kimlere vermeliyim ? Toprak verirken İnclude lower titles seçeneğini işaretlemem gerekir mi ? Aklıma takılan soruları sizlerden yardım alarak çözmek istedim. Teşekkür ederim şimdiden değerli yorumlarınız için.

Duchy , Kont , Viceroyalty mekanikleri hakkında pek bilgim yok. Hangi durumda vassallarıma ne vermeliyim onu da bilmiyorum. Mesela Mercia eyaletinin topraklarını 2-3 vassal ile paylaştırıp, benimle ilişkisi iyi olan vassalıma eyalet title'ni veriyordum. Bu yaptığım doğru mu mesela. Cevaplarsanız çok sevinirim.
Ara
İlk olarak karakter gelişimi önemli, sevilen hükümdarlar yapmak gerekiyor ki isyan vb. sorunlarla daha az karşılaşılsın. Bizans'ta viceroyalty (bir bakıma valilik) mekaniği var, diğer ülkelerle oynanıştan apayrı bir oynanış gerektiriyor - ünvanları bir kişiye veriyorsunuz o kişi öldüğünde ünvan size geri dönüyor ancak bu durum ülkedeki feodal vassallarla sıkıntı yaşamanıza sebep oluyor dolayısıyla onun düzenini iyi yapmak gerekiyor. Yarısı viceroyalty yarısı feodal olmamalı.

Toprak dağıtımında önemli olan şey toprağı verdiğiniz kişiyle olan ilişkiniz değildir, toprak veriyorsan zaten o ilişki yükselecek. Adam ölür ilişki de kalmaz ortada. Önemli olan şey ülkenin düzenli ve dengeli vassallara sahip olmasıdır. Örneğin krallığın topraklarının yarısının bir düke bağlı olması sağlıklı değildir. Oyunda vassal limiti sağ yukarıda görüntülenebilir, bu limit dahilinde vassalların birbirleriyle güç oranlarının en yakın olduğu düzen en ideal düzendir.

Forumda toprak dağıtımıyla ile ilgili 2 farklı rehber var, bu rehberler incelendikten sonra sorularını iletirsen yardımcı oluruz.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Yaptığın doğru. Mümkün olduğunca her toprakta ayrı bir kont olmalı, bu kontlardan aran iyi olana viceroyalty duchy vermelisin. Vassal limitin yetmediği yerde aynı mantıkla viceroyalty krallıklar vererek devam ediyorsun. Kendi demesnelerini geliştirerek ve kalabalık retinueler tutarak factionları bir nebze dizginleyebilirsin. Gerisi karakteri sevilen biri olarak tutmaya bakıyor. Doğru varisi tahta geçirmek, lordlarla ilişkileri geliştiren teknolojileri geliştirmek, insanlarla ilişkini artıracak artifactlar toplamak, diplomacy eğitimi ve odağı üzerine gitmek vassallarla ilişkilerini yönetmende yardımcı olur. Daha da olmadı para vererek ilişki kasabilirsin.

Toprak vereceğin kişiler seninle aynı din ve kültürden olmalı. Mümkünse steawardı yüksek olmalı. Verebiliyorsan tabi ki viceroyalty olmalı. İnclude lower titles seçeneği işaretli olmalı. Çok güçlü vassallar oluşturmaktan kaçınmalısın. Büyük krallıklar yerine iki düklük sahibi dükler daha kolay idare edilir. Vassal limitini sonuna kadar kullanmakta fayda var.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Genelde ne kadar az vassal varsa o kadar kolay yönetilir. Viceroyalty yasasını sevmez vassallar, -5 etkisi vardı hatırladığım kadarıyla. Ben hiç kullanmam. Çünkü viceroyalty kısa dönem için çare olur. Ayrıca sürekli uğraşmak gerekir, bıktırır bir süre sonra, özellikle de çok geniş toprakları yönettiğinde.

Unvan sistemini ve bağlı oldukları 'de jure' toprakları bilmen gerekir. Kont vassalın varsa onu 'transfer vassal' seçeneğinden onunla 'de jure' ilişkisi olan duchy'e aktarman gerekir. İmparator unvanın olduğun için bence duchy'lerle de uğraşma. Kendininki hariç Krallık unvanlarını dağıt gitsin. Kralları steward özelliği yüksek kişilerden seç, böylece ilişkini düzeltmek için para verdiğinde daha çok ilişki puanı elde edersin.
[+] 1 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-03-2019, 03:03)altnkurt : Yaptığın doğru. Mümkün olduğunca her toprakta ayrı bir kont olmalı, bu kontlardan aran iyi olana viceroyalty duchy vermelisin. Vassal limitin yetmediği yerde aynı mantıkla viceroyalty krallıklar vererek devam ediyorsun. Kendi demesnelerini geliştirerek ve kalabalık retinueler tutarak factionları bir nebze dizginleyebilirsin. Gerisi karakteri sevilen biri olarak tutmaya bakıyor. Doğru varisi tahta geçirmek, lordlarla ilişkileri geliştiren teknolojileri geliştirmek, insanlarla ilişkini artıracak artifactlar toplamak, diplomacy eğitimi ve odağı üzerine gitmek vassallarla ilişkilerini yönetmende yardımcı olur. Daha da olmadı para vererek ilişki kasabilirsin.

Toprak vereceğin kişiler seninle aynı din ve kültürden olmalı. Mümkünse steawardı yüksek olmalı. Verebiliyorsan tabi ki viceroyalty olmalı. İnclude lower titles seçeneği işaretli olmalı. Çok güçlü vassallar oluşturmaktan kaçınmalısın. Büyük krallıklar yerine iki düklük sahibi dükler daha kolay idare edilir. Vassal limitini sonuna kadar kullanmakta fayda var.

Teşekkür ederim öncelikle. İncluede lower titles tam olarak ne işe yarıyor acaba ? bir tek onu anlayamadım.

(26-03-2019, 09:38)Ibn Khaldun : Genelde ne kadar az vassal varsa o kadar kolay yönetilir. Viceroyalty yasasını sevmez vassallar, -5 etkisi vardı hatırladığım kadarıyla. Ben hiç kullanmam. Çünkü viceroyalty kısa dönem için çare olur. Ayrıca sürekli uğraşmak gerekir, bıktırır bir süre sonra, özellikle de çok geniş toprakları yönettiğinde.

Unvan sistemini ve bağlı oldukları 'de jure' toprakları bilmen gerekir. Kont vassalın varsa onu 'transfer vassal' seçeneğinden onunla 'de jure' ilişkisi olan duchy'e aktarman gerekir. İmparator unvanın olduğun için bence duchy'lerle de uğraşma. Kendininki hariç Krallık unvanlarını dağıt gitsin. Kralları steward özelliği yüksek kişilerden seç, böylece ilişkini düzeltmek için para verdiğinde daha çok ilişki puanı elde edersin.

Teşekkür ederim.

(26-03-2019, 02:51)Duman : İlk olarak karakter gelişimi önemli, sevilen hükümdarlar yapmak gerekiyor ki isyan vb. sorunlarla daha az karşılaşılsın. Bizans'ta viceroyalty (bir bakıma valilik) mekaniği var, diğer ülkelerle oynanıştan apayrı bir oynanış gerektiriyor - ünvanları bir kişiye veriyorsunuz o kişi öldüğünde ünvan size geri dönüyor ancak bu durum ülkedeki feodal vassallarla sıkıntı yaşamanıza sebep oluyor dolayısıyla onun düzenini iyi yapmak gerekiyor. Yarısı viceroyalty yarısı feodal olmamalı.

Toprak dağıtımında önemli olan şey toprağı verdiğiniz kişiyle olan ilişkiniz değildir, toprak veriyorsan zaten o ilişki yükselecek. Adam ölür ilişki de kalmaz ortada. Önemli olan şey ülkenin düzenli ve dengeli vassallara sahip olmasıdır. Örneğin krallığın topraklarının yarısının bir düke bağlı olması sağlıklı değildir. Oyunda vassal limiti sağ yukarıda görüntülenebilir, bu limit dahilinde vassalların birbirleriyle güç oranlarının en yakın olduğu düzen en ideal düzendir.

Forumda toprak dağıtımıyla ile ilgili 2 farklı rehber var, bu rehberler incelendikten sonra sorularını iletirsen yardımcı oluruz.

Rehberleri görmemiştim. Hemen bakacağım. Teşekkür ederim.
Ara
(26-03-2019, 17:01)BatuFTW : Teşekkür ederim öncelikle. İncluede lower titles tam olarak ne işe yarıyor acaba ? bir tek onu anlayamadım.

Bir adama düklük veya krallık verdiğinde o seçeneği seçerek o düklüğe bağlı olması gereken kontları veya o krallığa bağlı olması gereken dükleri de adama vassal olarak vermiş oluyorsun ki düklük/krallık vermekteki yegane amaç vassal sayısını düşürmektir.
Sic Parvis Magna
Ara
(26-03-2019, 21:21)altnkurt :
(26-03-2019, 17:01)BatuFTW : Teşekkür ederim öncelikle. İncluede lower titles tam olarak ne işe yarıyor acaba ? bir tek onu anlayamadım.

Bir adama düklük veya krallık verdiğinde o seçeneği seçerek o düklüğe bağlı olması gereken kontları veya o krallığa bağlı olması gereken dükleri de adama vassal olarak vermiş oluyorsun ki düklük/krallık vermekteki yegane amaç vassal sayısını düşürmektir.

Çok teşekkür ederim. Dediklerinizi uyguladım ve ülke rahatladı diyebilirim. Ancak şimdide Elector titles held -15 bonusu alıyorum. Bunu nasıl yok edebilirim acaba ?
Ara
Elindeki ünvanları dağıtarak.

Her dükün bir oyu varsa mesela sen 2 düklük tuttuğunda fazladan elector ünvanı tutmuş oluyorsun.
Sic Parvis Magna
Ara
Elinde bir kaç viceroy'luk var demek ki onları da dağıt. Sadece kendine 1 düklük kalsın digerlerini dagıt
Ara
https://i.hizliresim.com/16lmW1.png son durum bu şekilde arkadaşlar. Doğru mu yapmışım acaba ? Bana birazcık fazla toprakları var gibi geldi ama.
Ara
Demesne limitin 11. Sadece 4 demesne'ye sahipsin. Duchy of Constantinople'e bağlı tüm kontlukları kendinde toplamalısın. Bu kontlukları elde etmek için çok güçlü olduğun bir dönemde iç savaşı da göze alarak revoke title yasasını kullanabilirsin. Eğer bu unvanlar sana bağlı vassalın bir alt vassalına aitse önce o vassalı kendi vassalın haline getirmen gerekir. Bir seçenek vardı buna ilişkin 'transfer vassal'a benzer şekilde, ancak hatırlamıyorum şu an.
[+] 1 üye Kierkegaard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
37 vassal limitin varken 20 vassal tutmak benim pek tercih ettiğim bir şey değil açıkcası. Hele ki Anadolu gibi devasa bir krallığı tek bir vassala vermek baya riskli. Mümkün olduğunca demesne limitini de vassal limitini de sonuna kadar doldurmalısın. Yetmediği yerde büyük vassallara başvurmalısın.
Sic Parvis Magna
Ara
(27-03-2019, 09:20)altnkurt : 37 vassal limitin varken 20 vassal tutmak benim pek tercih ettiğim bir şey değil açıkcası. Hele ki Anadolu gibi devasa bir krallığı tek bir vassala vermek baya riskli. Mümkün olduğunca demesne limitini de vassal limitini de sonuna kadar doldurmalısın. Yetmediği yerde büyük vassallara başvurmalısın.

Tekrardan rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Viceroyalty'den toprak alamıyorum. Viceroyalty ünvanı bana geri dönünce de yeni birine verirken aynı toprakları alıyor. Mesela Anadolu krallığının ünvanı bana geri gelince orada yeni vassallar kuruyorum, Ancak viceroyalty verince o vassallar yine krala bağlanıyor ve onun toprağı sayılıyor. Son olarak bu konuda da yardımcı olursanız çok sevinirim.
Ara
E zaten olması gereken bu. Viceroyalty krallık verdiğinde o krallığın de jure vassalları da adamın vassalı olmuş olur. Boşta olan topraklar direk kralın demesnesine eklenir. Kontlar ve dükler kralın vassalı olur. Amaç zaten vassal sayısını azaltmak.
Yanlış anladıysam tekrar yazabilirsin.
Sic Parvis Magna
Ara
(27-03-2019, 22:36)altnkurt : E zaten olması gereken bu. Viceroyalty krallık verdiğinde o krallığın de jure vassalları da adamın vassalı olmuş olur. Boşta olan topraklar direk kralın demesnesine eklenir. Kontlar ve dükler kralın vassalı olur. Amaç zaten vassal sayısını azaltmak.

37 vassal limitimi tamamen doldurmak amacıyla Anadoluda ki topraklara yeni vassallar atamak istedim. Ancak atadığım zaman mesela samos eyaleti 3 topraktan oluşuyor. 3 toprağıda farklı adamlara atadım. İçlerinden bir tanesine de eyalet ünvanı verdim. Entrika menüsünden saraya davet et ile stewardship'i yüksek olan adamları atadım bu arada. Ancak sonrasında Anadolu viceroyalty sini birine verdiğimde o yarattığım vassal onun himayesine giriyor. Benim de vassal limitim dolmuyor böylelikle.

(27-03-2019, 22:36)altnkurt : E zaten olması gereken bu. Viceroyalty krallık verdiğinde o krallığın de jure vassalları da adamın vassalı olmuş olur. Boşta olan topraklar direk kralın demesnesine eklenir. Kontlar ve dükler kralın vassalı olur. Amaç zaten vassal sayısını azaltmak.

https://i.hizliresim.com/r5ogd3.png Resimde ki gibi Samos'u kendine bağlıyor. Tek başına bir vassal halinde tutamıyorum yani. Bir de Feth ettiği yerlerde vassal atamamış. Çok saçma yerlerde toprağı var.
Ara
Anadolu krallığını kimseye vermezsen ayrı ayrı dükler halinde kalırlar. Birisini kral yaparsan diğer dükleri vassal olarak almış olur. Krallık vermemen lazım o durumda. Vassal krallar daha büyük imparatorluklar için daha uygundur.
Sic Parvis Magna
Ara
Vassal limit'i doldurmak için uğraşma. Toprak kazandıkça dolacak zaten. Ayrıca demesne limitin artması için gerekli yasaları geçirmeni öneririm. Çünkü en güvenilir asker kendi askerindir. Demesne limiti artıran yasa vassal limitin düşmesine neden olur. Bu nedenle eğer genişlemeyi düşünüyorsan sadece kral vassallara sahip olman gerekir. Kendi hâlinde takılacaksan başka. Ayrıca Greece Krallığını kendine saklamalısın. Bu krallığa ilişkin her bir vassala iki tane duchy unvanı verirsen vassal limiti boşa kullanmamış olursun.

Nasıl ki kontlukların bağlı olduğu bir duchy unvanı varsa, duchyler de krallıklara bağlı olur. Krallık unvanı verdiğin kimse jure duchylerin de amiri olur.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.