Total War: ROME REMASTERED - İlk İzlenimleriniz
header.jpg?t=1619692548

Total War: ROME REMASTERED ile ilgili ilk izlenimlerinizi bu konuda paylaşabilirsiniz.
IbnE9P2.gif
Ara
İzlenimlerim:
  • Arayüz kötü, bazı ekranlar çok büyük (tablet için yapıldığı belli oluyor), bazı önemli arayüzler fazla geride (paralı asker/kule yapmak), bazı sık kullanılan arayüzler eskisine nazaran daha fazla tık gerektiriyor (gelen raporlar)
  • Merchant ajanı eklemişler fakat ülkeler yıkılınca merchantları silinmiyor, haritada rebel merchantlar dolaşıyor.
  • Agent görevleri gibi bir şey eklemişler, gerekli bulmadım.
  • İlk duyurulduğunda da belirtmiştim, oynadıktan sonra da fikrim aynı: Harita kötü.
  • Devlet arayüzündeki çoğu ekstra kısım özünde gereksiz, örneğin 5 kademe Reputation'u 100 üzerinden göstermişler, 4. kademedeyseniz 80 yazıyor, 5. kademedeyseniz 100 yazıyor.
  • Yeni arayüzlerden tek işe yarar/güzel olmuş dediğim serinin sonraki oyunlarından birebir olarak alınan diplomasi haritası.
[+] 2 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ben oynamadan önce izlediğim videolardan dolayı oyuna karşı çok önyargılıydım.
Beklentim ciddi düşmüştü ama oyun beni bayağı şaşırttı.

Özellikle arayüz kısmında şüphelerim vardı fakat oynadıkça aslında fena değilmiş dedim.
Savaş arayüzü bile hoşuma gitmeyen bir iki özelliği kapattıktan sonra gayet iyi oldu.
Oyundaki yeni özelliklerinin çoğunun opsiyonel olmasını büyük bir artı olarak görüyorum.
Grafikleri de yeterli seviyede.

Şu anda tek sıkıntım sefer haritasındaki kamera hareketleri akışkan değil takılmalar oluyor.
Bir iki güncellemeyle çözerler umarım.

Bir de oyun 44gb yer kaplıyor gelişmiş grafik paketini yüklemediğim halde.
Acaba oyunun barbarian invasion ve alexander eklentileri dahil olduğu için mi böyle anlayamadım.
Sanki biraz az olmuş gibi(!).
Ara
Tam emin değilim ancak küçük monitörler için uygun değil gibi geldi bana. Ben çözünürlük olarak 1366x768 ile oynadım, oyunun içinde kayboldum. UI boyutunu her ne kadar maksimumu olan %120'ye çeksem de zaman zaman yazıları okumakta güçlük çektim. Eski arayüzü hiç değiştirmeselermiş çok daha güzel olurmuş ki şehirlerin altında kaç para getirdiklerinin yazmaması çok büyük hata ve eksiklik.
Bunun dışında minimap'lerden şikayetçiyim. Hem campaign hem de battle minimapleri çok küçük ve ben o minimaplere bakınca hiçbir şey anlayamadım.
[+] 2 üye ZenderX nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
multi campaign ya da hotseat var mı
-Good judgment does not guarantee exceptional talent.

-That is correct. But for one with talent and practice, there is no stronger weapon. To perform the best dance,
will she not try harder each time? The path of an artist is to fight oneself in order to beat others.
Ara
Şu an için yok. Gelirse muhtemelen mod olarak gelecektir.

Edit: Steam atölyesine baktım, şu an için çok deneme aşamasında sadece Scipii ve Carthage ile hotseat oynanabiliyor. Medieval 2'de olduğu gibi aynı pc üzerinden ancak mod yeni geliştiriliyor olduğu için çok ilkel bir durumda. Save alıp daha sonra devam edemiyorsunuz.
Ara
Başta yeni arayüze alışmam zor olduysa da alışınca oyun gerçekten güzel olmuş.

Yalnız AI diplomaside maalesef eski oyunun neredeyse aynısı. AI devletleri saygınlık veya sınırınızdaki askeri üstünlük durumuna bakmaksızın ilk fırsatta anlaşmalara ihanet ediyor. Rome 2 bu konuda çok iyiydi, keşke Rome 2 diplomasisi bir şekilde bu oyuna adapte edilebilseydi. Belki güncelleme ya da modlarla düzeltilir diye umuyorum. 

Dolayısıyla müttefik anlaşmaları pek bir şey ifade etmediği için, oyunda Roma devletleri dışındakilerle oynamak aynı zamanda haritadaki bütün sınır komşularıyla savaşmak anlamına geleceğinden bana pek cazip gelmedi. 

UI kısmını ben de küçük buldum %120'ye almama rağmen. Ayrıca merchant özelliği de gereksiz ve yorucu geldi bana. Neyse ki automanage yapılabiliyorlar.

Bir eksi de iç savaşın başlamasından sonra diğer Roma devletlerinde hala sisin kapalı olmaya devam etmesi. Oyunun zorluğunu azaltan bir faktör olmuş bu. 

Henüz Barbarian Invasion ve Alexander'ı denemedim ama her şeye rağmen Rome 2'yi bir daha açtırtmayacak gibi görünüyor oyun. 
Ara
Oyun eleştirildiği kadar kötü gelmedi bana. Hele ki Steam'in dolara geçtiği dönemde 58 liraya aldığım için parasına göre CA'nın son zamanlarda yaptığı en iyi iş gibi gözüktü benim açımdan. Birim grafikleri, savaş arayüzü vs. hoşuma gitti. Harita birim grafikleri kadar etkilemese de beni fena değil bence. Arayüz eskisine alıştığım için biraz garip geldi ama hızlı alıştım ama herkesin dediği gibi küçük olması sorunu var maalesef.

Oyunda keşke değişiklik yapsalardı dedirtti ama. Remastered olacak diye illa aynı oyun olmasına gerek yoktu. Farklı farklı devletlerin birleştirildiği bir şekilde değil de Rome 2 kadar çeşitlilik olmasa da Roma'yı tek devlet olarak gördüğümüz veya Sparta'yı, Atina'yı, Farklı Galya kabilelerini vs. görebildiğimiz bol uluslu bir harita sunabilirlerdi. Oyunun mevcut halini de "eski haliyle oynamak istiyorsanız bu tuşa basın" tarzı seçenek olarak sunabilirlerdi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.