Total War: Warhammer II - Naggaroth Rehberi
#1
Naggarond Rehberi
Dark-Elves-Key-Art.png
Naggarond adlı Franksiyon; Kara Elf ırkından olup, Kardan nefret eden, Cadı Kral Malekith tarafından yönetilmektedir. 

Başlangıç tavsiyeleri
20200319160848_1.jpg
Doğumuzda ve güneyimizde kara elfler, kuzey ve batımızda ise eğer öylece bırakırsak hızla skavenler tarafından işgal edilecek harabeler ile başlıyoruz. İlk tur dibinizdeki Skaven Ordusunu yok ettikten sonra hemen Har Kardra alınmalı -harabe olduğuna bakmayın. Skaven yuvası aslında.- sonraki turlarda etrafınızdaki harabeleri kendinize katmanız lazım. Diplomaside ise Doğumuzda tek bölgesine rağmen üç bölgeye hükmeden Ghrond ile savaşan Har Ganeth  ile saldırmazlık anlaşması ve askeri geçişe sahibiz. Bize olan bakışları ise dostane. Güney sınırımızda bulunan Hag Graef ile herhangi bir anlaşmamız olmasa da oldukça dostane ilişkilere sahibiz ve eğer hemen Yüce Elflerden intikanızı almak için Ulthuan'ı istila etmek istiyorsanız veya en azından batıdaki kara elfleri temizleyene kadar güneyde size bir tampon görevi görebilir ve rahatça ticaret anlaşması imzalayabilirsiniz. Eğer tavsiyemi isterseniz yeterince güçlenince ve skavenleri yeterince temizlediğiniz zamana hem parşömen hem de altın kaynağı yüzünden hemen  Ghrond şehr düşürülmeli ve arta kalan kara elfler temizlenmeli. Parşömen ve altın kaynağı olan Ghround şehri alındıktan sonra eğer güneye yönelmek istiyorsanız kıyı kesimlerindeki kara elfler ile ittifak imzalayıp -en azından saldırmazlık anlaşmaları-  dikkatinizi güneye kaydırabilirsiniz. Zira kıyıda bıraktığınız fraksiyonlar geç dönemde yaşayabileceğiniz Yüce Elf çıkartmalarını durduramasalar da siz oraya ordunuzu kaydırana kadar düşman ordularını oyalayabilirler. Ama erken ve orta dönemde de  batı ve kuzeyden gelecek saldırılara karşı hep hazırlıklı olmalısınız.

Parşömen bölgeleri ve iklim uyumluluğu

Ekran_Alnts.PNG
  En yakınınızdaki Kuzey Ulthuan'da ki Khaine'nin Sunağı kuzeyli Norskalar tarafından ciddi bir istila tehlikesinde olduğu için ya sur yapmanız ya da garnizon olarak bir ordu bulundurmanız daha iyi olur. 
Not: Mavi, açık yeşil ve mor bölgeler kara elflerin harhangi bir eksi yemeden yaşayabildiği iklimler olduğu için buralara yayılmanızı öneririz.
Ama eğer daha da güneye gitmek isterseniz havası pek Kara Elflere uygun olmasa da bol bol parşömen ele geçirebileceğiniz yerler ile dolu olan Lustria'nın ayin haritası ise yukarıda.
Açık yeşil iklim tamamen uygun, koyu yeşil ile turuncu nahoş, sarı ise Kara Elfler için yaşama elverişsiz bölgelerdir. 

20200319161024_1.jpg
Kara elflerin yaşayabildiği uygun iklimler; donmuş, kaos çorak arazisi ve ılıman ada iken, nahoş iklimler; ılıman, savana, dağ ve cengel, yaşama elverişsiz iklimler ise çorak arazi, çöl ve büyülü ormandır. Uygun iklimlerdeki yerleşimleriniz herhangi bir eksi yemezken, nahoş iklimlerdeki yerleşimleriniz çeşitli maddi, asayiş ve ikmal eksisine neden olurken, yaşama elverişsiz bölgeler ise daha ciddi büyüme, asayiş, maddi,yetiştirme süresi gibi eksilere neden olur.

Kara Elf Bonusları ve Özel Mekanikleri

Köleler: 

Ekonominizin bel kemiğini oluşturacak olan köleler için bu rehbere bakmanızı tavsiye ederiz.  

 Katletme Hüneri

Bir Muharebe sırasında yeterince düşman öldürürseniz Cinayet Tanrısı Khainite'nin lutfünu kazanırsınız ve canavar olmayan birimlerinizin hepsi öldürme sayısına ulaştığınız zaman kendiliğinden 90 saniye boyunca birimlerinize aşağıdaki bonuslar bahşedilir ama bu özellikler savaş başı sadece bir kez kullanılabilir. 

+15 liderlik
+25%  yakın dövüş saldırısı
+25%  hücum bonusu
+20%  zırh delici atış maddesi hasarı
+18% dinçlik 

Kara Mavna

Düşman bombalayabilen, oyunda deniz savaşı olmadığı için herhangi bir aksiyonunu göremesek de kendi askerlerini yetiştirebilen, kendine ait büyüyen bir nüfusu ve üstüne bina inşaat edebildiğiniz Kara Mavna'lar, tam anlamıyla yüzen şehirlerdir. Bu birimi elde etmek için bir tören yapmanız gerekse ve de biraz masraflı olsa da belki denizlerdeki üstünlüğün kanlınız yüce elf bozuntularından, size geçmesini sağlar?

 Sadakat
20200319160948_1.jpg
Kara Elf, Vampir Kıyısı Korsanları ve Skaven haşerelerine özel olan bu mekanikte, her lord'un efendisine olan sadakati 0 ile 10 arası değişmektedir. Eğer sadakat 0'a düşerse lord ordusu ile isyan eder ve kendi fraksiyonunu kurar. Bu durumu önlemek için, efsanevi lordunuzu bol bol savaştırıp, zaferler kazanabilir, sadakati düşük lordun ordusuna asker alabilir -pek etkili değil- veya lordu isyan etmeden önce kova bilirsiniz. Ama bunu yapmak için önce yanındaki askerlerden kurtulmanız lazım o yüzden askerlerini başka bir lorda devredebilir veya silebilirsiniz. Unutmayın uzun süreli barış dönemlerinde lordların sadakati ciddi anlamda düşebilir.
Not: Malekith'den daha deneyimli olan lordlar ciddi bir sadakat eksisi yiyeceği için Malekith'i cepheden uzak tutmamaya özen gösterin.
Acemi Lordların daha yüksek sadakat ile gelmesini istiyorsanız II ve III. Yükseltme arasında kalan Rekabetle Tüketilmiş teknolojisini kullanabilirsiniz.


Törenler

20200319161002_1.jpg
Kara Elf törenleri, para yerine köleleri kullanan oldukça kanlı ritüellerdir. 
İlk törenimiz Atharti'ye Kurban oldukça az bir köle miktarına karşın 5 tur boyunca bölgelerinizin asayişini ve lordlarınızın sadakatini yükseltiyor. 
İkinci törenimiz Hakarti'ye Kurban acemi sahirelerinizi hızlıca güçlendirmek için kullanılabilir ama bu da oldukça kısa süreli bir tören olduğundan zaman iyi ayarlanmalıdır. 
Üçüncü törenimiz Khaine'ye Kurban hem ekonominizi hem de ikmalinize bonuslarlar sağlarken, Kara Oluk adlı patlama büyüsünü bütün ordularınızın kullanmasını sağlıyor. Tabi on beş turda ülkenizdeki bütün kölelerin ölmesine sebep olabilecek olması da bu ritüelin tek eksisi. 
Dördüncü ve son törenimiz Mathlann'a Kurban herhangi bir kıyı şehrinizde Kara Mavna "birimini" çıkarta bilmenizi sağlıyor. Yapıp yapmamak size kalmış. 
[+] 4 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık güzel bir rehber olmuş.
ezgif-7-b0c1a3868a37.gif
Ara
Cevapla
#3
Ellerine sağlok gayet açıklayıcı ve güzel bir rehber olmuş.
Ara
Cevapla
#4
Bu nasil bir rehber olmus @Onur34 Tek kelime ile muhtesem
Oyunu ozellikle Kara Elf`ler ile oynadigim icin verilen bilgilerin oldukca degerli ve emek harcanmis olduklarini gorebiliyorum. Cok sey istedigimi biliyorum ama yapabilirsen ayni konsepti diger fraksiyonlara da yapabilirsen guzel olur uzun vadede.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.