Vic3 - Colossus of the South İlk İzlenimleriniz
header.jpg?t=1699974001

Victoria 3 Colossus of the South eklentisi ile ilgili ilk izlenimlerinizi bu konu altında paylaşabilirsiniz.
Ara
Çok fazla test edemedim ama yeni ordu sistemi daha iyi duruyor. Biraz Prusya oynadım ve Danimarka ile olan savaş tam bir işkenceydi, Renanya'daki ordu başka hiçbir yere ulaşamıyor, oyuna askeri geçiş gibi bir mekanik lazım kesinlikle, Danimarka'ya karadan ulaşamadım ve denizde yeterince gemi yok, 7 yıl başarısızlıktan sonra oyunu kapayıp savaştan önceki kayda dönmeye karar verdim.
Ara
Askerî geçişin olmamasını "Tarihte bir ülkenin sınırlarından başka bir ülkenin askerlerinin geçmesi fazlasıyla olağanüstü bir durumdu ve bir savaş sebebiydi, bu yüzden askerî geçiş izni vermek gibi bir seçenek eklemektense sınırları ihlal etme hamlesi ekledik." şeklinde açıkladıkları aklıma kalmış. Ben de yine Prusya oynarken söylediğin durumu yaşamıştım, iki farklı orduyu aynı anda aynı Danimarka topraklarına çıkarmak işe yaramıştı. Gerçi son sürümde savaşa ilişkin pek çok şey değişti, bu da değişikliğe uğramış mıdır bilmiyorum.
IbnE9P2.gif
Ara
Kırk dakika kadar kolombiya kadar oynadım. Sp'de neden minor oynamayı sevmediğimi hatırlattı oyun Fransa'nın hareketleriyle.
Ara
Askeri fabrikaları ayırmışlar savaş dışında zarar etmek eskisi gibi mümkün değil ikmal bonusu falan verip elde fazladan bulunan lüks kaynaklarla askerlere bonus verebiliyoruz diğer ülkelere vermeyince elde artan absürt sayıda lüks kaynak oluyordu böyle kullanmak daha çok hoşuma gitti.

Protektora karşılığında savaşa gp getirmeleri irite edici. AI toprak vermemek için bağımsızlığından olmayı daha uygun bulduğundan düzgün büyüyemedim.

Şirketlere de mesafeliydim ama bonusları çok güzel yarar sağlıyor yine de nasıl fullediğimizi çözemedim.

Kısacası ck3 ekibi görsün de bir şeyler öğrensin
t8nubAh.gif
[+] 2 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
New Granada ile biraz oynadım. Panama Canal Company iyi bir şey olur diye düşünmüştüm, ama anladığım kadarıyla oyunda Panama Kanalı hiçbir madiat üretmediği için her zaman 0 productivity oluyor ve dolayısıyla Panama Canal Company hiçbir şekilde prosperity kazanamıyor, oyunda kanalların zarar olması gerçekten tuhaf. Ayrıca Panama Kanalı'nı inşa etseniz bile diğer ülkelerin claim'inin gitmemesi de baya kötü bence, oyun boyunca tüm büyük güçlerle aram genial veya cooperative idi, sonra birer birer civilizing mission teknolojisini açınca hepsi benden nefret etmeye başladı. Oyunda toprak olarak genişlemek de oldukça zorlaşmış, artık bir ülkeyi direkt puppet yapıp annexlemek gibi bir seçenek yok, önce protectorate yapıp sonra kademe kademe özerkliğini düşürüp annexlemek gerekiyor. Bunun dışında yapay zeka da yeni savaş sistemine alışamamış gibi, avrupada white peace ile bitmeyen savaş görmedim sanırım. Ekonomik büyüme bana fazla yavaşlamış gibi geldi ama o konuda benden iyi bilenler daha iyi yorum yapabilir gibi.
Ara
Ben beğendim. Oyunun mesafe katedeceğine dair umutlarımı arttırdı. Fakat savaş mekanikleri hala bozuk. Özellikle büyük savaşlarda 100 - 150k olan ordularım bana bağlı kukla devletlerin 5-10klık ordularını beklediği için iki büyük savaş kaybettim. Ayrıca ekonomim yıllarca savaşı kaldıracak boyutta olsa bile oyun ne zaman teslim olmam gerektiğine kendisi karar veriyor.
Üstte gök basmasa, altta yer delinmese Türk milleti; ilini, töreni kim bozabilecek?
Ara
(15-11-2023, 22:27)Onur34 : Kırk dakika kadar kolombiya kadar oynadım. Sp'de neden minor oynamayı sevmediğimi hatırlattı oyun Fransa'nın hareketleriyle.

Eklentiyi alıp tekrar oynadım. 90'lara gittikten ve andları reformladıktan sonra ispanya oyunu açayım dedim. Gerçekten küçük ülkelerde oynamak işkence gibiymiş. Portekiz Çin mandası olduğu için sinirim bozulsa da Granada oyunundaki gibi birşeyler yapacağım diye kanser olmadım.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hoi4 gibi, izlandayla dünyayı fethetebilmektense, minor'larla zorlanmayi yeğlerim açıkçası. Ucundan da olsa hala o gerçekliğe tutunabilmesini sevdim oyunun, yeni güncellemede ufak tefek problemler devam ediyor, ama kısa vadede acil olanların farkında olduklarını çözeceklerini söylediler. Onlar da çözülünce bir 100 saat daha gömerim gibi.
Ara
Oyun daha güzel olmuş ama GDP işini dengeleyelim derken tüm arz-talep sistemini bozmuşlar gibi geldi.
t8nubAh.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.