Vic3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Oyunda eski paradox oyunları gibi detaylı istatik paneli var mı?
Ara
(06-11-2022, 14:28)Ayro : Şartlar benim lehime olunca da saçma savaşlar dönüyor ki. Burada nasıl kaybedebiliyorum mesela anlamıyorum.

image.png
Anladığım kadarıyla savaş Afrika´da dönüyor. General ise Avrupa´dan getirildiğini varsayıyorum. Bu durumda o orduya supply için konvoy ayrılıyor. Fransa büyük ihtimal bu konvoylara saldırı yapıp ordunun moralini düşürüyor. Üstüne savaşta generallere gelen bonuslar Fransızlara yaramış duruyor. Birde Fransızlar first aid veya field hospitals kullanıyor olabilir. Aldıkları zaiyat genelde yaralı olarak duruyor. Generallerin direk özellikleri de savaşlarda etkili onlara da dikkat etmen gerekiyor.
"Paris'te bir adam öldürülürse, bu bir cinayettir; doğuda elli bin insan boğazlanırsa, bu sadece bir meseledir" 
Victor Hugo
[+] 2 üye Menars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Kargaşayı düşürmek için bölgeye yardım programı uygulamak yerine baskı uygulasam daha faydalı değil mi?
Ara
O yöntem kısa vadeli bir çözüm uzun vadede radikalleşmeyi düşürmezsen kargaşa düşmez, hayat standartlarını yükseltmek yada hayat standardı düşüşünden gelen radikalleşmeyi düşürmek gerekiyor, daimi polis teşkilatı kanunu ve güvenceye alınmış haklar kanunu geçirip ilgili kurumlarını yükseltmelisin radikalleşmeyi düşüren bonuslar çok arıyor, ha birde güvenceye alınmış haklar kanununu geçirince baskı uygulama hükmüne erişemiyorsun ama o kanun sana İçişleri kurumunu veriyor ve radikalleşmeyi iyi düşürüyor

@Menars iyi de resme göre savaş başlangıcında taraflar tam moralliymiş
Ara
Oyunda şuanda savaşta değişik buglar mevcut. Ofansifte olan generaller sürekli aynı birimleri savaştırdığı için moralleri hiç yenilenmeyebiliyor. Bu sebepten ara ara defansa alıp bekletmek gerekebiliyor.
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diyelim ki Çin'in limanına el koyacağım, yani serbest limana zorlayacağım.
Hangi limanı açtırdığımın önemi var mı? Bir limanı açtırınca sadece o eylaetin mi mallarına konabiliyorum?

İkinci ve daha önemli sual;

Tanzimat'ın Ordu Modernleşmesinde istediği binalar tam olarak ne binası? 380 binadan sadece 360 tanesi kriteri sağlıyor ne kriteriyse artık o deli etti beni.
Askeri bina denedim, tarla denedim, maden denedim.
Ben mi anlayamadım da salağım yoksa çok önemli bir detayı mı gözden kaçırıyorum bunca saattir. Tek bir görev kaldı tamamlamam gereken ama olmuyor.
İstediği binalar ne binası mübarek ya?
Ara
Ekran görüntüsü atarak sorsan daha rahat olur, kışlandaki birim türlerini geliştirmeni istiyor olabilir tüm piyadeler in hat piyadesi Topçuların da dökme topçu olmasını istiyordu 360 kışla bastıysan Tanzimat görevlerinden önce çok fazla bir sayı, yeni birim türlerine geçince ekonomin çökebilir

Sanırım serbest liman ele geçirince o ülkenin pazarındaki ürünlere gümrük vergisi ödemeden erişebiliyorsun
Ara
(07-11-2022, 07:25)Legnica : Ekran görüntüsü atarak sorsan daha rahat olur, kışlandaki birim türlerini geliştirmeni istiyor olabilir tüm piyadeler in hat piyadesi Topçuların da dökme topçu olmasını istiyordu 360 kışla bastıysan Tanzimat görevlerinden önce çok fazla bir sayı, yeni birim türlerine geçince ekonomin çökebilir

Sanırım serbest liman ele geçirince o ülkenin pazarındaki ürünlere gümrük vergisi ödemeden erişebiliyorsun
Gece boyu uğraşıp çözdüm. Oyunun TÜrkçesi biraz sıkıntılı olduğu için anlaşılmıyordu, garip tarafı ingilizcesi de anlaşılmıyordu ama deneyerek buldum kendi kendime, evet, tüm birimlerin hat piyadesi ve üçüncü seviye topçu olmasını istiyormuş.
Ekonomim çökmedi, sadece 210 tabur falan düzenli, gerisi acemi. Ekonomim kuvvetli, tek sıkıntı sürekli inşaat yaptığım için inşaatların sürekli 50-60k gibi masraf çıkarması.

Oyunun bir de ansiklopedisi varmış, burada sorulabilecek çoğu sorunun cevabı oyunun içinde varmış yani.
Oradan baktım da sadece o eyaletinkine çöküyormuşsun.
Ara
İskandinavya vs. Avusturya Prusya savaşı yıllardır devam ediyor. Her iki tarafın savaş desteği 0 ama prusya beyaz barışı kabul etmiyor. Avusturya bir kaç sene önce kendiliğinden çıktı. 
Sıkıntı nedir?

Verdiğim ölülerin neredeyse tamamı Avusturya ile Süveyşte yaptığım savaşlar. Avusturya çıkınca bölgede savaş bitti.

image.png?width=426&height=675
Ara
JnleX0.jpg
Arkadaşlar bu birleştirme hızını nasıl artırırız?
Ara
(08-11-2022, 22:21)Semavi7 : Jnjd3x.jpg
Görsel gözükmüyor
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
JnlqpP.jpg
Arkadaşlar benden bu kömür emcükleyenleri nasıl durdururum ? İç tedariki koru desemde olmuyor? Acaba benim çektiklerimi kapasam onlarda kapatır mı?

(09-11-2022, 16:47)korkusalan :
Görsel gözükmüyor
Yükledim tekrar  :up:
Ara
(09-11-2022, 17:10)Semavi7 : JnlqpP.jpg
Arkadaşlar benden bu kömür emcükleyenleri nasıl durdururum ? İç tedariki koru desemde olmuyor? Acaba benim çektiklerimi kapasam onlarda kapatır mı?

(09-11-2022, 16:47)korkusalan :
Görsel gözükmüyor
Yükledim tekrar  :up:

İhtiyaç fazlasını veriyor bence sorun yok. İçpazarda ihtiyaç arttıkça muhtemelen ihracat kısılacak.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İlk oyunumda Osmanlı ile oynarken Mısır, Persler ve İngilizler içimden geçti oyun başı. Günde üç dört saatten fazla ayıramam artık acaba en hızlı nasıl öğrenirim oyunu? Paradox fanı olarak bana bile karmaşık geldi ilk izlenim olarak. Şu eğitim bölümlerini bir tamamlayayım diyorum. Anca hafta sonu adamakıllı zaman ayırabilirim artık.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Arkadaşlar osmanlı olarak mısırdan suriyeyi aldım şimdi mısırı geri almam gerekiyor tanzimatı tamamlamam için ama mısır savaşa girmeden ilk istediğim toprağı veriyor bende görevi tamamlıyamıyorum haliyle. eğer kukla alırsam mısırı geri al görevi tamamlanırmı
Ara
(09-11-2022, 18:33)Zebercet : İlk oyunumda Osmanlı ile oynarken Mısır, Persler ve İngilizler içimden geçti oyun başı. Günde üç dört saatten fazla ayıramam artık acaba en hızlı nasıl öğrenirim oyunu? Paradox fanı olarak bana bile karmaşık geldi ilk izlenim olarak. Şu eğitim bölümlerini bir tamamlayayım diyorum. Anca hafta sonu adamakıllı zaman ayırabilirim artık.
Fransa muhtemelen oyundaki en güçlü milletlerden biri ilk başta oyuna alışmak için uygun olabilir hem kolonicilik yapmayı da öğrenirsin.
Ara
Bu 6 tanzimattan en kolayları hangisi? Bürokrasi ve ayrılıkçılığı bastırmak kolay gibi duruyor, geriye kaldı 2. Okuma yazarlığı kolay zannettim imkansız çıktı.
Ara
1 - Ayrılıkçılık otomatik oluyor.
2 - İlk başta bürokrasi için yasaları geçirmeye başla, 3 farklı yasa geçirmen gerekiyor.
3/4 - Ülkede silah endüstrisi kurarak hem şehirleşmeyi yapmış olursun hem de ordu modernizasyonu için elinde kaynak olmuş olur.
hby6qc.gif
Ara
Oyun ilk çıktığı gün mısırdan toprak iadesi istediğimde adana'dan sina bölgesine kadar talepte bulunabiliyodum ama şuan sadece birer birer iade ettirme hakkı veriyo, sina'yı alana kadar sanırsam 20-30 yıl içinde zıt pıt savaş ilan etmek zorunda kalıyorum, siz nasıl yapıyorsunuz ?
Ara
Bir yanlışın var, öncelikle herhangi bir toprağı iade ettirmek için diplo play açıyorsun sonra o diplo play ekranından diğer claimli topraklarını iade etmesini istiyorsun, burdak püf nokta şu eğer savaş döneminde askeri techizatların cart curt çok iyi olursa ve mısırın safına bir devlet katılmazsa, mısır geri adım atıp ilk savaş hedefini bırakabiliyor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.