Vic3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(01-04-2023, 00:24)Buzzerbeater :
(31-03-2023, 23:32)korkusalan :
(31-03-2023, 16:32)Buzzerbeater : Sorunun cevabını buldum arkadaşlar isyan eden tüm vilayetleri birleştirdikten sonra zamanı 5X olarak ileri sardım ve 9 yıl geçtikten sonra görev defteri otomatik olarak başarılı şekilde ULUS İNŞASI gerçekleştirildi dedi yani hiçbir şey yapmayarak halloldu.
O 9 yılda 3x oynarken yapabileceklerinin kaçını yapabildin peki?
Hocam ABD düşündüğümden de güçlü bir ülkeymiş oyunda para hiçbir zaman 30k nın altına düşmedi, hammadde eksikliğini bir kez yaşadım, ABD nin tek sorunu ipekböcekçiliği lüks kıyafet üretiminde sıkıntı çıkarıyor, insan gücü neredeyse sonsuz. Bir de İç Savaştan sonra eyaletlerde meydana gelen toplumsal olayların EVENTLERi spam olarak sürekli ekranda beliriyor ve bu 12 yıl sürüyor 1853 yılında DiXİE halkı da entegre olunca o event spam olayıda ortadan kalkıyor ve mis gibi BİRLEŞİK DEVLETLER oluveriyor. Sorunu da şöyle cevaplamış olayım asıl amacım tüketilen ürünlerin fiyatlarının yükselmesini önlemek üzerine üretim yapmaktı bunu da gayet kolay şekilde yapabildim. Demir mi eksik , kömür mü eksik hemen 5 fabrika kuruyorum sorun halloluyor çalışabilecek nüfusta sürekli 110k civarı oluyor.
Ve bende Osmanlıyla 1850'ye kadar işkenceli bir yolculuk yaptım.Oyunun kendi mekanikleri  8GB olan ramden daha çok zorladı ama oyun tam ss alırken çöktü...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
Ara
(01-04-2023, 01:45)korkusalan : Ve bende Osmanlıyla 1850'ye kadar işkenceli bir yolculuk yaptım.Oyunun kendi mekanikleri  8GB olan ramden daha çok zorladı ama oyun tam ss alırken çöktü...
Maalesef benim de Osmanlı deneyimim hem ekonomik hem de toplumsal birer çileli yıllardı yeni sürümde denemdim ancak çalışacak insan bulmaktan gına gelmişti ve bende de çok sık çökmeler olmuştu ama şuanki abd oyununda herhangi bir sıkıntı yaşamadım çökmeye dair.
Ara
Avusturya ile almanya nasıl kuruluyor? 2 defa aldım prenslikleri german unification yaparak. Ama ikisinde de prusya dışarda kaldı. German leadership alıyorum önce sonra unification war'a gelmiyor prusya. Sonra hababam 35 infamy 35 infamy 10-12 tane vilayet artık 50 sene daha bekleriz almanya kurmak için. 2 vilayet ekledim 35lik diplomatic play'e, amerika geldi savasa aq. Ama rusya oynadığım zaman da her yeri birleştirdi avusturya. Bir de avusturya ile nasıl landowners'tan kurtulucam? 1.0 versiyonunda kurtuluyordum ama 1.2'de kurtulamıyorum. Boltress integillancia+ industrialists yapıyorum literacy de 60%-80% yıl 1900 yok olmuyor legitimacy anca 40 oluyor. Autocracy'den de cikamiyorum voting de yapamiyorum. Birinci oyunda wealth voting'e kadar gittim onda yil 1905ti galiba. Hemen devrim yapmaya calisiyorlar.
Ara
Ben Avusturya ile şöyle kurmuştum önceki sürümde,
Hızlıca Milliyetçiliği bitir.
Prusya ile olan ilk savaşta Alman Vestefalya devletini serbest bırak.
Alman devletleri ile kurabildiğin kadar ilişki kur. Para desteği yap ittifaka al.
Prusya'yı Vassal al (Alamıyorsan toprak apartabilirsin ondan)
Hannover, Vestefalya, Bavyera, Prusya gibi ülkelerin desteğiyle en son Almanya'yı kur.

Daha sonra küçük devletçikleri toplarsın.
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Prestij kasmanin yolları nelerdir ?
Ara
(05-04-2023, 12:46)Buzzerbeater : Prestij kasmanin yolları nelerdir ?
Ordu ve donanma çok etkiliyor. Ekonomi de yine etkili bir unsur. Ekonomi iyi değilse ordu kuramazsın batarsın zaten.
Ara
(05-04-2023, 13:01)Emreahmet167 : Ordu ve donanma çok etkiliyor. Ekonomi de yine etkili bir unsur. Ekonomi iyi değilse ordu kuramazsın batarsın zaten.

Orduya boşuna para vermemek adına kısıtlı tutup daha çok sanat enstitüsü kurdum ama istediğim rakamlara bir türlü ulaşamadım mecbur asker basıcaz o zaman
Ara
Sanat o kadar da Prestij sağlamıyor.
Ara
(06-04-2023, 01:16)Defterdar : Sanat o kadar da Prestij sağlamıyor.
Öneriniz varsa çok iyi olur kendimi gelistirmem adına
Ara
Diğer arkadaşların tavsiyeleri haricinde diyecek bir şeyim yok. Ordu ve donanma bas. Ekonomini güçlendir.
Ara
(06-04-2023, 11:48)Buzzerbeater :
Bazı ürünlerin üretiminde 1.olmak baya prestij veriyor.
[+] 1 üye Enesrar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(06-04-2023, 12:56)Enesrar :
(06-04-2023, 11:48)Buzzerbeater :
Bazı ürünlerin üretiminde 1.olmak baya prestij veriyor.
Demir... Şimdiye kadar askeri ürünlerden sonra en fazla prestij verdiğini gördüğüm ürün demirdi...
Bilim hayattır ama onun dahi bilemediği tek şey kıyametin zamanıdır
[+] 1 üye korkusalan nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
t4ojkw8.png

Sorumun cevabını yıllar 1900 leri gösterdiğinde tam olarak almış bulunmaktayım. Benim gibi Prestij kasmak isteyen arkadaşlar olursa Kışla - Donanma ve Yurt İçi Hasıla rakamlarının yüksek olması prestije çok büyük getirisi oluyormuş.
Ara
Avusturya ile almanya kurmanın yolunu buldum. İlk önce nationalism gittim tabi. 3-4 yıl sonra rusyayı(humiliate prussia) ve fransayı(ally) da yanıma aldım daldım prusyaya. Tabi çok gerçekçi değil ama bismarck yapmış benzerini biz niye yapmayalım .d Tek başıma da alabilirdim fakat zorlardı ve bu ikiliden biri karşıya katılırsa çok zorladı hatta kaybederdim. Neyse silezyayı fethettim westphalia saldım. Sonra hemen unification war açtım. Prusya ile savaşmadım westphalia ve bavaria ile savaştım güçlü olarak fakat savaş sonunda prusyayı da annexledim otomatik. Neye bağlı olarak oldu anlayamadım belki great power'dan düştüğü için olabilir fakat düştü mü diye hiç bakmamıştım. Westphalia salmayı daha önce hiç denememiştim çünkü westphalia toprağı olarak sadece westphalia eyaleti gözüküyordu fakat bütün batı prusya 2 rhineland eyaleti ve westphalia eyaleti serbest kalıyormuş. Almanya olunca da bişey yapamadım koloni kurmaktan başka. Oyunda sanayi çok iyi gelişiyor savaşta olmamak çok yararlı gözüküyor. İtalyanın değerli lombardiya ve venetia bölgelerine sahip koca bir almanya olunca da iki arada bir derede kalıyorsun. Italya kurulmasına izin vermemek istiyorsun bir yandan, fransa ile rusya arasındasın, balkanları ele geçirmek istiyorsun hazır osmanlı zayıfken, koloni yapmak istiyorsun bu sefer ingiltere ile çatışıyorsun. Oyunda elde edilmesi gereken birkaç materyal var sanayi ve toplumunun ihtiyaçları için. Dye, silk, rubber, sugar, opium gibi belli bölgelerde bulunan materyaller. Petrol dağınık bir şekilde çoğu yerde bulunuyor, kömür ve demir neredeyse her yerde. Güney çin çok zengin, hindistan zengin, bir de ekvator civarlarında rubber bulman şart. Bu yüzden farklı devletlerle hep aynı oyunu oynamış oluyorum. Genişleme alanım sabit orta afrika ve güney-doğu asya. Ai da hep aynı şekilde oynuyor. Yani bence bu oyun eu4e göre baya sıkıcı. En önemli nadir kaynak dye bence her yerde kullanılıyor. İlerleyen aşamalarda petrol çok daha önemli olsa bile. 3e de rubber koyabiliriz yine petrol kadar önemli aslında çünkü oyunun ortalarında ihtiyacınız oluyor. Aslında olmuyor da ben hep bicycle gidiyorum çinle 500 kişilik orduyla 150 kişilik ingiliz-sikh empire ordusunu yenemeyip bir de üstüne tibet işgaline uğradığımdan beri. Ekonomiyi beğendim herkes gibi fakat işte hep aynı oyun oluyor ai'ı kategorik bir şekilde kodlayıp oyunun zaman dilimini genişletmek mümkün bence.
Ara
Napolyonu en hızlı şekilde tahta geçirmek için ne yapmak lazım?
Ara
(24-05-2023, 12:46)Semavi7 : Napolyonu en hızlı şekilde tahta geçirmek için ne yapmak lazım?

Dün 1 saat kadar Fransa oynadım. Bonaparte'ı başa geçirmek için Bonapartist bir çıkar grubunu hükümete sokmanız lazım. Jurnal'deki bar dolmaya başlıyor Bonapartist bir çıkar grubu hükümetteyken. O dolunca bir olay geliyor ve Bonaparte başa geçiyor.

Bende ilk başta sadece Burjuva Bonapartist idi ve %2.5 destekleri olduğu için dışlanmışlardı. Bir süre sonra Sanayiciler de Bonapartist oldu ve halihazırda hükümette oldukları için rahat bir şekilde barı doldurdum.
76561198034761601.png
[+] 2 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Arkadaşlar Fransa ile oynarken bonapartist olunca bölünmüş monarşi barı dolmuyorsa karakter etkileşimlerinden silahlı kuvvetleri cezbedip arka çıkın bar hemen doluyor. Benim haberim yoktu bu etkileşimden kurcalarken buldum.
Ara
Merhabalar, ben Grand Edition almıştım ama şimdi fark ediyorum, Expansion Pass için 125 lira istiyor anlamadım ben.
Ara
(26-05-2023, 13:06)MarcussCrassuss : Merhabalar, ben Grand Edition almıştım ama şimdi fark ediyorum, Expansion Pass için 125 lira istiyor anlamadım ben.

Aynı şekil bende de öyle gözüküyor. Muhtemelen DLClerin Steam mağaza sayfası düzenlendiğinde hesaba eklenir. Ya da DLCler çıktığında hesabımıza tanımlanır. Benzer şekilde Melodies for the Masses Müzik Paketi ilk çıktığında hesabımızda gözükmüyordu. Sonradan düzelttiler.
76561198034761601.png
[+] 2 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni başlayanlar için hangi ülkeleri önerirsiniz?
IbnE9P2.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.