Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
Aslında soracak çok soru var ama şimdilik;

1. Ordu ve savaş mekaniğini nasıl yapmak lazım nelere dikkat etmeli? Rehberlere baktım o kadar oynadım ettim şu savaş işini beceremiyorum, iyi sayılardaki ordum çabucak tükeniyor.
2. Rejim değişiklikleri nasıl oluyor? Monarşiden faşizme/komünizme geçiş mesela?
3. Ticaret stok işlerini de bir türlü oturtamadım ama o başlı başına bir mesele tabii.
Ara
(25-12-2018, 00:01)cennaro : Aslında soracak çok soru var ama şimdilik;

1. Ordu ve savaş mekaniğini nasıl yapmak lazım nelere dikkat etmeli? Rehberlere baktım o kadar oynadım ettim şu savaş işini beceremiyorum, iyi sayılardaki ordum çabucak tükeniyor.
2. Rejim değişiklikleri nasıl oluyor? Monarşiden faşizme/komünizme geçiş mesela?
3. Ticaret stok işlerini de bir türlü oturtamadım ama o başlı başına bir mesele tabii.

1) Singleplayerda ordu duzenin cok bir onemi yok. Genelde Ordunun yarisini normal piyade(infantry), gerisini agirlikli olarak topcu, hizli sehir isgal edilmesi icin 2-3 engineer, diger kisimlar icin atli birlikleri tercih edilebilir. Ilk baslarda ordunun tukenmesinin sebebi ordu duzeni degil acayip derece ordunun attrition yemesi. Ozellikle col gibi arazilere orduyu sokarsan zaten attrition ile ilgili teknolojilerde acik olmadigi icin (Medicine,Army hospital vs) cabuk eriyor.

2) Monarsideden dedigin rejimlere gecis ancak devrimle olur. Bu akimlar ciktiktan sonra ilgili rejimleri destekleyen isyancilar baskenti isgal ettikten bir sure sonra rejim degisir. Monarsiden, demokrasiye gecis mumkun degil. Monarsiden, Parlementer Monarsiye gecis reformlarla mumkun.

3) Ticaret stok olaylari genellikle otomatik pratikte o islerden anlamanin cok onemi yok. Ama yinede genel olarak 2 pazar var. Biri Global pazar digeri ise ic pazar(common market) Kendi populasyonun ilk olarak ihtiyacini ic pazardan karsilamaya bakar. Karsilayamazsa global pazardan almaya calisir. Global pazara erisim ise senin prestijin ve great power siralamana baglidir. Ayrica sphere e aldigin diger uluslarin marketi senin direk ic marketine baglanir ve gp siralamana bakmadan direk o ulkelerin marketlerine erisiminin olur.
[+] 1 üye Sezar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunda diplomatik annex var mı? Prusya ile oynarken Alman devletçiklerini kendime bağlayabilir miyim?
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
Ara
Oyunda maalesef diplo annex yok. Ama bazi ozel durumlarda SOI (Sphere of influence) na alarak devleti ilhak edebilirsin. Prusya'da bu olay var. Kuzey Almanya devletciklerini SOI'ne alarak NGF(North German Federation) decisioni araciligiyla ilhak edebilirsin. Daha sonra sanirim Fransa'dan Alsace-Loren bolgesini alip guney almanya devletlerinide SOI'ne aldiktan sonra form Germany decisioni ile Almanya'yi birlestiriebilirsin.
Ara
(08-06-2019, 13:22)Sezar : Oyunda maalesef diplo annex yok. Ama bazi ozel durumlarda SOI (Sphere of influence) na alarak devleti ilhak edebilirsin. Prusya'da bu olay var. Kuzey Almanya devletciklerini SOI'ne alarak NGF(North German Federation) decisioni araciligiyla ilhak edebilirsin. Daha sonra sanirim Fransa'dan Alsace-Loren bolgesini alip guney almanya devletlerinide SOI'ne aldiktan sonra form Germany decisioni ile Almanya'yi birlestiriebilirsin.

Hocam oyunu Türkçe yamayla oynuyorum. Etki alanına eklemeyi kastettiniz sanırım. 100 puan lazım diyor ancak bende henüz 40 puan var ve çok düşük hızda yükseliyor. Dahası ben bu puanın nerede olduğunu da göremiyorum sadece etki alanına ekle sekmesinin üzerine gelince gösteriyor. Bu puan neyin nesi ve nereden bakabilirim?

Bir de bu her ülkeye göre değişen bir puan sanırım her ülkede farklı gösteriyor.
Ara
(08-06-2019, 14:39)Zebercet :
(08-06-2019, 13:22)Sezar : Oyunda maalesef diplo annex yok. Ama bazi ozel durumlarda SOI (Sphere of influence) na alarak devleti ilhak edebilirsin. Prusya'da bu olay var. Kuzey Almanya devletciklerini SOI'ne alarak NGF(North German Federation) decisioni araciligiyla ilhak edebilirsin. Daha sonra sanirim Fransa'dan Alsace-Loren bolgesini alip guney almanya devletlerinide SOI'ne aldiktan sonra form Germany decisioni ile Almanya'yi birlestiriebilirsin.

Hocam oyunu Türkçe yamayla oynuyorum. Etki alanına eklemeyi kastettiniz sanırım. 100 puan lazım diyor ancak bende henüz 40 puan var ve çok düşük hızda yükseliyor. Dahası ben bu puanın nerede olduğunu da göremiyorum sadece etki alanına ekle sekmesinin üzerine gelince gösteriyor. Bu puan neyin nesi ve nereden bakabilirim?

Bir de bu her ülkeye göre değişen bir puan sanırım her ülkede farklı gösteriyor.

Diplomasi kisminda ulkelere tikladigin zaman hangi ulkenin ne kadar diplomasi puani var gorebilirsin. Her ulkenin kazandigi diplomatik puani var ve bu puani oncelikli olarak hangi ulkeye harcayacagini karar verebilirsin. Ornegin 3 farkli ulkeye bir cubuk verecegine sadece 1 ulkeye 3 cubuk vererek o ulkede daha fazla etki kazanabilirsin.

10mq6j5.png

Bu puan her ulkeye gore degisiyor bircok faktor var. O ulkeye yakin olman vs. Arttirmak icin en guzel iki yol, o ulkeye dis yatirim yapman veya gerekli teknolojileri arastirman diplomasi puani kazanimini arttiracaktir.

Yanilmiyorsam su teknolojiler bunu arttirmasi lazim.

6jixs6.png
Ara
Teşekkürler yaptım. Decision üzerinden değil de bir event geldi Alman devletçikleri sizi lider olarak seçti ve birleşmek istiyor dedi, kabul ettim ve Almanya kuruldu. İyi mi ettim bilmiyorum. Yalnız savaşlarda hep kaybediyorum moral veren teknolojiyi full geliştirdiğim halde. Nitelikli piyade ve ağır zırhlı atlı basıyorum, top da basıyorum ama Avusturya geliyor wipe atıyor. Askeri harcamalar da en yüksekte. Anlamadım neden böyle.

Oyunu oynadıkça sevmeye başladım. Fabrika kuramasam bile geliştirebiliyordum. Son yıllarda nedense onu da yapamaz oldum. Fabrikalar kapandı açamıyorum. Kapitalistler de açmıyor öyle boşta çürüyor fabrikalar yazık. Herhalde geçirdiğim yasalardan biriyle alakası var.

20190608170420-1.jpg
Ara
Almanya'yi degil Kuzey Almanya Birligini kurmussun. Yukarida yazmistim detaylari. Fabrikalar zarar ederlerse kapanirlar. Zarar ettiren faktorleri bulup onlari cozeceksin. En basitinden gumruk vergisinin 0 dan yukari olmasi fabrikalari zarar ettirir. Gecici cozum olarak subvansiyon verirsen zarar etmelerine ragmen kapanmaz. Ordu konusunda yanlis ordu duzeni basiyorsundur muhtemelen. Ordunun yarisi duzenli piyade olsun yuzde 40'i topcu. Isgaller icin 1 tane muhendis ve gerisini atli yapabilirsin.
Ara
He olabilir. Bundan daha geniş bir Almanya var mı yani oyunda? Hiç savaşmadan sadece diplomatik yolla teker teker ilhak ettim ülkeleri. Kapitalistler milyon tane fabrika kurup ülkeyi demir ağlarla donattı.

20190608195419-1.jpg
Ara
Greater Germany olayi var ama daha sancili. Kisaca Kuzey Almanya'yi olusturduktan sonra Avusturya'yi great powerdan dusurup etki alanina almak gerekiyor,soyle devasa birsey oluyorsun sonra. Tabii bunu 1850'de yaptiktan sonra oynamanin anlami kaliyor mu bilmiyorum.

156tjfc.png
Ara
Zırt pırt isyan cıkmasını nasıl engellerim? Bir anarko liberallar isyan ediyor, bir komünistler. Militancy düşük tutuyorum
Ara
İstediklerini de vermen lazım ama sorun şu liberaller politik, komünistler sosyal reformlar istiyor. Tam tersi politikaları ise reformlamayı sevmiyorlar. Ayrıca bilincin de biraz düşmesi lazım.
Ara
Vic2'de isyan oyunun adeta bir parcasi. Ne yaparsan yap belli bir sure sonra bilinc artacak, militancy da artacaktir. Dolasiyla belli araliklarla isyan kacinilmaz. Malum devrimler cagi.
Ara
Etki alanına alma olayı nasıl oluyor? Ayrıca Koloni kurduğum yerde kendi kültürümü nasıl çoğaltırım. 100 sene bende kalan bir yer var Afrika'da. Dutch kültürü bir türlü baskın olmadı. Almanlar koloni yaptığı bölgeyi 1 sene içinde Almanlaştırdılar.
Ara
Etki alanına alabilmek için great power olmalısın. Great power olduğunda diğer great power olmayan devletlere diplomasi ekranından priority vererek etkini güçlendirip bir süre sonra etki alanına alırsın. (üç bölmeli bir çubuk var oraya tıklayarak yapıyorsun bu işlemi)

Kolonilerinde kendi kültürünü arttırmak için kültür teknolojilerinde social thought alanında araştırma yapman gerekiyor. Bölgeye tıklayıp national focus bölümünden de oraya olan göçü destekleyerek demografiyle oynayabilirsin. Ondan sonrası zamana kalmış.
[+] 1 üye Tetsure nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(21-06-2019, 10:14)Tetsure : Etki alanına alabilmek için great power olmalısın. Great power olduğunda diğer great power olmayan devletlere diplomasi ekranından priority vererek etkini güçlendirip bir süre sonra etki alanına alırsın. (üç bölmeli bir çubuk var oraya tıklayarak yapıyorsun bu işlemi)

Kolonilerinde kendi kültürünü arttırmak için kültür teknolojilerinde social thought alanında araştırma yapman gerekiyor. Bölgeye tıklayıp national focus bölümünden de oraya olan göçü destekleyerek demografiyle oynayabilirsin. Ondan sonrası zamana kalmış.

Teşekkür ederim :)
[+] 1 üye Agnostik nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Japonya ile koloni pesine kosmak mi yoksa kalabalik cin bolgelerini fethetmi daha verimli olur
Ara
MP için soruyorsan kuralları bir gözden geçirmeni öneririm. SP için kesinlikle Çine yamulup gücün yeterse koloni de yap.
Ara
Aslinda sp icin soruyodum
Ara
Osmanlı oynuyorum. Avusturya ile ittifakım var. Prusya orduları benimle savaşmak için 150 brigade orduyu birleştirip Rusya üzerinden Kafkasya'ya getiriyor ve dağlık bölgede 150 brigade orduyla bekliyor. Supply limit max 36 ama aylarca beklememe rağmen attrition yemiyorlar. Savaştığım ülke sadece benim sınırlarım içerisinde mi attrition yiyor? Zorluk çok zor.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.