Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
kolonilerdeki nüfüs okuma yazma oranına etki edermi?
Ara
Etkiliyor. İşgal edilen çin bölgesi okur yazarlığımı kayda değer biçimde düşürmüştü.
Ara
İki gündür Victoria II'ye acayip sardım ve dün Brezilyayla bugünse Portekizle oynadım. İki oyunumda da kolonileştim ve ekonomimi geliştirdim. Medenileşmemiş devletleri yutarak nüfusumu arttırdım. Oyunun temelini ve önemli mekaniklerini oynadığım iki ülke sayesinde kaptım. Ancak iki sıkıntım oldu:
  1. Eyaletlerimde fabrika açmaya çalıştığımda fazla kâr getirmediler. Fabrikayı girdisi olan RGO'nun olduğu eyalete yapsam bile yine de kâr edemedim. Fabrikanın işlemesi için gereken çimento gibi kaynaklar ya temin edilmedi ya da bazen edildi bazen edilmedi. Fabrikalardan nasıl kâr elde edebilirim? 
  2. Özellikle de bugünkü Portekiz oyunumda Naval Base kalmayan eyalet bırakmamama ve çok sayıda Man o'war'a sahip olmama rağmen Scramble for Africa başladığında tek bir eyalet kolonileştirecek kadar puanım bile yoktu. Nasıl daha çok koloni puanı toplarım?
Bir de yeni başlayan biri için (oyunu az oynamadım yeni başlayan da sayılmam ama daha yeni doğru düzgün ve anlayarak oynamaya başladım) hangi ülkeleri tavsiye edersiniz? Bugün ve dün oynadığım ülkelerle Secondary Power olarak kalmakta bile zorlandım ve ucu ucuna tutunabildim. Rezervim bol bile olsa kârlı fabrika kuramadığım için endüstriyel gücüm düşüktü.
IbnE9P2.gif
Ara
@Attila the Hun Ele geçirdiğin ülkeler sana belli bir miktarda koloni puanını düşürecek şekilde yük yapar. Bundan koloni puanın azdır. @Wayfear da sana öneri yapabilir.
[+] 1 üye Yasin Ahmet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Attila the Hun

1. Oyun başı kâr etmek zaten zor. Clerk, throughput ve output artıran teknolojiler yapılana kadar kâr etmek kolay değil. Bunun yanında her ürünün fiyatı piyasada iyi olmayabilir. Halk fakirdir fabrikadan çıkan malı alamıyordur. Öncellikle oyun başı RGO output'u artırmaya bak çünkü RGO artarsa labour ve farmer'a düşecek maaş artar bunun yanında fabrikalara girdilerin sağlanmasını garantiliyor olursun. Bir de oyun başı çimento ile makina parçaları zaten az ona göre önlemini al. Laisez Faire teknolojisi ile %10 output bonusu alabilirsin ama fabrikalar Allah'a emanet olur. Sardinya ile bir kaç kez earlyde denediklerime göre liberaller ile kâr eden fabrikalar state capitalism'de etmiyordu.

2. Vanilla'da Ironcladler koloni puanı/supply olarak en çok koloni puanı veren gemilerdi. Mano Warları boş ver.

Sardinya iyi; Fransa, ABD ve Rusya da oynanabilir bence.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyun başında önce bürokrat focusu alıyorum, adm. effect %100 olunca clergyman'e geçiyorum. Okuryazarlık istenilen orana gelince, yani clergyman focusuna gerek kalmayınca hangi focus seçilmeli?

Ayrıca oyunun temelini kaptım ve artık oynarken zorlanmıyorum (mekanikleri anlama açısından). HPM modunu önerir misiniz yoksa vanillaya bir süre daha devam mı etmeliyim?
IbnE9P2.gif
Ara
Özellikle multiplayer oyunlarda boş olan topraklar ne hızla kolonileştiriliyor?
Örneğin 200 koloni puanıyla az da olsa koloni almam mümkün mü?
Ara
(07-05-2020, 13:17)Littleİskender : Özellikle multiplayer oyunlarda boş olan topraklar ne hızla kolonileştiriliyor?

Toprakları eğer başka bir ülke daha kolonileştirmeye çalışmıyorsa çok daha hızlı kolonileştirebilirsin. Ancak, başka bir ülke de o toprağı kolonileştirmeye çalışırsa aranızda bir yarış başlar ve hangi taraf kolonileştirme aşamalarında daha öndeyse o istenen toprağı kolonileştirir.

Kolonileştirmek istediğin toprağı kolonileştirmeye başlamak için; kara sınırın varsa 80, yoksa 100 koloni puanı harcaman gerekir. Eğer yukarıda söylediğim gibi bir durum varsa, aşamalarda ilerlemek için daha fazla koloni puanı harcaman gerekir.
IbnE9P2.gif
Ara
(07-05-2020, 13:49)Attila the Hun :
(07-05-2020, 13:17)Littleİskender : Özellikle multiplayer oyunlarda boş olan topraklar ne hızla kolonileştiriliyor?

Toprakları eğer başka bir ülke daha kolonileştirmeye çalışmıyorsa çok daha hızlı kolonileştirebilirsin. Ancak, başka bir ülke de o toprağı kolonileştirmeye çalışırsa aranızda bir yarış başlar ve hangi taraf kolonileştirme aşamalarında daha öndeyse o istenen toprağı kolonileştirir.

Kolonileştirmek istediğin toprağı kolonileştirmeye başlamak için; kara sınırın varsa 80, yoksa 100 koloni puanı harcaman gerekir. Eğer yukarıda söylediğim gibi bir durum varsa, aşamalarda ilerlemek için daha fazla koloni puanı harcaman gerekir.
Ayrıca, eğer 2 taraf da uzlaşamaz ve 2 taraftan biri koloniyi uzun bir süre kazanamaz ise aralarında kriz başlar. Buna diğer büyük güçler de dahil olabilir.
Ara
Vergilerim düşük rgo output teknolojilerimde çok iyi olmasada orta seviye de buna rağmen ülkedeki çiftçilerimde çok fazla işsizlik sorunu var.İşsizlik oranını nasıl düşürebilirim?
Ara
(08-05-2020, 23:57)Littleİskender : Vergilerim düşük rgo output teknolojilerimde çok iyi olmasada orta seviye de buna rağmen ülkedeki çiftçilerimde çok fazla işsizlik sorunu var.İşsizlik oranını nasıl düşürebilirim?

Mallarını iş ve dış piyasaya satamadıkları için işsiz kalıyorlar, bunun bir sebebi de oyunun ilerlemesi ile rgo üretim kapasitesinin artması sonucu 10x işçinin ürettiği malı 5x işçi üretiyor ve diğer 5x işçi işsiz kalıyor. Çünkü talep karşılandıkça, arzın değeri azalır. Fabrika kurmak bunun tek yolu gibi ama ne yaparsan yap, her türlü işsizlik oluşacak çünkü oyun sonlarına dogru her ne kadar nüfus patlaması yaşansa da üretim fazlalığı yaşanıyor ve boşa gidiyor aslında
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
HPM modu vanilla'ya kıyasla neler ekliyor? Ülkeleri dengeleyen değişiklikler getiriyor mu?
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(15-05-2020, 19:42)Attila the Hun : HPM modu vanilla'ya kıyasla neler ekliyor? Ülkeleri dengeleyen değişiklikler getiriyor mu?
Oyunu neredeyse tamamen rework ediyor. Çoğu özelliği daha gerçekçi veya mantıklı yapıp tam bir overhaul modu olarak işlev görüyor. İngiltere gibi çok güçlü devletleri zamanındaki gücüne getiriyor. Ama tüm özelliklerini söyleyemem tonlarca özellik geliyor, sizin denemeniz gerek.
Ara
Selamlar oyunu yeni yeni öğreniyorum.Japonya ile başlayayım dedim.Eğitim,bürokrasi masraflarını fulledim.Mejiyi yapmak için gerekli araştırmaları yapıyorum.Askeri harcamaları baya az bir seviyeye çektim.Halktan aldığım vergileri Muhafazakarlık hükümetine geçince baya mine indirdim.Altın çıkınca da topraklarımda gelirim baya yükseldi ama neye harcayacağımı anlayamadım.Ticaret sanırsam otomatik yapılıyor savaş durumunda olmadığım müddetçe elle almak bir işe yaramıyor mu anlamadım.Fazla bütçe ile ne yapmam gerekli?Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum
[+] 1 üye Yohaynes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-05-2020, 01:10)Yohaynes : Selamlar oyunu yeni yeni öğreniyorum.Japonya ile başlayayım dedim.Eğitim,bürokrasi masraflarını fulledim.Mejiyi yapmak için gerekli araştırmaları yapıyorum.Askeri harcamaları baya az bir seviyeye çektim.Halktan aldığım vergileri Muhafazakarlık hükümetine geçince baya mine indirdim.Altın çıkınca da topraklarımda gelirim baya yükseldi ama neye harcayacağımı anlayamadım.Ticaret sanırsam otomatik yapılıyor savaş durumunda olmadığım müddetçe elle almak bir işe yaramıyor mu anlamadım.Fazla bütçe ile ne yapmam gerekli?Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum
Vanilla, yani modsuz versiyonda para çok fazla artıyor bazı ülkeler için. Örneğin ingiltere, almanya, fransa. Oyun sonlarında bu durum daha fazla felaketleşiyor. Tarihsel oynamayı seviyorsanız HFM modunu, alternatif oynamayı seviyosanız HPM modunu öneririm. Herşeyini iyileştiriyorlar ve daha realistik bir ekonomi kuruyorlar.
Ara
(19-05-2020, 01:35)Yasin Ahmet :
(19-05-2020, 01:10)Yohaynes : Selamlar oyunu yeni yeni öğreniyorum.Japonya ile başlayayım dedim.Eğitim,bürokrasi masraflarını fulledim.Mejiyi yapmak için gerekli araştırmaları yapıyorum.Askeri harcamaları baya az bir seviyeye çektim.Halktan aldığım vergileri Muhafazakarlık hükümetine geçince baya mine indirdim.Altın çıkınca da topraklarımda gelirim baya yükseldi ama neye harcayacağımı anlayamadım.Ticaret sanırsam otomatik yapılıyor savaş durumunda olmadığım müddetçe elle almak bir işe yaramıyor mu anlamadım.Fazla bütçe ile ne yapmam gerekli?Bir şeyleri yanlış mı yapıyorum
Vanilla, yani modsuz versiyonda para çok fazla artıyor bazı ülkeler için. Örneğin ingiltere, almanya, fransa. Oyun sonlarında bu durum daha fazla felaketleşiyor. Tarihsel oynamayı seviyorsanız HFM modunu, alternatif oynamayı seviyosanız HPM modunu öneririm. Herşeyini iyileştiriyorlar ve daha realistik bir ekonomi kuruyorlar.

Teşekkür ederim.Ticaret kısmını doğru mu anladım?Otomatik seçili ise halkın ihtiyaçlarını falan oto temin mi ediyor benim elle bir şey almama gerek yok değil mi?Ya da fazla malı otomatik ihraç mı ediyor?
[+] 1 üye Yohaynes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-05-2020, 01:39)Yohaynes :
(19-05-2020, 01:35)Yasin Ahmet :

Teşekkür ederim.Ticaret kısmını doğru mu anladım?Otomatik seçili ise halkın ihtiyaçlarını falan oto temin mi ediyor benim elle bir şey almama gerek yok değil mi?Ya da fazla malı otomatik ihraç mı ediyor?
Otomatik ticaret gereğince satın alır ve stok yapmaz. Aksine eğer siz halkınızın ihtiyaçlarını stoklamak veya askeri malları stoklamak isterseniz oto ticareti kapatıp kendiniz ayarlarsanız yine otomatik yapacaktır ama sizin söylediğiniz kadar alacaktır.
Ara
mesela çimento fabrikası kuracağım diyelim.kömür çıkan eyaletlerde mi kurmalıyım yoksa herhangi bir eyalette mi?fabrikanın kar oranını etkiliyor mu hammaddesinin olduğu yere fabrikayı kurmak?
Ara
(19-05-2020, 20:01)Yohaynes : mesela çimento fabrikası kuracağım diyelim.kömür çıkan eyaletlerde mi kurmalıyım yoksa herhangi bir eyalette mi?fabrikanın kar oranını etkiliyor mu hammaddesinin olduğu yere fabrikayı kurmak?

Kömür çıkan ama nüfusu az olan bir eyalete kurmanızı tavsiye etmem. Onun yerine başkente kurarsın ve kömür çıkan eyaletten, fabrikaya hammadye sağlanır zaten. Eğer o hammadde o eyalette fabrikanin kar oranını cok cuzi bir oranda artırıyor dolayısıyla eğer bohemia, alsas gibi bölgelerde degilse oraya kurmanı tavsiye etmem. Daima kalabalık yerlere kur
omnia fui et nihil expedit
Ara
(19-05-2020, 21:42)Mabella :
(19-05-2020, 20:01)Yohaynes : mesela çimento fabrikası kuracağım diyelim.kömür çıkan eyaletlerde mi kurmalıyım yoksa herhangi bir eyalette mi?fabrikanın kar oranını etkiliyor mu hammaddesinin olduğu yere fabrikayı kurmak?

Kömür çıkan ama nüfusu az olan bir eyalete kurmanızı tavsiye etmem. Onun yerine başkente kurarsın ve kömür çıkan eyaletten, fabrikaya hammadye sağlanır zaten. Eğer o hammadde o eyalette fabrikanin kar oranını cok cuzi bir oranda artırıyor dolayısıyla eğer bohemia, alsas gibi bölgelerde degilse oraya kurmanı tavsiye etmem. Daima kalabalık yerlere kur

Dediğin gibi nüfusu fazla olan yerlere kurmuştum fabrikaları.Japonya ile oynuyorum.Ama Endüstriyel olarak ilk beşe yerleşmeme rağmen fabrikalar kafayı yiyor.Çoğu zarar ediyor.Bir sürü fabrikam mevcut ama kar-zarar oranını tutturacağım diye orduya yatırım yapamıyorum.Adada sıkışıp kaldım hatta great power bile oldum.En Sonunda bütün fabrikaları kapattım.En azından böylelikle biraz para gördü hazinem.Sonra kademe kademe fabrikaları tekrar açmaya başladım.Şu fabrikaların işleyişinin pek mantığını anlayamadım galiba.Kömür ihraç ediyorum ama fabrikaların ihtiyacı oluyor.Madem ihtiyacım var neden ihraç ediyorum.Ayrıntılar kısmına baktığım zaman üretilen 50 tüketim 180 çıkıyor.Ama ihraç ettiğim ürünlere baktığımda 400 gibi sayıları görüyorum.1870 civarındayım bu arada.Tavsiyeniz varsa çok iyi olur.Bir de bütün halktan aldığım vergileri fullememe rağmen hala lüks ürün alabiliyor bu arkadaşlar.Muhafazakarla oynuyorum.Liberale geçiş yapınca max yüzde 50 vergi alıyorum.O yüzden fabrikaları tam verimle kullanmaya çalıştığımda aldığım vergi az olduğu için genel zarar ediyorum.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 29 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.