Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(19-05-2020, 23:03)Yohaynes :
(19-05-2020, 21:42)Mabella :
(19-05-2020, 20:01)Yohaynes : mesela çimento fabrikası kuracağım diyelim.kömür çıkan eyaletlerde mi kurmalıyım yoksa herhangi bir eyalette mi?fabrikanın kar oranını etkiliyor mu hammaddesinin olduğu yere fabrikayı kurmak?

Kömür çıkan ama nüfusu az olan bir eyalete kurmanızı tavsiye etmem. Onun yerine başkente kurarsın ve kömür çıkan eyaletten, fabrikaya hammadye sağlanır zaten. Eğer o hammadde o eyalette fabrikanin kar oranını cok cuzi bir oranda artırıyor dolayısıyla eğer bohemia, alsas gibi bölgelerde degilse oraya kurmanı tavsiye etmem. Daima kalabalık yerlere kur

Dediğin gibi nüfusu fazla olan yerlere kurmuştum fabrikaları.Japonya ile oynuyorum.Ama Endüstriyel olarak ilk beşe yerleşmeme rağmen fabrikalar kafayı yiyor.Çoğu zarar ediyor.Bir sürü fabrikam mevcut ama kar-zarar oranını tutturacağım diye orduya yatırım yapamıyorum.Adada sıkışıp kaldım hatta great power bile oldum.En Sonunda bütün fabrikaları kapattım.En azından böylelikle biraz para gördü hazinem.Sonra kademe kademe fabrikaları tekrar açmaya başladım.Şu fabrikaların işleyişinin pek mantığını anlayamadım galiba.Kömür ihraç ediyorum ama fabrikaların ihtiyacı oluyor.Madem ihtiyacım var neden ihraç ediyorum.Ayrıntılar kısmına baktığım zaman üretilen 50 tüketim 180 çıkıyor.Ama ihraç ettiğim ürünlere baktığımda 400 gibi sayıları görüyorum.1870 civarındayım bu arada.Tavsiyeniz varsa çok iyi olur.Bir de bütün halktan aldığım vergileri fullememe rağmen hala lüks ürün alabiliyor bu arkadaşlar.Muhafazakarla oynuyorum.Liberale geçiş yapınca max yüzde 50 vergi alıyorum.O yüzden fabrikaları tam verimle kullanmaya çalıştığımda aldığım vergi az olduğu için genel zarar ediyorum.

Büyük ihtimalle fabrikaların kazanç sağlaması için gerekli input-throughtput araştırmalarını yapmamışsın veya talep yetersizdir. Craftsman ve clerk sayını artırman da gerekebilir. Ayrıca ben askeri malzeme üreten fabrikalar hariç diğerlerine sübvansiyon vermeni önermiyorum. Zaten satış yapabilen fabrikalar sübvansiyonsuz ayakta kalabilir. Yapamayanlar da sana yük olur, onların batması senin için daha iyidir. Hammadde'ler ilk olarak prestijde dünya birincisi ülkeye satılmaya çalışılır. Büyük ihtimalle senin madenlerde ona gidiyor. O konuda yapabilecegin bir şey yok ne yazik ki. Prestiji yükseltmeye çalışacaksın. Belli başlı fabrikaları kurduktan sonra liberale geçmek fabrika skoru kasmak için en ideal yoldur. Aldığın vergi düşük olacaktır ama fabrikaların uzun vadede sana kazandırır.
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Canım sıkıldığı için belki bilmediğim birşeyler vardır diyerek victoria 2 nin tutoriallerine bir göz gezdiriyim dedim

Görsel

Tutoriala göre (altını çizdiğim kısım) resimdeki butonun stockpile kısmında olması ve devreye soktuğum zaman stockpile deki malların halkın alımına açılması gerek.Ancak ben oyun içinde böyle bir butona rastlamadım.Acaba bu buton eski sürümlerde vardı da tutoriel mi değişmedi yoksa farklı bir yerde de benmi rastlamadım bilen varsa beni aydınlatabilir mi?
Ara
(20-05-2020, 14:56)Littleİskender : Canım sıkıldığı için belki bilmediğim birşeyler vardır diyerek victoria 2 nin tutoriallerine bir göz gezdiriyim dedim

Görsel

Tutoriala göre (altını çizdiğim kısım) resimdeki butonun stockpile kısmında olması ve devreye soktuğum zaman stockpile deki malların halkın alımına açılması gerek.Ancak ben oyun içinde böyle bir butona rastlamadım.Acaba bu buton eski sürümlerde vardı da tutoriel mi değişmedi yoksa farklı bir yerde de benmi rastlamadım bilen varsa beni aydınlatabilir mi?
Ben de tam olarak böyle bir butondan haberdarım. Gördüm evet ama bazen kayboluyor bu konu hakkında pek bilgim yok. Belki @Mabella @Wayfear bilirler.
Ara
(20-05-2020, 14:56)Littleİskender : Canım sıkıldığı için belki bilmediğim birşeyler vardır diyerek victoria 2 nin tutoriallerine bir göz gezdiriyim dedim

Görsel

Oyunu vanilla oynarken stockpile butonu vardı.Dlcleri aldıktan sonra o butonu bir daha görmedim belki onla bir alakası vardır.
[+] 1 üye Yohaynes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunları genelde modsuz oynayan biriyim.Bu bahsedilen Historical Project Mod denildiği gibi oyun zevkini arttırıyor mu?Yeni pop sınıfının eklendiğini okuyunca indirip indirmemek konusunda kararsız kaldım.
Ara
(20-05-2020, 16:51)Yohaynes : Oyunları genelde modsuz oynayan biriyim.Bu bahsedilen Historical Project Mod denildiği gibi oyun zevkini arttırıyor mu?Yeni pop sınıfının eklendiğini okuyunca indirip indirmemek konusunda kararsız kaldım.
Oyunun zevkini kesinlikle artırıyor,Vanilla da bir süre oynadıktan sonra HPM VE HFM modunu kullanmanı öneririm.Özellikle tarihsel olarak daha çok seçenek var.
[+] 1 üye Dreyfus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(20-05-2020, 16:51)Yohaynes : Oyunları genelde modsuz oynayan biriyim.Bu bahsedilen Historical Project Mod denildiği gibi oyun zevkini arttırıyor mu?Yeni pop sınıfının eklendiğini okuyunca indirip indirmemek konusunda kararsız kaldım.

Çok sayıda yeni karar ve event ekliyor. Küçük ülkeleri daha oynanabilir kılıyor. Önemli bugları düzeltiyor ve yapay zekayı geliştiriyor. Mod Victoria 2 Plus gibi, yani oyunun performansını fazlasıyla geliştiriyor. Daha detaylı bilgiye buradan da ulaşabilirsin.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Victoria'nın ek paketlerine baktım.
Galiba Heart of Darkness dışında oyuna bir şeyler ekleyen ek paket yok?
Diğerleri fasa fiso galiba?
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
(30-05-2020, 12:54)Defterdar : Victoria'nın ek paketlerine baktım.
Galiba Heart of Darkness dışında oyuna bir şeyler ekleyen ek paket yok?
Diğerleri fasa fiso galiba?

Bir de A House Divided var. Onun dışındakiler tamamen kozmetik.
IbnE9P2.gif
Ara
Sağ ol
Ara
1. Dragoon mu Hussar mı tercih etmeliyiz?
2. Ülkede liberaller başa geçtiğinde vergi ve gümrük vergisi sınırlandığı için ekonomim zora giriyor. Ne yapabilirim? Almanya'yla oynarken liberaller başa geçtiği için iflasın eşiğine geldim ve 500k param eridi. Diğer seçimde muhafazakarlar başa geldiğinde çok kısa sürede 1m param oldu.
IbnE9P2.gif
Ara
(31-05-2020, 12:21)Attila the Hun :
  1. Dragoon mu Hussar mı tercih etmeliyiz?
  2. Ülkede liberaller başa geçtiğinde vergi ve gümrük vergisi sınırlandığı için ekonomim zora giriyor. Ne yapabilirim? Almanya'yla oynarken liberaller başa geçtiği için iflasın eşiğine geldim ve 500k param eridi. Diğer seçimde muhafazakarlar başa geldiğinde çok kısa sürede 1m param oldu.
1.Çoğu ülkede Hussar en iyisidir. Cavalry  ise Osmanlı,Japonya gibi ülkelerde kullanmanı öneririm.
2.Erken dönemde liberal geçtiğin için olabilir.Güçlü bir sanayin varsa liberale geçtiğinde sıkıntı olmaz diye düşünüyorum.Ben genellikle 1865 den sonra geçiyorum (sp için)
Ara
1. Hussar stat olarak daha kötüdür lakin Dragoon'un recon bonusu daha azdır. O yüzden Hussar diyorum.
2. Liberal parti ekonomisi oturmamış veya gereğinden fazla şişirilmiş ekonomiler için kötü sonuçlar doğuruyor. Mümkünse yeni oyuncuysan liberal partilerden kaçın. Maksimum tarrif ve vergi alımın düştüğünden ötürü halk ve ithal ürünlerden gereken geliri elde edemiyorsun.
Ara
Bürokratik efektifliği %100'e çıkardıktan ve okuryazarlığı yükselttikten sonra hangi focus'u seçmeliyiz? Kapitalist veya clerk iyi bir seçim mi?
IbnE9P2.gif
Ara
Oyunu yaklaşık 25 saat oynadım.
Sizce ek paketleri indirimde satın alıp oynamaya başlayayım mı?
Eğer başlamamı önerirseniz hangi ülkeyi seçmeliyim?
Ara
(31-05-2020, 16:08)Defterdar : Oyunu yaklaşık 25 saat oynadım.
Sizce ek paketleri indirimde satın alıp oynamaya başlayayım mı?
Eğer başlamamı önerirseniz hangi ülkeyi seçmeliyim?

Oyunu oynarken tam bir deneyim için eklentiler şart. Çünkü DLC'siz oyun çok boş. Zaten indirimde çok ucuza alabilirsin oyun eski olduğu için. Ben ilk ciddi oyunumu Brezilya ile oynadım ve mekanikleri kavradım. Sana da Brezilya tavsiye ederim.
IbnE9P2.gif
Ara
Peki eklentilerle oyun zevkli mi?
Ben ilk oyunumu Fransa ile oynamıştım. Sonra Avusturya'dan dayak yemiştim :(
Ara
(31-05-2020, 16:05)Attila the Hun : Bürokratik efektifliği %100'e çıkardıktan ve okuryazarlığı yükselttikten sonra hangi focus'u seçmeliyiz? Kapitalist veya clerk iyi bir seçim mi?

Benim için barış durumunda sıralma şu şekilde clerk>craftsman>soldier>capitalist. Kapitalistler özellikle liberal ülkelerde elzem.
Ara
Yabancı yatırımcılar benim mi yoksa onların mı tren teknolojisine göre yatırım yapıyor? Mesela ben 2 seviye tren teknolojisindeyken ülkemde 3 seviye demiryolu görebilir miyim?
Ara
(31-05-2020, 21:55)Onur34 : Yabancı yatırımcılar benim mi yoksa onların mı tren teknolojisine göre yatırım yapıyor? Mesela ben 2 seviye tren teknolojisindeyken ülkemde 3 seviye demiryolu görebilir miyim?

evet
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.