Victoria 2 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(31-05-2020, 16:37)Defterdar : Peki eklentilerle oyun zevkli mi?
Ben ilk oyunumu Fransa ile oynamıştım. Sonra Avusturya'dan dayak yemiştim :(

Eklentilerle kesinlikle daha zevkli. Eklentisiz oynamak için hiçbir sebep yok. Dayak yiye yiye öğrenilen bir oyun Victoria II. İsyancılar affetmiyor büyük devletler affetse bile. Forumdaki rehberlerden yararlanabilirsin, çok faydalı içerikler var.
IbnE9P2.gif
Ara
Teşekkür ederim @Attila the Hun
Je freier Maerkte sind, desto freier sind die Menschen
Ara
Wiki'yi biraz inceledim de,
Oyunda dinlerin bir etkisi yok galiba?

Devletin dine olan bakışı ayarlanabiliyordu galiba. (Ahlakçılık,Atest vs.)
Ara
(01-06-2020, 10:34)Defterdar : Wiki'yi biraz inceledim de,
Oyunda dinlerin bir etkisi yok galiba?

Devletin dine olan bakışı ayarlanabiliyordu galiba. (Ahlakçılık,Atest vs.)

Dinlerin etkisi yok. Dini politikalar da sadece ismen varlar. O dönemde dinin önemi azalıp milliyetin önemi artsa da dini biraz daha iyi yansıtabilirlerdi bence.
IbnE9P2.gif
Ara
O zaman dinlere özel mekanik,event vs. yok...
Tamam sağ ol.
Ara
Wiki'de sadece kararları ve olayları "etkilediklerini" söylüyor.
IbnE9P2.gif
Ara
Anladım. Teşekkürler.
Ara
Bir eyalette bulunması gereken bürokrat oranı yüzde kaç?
Ara
(01-06-2020, 17:23)Onur34 : Bir eyalette bulunması gereken bürokrat oranı yüzde kaç?

Adsz.png

Önemli olan burada %21.4 olan kısmı %100'e çıkarmak. Bunun için fareyi oraya getirdiginde nüfusunun %kaçının bürokrat olması gerektiği yazar. Genelde başkent eyaletinde focus yapman yeterli olacaktır bunun için
omnia fui et nihil expedit
[+] 1 üye Mabella nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Köleler faydalı mı? Köleliği yasaklamamak için bir sebep var mı?
IbnE9P2.gif
Ara
1-Fabrika inşa edemeyen bir parti ile iktidardaysak halka,kapitalistlere nasıl fabrika inşa ettireceğim?
2-Fabrika inşa ederken nelere dikkat etmeliyim?
3-Bu sayfa hakkında rehber bulamadım. Bu sayfa hakkında bilgi verir misiniz?
VIC2.png?width=828&height=466
Ara
(01-06-2020, 19:41)Attila the Hun : Köleler faydalı mı? Köleliği yasaklamamak için bir sebep var mı?

Halkın köleliği destekliyorsa kalması iyidir. Eğer kaldırmazsan militancy artırabilir. Böyle durumda kaldırmak lazım.

(01-06-2020, 20:16)Defterdar : 1-Fabrika inşa edemeyen bir parti ile iktidardaysak halka,kapitalistlere nasıl fabrika inşa ettireceğim?
2-Fabrika inşa ederken nelere dikkat etmeliyim?
3-Bu sayfa hakkında rehber bulamadım. Bu sayfa hakkında bilgi verir misiniz?
VIC2.png?width=828&height=466

Kapitalistler kendileri fabrika kurmaya karar verirler. Eğer yeterince birikimleri varsa ve yapacakları fabrikanın karlı olacagını düşünüyorlarsa yaparlar.
Halkının en çok ihtiyaç duyduğu malzeme fabrikasını yapmaya gayret et
Dünya pazarını gösteriyor o sayfa. Fiyatlarını, ne kadar talep oldugunu, ne kadar arz edilebildiğini gösterir. Forumda olması lazım onunla ilgili rehber
Ara
@Mabella
Öncelikle tesekkür ederim.
Halkın en fazla ihtiyaç duyduğu malzemenin ne olup olmadığını nereden bileceğim?
Kapitalistler'i tevşik etmenin bir yolu yok mu?

Ben rehber var mı diye baktım göremedim. Belki vardır da benim gözümden kaçmıştır.
Ara
unknown.png
Şu sekmede yazar. Produced'i used'in üzerinde olmasına gayret et.
Kapitalistleri focus ile teşvik edebilirsin
Ara
C. Trade Bölümü

Hazırladığım bir rehber ondan bir kesit. Eksik ve cilalanmamış noktaları olabilir.

Trade.png

Bu bölümde dünya üzerinde dönmekte olan ticaret hakkında bilgi almak için kullanıyoruz. Ürünlerin fiyat grafiği, arz ve talep bilgisi, en büyük üreticiler, iç (common) ve dış (world) piyasa, ihtiyaçlar ve manuel trade gibi özellikleri barındırmakta. Ürün simgelerinin üzerinde imlecinizi bekletirseniz o ürünün en büyük 5 üreticisini görürsünüz. Bir ürünün fiyatıın üzerine tıklarsanız Arz (supply) ve Talep (demand) miktarını  görürsünüz. İdeal piyasda olduğu gibi az üretilip çok talep edilen şeyin fiyatı artar. Tam tersi durumda fiyat düşer. Fiyat grafiğine ise ürünün fiyat yazan kısmına tıklarsanız ulaşırsınız. Ayrıca fiyat grafiğinden manuel trade de yapabilirsiniz.         

1.      Stockpile ile manuel trade birbiri ile çalışan bir mekaniktir. Stockpile bir ürünü ne kadar stokladığımızı gösterirken, manuel trade ile o ürünü ne kadar alacağınızı ve ne kadar stoklayacağınızı belirtirsiniz. Manuel ticaret yapmak için öncelikle ‘’Automate’’ kısmındaki tiki kaldırıyoruz. Ardından bir şey stoklayacaksak sol altaki Sell butonunu Buy butonuna çevirip ne kadar stok yapacağımızı slider ile belirliyoruz ve confirm trade butonu ile istediğimiz miktarı belirliyoruz. Stoklayabileceğiniz maksimum miktar 2000 birimdir o yüzden çok üretilen bir ürünün piyasasını manipüle etmek zor olabilir. Sell ise tam tersidir biraz test ettiğimde sliderın pek bir önemi yok gibi geldi o yüzden bir şeyler satmak için bu özelliği kullanmayın.

unknown.png unknown.png

2.      Oyunda sıralamada yüksek olmanın ne denli önemli olduğunu gösteren yegane olaydan bahsedelim biraz. Dış/Dünya piyasasının mal satın alma önceliğini belirleyen faktörleri konuşalım. Oyundaki herhangi bir ekonomik pop, fabrika ve devlet bir kaynağa ihtiyacı olursa öncekle kendi iç piyasasında bu talebi karşılamaya çalışır. Eğer mal yoksa veya az varsa bu sefer bu malları dışarıdan temin etmeye çalışır. Peki onlarca hatta yüzlerce devlet varken dış piyasadaki mallar nasıl dağıtılır? Sıralamayla tabi ki! Eğer sıralamada birinci iseniz dünya piyasasından ihtiyacınız olan ürünleri alırsınız. Geri kalan malları sıralama baz alınarak sırayla satın alınır. Bunun istinası ise Sphere of Influence’dir. SoI olan her devlet öncelikle sizle alışeriş yapar hatta ürün değiş tokuşunda tarrifs vergisi uygulanmaz.

3.      SoI ve iç piyasa mevzusunu daha iyi anlamanız için ayrıca bir tane madde daha açıyorum. Common market yani İç piyasadan bahsedeceğim. Bu piyasada üretilen her şey ülkedeki vatandaşlarınız tarafından tüketilir. SoI’lerimiz varsa o SoI’lerin kaynakları bizim common marketimize bizim kaynaklarımız onların common marketine girer. Hatta diğer 3. Parti SoI’leriniz de bu markete ortak girer. Bu şekilde hem değerli hammaddelerin dünya piyasasına çıkmadan bizde tüketimini garantiler, hem sıralamamız düşükse bile kendimize ait bir pazarımız olur. Kendimize ait bu piyasa ile fabrikalarımızın para kaybını bir bakıma önlemekteyiz. Dediğim gibi tarriflerden alınan vergi ortadan kalkıyor ama getirisi çok büyük.

1- Kapitalistleri Projects bölümünden parasal yardımda bulunabilirsin.
2- O bölgedeki eğitim durumu, nüfus ve kaynaklara bakmalısın. Kömür olan eyalette kurduğun bir cam fabrikası daha iyi sonuçlar verir.
3- İçin üste bak.
[+] 4 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
@Mabella
Teşekkürler ama anlamadığım bir şey var,
Üretilen malın(Produced),tüketilen malın(Used) üzerinde olmasi kötü değil mi? Elimde mal kalmış olmuyor mu?

@SatanistKesenKedi
Sağ ol. Bu hangi rehber?
Ara
Amerika ile Dixieleri kabul edilmiş kültür yaptıktan sonra dixieler ile ordu kurmak herhangi bir sorun yaratır mı?
Ara
@Defterdar daha taslak çıkmadıi.
Ara
@HulkSpider03 İç savaş daha çıkmadıysa dixielerden ordu kurma, örnek olarak son mpde Avusturya ile Macar isyanı çıkana kadar orduya Macarlardan birlik kurmadım. Onun dışında kabul edilmemiş kültürler militancy yiyor hem de çok fazla. Dikkat edersen Avrupa'da çoğu göç azınlıklar tarafından gerçekleştiriliyor.

Bir diğer şey kabul edilmemiş kültürler mobilize edilemeyip, partilerin politikasına göre sosyal yardım ve oy atma hakkını elinden alabiliyordur diye biliyorum.
Ara
20200607144301_1.jpg

Neden fabrikam hiç üretim yapmıyor? İçinde çalışan işçiler olmasına rağmen yine de üretim 0'da.
IbnE9P2.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 2 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.