Victoria 3 - İlk İzlenimleriniz
Ben oyunu sevdim. Oyunun temeli gayet güzel ve gelecek vadediyor. Ancak almak isteyenlere söyleyebileceğim tek şey beta-tester olmak problem olmayacaksa almaları. Ck3 ve Hoi4 te çıktığında içeriksiz oyunlardı ama beta denilebilecek durumda değillerdi. Vic3 ise kesinlikle beta seviyesinde çıkmış bir oyun.
youjo-senki-the-saga-of-tanya-the-evil.gif
[+] 1 üye Aeschyli nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Sosyalizmin neden çok ideal bir sistem olmadığını gösteren oyun. Oyunda neredeyse her şeyi sizin yapmanız gerekiyor. Serbest piyasa denilen bir şey yok. Liberal ekonomide, devlet altyapıyı sağlar gerisini özel işletmeler halleder ama oyunda her şeyi sizin yapmanız gerekiyor. Ekonomide inciğinden cıncığına her şeyi devletin yapmasının ne kadar zor olduğunu gösteren oyun. İnşallah ileride düzeltirler.
Ara
Herkese Merhaba
Bendeniz Pradox oyunlarının ve benzeri büyük strateji oyunlarının büyük bir hayranıyım ancak iyi bir oyuncu değilim.
Victoria 2yi beğenerek oynadım ve gerçekn bende büyük izler bırakmıştı ve uzun zaman bu oyunun 3. serisini bekledim ve her geliştirici günlüğünü takip ettim ve okudum bu arada stratejitürke teşekkür etmek istiyorum platformlarda az kişi okumasına ve beğenilmesine rağmen yayınlarını sürdürdü.
Oyunun artı ve eksilerine gelelim
Ancak şunu belirtmekte fayda var Paradox bir önce bir oyunu yapar sonra üstüne öyle birşeyler koyarki artık oyunun ilk versiyonu neydi hatırlamaya çalışırız.Bu konuda paradoxa güveniyorum.Kesinlikle çok sağlam genişleme paketleri yapacaklarını düşünüyorum.
Oyundaki politika deneyimi ve çıkar grupları kanunlar vs harika oldu bundan iyisini ben görmedim,
ayrıca devletlerin içindeki poplar ve kültürlerin özelikleri yine harika olmuş kültürel takıntılar vs şeyler ,
Tekonolojiye geçecek olursak, teknolojinin yayılması gerçekten mantıklı oldu ancak sanki biraz daha genişletilmesi gerekiyor bazı eklentiler olsa daha iyi olabilir,
teknolojinin yayılması daha gerçekçi oldu örneğin aydınlar yada sanayiciler gibi çıkar gruplarının etkiliği ve size bağlılığı yüksekse teknolojilerin o ülkede hızlıca yayılmasından daha doğal ne olabilir yada bir teknoliji geliştirip onla ilgili yatırımlar yapmak başka bir teknoloji tetiklemesi çok doğaldır.ülkedeki okur yazarlık sanat akademileri veya üniversiteler bence çok iyi ve beğenilesi olmuş.
Donanma ve orduya gelince beğendiğim yönleri oldu beğenmediğim yönleride var.Örneğin cephe savaşı ve ticaret yollarına akınlar vs çok iyi olmuş ancak bazı buglar var bazı taburları seferberedemiyorum ve oyunun sonuna kadar öylece takılı kalıyor bir öteki sorun cepheye giderken bile bazen yüzlerce kayıp veriyoruz.yani altyapıyı yükselttim herşeyi yaptım ama kardeşim yine çok kayıp var bu nedir.Rusya güçsüzlemesine rağmen ve askeri kanunları ve teçhizatları benden düşük olmasına rağmen neden hala savaşı istediğim gibi kazanamıyorum.... bunlar bence elden geçmesi gereken konular.
endüstri ve ekonomi simulasyonunu çok iyi oturtmuşlar ve gayet mantıklı olmuş
[+] 1 üye Songokturk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(22-11-2022, 10:47)Semavi7 : Evet bende kimseye almalarını tavsiye etmiyorum hatta topluca iade edip şirketi batıralım diyorum. 2 3 güncelleme sonra oyun düzelince de daha pahalıdan alıp oynarız. Ne ahlaksızmış bu paradox be avrupa insan hakları mahkemesine davada açılmalı bence böyle oyun mu yapılır ya suç bu resmen. Acilen ceonun özür dileyip istifa etmesi gerek.

Bana oyunun elle tutulacak bir tarafını söylesene? En yüksek sistemde bile yaptıkları saçmalıklar yüzünden oyunun kasması, oyunda hiç bir derinlik olmaması, en güçsüz devletle bile başlanılıp o dönemin en büyük güclerinin domine edilmesi, savaş sisteminde gram derinlik olmaması, o dönemin en büyük avantajı olan deniz savaşlarını bile yapamamaları modern gemi çıkarmışım bakıyorum fransa hala yelkenli gemi teknolojisinde, deniz savaşı diye bir şey çıkarma haricinde yok zaten. Daha bunun gibi 100 şey sayarım. Oyunun tek derinliği ekonomi sisteminde yapmışlar o kadar.
Ara
Bir önceki arkadaş abartı birşey yazmıştı bende yazıyı onun için yazmıştım. Sonra kendisi sildi o yüzden mevzuyu anlayamıyorsun. Ayrıca kimseyi alıntılamadım bak dikkat edersen. Beğenmiyorsan beğenmediğin yerleri yaz sonra işine bak. Gidin iade edin abi oyunu beğenmiyorsanız ayrıca. Ben gayet beğendim on numara oyun. He sen beğenmemişsindir eyvallah ama bunu bana saldırarak belirtme sen o yazının evveliyatını bilmiyorsun. Bu arada yukarıda @Songokturk sağ olsun yazmış bende beğenmişim bir daha yazmaya gerek yok.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yorumumu silmedim, yöneticiler düzenledi, ayrıca bu oyuna 10 numara demek doğru bir yorum değil, onca hatası ve arızası olan bir oyuna 10 numara demek yanlış bir yorum bence, ayrıca benim iade talebim karşılandı, modcular bile fix atarken resmi developerlerden hızlı oluyorlar yani müşteri memnuniyetinden ziyade cebe operasyon anlayışı ile çıkmış bir başka paradox oyunu, bu benim bu oyunla ilgili son yorumum zira iade talebim kabul edildi, kendime saygısızlık olarak gördüğüm bir çıkışı oldu ve bunu daha önce dile getirdim benim gibi düşünen arkadaşlar da durumun farkındalar zaten, herekese iyi oyunlar.
Ara
Ben oyunu beğendim ilerde dahada güzel yerlere geleceğine eminim. Verdiğim her kuruşa değdi. Benim laptopta cayır cayır çalıştı çok memnunum. Ayrıca Türkçe oynamanında keyfini sürüyorum. Oyununun iade alınmasına sevindim. Ben sana demiştim bu kadar rahsatsızsan paradoxsa yaz iade alırlar diye bak adamlar iadeni yapmışlar.
[+] 1 üye Semavi7 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yani oyunu beğenmek yada beğenmemek şahsi bir durum herkesin kendine göre beklentileri vardır elbet.Paradoxta öyle merdiven altı bir firma değil.Yani adamlar oyunu normalde türklerin az olmasına karşın yinede oyunu Türkçe çıkarmışlar bu konuda teşekkür etmekte fayda var ayrıca Hoi4 te Türkiye'yi oynanabilir bir devlet yaptılar onuda geçtim çokta güzel bir fragman ile süslediler (videoda istanbulda dolaşan sevimli kediler bile var) daha ne diyim.Victoria 3'e gelince kendine has bir oyun.oyunun politika ve simulasyon derinliği fazla olduğu zaten apaçık bunu kendileride belirtiyor.
Dahası eğer paradox'u tanıyorsam oyunun üzerine öyle eklentiler koyacak ki hepimiz mest olacağız özelliklede ben.Adamlar şimdiden patchlere ve fixlere başlamış yani bu o adamların işlerine duyduğu saygıyı ve müşterinin memnuniyetine verdikleri önemi gösterir.Paradox benim anam babam yada vatandaşım değil ancak Türkiye için gerçekten iyi şeyler yapıyorlar. Bizim milli futbolcularımızın yapamadığı reklamı yaptılar daha ne olsun.

Yani oyunun şu anki mekanikleri ile ilgili benimde sıkıntılarım var özelliklede endüstircilerin az olması gibi ama yinede severek oynuyorum.Sabırla oyunun daha iyi hale gelmesini bekliyorum ve eminimki uzun yıllar bu oyunu oynamaya devam edeceğim.
[+] 1 üye Songokturk nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
-> Oyun o kadar arafta kalmış şekilde çıkış yapmış ki hem güzel diyorsun hem de olmamış diyosun.
-> Başlangıç yılları akıcı şekilde hem kanun çıkar hem ekonomi düzelt derken güzel geçiyor fakat son 30 - 40 yıl işkence şekilde oyun oyle bir KASIYOR ki bıkkınlık geliyo tekrar açasın gelmiyor oyunu.
-> 100 yıllık Osmanlı deneyimimin sonuçları bunlar, başka ülke denemedim fakat 1890 yıllardan sonra sürekli isyanlarla uğraşıyorsun ve buda yeter artık dedirtiyor
-> Oynanır mı evet oynanır AMA o da Türkçe dil desteğinin hatrına tarih sevgisinin hatırına şayet oyunun son 40 yılındaki kasma sorununu giderebilirlerse büyük bir artı olur benim için çünkü daha Prusya - Sİcilya ve ABD oynama isteğim var fakat bu kasmalarla YENİ OYUN seçeneğini tıklamak çok zor
[+] 1 üye Buzzerbeater nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun savaş dinamikleri çok kötü sırf bu yüzden sildim eu4ten devam ediyorum
Ara
Teknik eksiklerden ziyade oyunun düzeltilmesi gereken kısmı boğucu ve sığ oynanışydı. Her devlette aynı formul, hiçbir derinlik,senaryo,alternatif yollar yoktu. Umarım bunu da düzenlerler ama işleri yavaştan alıyorlar herhalde en az iki yılı var bu oyunun kaliteli olması yada imparator roma faciasına dönüşmesi için.
[+] 2 üye SiyahAtlıHarzem nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(24-02-2023, 17:36)SiyahAtlıHarzem : Teknik eksiklerden ziyade oyunun düzeltilmesi gereken kısmı boğucu ve sığ oynanışydı. Her devlette aynı formul, hiçbir derinlik,senaryo,alternatif yollar yoktu. Umarım bunu da düzenlerler ama işleri yavaştan alıyorlar herhalde en az iki yılı var bu oyunun kaliteli olması yada imparator roma faciasına dönüşmesi için.
Katılıyorum. Oyunun oynanma sürekliliğini sağlayamamasının nedeni sığ mekaniklerden ziyade tek bir oynanış stilinin olması. EU4 de ilk çıktığında boştu, her devlete özel evetler vs. yoktu. Ama her defasında oynanış formülü geliştirip üzerine devam edebiliyordunuz. V3'te ters olarak tek düze. Aydınları ve sanayicileri başa getir,  belli kanunları çıkar, sonra sendikacıları destekle, eksik ürün varsa fabrika bas falan filan. Değişen tek şey haritadaki renkler. Bu sistem EU4'te olsaydı, belli idea grupları iyi olurdu, diğerleri çöp olduğu için sürekli aynı idealarla ve aynı mission treelerle oynanırdı. Bu mantık oyundan erkenden soğumaya yol açıyor. Buna çözüm olarak aydın ve sanayicilerden başka çıkar gruplarını ve fix olmayan kanunları da oynanışa dahil etmeleri gerekiyor diye düşünüyorum.
[+] 1 üye Averroes nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu 1.3 sürümünde oynadım. Paradox oyunlarını çıkar çıkmaz oynayıp aralıklarla geri dönerek "nereden nereye" hissini yaşamanın kendine göre bir keyfi olsa da özellikle de Victoria 3'ü çıktıktan birkaç ay sonra oynamış olmama sevindim. Fazlasıyla kanıksadığım özelliklerin birçoğunun yakın zaman öncesine kadar oyunda bulunmadığını öğrenmek şaşırtıcıydı.

Benim Vic3'ten beklentim, Vic2'de sevdiğim özelliklere odaklanmasıydı. Bunu gerçekleştirdiğini söyleyebilirim. Bilhassa üretim metotları oyunda en sevdiğim şeylerden biri. Oyuncunun ekonomiyi doğrudan etkileyebilmesi için daha çok seçenek sunulması seri adına olumlu bir gelişme.

İçerik açısından oyunun son derece eksik olduğu apaçık ortada. Belirli ülkelere oyunun başında idare edecek tek tük günlük girdisi ve karar eklemişler, bunun haricinde ülke içeriği namına hiçbir beklentiye girmemek lazım. Oyuna başladıktan yalnızca birkaç yıl sonra kendine has içeriği olsun veya olmasın tüm ülkelerin oynanışı tıpatıp aynı hâle geliyor. Bunun da yeni çıkmış bir Paradox oyunu için alışılmış bir durum olduğunu biliyorum ancak Vic2'dekinden bile (Heart of Darkness'ı kastediyorum, doğal olarak çıkış sürümüyle kıyaslamıyorum) az içerik var gibi geldi bana.

Duyurulduğundan beri oyuna dair en tartışmalı unsur olan savaş sistemini gayet beğendim. Askerî teknolojiye dikkat edip kışla inşa etmeyi ihmal etmedikten sonra rahatça ülkemle ilgilenebiliyor, savaş çıktığında da birkaç tıkla orduma komut verdikten sonra sanayiyi kontrol etmeye geri dönebiliyorum. Tabii burada "birkaç tık" ifadesine bir parantez açmak lazım, ordu yönetimi konusunda oyunun katedeceği çok yol var. Karargâhlar ve generaller arası ordu aktarma gibi bir seçenek görmedim. Kalabalık bir orduya sahip olunca ordu yönetimindeki bu sorunun yol açtığı hantallık, iyice çığırından çıkarak ilk başta bu savaş sisteminin uygulanma sebebine aykırı bir durum meydana getiriyor.

Oyunun yeni içeriklere ve özellikle de var olan mekaniklerin bolca cilaya ihtiyacı var. Savaşın yalnızca daha fazla kaynağa erişmek için bir amaç olarak görülüp basitleştirilmesi isabetli bir hamle olsa da bunu ikame edecek derinlikte bir diplomasi oyunda yok. Crusader Kings III'ün ilk senesindeki doğru düzgün (kapsamlı ve kaliteli) içerik almama durumu Victoria 3 için de yaşanırsa oyun mahvolur.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(01-08-2023, 13:49)Attila the Hun : Belirli ülkelere oyunun başında idare edecek tek tük günlük girdisi ve karar eklemişler, bunun haricinde ülke içeriği namına hiçbir beklentiye girmemek lazım. Oyuna başladıktan yalnızca birkaç yıl sonra kendine has içeriği olsun veya olmasın tüm ülkelerin oynanışı tıpatıp aynı hâle geliyor.

Geliştiriciler bu oyunda railroading yapmak istemiyoruz dedikleri için böyle çıktı. Daha sonra gelen eleştirilerle biraz eklemeye başladılar gerçi. Ama yine de temel prensip olarak sandboxvari yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar.
俺たち 自由 に なれる の か ?
Ara
(01-08-2023, 14:20)cemal : Geliştiriciler bu oyunda railroading yapmak istemiyoruz dedikleri için böyle çıktı. Daha sonra gelen eleştirilerle biraz eklemeye başladılar gerçi. Ama yine de temel prensip olarak sandboxvari yapmak için ellerinden geleni yapıyorlar.

Bunu yapmak istemiyorlarsa oyuna biraz daha farklı oynayış stili koymaları lazım, şuan mesela Attila'nın dediği açılış hamleleri harici her ülke aynı şekilde oynanıyor bir süre sonra bunun sebebi ülkelerde çeşitli olaylar ile bir yol belirlenmemesi değil. En basitinden mesela Multiculturalism her zaman daha iyi, Laissez Faire oyun sonu harici her zaman daha iyi oyun sonunda her ülkenin komünist olması gerek çünkü dizayn böyle, GSYİH ne kadar yüksekse Investment Pool'dan aldığın değer azalıyor bunun çözümüde komünist olmak. Bu gibi mekaniklerle geliştiriciler belli oynayış tarzını dayatmışlar, daha düzgün kanunlar ve daha çeşitli oynanış biçimleri tanıtmaları gerek.
[+] 4 üye Caine nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.