Victoria 3 Türkçe Dil Desteği Sağlanması
#21
(23-05-2021, 22:04)Lexinial : Bence arkadaşlar neden Türkçe dil desteği olamayacağına dair yeterli açıklamaları yapmışlar. Bende istatistiksel bir veri paylaşayım, 2017 yılında dünya genelinde EU IV satışları 1 milyondan fazla ancak Türkiye satışları ise sadece 65 bin civarında. Arkadaşların belirttiği gibi işin içine düşük kurdan satın aldığımızı da eklersek, şirketin bize gıcıklığından değil oyunlarının az sattığından dolayı dil desteği getirmediğini anlamış oluruz.
ya dostum tamam kurdan dolayı az kazandırıyor olabiliriz ama oyunlara gönüllü insanlar ücretsiz şekilde yama yapabiliyorken sence bir şirketin dil desteği çıkarması ne kadar maliyet verebilir o şirkete? yani bir tane türk çevirmen grubuna gelseler ne kadar ücret isticekler :D gözünüzü sevim yapmayın ya. bak senin verdiğin istatisiklere göre bile yuvarlasak pazar kitle payının %10 olan türkler için bir dil desteği çıkarmaya değmez mi

(23-05-2021, 22:12)Defterdar :
(23-05-2021, 22:09)EmreAydn : Kitleyi de göz önüne alınca eklemeleri gerekir.

Abi anla artık yok öyle bir kitle. O kitle sadece sayı olarak fazla. Getiri olarak o kadar da fazla değil
adamlar dil desteği çıkarmak istese yeminle abi biz çok kazandırmıyoruz size deyip vazgeçircen
Ara
Cevapla
#22
(23-05-2021, 22:16)EmreAydn : ya dostum tamam kurdan dolayı az kazandırıyor olabiliriz ama oyunlara gönüllü insanlar ücretsiz şekilde yama yapabiliyorken sence bir şirketin dil desteği çıkarması ne kadar maliyet verebilir o şirkete? yani bir tane türk çevirmen grubuna gelseler ne kadar ücret isticekler :D gözünüzü sevim yapmayın ya. bak senin verdiğin istatisiklere göre bile yuvarlasak pazar kitle payının %10 olan türkler için bir dil desteği çıkarmaya değmez mi

Pazar kitle payımız %10 değil. 1 TL=1 Euro değil çünkü.

O çevirmenler bir kere çevirip bırakmayacak ama. Paradox oyunları habire yama ve ek paket alan oyunlar. O adamlar düzenli olarak çalışması gerekecek. Eu4 8 senedir yama,ek paket alıyor mesela. Adamlar neden getirisi az olan bir grup için bu yükü aslınlar? Üstüne kaç tane serileri var adamların. böyle düzenli yama alan. Crusader Kings,Europa Universalis,Hearts of İron,Victoria,Stellaris...

Bence Türkçe dil desteği istemek ve şikayet etmek yerine yerel fiyatlandırma yapıyor diye Paradox'a şükredin.
Laissez faire,Laissez passer...
[+] 1 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#23
Oyunu sadece indirimden indirime alan ve ucuzdan alan insanlar için Türkçe yama çıkarsalar veya çıkarmasalar ne fark eder ki? Sanki Türkçe yama gelince Türk oyuncu sayısı ikiye mi katlanacak? Oynayan oynuyor zaten, sanki Çin Halk Cumhuriyetiymişiz ve 1 milyar insana sahipmişiz gibi davranmayın, yapmaması için değil yapması için bir sebep yok.
Ara
Cevapla
#24
(23-05-2021, 22:04)Lexinial : Bence arkadaşlar neden Türkçe dil desteği olamayacağına dair yeterli açıklamaları yapmışlar. Bende istatistiksel bir veri paylaşayım, 2017 yılında dünya genelinde EU IV satışları 1 milyondan fazla ancak Türkiye satışları ise sadece 65 bin civarında. Arkadaşların belirttiği gibi işin içine düşük kurdan satın aldığımızı da eklersek, şirketin bize gıcıklığından değil oyunlarının hem az sattığından hem de az kazandırdığından dolayı dil desteği getirmediğini anlamış oluruz.

Bu veriyi nereden buldunuz acaba? Biraz incelemek istiyorum da,ondan sordum.
Laissez faire,Laissez passer...
Ara
Cevapla
#25
(23-05-2021, 22:24)Defterdar :
(23-05-2021, 22:04)Lexinial : Bence arkadaşlar neden Türkçe dil desteği olamayacağına dair yeterli açıklamaları yapmışlar. Bende istatistiksel bir veri paylaşayım, 2017 yılında dünya genelinde EU IV satışları 1 milyondan fazla ancak Türkiye satışları ise sadece 65 bin civarında. Arkadaşların belirttiği gibi işin içine düşük kurdan satın aldığımızı da eklersek, şirketin bize gıcıklığından değil oyunlarının hem az sattığından hem de az kazandırdığından dolayı dil desteği getirmediğini anlamış oluruz.

Bu veriyi nereden buldunuz acaba? Biraz incelemek istiyorum da,ondan sordum.
Paradox'un yayımladığı raporlardan ve Steam Spy'ın verilerinden ancak Steam Spy'ın verileri yaklaşık değer veriyor yine de aşağı yukarı doğru olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık değer vermesinin sepebi ise gizli hesaplar.
[+] 1 üye Lexinial nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#26
(23-05-2021, 22:24)Yasin Ahmet : Oyunu sadece indirimden indirime alan ve ucuzdan alan insanlar için Türkçe yama çıkarsalar veya çıkarmasalar ne fark eder ki? Sanki Türkçe yama gelince Türk oyuncu sayısı ikiye mi katlanacak? Oynayan oynuyor zaten, sanki Çin Halk Cumhuriyetiymişiz ve 1 milyar insana sahipmişiz gibi davranmayın, yapmaması için değil yapması için bir sebep yok.
 o mantıkla hiçbir firma türkçe dil desteği çıkarmasın o zaman  :smile:
Ara
Cevapla
#27
Bence Strategyturk Ameleleri(!)... pardon... Gönüllü Strategyturk Çevirmenleri de en az Paradox'un tutacağı çevirmenler kadar iyi çeviri yapacaktır.
Ara
Cevapla
#28
(23-05-2021, 23:28)EmreAydn : o mantıkla hiçbir firma türkçe dil desteği çıkarmasın o zaman  :smile:

Her firmanın satış miktarı denk değil.

Çok şaşıracaksınız ama Witcher 3 ile Vic3 aynı sayıda satmayacak.

Ayrıca her firma yerel fiyatlandırma yapmıyor.
Laissez faire,Laissez passer...
Ara
Cevapla
#29
Yukarıda çok güzel bir noktaya değinilmiş, "oynayan oynuyor zaten". Bahsedilen Türk oyuncu kitlesi oyunu satın almış olsun ya da olmasın İngilizce olarak oynuyor zaten. Oyun Türkçe olmadığı için almayacak veya korsan oynamayacak oyuncu zaten oynamasın. Biz senelerdir hemen her oyunu İngilizce oynuyoruz.
Türkçe veya farklı bir dilin oyuna eklenmesi bir noktada tercih meselesi gibi geliyor bana. Belli başlı 3-5 dil koyduktan sonra gerisi sadece hizmet oluyor. Türkçe dil seçeneği olan çoğu oyunu da yine İngilizce orijinal dilinde oynamayı tercih eden binlerce oyuncu var. Buna daha yakın örnek Türkçe dublaj film izlemek yerine, orijinal dilinde altyazılı film izlemek olabilir. Veya daha az yaygın olan bir kitabı orijinal dilinde okumak, çünkü kalite çok daha yüksek oluyor. Firma aynı zamanda farklı dillerde hizmet vermeye kalktığında kendi kalitesini de sorgulatabilir. "Bu böyle mi çevrilir hiç olmamış, şurası yanlış burası yanlış" bir sürü yorum gelebilir ki Total War Rome 2 Türkçe olarak çıktığında bu yorumlar geldi.
Ara
Cevapla
#30
Orijinal dilinde film izlemekle orijinal dilinde oyun oynamak aynı şey değil. Filmde aktörlerin sesi, konuşma biçimi, kültürel bir yerellik söz konusu. Oyunlarda ise tam tersi lokalizasyon, bir yerelleştirme söz konusu. Bir filmi yerelleştiremezsiniz, bir oyunu yerelleştirebilirsiniz zira içeriği belli bir kültüre ait değildir.

Çeviri kalitesindeki kaygıya katılıyorum.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
#31
Ben Şahsen TR çevireceklerini düşünmüyorum O yüzden yormayın sizde kendinizi. :)
Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir. [sun tzu]


https://www.youtube.com/watch?v=ZjHt3KW6S4g
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#32
Türkçe'yi DLC olarak çıkarsın öyle alalım bari.
[+] 4 üye MarcussCrassuss nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#33
Türkçe dil desteği olan oyunların çoğu yüksek fiyatla çıkmış oyunlar ve çok ağır rpgler hariç çoğunun karakter sayısı pdx oyunlarından az. Ayrıca GTA'daki dümdüz metin çevirir gibi çevrilmiyor pdx oyunları. Birçok kod iç içe geçmiş durumda. Sıradan bir çevirmenin her gün yaptığı çevirilerden kat kat daha zor. Doğal olarak dümdüz metin çevrilen Witcher, Death Stranding gibi oyunlarla en ufak bir yerinde hata yaptığında içinden yüzdeler parantezler fırlayacak bir pdx oyununun çevirisi bir değil. Bu nedenle rutin çevirilerle aynı fiyata çevirtilmesi pek olası durmuyor. Oyunların yıllarca içerik alacağını da düşünürsek tek seferlik bir gider kaleminden de fazla bir maliyeti var. Bundan 6-7 sene sonra aynı satış rakamlarında kalacağının garantisi yok. DLCler satmıyor diye TR dil desteğini yarım mı bırakacaklar yoksa zararına mı yapacaklar? Total olarak kar ettirse de bir yerden sonra o dlcdeki satışların o dlcye ödedikleri çeviriyi karşılayıp karşılamayacağının da garantisi yok. Ben de bir oyun türkçe dil desteğiyle hatta türkçe dublajıyla geldiğinde çok mutlu oluyorum. Gönüllü kişilerin yapabildikleri şeyleri firmaların yapamaması gibi bir durum yok lakin firmalar hayır kurumu değil. 1 kuruş bile ödemek istemeyebilirler. Zira kar amaçlı firma böyle olunuyor. Böyle bir beklentimiz olmasında bir sorun yok ama beklentiyi abartıp hayal kırıklığına uğramayın. Olursa aşım suyu olmazsa başım suyu demişler.

Görsel
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#34
ben karşı çıkanları anlamıyorum. yok firma'nın karını düşürürmüş yok, türkler zaten ingilizce oynuyormuş çok boş cevaplar.

öncelikle firmalar tabi ki karını düşürür ancak oyuncuların tepkisi de oyunu belirler. animasyonda türkleri sakallı gösterdiler diye ortalık ayağa kalktı, çıktılar sakalsız bir şekilde yeniden yayınladılar.
hoi 4'te polonya focus ağacı eleştiri yağmuruna tutuldu az da olsa değiştirdiler. şimdi bunları yaparken düşünmüyorlar mıydı?
pazar payımız %10'dan az deniyor. fakat herkes görüyor ki eu 4 ve hoi 4'ü çok çok fazla türk oyuncu oynuyor. Türkiye'nin merkezinde olduğu dlc çıkarılmasında -ve gerçekten güzel yansıtılmasında- hiç mi payı yok zannediyorsunuz? kaldı ki %10 pazar payı pek de az değil. türkiyedeki oyuncu sayısının %10 artması bile gelirlerini %1 artacağı anlamına geliyor. ki bu sayı oyun türkçe olursa katlanarak artacaktır. diğer oyunlarına da oyuncular kayacaktır. kendimizi küçük görmeyelim 90 milyon nüfusu olan (+10 milyon azerbaycan) bir ülkeyiz ve yabancı dil bilen sayısı nispeten az.

ingilizce oynamak bir zorunluluk, tercih değil stellaris oynarken türkçe yama olmadığı için aldığım keyif epey azalıyor. paradox'un oyunları türkçe karakterleri bile desteklemiyor. bence gerçekten paradox'ta kapmanya başlatılmalı ve paradox oyunlarını oynayan yayıncılarla birlikte az da olsa baskı yapılmalı.

firmalar kar edecek diye önüne konulanla yetinen insanları anlamıyorum. firma karını düşünüyorsa biz de konforumuzu düşünüyoruz. "manpower" yerine "insangücü" görmek benim oyuna bağlanmamı arttırıyor. biz çabalamazsak neden getirsin ki paradox? %10 luk hatta %5lik bir pazarını kaybetmeyi ister mi sizce? bence korece kadar ağırlığımız olabilir. en azından denemeliyiz.

örneğin hoi 4 lehçe, ck 3 korece dil seçeneğine sahip.
[+] 1 üye gereksizihtiyac nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#35
(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Ben karşı çıkanları anlamıyorum.

Ben de 32903249 kere cevap verilmesine rağmen konuşmaya devam eden Türkçe Yama talepkarlarını anlamıyorum.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Öncelikle firmalar tabi ki karını düşürür ancak oyuncuların tepkisi de oyunu belirler. animasyonda türkleri sakallı gösterdiler diye ortalık ayağa kalktı, çıktılar sakalsız bir şekilde yeniden yayınladılar.
hoi 4'te polonya focus ağacı eleştiri yağmuruna tutuldu az da olsa değiştirdiler. şimdi bunları yaparken düşünmüyorlar mıydı?

Bu bahsettiğin durumlarla Türkçe yama çıkarmak bir değil. Tepki var diye Polonya Odak Ağacını değiştirmek ya da fragmandaki sakallı Türklerin sakalsız yapmak ile Türkçe yama çıkarmak arasında büyük meblağ farkı var.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Kaldı ki %10 pazar payı pek de az değil.
%10 falan değiliz. 1 dolar 1 lira olsaydı evet o zaman %10 olurduk. Dolar ve Euro ne kadar senin haberin var mı?

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Kendimizi küçük görmeyelim 90 milyon nüfusu olan (+10 milyon azerbaycan) bir ülkeyiz ve yabancı dil bilen sayısı nispeten az.
O 90 milyonun 90'ı da oyun mu oynuyor?O 90 milyonun 90'ının bilgisayar toplayacak maddi gücü var mı?Sen Türk halkının yüzde kaçının asgari maaşla çalıştığını biliyor musun?

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Ki bu sayı oyun türkçe olursa katlanarak artacaktır.
Sayı katlanarak artacak. Getirilen gelir o kadar da artacak mı? Kur kur kur...

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : firmalar kar edecek diye önüne konulanla yetinen insanları anlamıyorum.
Adam kar etmesse iş yapmaz. Ben o adamların gözünden bakıyorum. Yoksa banane Paradox'un karından.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : %10 luk hatta %5lik bir pazarını kaybetmeyi ister mi sizce?
%10 falan değiliz. 1 dolar 1 lira olsaydı evet o zaman %10 olurduk. Dolar ve Euro ne kadar senin haberin var mı?

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : biz çabalamazsak neden getirsin ki paradox?
Yüksek oranda satış olursa,kur normal seviyede olsa getirir.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : bence korece kadar ağırlığımız olabilir. en azından denemeliyiz.
O kadar ağırlığımız olduğundan emin değilim.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : örneğin hoi 4 lehçe, ck 3 korece dil seçeneğine sahip.
Leh pazarı,Kore pazarı ile Türk pazarı bir değil. Getirdiği kar bir değil. Oyun oynayan sayısı bir değil.
Laissez faire,Laissez passer...
[+] 4 üye Defterdar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#36
(24-05-2021, 20:34)Defterdar :
(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Ben karşı çıkanları anlamıyorum.

Ben de 32903249 kere cevap verilmesine rağmen konuşmaya devam eden Türkçe Yama talepkarlarını anlamıyorum.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Öncelikle firmalar tabi ki karını düşürür ancak oyuncuların tepkisi de oyunu belirler. animasyonda türkleri sakallı gösterdiler diye ortalık ayağa kalktı, çıktılar sakalsız bir şekilde yeniden yayınladılar.
hoi 4'te polonya focus ağacı eleştiri yağmuruna tutuldu az da olsa değiştirdiler. şimdi bunları yaparken düşünmüyorlar mıydı?

Bu bahsettiğin durumlarla Türkçe yama çıkarmak bir değil. Tepki var diye Polonya Odak Ağacını değiştirmek ya da fragmandaki sakallı Türklerin sakalsız yapmak ile Türkçe yama çıkarmak arasında büyük meblağ farkı var.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Kaldı ki %10 pazar payı pek de az değil.
%10 falan değiliz. 1 dolar 1 lira olsaydı evet o zaman %10 olurduk. Dolar ve Euro ne kadar senin haberin var mı?

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Kendimizi küçük görmeyelim 90 milyon nüfusu olan (+10 milyon azerbaycan) bir ülkeyiz ve yabancı dil bilen sayısı nispeten az.
O 90 milyonun 90'ı da oyun mu oynuyor?O 90 milyonun 90'ının bilgisayar toplayacak maddi gücü var mı?Sen Türk halkının yüzde kaçının asgari maaşla çalıştığını biliyor musun?

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : Ki bu sayı oyun türkçe olursa katlanarak artacaktır.
Sayı katlanarak artacak. Getirilen gelir o kadar da artacak mı? Kur kur kur...

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : firmalar kar edecek diye önüne konulanla yetinen insanları anlamıyorum.
Adam kar etmesse iş yapmaz. Ben o adamların gözünden bakıyorum. Yoksa banane Paradox'un karından.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : %10 luk hatta %5lik bir pazarını kaybetmeyi ister mi sizce?
%10 falan değiliz. 1 dolar 1 lira olsaydı evet o zaman %10 olurduk. Dolar ve Euro ne kadar senin haberin var mı?

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : biz çabalamazsak neden getirsin ki paradox?
Yüksek oranda satış olursa,kur normal seviyede olsa getirir.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : bence korece kadar ağırlığımız olabilir. en azından denemeliyiz.
O kadar ağırlığımız olduğundan emin değilim.

(24-05-2021, 19:44)gereksizihtiyac : örneğin hoi 4 lehçe, ck 3 korece dil seçeneğine sahip.
Leh pazarı,Kore pazarı ile Türk pazarı bir değil. Getirdiği kar bir değil. Oyun oynayan sayısı bir değil.
sanki dünyada herkes paradox oyunlarını oynuyor da bir tek türkiye oynamıyor gibi bir durum yok. açıkça söylemeyek istediğim şey oyuncu kitlesi fazla olan bir ülkeyiz. açıkça pradox oyunları da bayağı popüler.

hala dolar euro üzerinden para kazandırmıyoruz demeniz saçma. Sanki paradox türkçe dil desteği çıkarsa 632 milyon krona (1 tl= 1 krona) karı zarara dönmez. paradox'un 2020 yılındaki Karı 632 milyon liraya eşit. Acaba türkçe dil desteğinin maliyeti en fazla ne kadar olabilir ki? 1 euro isterse 20 lira olsun. biz tüketiciyiz. tüketici firmaların %1 fazla kar edip etmemesi bizim umrumuzda olmamalı. gerçekten türkçe dil desteği çıkarmak, Paradox'u batırmaz. zarara bile uğratmaz. maliyetlerdeki çok cüz'i artış tüketici memnuniyeti karşısında önemsizdir. (aksini düşünen oyunlardaki buglardan hatalardan şikayet etmesin, paradox'un hatalarını görmezden gelsin.) eğer 63.2 milyon Euro kar az geliyorsa bundan sonra tüm dlc ve oyunları indirimsiz fiyatlar üzerinden alın. kısacası adamların gözüyle bakıyorum diyorsun ama yine de saçma. sen niye açıklıyorsun? bırak paradox desin. ona göre beklentilerini bilelim. Türkçe oyunlar sadece büyük oyunlar, paradox'un buna çapı yetmez diye savunmaya gerek yok. Eu 4 ün bütün dlc lerinin olduğu paket 460 TL. indirim döneminde en fazla 300 TL oluyor. sadece expension dlc'leri alırsan indirimlerde bile 200 liradan aşağı bir fiyata kapatamazsın. kısacası eu4 ucuz bir oyun vs değil. neredeyse AAA seviye oyunlarla aynı fiyata satılıyor. victoria 3'e de en az 10 dlc gelecek o da toplamda hiç ucuza mal olmayacak. 

türkçe dil desteği süper maliyetli bir şey değil. gören de türkiyeye özel kapsamlı bir içerik çıkarılsın istediğimizi düşünecek. 

korelilerin ağırlığı daha fazladır diye tamamen ezbere konuşursun. steamden baktığınden türkçeden daha azyorm yapıldığını göreceksin. (36 bin incelemenin 900 tanesi korece) eu 4'te 60 bin incelemenin 2 bini korece. 

ben demiyorum ki adamların ofisini basalım, yakıp yıkalım. ama tüketiciden talep olacak ki dikkate alsınlar. biz vic 3 için kampanya yaparız, paradox eu 5 için türkçe dil desteği çıkarır, önemli olan türk oyuncuların bir feedback verdiklerini görmeleri, türkçe çıkarmasalar da böyle bir talebimizin olduğunu görmeleri. hoi 4'ün stellaris'in oyun fontları türkçe karakter desteğine bile sahip değil. belki oyunu üretirken en azından ona dikkat ederler. 

buradaki herkes farkında türkçe çıkarmayacaklarsa zaten çıkarmazlar. ancak sizin bu tavrınızla çıkaracakları varsa da çıkarmazlar. talep yoksa neden hizmet olsun ki? size kalsa hala ps 4'te total war'da türkçe dil desteği olmayacaktı. onlar içinde aynı şekilde "türkiyede oyuncu sayısı az" gibi eleştiriler yapılıyordu. bütün bu destekler ısrarlı çabaların sonucunda oldu. talep olmadan zaten çıkarmazlar. biz talep edelim türkçe olmazsa yine onların sorunu. 

tekrar ediyorum kuru bahane etmemek lazım, bu bahanelerle hiç bir oyun türkçe çıkmazdı. paradox'un oyunları çok aşırı sistem istemiyor. çoğu insan bir şekilde oynayabiliyor. ayrıca yeniden söylüyorum. türkçe dil desteği maliyetli bir şey değil. neredeyse hiç maliyetli değil. kimse türkçe selendirme yapsın demiyor zaten.
[+] 1 üye gereksizihtiyac nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#37
Öncelikle paradoxun oyunları eskiye nazaran çok sistem istiyor. Bunu I:R ve CK3'te gördük.
Steam'daki incelemelerde çoğunlukta olmamız da çoğunlukla orayı ağlama duvarına çevirip spam yapmamız yüzünden oluyor. Türkçe dil desteği yok diye başka hiçbir kritere bakmadan eksi giriyor yurdum insanı.
Türkçe karakter mevzusu o modcuların başarısızlığı. O oyunlara Türkçe karakterle yama yapılabiliyor. Kalitesiz yamacılar uğraşmaya erindiği için Türkçe karaktersiz yamalar çıkıyor.
DLC fiyatı meselesine gelirsek de hala ana oyunu alan ve dlcleri korsanlayan büyük bir kitle var. Hadi onları da geçelim. Artık aylık abonelik sistemine geçildiği için dlc gelirleri o rakamlara da ulaşmaz sanıyorum. Tabi bunların kesin rakamlarını bilemiyoruz. Bunlar varsayım.
Paradox'ta çalışan Türk çalışanlar da var. Kendileriyle forumda röportaj bile yaptık. Türk oyuncuların sayısından da talebinden de habersiz değiller. Ellerinde bizim sağdan soldan gördüğümüz rakamlardan fazlası var.
Neden Türkçe yama yapılmadığının tek sebebi maddi kaygılar olmak zorunda da değil. Total War neden yapmış veya Pdx neden yapmıyor bir açıklama yok sonuçta. Firma neye göre bu kararı vermiş neden çıkartmıyor bir açıklama yapmak zorunda da değil. Bunları yazdığım için pdxin avukatlığını yapmakla itham edileceğim muhtemelen ama beni tanıyanlar ne kadar pdx karşıtı biri olduğumu da çok iyi biliyor.
Sic Parvis Magna
Ara
Cevapla
#38
(25-05-2021, 12:06)altnkurt : Total War neden yapmış veya Pdx neden yapmıyor bir açıklama yok sonuçta.

Wikipedia'ya göre SEGA'nın kazancı Paradox'un kazancının 40 katından fazla.

Oyunlarını Türkçe'ye çevirten SEGA aynı zamanda Çekçe, Lehçe, İtalyanca gibi zayıf kalan diğer dillere de çevirtiyor.
CK3 7 dile çevrilmiş 7'si de Şampiyonlar Ligi gibi diller, aralarında zayıf bir dil olsaydı "Çekçe var Türkçe niye yok kardeşim" diyebilirdik - ki bunun bile kendince makul sebepleri olabilir.

Paradox'un dil konusunda tutuculuğunu HoI4 ve Stellaris'teki Lehçe/Brezilya Portekizcesi gibi dillere sonraki oyunlarda yer vermemesinde de görebiliriz.
Stellaris 8 dil desteğine sahip, bu 8 dilden Çince'yi sonradan eklediler. Imperator 6 dil, CK3 ise Korece'nin eklenmesiyle 7 dil.
Cevapla
#39
Total War Türkçe dil desteği çıkarttı ne oldu Warhammer 1-2-3 oynayan Türk sayısı o kadar az ki bu ülkede o serilere jurassic park gözü ile bakıldı aynı şey Paradox içinde geçerli Türkçe çıksa yeni oyunları millet hala DLC crackliyecek ee niye yapayım abi Türkçe? Ubisoft tek Türkçe oyunu FPS tabanlı R6'sı neden Assasinler değil?
Zafer esnasında uyguladığım taktikleri herkes görebilir, ancak kimsenin göremediği, zafer yolunu açan stratejilerimdir. [sun tzu]


https://www.youtube.com/watch?v=ZjHt3KW6S4g
[+] 1 üye gLo1NN nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#40
Yapılır yapılmaz ayrı bir şey de bu duruma bu kadar şiddetle karşı çıkanları görünce ironi mi yapıyorlar acaba diye tekrar tekrar okudum yazılanları. Elinizden gelse Türkçe dil desteği eklensin diyenleri kazığa bağlayıp yakacaksınız. Elinize ne geçiyor böyle yapınca anlam veremiyorum. İnsanlar olağan taleplerini dile getiriyor. Fena mı olur oyunda resmi Türkçe dil desteğini görsek? Maliyeti sizin cebinizden çıkıyor gibi milyar dolarlık şirketleri savunuyorsunuz çok acayipsiniz.
Bilincin her türlüsü hastalıktır.
[+] 3 üye Zebercet nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.