Warcraft 3 - Gündüz/Gece Rehberi
#1
Warcraft 3 - Gündüz/Gece Rehberi
Warcraft 3'te gündüz/gece döngüsünün taktiksel bir yönü var. Hem gündüzün hem de gecenin çeşitli avantajları ve dezavantajları bulunuyor. Orklar ve insan birimleri gündüz canını doldurur, yavaş yavaş iyileşirken, Night Elfler gece olduğunda bu özelliğe sahip. Geceleri bazı Creepler uyurken, birimlerinizin görüş alanı azalıyor.

Ekranınızın üstünde güneşle hilal arasında döngü halinde bulunan bir gündüz/gece göstergesi bulunuyor. Bu göstergenin etrafında günün ne kadar ilerlemiş olduğunu gösteren 8 farklı daire mevcut. Bu daireler dolduktan sonra gündüz ile gece veya gece ile gündüz arasında değişim yaşanıyor. Oyunda gündüz saatlerinde sarı renkte bir ışıklandırma varken, geceleri biraz daha mavi renkte bir ışıklandırma mevcut. Bunların yanı sıra gece olduğunda ses efekti olarak kurt ulumaları duyabilirsiniz.

Gündüz/Gece geçişi birimlerinizin ve binalarınızın görüş alanını etkiler. Gündüz vakti daha geniş bir menzilde görüş alanına sahipken, gece olduğunda görüş alanınızın azaldığını farkedeceksiniz. Bu durum gündüz vakti haritayı açmayı daha makul kılarken, ordunuzu gece hareket ettirmenin daha stratejik olmasıyla sonuçlanır. Night Elfler Ultravision teknolojisiyle geceleri de gündüz gibi yüksek görüş alanına sahip olabilirler.

Görsel
Görsel


Gündüz ve gece vakti görüş menzili farkı.

Can Doldurma Şartları
  • Kahraman birimler hem gece hem gündüz canlarını doldurabilirler.
  • Orklar ve insanlar sadece gündüz canını doldurur.
  • Night Elf birimleri sadece gece canını doldurur.
  • Undead birimleri hem gece hem gündüz, Blight'tayken canlarını doldurabilirler.
Aynı zamanda bazı büyüler de gündüz/gece döngüsüyle ilişkilidir. Birçok Night Elf birimi gece vakti görünmez olurlar, Shadow Meld özelliğine sahip birimler saldırmadığı veya hareket etmediği durumlarda görünmez olur. Kahramanlarınıza eşya aracılığıyla Shadow Meld özelliği verebilirsiniz.

Night Elf oyuncuları Moonstone eşyasını kullanarak kısa bir süreliğine gündüzü geceye dönüştürebilir. Bu şekilde canlarını doldurabilirler, Moon Well'ler canlarını doldurabilir ve Shadow Meld'den yararlanabilirler.
[+] 3 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.