Warcraft 3 - Kaynak Rehberi
#1
Warcraft 3 - Kaynak Rehberi
Bu rehberde Warcraft 3'teki kaynakları inceleyeceğiz.

Ordu çıkartmak ve yeni teknolojiler araştırmak pahalı bir uğraş. Askerleriniz için altına ihtiyacınız var, binalar inşa ederken kereste harcıyorsunuz. Tüm bu giderlerinizi karşılayacak bir ekonomi kurmanız savaş alanındaki zaferiniz için çok önemli.

Oyundaki her ırk bu kaynakları farklı şekilde elde etse de, hepsinin altın ve kereste kazanmak için işçi üretmesi gerekiyor. Bazı işçiler bu kaynakları topladıktan sonra ana binaya taşımak zorunda kalırken, bazı ırklarda büyü yoluyla bu kaynakların aktarıldığını görebilirsiniz. İnsan Peasant birimleri ve Ork Peonlar keresteleri özel kereste binasına taşırken, Undead Ghoul birimleri bu odunu mezarlık binasına taşır.

Altın ve keresteyi rezervlerinize kattıktan sonra bu kaynaklarla birim üretebilir, bina yapabilir, çeşitli geliştirmeler satın alabilirsiniz. Aynı zamanda bu kaynaklarınızı aynı takımda bulunduğunuz müttefiklerinize de aktarabilirsiniz. Tüm oyuncular oyuna 500 altın ve 150 kereste ile başlar.

screen-gold-orc.jpg

gold-sm.gif Altın
Azeroth ve Lordaeron'un zengin madenlerinden çıkartılan bu değerli metal çeşitli ürünlerin ve hizmetlerin takasında kullanılıyor. Bu madenlerin büyük bir kısmı ork yağmaları sonrasında terkedilse de, savaşın başlamasıyla birlikte askeri güçlerin koruması altında madenlerden kazanç sağlanabiliyor.

Warcraft 3'teki ana kaynağınız altın. Yeni birimler üretirken, araştırmalar yaparken ve binalar inşa ederken altın harcıyorsunuz. Altın aynı zamanda tarafsız binalardan paralı asker kiralamak, eşyalar satın almak veya çeşitli özellikleri aktifleştirmek için de kullanılıyor. Oyunda sürekli altın sıkıntısı yaşıyorsanız yeni madenleri hakimiyetiniz altına alıp buralara işçi göndermeniz isabetli olacaktır.

Altın oyuncunun ırkına göre farklı yollarla elde ediliyor. İnsanlar ve Orclarda birimlerle altını ana binaya taşırken, Night Elf Tree of Life özelliği altın madenlerinden Wisp işçilerle altın elde etmenizi sağlıyor. Undead ırkı Acolyte kullanarak büyü yoluyla altın elde ediyor. Oyunda sahip olduğunuz birimlerin bir altın gideri mevcut. Bu durum daha çok birime sahip oldukça, altın madenlerinden daha az altını direkt olarak elde edeceğiniz anlamına geliyor. Bu durumu dengelemek için ekstra madenler kurmak isteyebilirsiniz.

Upkeep Mekaniği
Oyun içerisinde 3 kademe Upkeep bulunmaktadır.
  1. No Upkeep (0-50 Yemek -> %100 Gelir): Ordu itibariyle 50 veya daha altı yemek gideriniz olduğunda altın madenlerinden tam kapasitede yararlanırsınız. 
  2. Low Upkeep (51-80 Yemek -> %70 Gelir): Ordu itibariyle 51 ila 80 araısnda bir yemek gideriniz olduğunda altın madenlerinden %30 daha az yararlanır hale gelirsiniz.
  3. High Upkeep (81-100 Yemek -> %40 Gelir): 80 yemeğin üstüne çıktığınızda altın madenlerinden %60 daha az yararlanır hale gelirsiniz. 
Oyun içerisinde Upkeep seviyesini kontrol altında tutmak taktiksel yönetim itibariyle önem taşır. Kaç birim bastığınıza dikkat etmelisiniz, gereksiz yere çok asker basmanız ekonominize beklediğinizden daha ağır bir yük bindirebilir. Bu mekanik aynı zamanda daha az sayıda ancak daha kaliteli birimlere sahip olmanızı öncelikli kılmanıza teşvik eder.

Upkeep mekaniği aynı zamanda yeteri kadar altın üretemediğiniz zaman sadece işçi sayısını arttırarak değil, aynı zamanda birim sayınızı azaltarak gelirinizi yükseltebileceğiniz anlamına geliyor.

screen-gold-undead.jpg

Oyunda Creepler veya diğer oyuncular altın madenlerini savunmaya çalışabilir. Bu sebeple altın madenleri ele geçirmek de, buradaki birimlerinizi korumak da askeriye yönüyle ele almanız gereken bir hamle olacaktır. Sahip olduğunuz bir altın madeninde sadece 1500 altın kaldığında oyun bildirim aracılığıyla size altın madeninin tükenmekte olduğu bilgisini iletir.

lumber-sm.gif Kereste
Kereste neredeyse haritanın her yerinde bulabildiğiniz ormanlardan elde ediliyor. Altına oranla sayıları çok daha fazla. Çeşitli silahların yapımından savaş makinelerine kadar çok sayıda unsurda kereste kullanılıyor. Aynı zamanda çeşitli araştırmalar ve büyüler için gerekli olabilir.

screen-lumber.jpg

Multiplayerda birlikte oynayan oyuncular Allies menüsü üzerinden birbirine kaynak transferinde bulunabilir. Kaynağı elde eden oyuncunun Upkeep seviyesine göre bir ticaret komisyonu alınmaktadır.
[+] 4 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.