XCOM: Enemy Unknown - Kıta Seçim Rehberi
#1
Kıtalar ve Özellikleri
Oyuna başlarken seçtiğiniz kıta dışında oyunda önemli şeylerden bir tanesi ilk hangi kıtayı uydularınızla kaplayacağınız.Bazı kıtalar başlangıçtan itibaren stratejik kazançlar sağlarken diğerleri için bu durum daha uzun sürebilir. Şimdi kıtaların uydu sayılarına göre verdikleri bonuslara tek tek bakalım.

Aylık Ülke ve Kıta Bonusları Kolay ve Normal

Kolay ve NormalAsyaAfrikaAvrupaGüney AmerikaKuzey Amerika
1 Uydu+2 Mühendis+1 Mühendis+2 Bilim Adamı+1 Bilim Adamı+1 Bilim Adamı +1 Mühendis
2 Uydu+4 Mühendis+1 Bilim Adamı +2 Mühendis+4 Bilim Adamı+2 Bilim Adamı +2 Mühendis+2 Bilim Adamı +2 Mühendis
3 Uydu+6 Mühendis+2 Bilim Adamı +3 Mühendis+6 Bilim Adamı-+4 Bilim Adamı +4 Mühendis
4 Uydu+8 Mühendis-+8 Bilim Adamı--

Aylık Ülke ve Kıta Bonusları Klasik ve İmkansız

Klasik ve İmkansızAsyaAfrikaAvrupaGüney AmerikaKuzey Amerika
1 Uydu+1 Mühendis+1 Mühendis+1 Bilim Adamı+1 Bilim Adamı+1 Bilim Adamı
2 Uydu+2 Mühendis+1 Bilim Adamı +1 Mühendis+2 Bilim Adamı+1 Bilim Adamı +1Mühendis+1 Bilim Adamı  +1Mühendis
3 Uydu+3 Mühendis+1 Bilim Adamı +2 Mühendis+3 Bilim Adamı-+2 Bilim Adamı +1 Mühendis
4 Uydu+4 Mühendis-+4 Bilim Adamı--

Kıtalar ve Kıtalar Hakkında Bilgiler

Kuzey Amerika
NorthAmericaBase.jpg
Kaynaklar: 320 Dolar, 4 Bilim Adamı&2 Mühendis (Klasik ve İmkansız)

Bonus: Air&Space - Tüm hava taşıtları ve hava taşıtı silahları bakım ve alımları %50 daha ucuzdur.

Orta oyunda en işe yarayan bonuslardan bir tanesi de Firestorm'ları %50 daha ucuza alabilmektir.Özellikle de materyal sıkıntıları yaşarken.

Aylık ekstra 4 bilim adamı da sürekli artan teknoloji araştırma süreleri ile başa çıkmak için de iyi olabilir.

Kuzey Amerika kıtasında başlamak size Mart ve Nisan aylarında ekstradan 70 Dolar kurtarmanızı sağlar(70 Kredi Bakım Masrafı).Bu özellik oyun başlarında hızlıca uydu atmak istediğiniz zamanlarda size yardımcı olabilir.

Amerika Birleşik Devletleri'nin başlangıçtaki yüksek fonu sayesinde Kuzey Amerika kıtası size Klasik ve İmkansız zorluklarında size başlangıç için en fazla fonu sunar. (Kolay ve Normal zorluklarda Afrika özelliği ile birlikte daha fazla fon sunar.)

Güney Amerika
SouthAmericaBase.jpg
Kaynaklar: 170 Dolar 2 Bilim Adamı ve 1 Mühendis (Klasik ve İmkansız)

Bonus: We Have Ways - Sorgular ve otopsiler anında tamamlanırlar.

Başlangıç bonusu olarak seçtiğinizde yada oyunun ilk iki ayı içinde elde ettiğinizde Alien Base Rush Stratejisini uygulamak için iyi bir seçenek olabilir.

Diğer şartlarda ise sorgular ve otopsiler yeterince bilim adamı topladığınız zaman çok da uzun sürmediğinden dolayı çok da işe yaramazlar. Second Wave seçenekleri arasından Marathon özelliği ile oynuyorsanız yine yardımcı olabilir sonuçta her şey biraz daha uzun sürüyor. Ancak genel çerçeveden bakmamız gerekirse peşinden koşulası bir bonus değil. Buna ek olarak personel ve para kaynağı olarak da en düşük katkıyı sunmaktadır.

İmkansız zorluğunda Alien Base'e hızlıca gitmek istediğinizde ve oyunu bir çok zor uzaylı ile karşılaşmadan bitirmeye çalıştığınız zaman size yardımı dokunabilir.

Enemy Within Dlc'si ile birlikte gelen Gene Mod'ları bu bonusu daha ilgi çekici hale getirebilirler.Lazer silahlar ve Carapace Armor teknolojileri araştırması biraz yavaş olan teknolojiler olduklarından dolayı oyun başında ki teknoloji sürelerini daha önemli kılmaktadır.

Avrupa
EuropeBase.jpg
Kaynaklar: 430 Dolar, 10 Bilim Adamı (Klasik ve İmkansız)

Bonus: Expert Knowledge - Laboratuvar ve Workshoplar inşaat ve bakım anlamında %50 daha az masraflıdır.

Başlangıç özelliği olarak -sürekli laboratuvar inşaa etmiyorsanız ve Marathon özelliği ile oynamıyorsanız- o kadar da işe yaradığı söylenemez. Eğer Satellite Rush Stratejisi takip ediyorsanız bir adet Workshop'a ihtiyacınız olabilir ki bu da 65 dolar kurtarmanızı sağlar.

Her laboratuvar ve Workshop 65 Dolar daha ucuza inşa edilebilir.Eğer bir kaç tanesini inşa etmeyi planlıyorsanız bu kıta erken dönem genişlemesinde güzel bir hedef olabilir.Ekstra olarak tüm Avrupa ülkelerini bir araya alırsak oyundaki en yüksek kıta fonu desteğine ulaşırsınız (430) ve aylık verdiği 10 bilim adamı tüm araştırma ihtiyaçlarınızı karşılayacaktır.

Enemy Within Dlc'sinde uzatılmış araştırma süreleri ve plasma silahlarının üretim maaliyetleri Klasik ve İmkansız zorluklarında Avrupa'yı ilgi çekici bir merkez hailne getirebilir.

Afrika
AfricaBase.jpg
Kaynaklar: 250 Dolar (%30 bonus ile birlikte 325) 3 Bilim Adamı ve 3 Mühendis (Klasik ve İmkansız)

Bonus: All In - Aylık XCOM fonu %30 artar.

Başlangıçtaki en iyi bonuslardan bir tanesi olabilir.Verdiği para bonusu ile birlikte hem kısa hem de uzun süren oyunlarda size büyük yardımlarda bulunacaktır. Her şey için kredilere ihtiyacınız olacak ve asla gerekenden fazlasına sahip olamazsınız.

Asya
AsiaBase.jpg
Kaynaklar: 320 Kredi 10 Mühendis (Klasik ve İmkansız)

Bonus: Future Combat -Future Combat Foundry'de ki ve Officer Training School'da ki tüm projeler %50 daha ucuzdur.
Asya'nın bonusu Satellite Rush stratejisini  takip etmeyip takımınızı güçlendirmeye odaklandığınız oyunlarda size yardımcı olabilir. Eğer oyun başında böyle bir hedefiniz yok ise başlangıçta size limitli bir yardım sunar. Ama Foundry ve OTS geliştirmelerini almaya başladığınızda keşke sahip olsaydım dersiniz.

Afrika Kilit Rol Oynayabilir

Garip gelsede oyun mekanikleri bir kıtadaki tüm ülkelerin uydu ile kaplanmasını istediğinden Afrika bonusu kredi yönünden en mutluluk verecek ödüllerden birisi olabilir.Özellikle de oyuna yeni başlıyorsanız yada belirli bir stratejiniz bulunmuyorsa güzel seçenekler olabilir. Alternatif olarak İlk Kuzey Amerika'yı ardından da Afrika'yı uydularınızla kaplamayı düşünebilirsiniz.
[+] 2 üye İlber Ortaylı nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Cevapla
#2
Eline sağlık.
ezgif.com-resize.jpg
Ara
Cevapla
#3
(29-10-2018, 15:37)Gurt : Eline sağlık.

Saolasın
Ara
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.