Yapay zekanın her devlet ile müttefik olması?
Bıktım artık EU4'ün bu sorunundan. Adamlar hiçbir zaman Teke tek gelmiyor. Teke tek çok rahat feth edeceğim bir devlet gidiyor en alakasız devletlerle müttefik oluyor. Moğolistan oyunu açıyorsun. Oyrat'ı yenip toprak alıyorsun. Korchin gitmiş hem Jianzhou üstüne Yerenle müttefik kurmuş. Buryatya gitmiş Kore ile müttefik olmuş. Zaten göçebe bir millet boş boş oturamaz ki... Osmanlıyla da hep aynı şey. Dulkadir'i vasallamak istemiyorum savaş açayım diyorum gitmiş Ajamla müttefik olmuş. Arasında o kadar mesafe varken nasıl müttefik oluyor? Yapay zekanın birbirleriyle müttefik olmamasını sağlayan bir mod var mıdır acaba? Fransa,Osmanlı,Rusya zaten bu devletler güçlü. Birde üstüne müttefik arıyorlar. Savaş açamıyorsun boş boş oturuyosun. O da can sıkıyor.
Ara
Aynı şekilde sen de müttefik alabilirsin.
Sic Parvis Magna
[+] 2 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyundan sıkılma sebebimin birisi bu birisi de bir devlet savaştayken arkadan saldırıp yenmek için giriyorum yapay zekanın ordusu benden ne kadar uzakta olursa olsun o savaşı bırakıp tüm orduyu bana getiriyor böyle yapay zeka mı olur hocam
[+] 5 üye qiyanax1 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yapay zeka baya dandik. Müttefikler, vassallar ve pular için de aynısı geçerli. Esasında bakarsanız eu4 genel olarak dandik bir oyun. Beklentinizi fazla yüksek tutmayın.
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Müttefiklik , düşmanların olası saldırısını engellemek için yapılan diplomatik eylem. Müttefiklerinin gücünden çekinip, onla savaşa girmiyorsan, yapay zeka başarılı olmuştur.

Veya ben burdaki sikayeti tam anlamadım.
[+] 3 üye kamikaze nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(10-02-2019, 19:48)KorkusuzTürk : Bıktım artık EU4'ün bu sorunundan. Adamlar hiçbir zaman Teke tek gelmiyor. Teke tek çok rahat feth edeceğim bir devlet gidiyor en alakasız devletlerle müttefik oluyor. Moğolistan oyunu açıyorsun. Oyrat'ı yenip toprak alıyorsun. Korchin gitmiş hem Jianzhou üstüne Yerenle müttefik kurmuş. Buryatya gitmiş Kore ile müttefik olmuş. Zaten göçebe bir millet boş boş oturamaz ki... Osmanlıyla da hep aynı şey. Dulkadir'i vasallamak istemiyorum savaş açayım diyorum gitmiş Ajamla müttefik olmuş. Arasında o kadar mesafe varken nasıl müttefik oluyor? Yapay zekanın birbirleriyle müttefik olmamasını sağlayan bir mod var mıdır acaba? Fransa,Osmanlı,Rusya zaten bu devletler güçlü. Birde üstüne müttefik arıyorlar. Savaş açamıyorsun boş boş oturuyosun. O da can sıkıyor.

Birde yapay zeka saçma devletlerle müttefik oluyor papa osmanlı müttefikliği gördüm ya haçlı seferlerinin hedefi osmanlı ama papa osmanlı ile müttefik
[+] 1 üye Ahmetbey1453 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Haçlı seferleri birazcık bitti ama. O tarihte ne haçlısı. Papanın dini etkisi gün geçtikçe zayıflıyo ve hristiyan birliği çözülüyor. Az ilerleyince reform hareketleri başlıyor zaten. Eu4 zaman diliminde din ne günümüzdeki kadar zayıftı ne de eskisi kadar güçlüydü. Ortalama bi haldeydi. Bahsettiğin "papa osmanlı müttefikliği gördüm ya haçlı seferlerinin hedefi osmanlı ama papa osmanlı ile müttefik" argümanı CKII için geçerli olabilir ancak. Eu4 döneminde bu tarz şeylere rastlamak mümkündü.
Sic Parvis Magna
[+] 4 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun ayarını tarihsel yapın düzelir.Büyük ihtimal tarihsel seçeneğinde oynamıyorsunuz.O yüzden bu kadar saçma müttefiklikler oluyor.Ben mesela delhi oynarken,çok alakasız bir müttefiklik vardı.Ming ve afganistan müttefikti.Benim ayar tarihsel de değil.
[+] 1 üye Laas nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Aksine tarihselde oynuyorum. Misal örnek vereyim. Tarihte Töton Tarikatı Polonya'dan korunmak için herhangi bir müttefik edinmemiş. Ama genellikle Danimarka ile müttefik oluyor ayrıca Livonya ile oluyor. Livonya sıkıntı. Değil. Polonya orduları Danimarka'yı yenemiyor. Misal yine örnek tarihsel açtığım Osmanlı oyununda Dulkadirin Ajam ve Kırımla müttefik olması gibi. Anadolu Beyliklerinde diplomasiyi Karamanoğulları hariç hiçbir beylik üstün bir diplomasi gösterememişti.
Ara
Onların uzaktan gelen muttefikleri varsa bizimde Allahımız var :p

Eğer dediğin gibi müttefik almasalar ve sende dediğin gibi kolayca hepsini yutsan bu oyunun diplomasisinin ne önemi kalırdı ? Mesela Total War oyunları diplomasi yönündeki yavanlık nedeniyle Paradox kadar tutmuyor su sıra. TW da diplomasi daha dolu dolu ve cok daha zeka gerektirici olsaydı Paradoxtan daha fazla tutardı belki.

Bu arada millet bu halde bile minik minik ülkelerle kolayca world conquest yapıyor. Daha kolay olsa bunlar Marsa falan çıkarlar heralde.
[+] 1 üye Royal Guard nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
kolayı var yesman yazacaksın sorunlar bitecek..
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 2 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(13-02-2019, 20:08)jax61 : kolayı var yesman yazacaksın sorunlar bitecek..

Çok zeki bir beyfendisiniz.
[+] 1 üye Probang nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
oyun tamamen tarihsel olursa iş harita boyamaya döner. elbette yapay zeka kendini korumak için belli diplomatik hamleler yapacak yani ben köşemde bekleyeyim sıram gelince beni yutsunlar gibi düşünmeyecektir. sizin yaptığınız improve relations, royal marriage, influence nation sekmeleri yapay zekaya da açık sadece siz değil yapay zeka da tarihi şekillendirebiliyoe ki öyle olması gerekir zaten yoksa her seferinde aynı devletler müttefik olsun aynı taktikler ile ilerleyelim şeklinde olsaydı ne mantığı kalırdı.
[+] 1 üye Pars nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Diplomatik ilişki limitinden dolayı bazen bazı devletler ittifak bulamayabiliyor. Onun dışında yapay zeka mümkün olduğunca ittifak slotlarını doldurmaya çalışır. Sana da aynısını öneririm. Osmanlı veya Ming oynamıyorsan ittifak şart.
Sic Parvis Magna
[+] 1 üye altnkurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
yapay zeka ittifak slotunu her zaman doldurur. bunu modla engellesen oyunun bir anlamı olmaz. fakat ainin mantıksız hamleleri konusunda haklısın .tek sıkıntı şu ki yapay zeka sonucta bu mantıklı hamle de pek beklenemiyor. bu gibi durumlarda yapacak şey fırsat kollamak. her oyunu world conquestle bitiremezsin. amaç zaten zorluk derecesini artırıp eğlenceli hale getirmek. kolay olsa zaten bir eğlencesi olmaz. ha ben kolay istiyorum diyorsan reçeteyi yukarıda yazdım. senin reçete yesman.
FxO_A92WYAI--2l.jpg
[+] 1 üye jax61 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
bu dedigin seyler hic problem degil ki. isteyen istedigiyle muttefik olsun bu oyunda kazanilmayacak bir savas yok. bu forumda wc atan insanlarin hic boyle seylere takildiklarini dusunmuyorum. herkesle 1v1 atmayı istemek de ne bileyim yani biraz tuhaf.
[+] 1 üye Carpathia nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.