Yeni Başlayanlar İçin StarCraft 2 Rehberi
#1
1.jpg
Yeni Başlayanlar İçin StarCraft 2 Rehberi
Bu rehberde 2 farklı İngilizce rehberden yararlanılmıştır.
Aşağıda rehberlerin İngilizce dilinde orijinal linklerine ulaşabilirsiniz:

Bu rehberde yeni başlayanlar için StarCraft 2'nin inceliklerini tanıtacağız.

Giriş
StarCraft 2 komplike bir oyun ve derin bir oynanışa sahip, ancak bu gözünüzü korkutmasın. Rehberler bölümümüzde bulunan bunun gibi birçok rehber sayesinde oyuna dair derinlemesine bilgi sahibi olmanız mümkün. Oyunda 3 ırk bulunuyor: Terran (insan ırkı), Zerg (bir bakıma böceksi uzaylılar) ve Protoss (bir bakıma antik uzaylılar). 

Age of Empires vb. diğer RTS oyunlarıyla haşır neşir olduysanız oyunun ana temasını kavramanız kolay, amacımız düşmanın birimlerini ve binalarını ortadan kaldırmak. Rakibin tüm binalarını yıkmanız durumunda oyunu kazanabiliyorsunuz, ancak genelde maçlarda oyuncular işin oraya gittiğini gördüğünde daha erken bir biçimde oyundan çekilebiliyor. Ancak meseleyi "düşman oyuncuyu ortadan kaldırmaya" getirmeden evvel yapmanız gereken çok şey var.

StarCraft 2'de en önemli şey makro. Oyuna 12 işçiyle başlıyorsunuz. Bu işçiler sizin için haritada görünen mavi kristalleri, yani mineralleri çıkartıyorlar. Bu minerallerle daha fazla işçi basabiliyorsunuz, binalar kurabiliyorsunuz ve tabi ki birim üretimi yapabiliyorsunuz. Bazı binalar için Vespene gazına da ihtiyacınız olabilir, bunları da Vespene gayzerlerinden elde ediyorsunuz. Bu gayzerlerin üstüne minerallerle bir bina kurarak Vespene gazı çıkartmaya başlayabilirsiniz.

Oyunda bir erzak limiti var, bu durum birimlerinizi besleyebilmek binalar, Zerg oynuyorsanız belli birimler üretmeniz gerektiği anlamına geliyor. Başlangıçta daha fazla işçi çıkartabilmeniz için bu gibi binalar yapmanız gerekecek. Oyunda sahip olabileceğiniz maksimum erzak limit 200.

Makro & Mikro
Mikroyönetim oyun esnasında birimlerinizi efektif bir şekilde yönlendirebilmeniz üzerine, makroyönetim ise ekonominizi istenen noktaya getirip güçlü bir ordu kurmanız için gerekli.

Oyunda başlangıçtaki 12 işçiyle devasa bir ekonomi kurabilir, bu ekonomiyle ordunuzu ve binalarınızı istediğiniz seviyede oluşturabilirsiniz. Bunun için oyununuzu oyun başlamadan önce az çok planlamış olmanız gerekiyor, bu da meseleyi bina üretim sıralarına getiriyor. Bina üretim sıralarını oyun içerisinde hangi dakikada hangi binadan yapmanız gerektiğine dair bir liste gibi düşünebilirsiniz. Bu sırada aynı zamanda bir binanın inşası %50'deyken bir sonraki adıma geçmek gibi incelikler mevcut.

Makro İçin Önemli Maddeler
 1. Her zaman işçi üretin.
 2. Irkınızın makro mekaniklerinden yararlanın.
 3. Binalara Hotkey atayın.
 4. Genişlemekten çekinmeyin.
 5. Mineralleriniz kasada durdukça faiz almıyor, sürekli harcayın.
 6. 1 binada 3 birim üretmektense, 3 binada 1 birim üretin.
 7. Muharebelerde makroyu unutmayın.

Mikro özünde makro kadar önemli olmasa da, bilmeniz ve zaman içerisinde kendinizi geliştirmeniz gereken hususlardan birisi. Mikroyönetim kısaca birimlerinizi hızlı bir biçimde kontrol edebilmeniz, birimlerinizin özelliklerinden maksimum derecede yararlanabilmeniz, düşman ordusuyla karşılaşmada doğru yerde, yeterli sayıda birimlere sahip olabilmeniz üzerine odaklanıyor. Mikro yapabilmek için de tabi birimlerinizin güçlü ve zayıf yönlerini bilmeniz gerekiyor, bunun için önümüzdeki günlerde Rehberler bölümümüzde açılacak konuları inceleyebilirsiniz.

Başlangıç Stratejileri
Herhangi bir spesifik strateji peşinde koşmuyorsanız, aşağıdaki maddelerde tüm ırklar için standart açılışı birim sayılarını görebilirsiniz. Örneğin 9 Probe yaptığınızda Protoss ile, 100 mineralde ilk Pylon'u yapacaksınız. 2 Pylon daha yaptığınızda supply değeriniz 11'e çıkacak ve Chronosboost Nexus'u yapacaksınız.

Protoss
 • 9 Pylon
 • 11 Chronoboost Nexus
 • 13 Gateway
 • 13 Chronoboost Nexus
 • 14 Gas
 • 15 Pylon
 • 17 Cybernetics Core
Terran
 • 10 Supply
 • 12 Barracks
 • 13 Gas
 • 15 Orbital Command
 • 15/16 Supply Depot
Zerg
 • 9 Overlord
 • 15 Hatchery
 • 15 Spawning Pool
 • 16 Gas
 • 16 Overlord
 • 17 Queen
Yeni Başlayanlar İçin Faydalı Konular
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Cevapla
 
Konuyu Okuyanlar: 1 ZiyaretçiStrategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.