Yeni DLC Mare Nostrum mu?
Total War'a bağladılar derken? O kısım hariç tamamen katılıyorum fakat PI ne ise CA o değildir. Özellikle EU4 hiçbir TW oyunuyla kıyaslanamaz halde şu anda.
G0kMNN.png
Ara
DLC ler oyun için gayet iyi, oyun oynama isteği doğuruyor lakin fiyatları da uygun ise. Malum yapılan dlc ler çok geniş içerikli değil, o yüzden herkesin faydalanması için dlc fiyatları Res Puplica'nın fiyatını (10 TL)  geçmemesi gerek. PI, ucuz dlc politikasına girerse daha başarılı olacağını düşünüyorum. Bu sebeple hem daha fazla satış hem de oyuncu memnuniyeti kazanacaklardır.
Ara
(03-02-2016, 01:36)DesertFox : DLC çıkarmasın demiyoruz ancak çıkardığının hakkını veren bir DLC olmalı. Gidipte oyunda olan koloni vergilerini azaltıp arttırma olayını DLC yaparlarsa tabi oyuncu dostu olmaz. Adamların yaptıkları açık. Her ne kadar bilsekte kurnazlıklarını ama nafile. Yine alıyoruz DLC.

"Koloni vergilerini azaltıp arttırma olayına" DLC çıkmadı ki, koloni devleti denen olay başlı başına DLC'ye eşlik eden yama ile geldi. DLC gelmese o yama da gelmezdi hangi gelirle bu insanlar çalışacak? Şuanda EU4'te 1.15'ten bahsediyoruz DLC olmasa EU4'un şuanki sürümü belki 1.3 belki 1.3.1 olurdu ve millet " oyun iyi güzel ancak çok yüzeysel, farklı kültürler için farklı mekaniklerin eksikliği göze çarpıyor, Oirat ile oynamakla Fransayla oynamak birebir aynı olmamalı " gibisinden yorumlar yapardı. Ama şimdi Oirat ile oynarken altında farklı mekaniğin Fransa ile oynarken altında farklı mekaniğin varsa bunu DLC'ye borçlusun.

(03-02-2016, 07:37)Awake : @Duman

Oyuna 56 tane daha DLC çıkabilir, ancak yeni içerik demek yeni oyun demek değil. Tonla DLC'ye rağmen şu an EU IV benim gözümde hala casual bir oyun, hatta o kadar fazla Total War'a bağladılar ve gerçeklikten iyice uzaklaştılarki, yakında oyuna "grand strategy" yerine "clicker" demeye başlayacağım, zira her DLC'de yeni içerik gelmesine rağmen oyunun mantığı "military techi herkesten yüksek tut, disiplin ve moral kas, oyunu kazan" olduğu için bıktım usandım oynamaktan. Küçük ülkelerle oynayınca da her şey random, saatlerce boş oturup ekrana bakıyorsun bir şans geçsinde eline genişle diye. "Clicker Map Painting Game" , EU IV benim için budur. :p

Zaten oyunu 300+ saat oynayanlar ya Multiplayer oynuyordur, ya da oyunun sandbox kısmında kendince exploitlerle, gameylerle eğleniyordur.

Stellaris olmasa zaten PI'ya inancımı kaybedeceğim.

PDX'in DLC politikası Total War'ın DLC politikasından çok daha farklı ve bu konuda PDX'in Total War'dan çok daha iyi ve cömert olduğunu söylemek yanlış olmaz. Total War oyunda belli sayıda oynanabilir devlet koyup yeni devletleri DLC'lerle oynanabilir hale getirirken EU4'te 1444'te öyle ya da böyle her seçtiğin devletle oynayabiliyorsun. Burada istisnai bir Crusader Kings örneği var ancak onun da kendi içerisinde sebepleri belli, Crusader Kings esasında bir grand strategy oyunu bile değildir hristiyan haçlı devlet simulasyon oyunudur hristiyan topraklarında genişler sonra haçlıya çıkar "Crusader King" olursun. Her ne kadar Crusader Kings'in isminin talihsiz olduğunu artık yapımcılar da belirtse de oyunun core'u, ortaya çıkış biçimi budur. Sonradan yavaş yavaş yine DLC'lerle değişen bu oyun ilk baştaki yapısıyla oranlandığında tamamen farklı haldedir.

(17-12-2015, 23:16)Duman : VXmPQP.jpg

Oyun bombaymış.

Buyrun size CK2'nin ALPHA görüntüsü, yani yapım halindeki versiyonu. Bu oyun o seviyeden şuanki oyunu açtığınızdaki seviyeye DLC'lerle geldi. DLC çıkmasa şuan oynadığımız oyun da benzer özelliklerde olurdu ancak oyunun adı Crusader Kings II değil, Crusader Kings IV olurdu ve arada 55 tane değilse de çıkarttıkları 5 tane büyük DLC ile o parayı yine toplarlardı.
Fanboyluğa hayır.

Paradoxtan daha az para talep edip oyun geliştirebilen insanlar zaten vahiy yoluyla kodluyorlar.
Ara
Bir de şu var, eski sistemde o içeriklere para ödemek zorundaydınız çünkü ödemezseniz oyundaki bug'ları bile düzeltmeye tenezzül etmiyorlardı. Forumlar o durumdan dolayı ağlayanlarla doluydu.

Sanırım EU IV'ü geliştirme maliyeti 3 milyon dolar civarı ama emin olamıyorum.

Bu arada, aslında oyun fiyatlarının artmadığını, azaldığını iddia ediyorum.
Bizim zamanımızda elektrik yoktu. IPhone'umuzu şarj edemiyorduk.
PzC/MC/FWWC Opsiyonel Kuralları ve Parametre Verisi
Diğer PzC/MC/FWWC Konuları ile PzB Konuları
Ara
5-10 yıl kadar strateji oyunlarını single oynayacaksanız oynamayın. XD Teknolojide devrim olursa onu bilemem.
Sinkaf-ül Tertibat
Ara
(03-02-2016, 07:37)Awake : @Duman

Oyuna 56 tane daha DLC çıkabilir, ancak yeni içerik demek yeni oyun demek değil. Tonla DLC'ye rağmen şu an EU IV benim gözümde hala casual bir oyun, hatta o kadar fazla Total War'a bağladılar ve gerçeklikten iyice uzaklaştılarki, yakında oyuna "grand strategy" yerine "clicker" demeye başlayacağım, zira her DLC'de yeni içerik gelmesine rağmen oyunun mantığı "military techi herkesten yüksek tut, disiplin ve moral kas, oyunu kazan" olduğu için bıktım usandım oynamaktan. Küçük ülkelerle oynayınca da her şey random, saatlerce boş oturup ekrana bakıyorsun bir şans geçsinde eline genişle diye. "Clicker Map Painting Game" , EU IV benim için budur. :p

Zaten oyunu 300+ saat oynayanlar ya Multiplayer oynuyordur, ya da oyunun sandbox kısmında kendince exploitlerle, gameylerle eğleniyordur.

Stellaris olmasa zaten PI'ya inancımı kaybedeceğim.

Gerçekten öyle. Çünkü oyunun stratejisini multiplayerlardaki diplomaside görüyoruz. O yüzden çok fazla multi giriyorum. Çok da eğlenceli oluyor. Askeri strateji kısmı da öyle kötü değil bence. Yine kısmen kötü bir ordu sadece dağ savunabilir bu da bir stratejidir. Ya da ekonomisine dikkat etmeyen bir Fransa bina yapımında gerileyebilir. Tax ve Trade gelirler diğerlerine göre düşük kalabilir. Sonuçta bu da eu4'ün bir özelliği. Her şey strateji değil biraz da ülke yönetimi-diplomasi-teknoloji ekseni.
Ara
@Duman

Tamamda benim önermem CK II üzerine değil EU IV üzerine. Ben oyunun mekaniklerinde herhangi bir değişim olmadığından bahsediyorum, görseller gelişmiş, oyunda tıklanacak yeni 1-2 şey getirmişler, bunlar mekaniksel değişimler değil, CK II oyun olarak zaten EU IV'ten daha derin, başına neler gelebileceğini bilemiyorsun, Dünya'yı fethetsen ertesi yıl parça pinçik olma ihtimalin var. EU'da ise mantık çok basit, en güçlü orduya sahip olanın haritayı boyadığı bir oyun EU IV, DLCler buna dair ne değiştirmiş bugüne kadar? PI gittikçe daha fazla casual oyun yapıyor daha fazla satsın diye, Stellaris ve HoI 4'te böyle olabilir maalesef, benim eleştirdiğim nokta bu.
Ara
Bir oyunun casual olması stratejik derinliğinin az olduğu anlamına gelmiyor ama Paradox'un oyunlarına mekanik olarak yeni bir şey getirilmesine karşıyım. Var olanların değiştirilmesine veya çıkarılmasına karşı değilim ama.
Ara
Bir oyunun casual olması tam olarak stratejik derinliğinin az olduğu anlamına gelir, zira casual oyunun anlamı zaten oynanışın olabildiğince basite indirgenmesidir.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Casual derken hardcore karşıtı casual değil mi? O terim oyunun az zekâ ve strateji içerdiğini göstermiyor, sadece karmaşık olmadığını gösteriyor. Bir oyun hem casual hem de stratejik açıdan derin olabilir ki var öyle oyunlar.
Ara
Johan hevesimizi çok önceden yok etmiş olsa da spoilerı ile.

https://forum.paradoxplaza.com/forum/ind...um.911377/
v5jjo8.gif
Ara

Konuyu Okuyanlar: 18 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.