[MP] Imperator - Multiplayer: Mayıs 2020
Etkinliğin yayını için Strategyturk Twitch: https://www.twitch.tv/strategyturk
SL:109775240925833089

Kuruldu.
Ara
SL:109775240925851976
SL:109775240925907069
Güzel oyundu diyebilirim bu seferkine. İlk günün acemiliği olmasa daha düzgün bir ülke kurabilirdim. Ama biraz geç kaldım bu konuda. Yanımda da gerek nüfus gerek gelir gerekse ordu olarak iki katımdan daha büyük bir Kartaca olunca buraya kadar direnebiliyorum. Ben 10 yıl önce de önlem alsam 20 yıl önceden de önlem alsam o savaşı kazanma şansım yoktu. Ayda 100-120 manpowerdan yılda 1k asker ancak basılabiliyor. Paralı askerler için de ekonomim uygun değildi. Amiral geyiği olmasa da ekonomik olarak Kartaca'nın yarısı gelirim varken paralı askerlerin benim lehime olmayacağı aşikardı. Bundan sonrada sıfırdan yılda 1k 1k ordu kurarak 90k ordulu Kartaca'ya karşı Roma'nın hayatta kalmasının matematiksel olarak mümkün olmadığı gerçeğini herkes görebiliyordur sanırım.

Başka bir ülke ile oyuna devam edebilirim uygun görülürse.
Sic Parvis Magna
Ara
sonradan bir ülke almak cidden zor oluyomuş ben onu öğrendim ya ne ulke alırsam alayım etrafımız diplomasi engeliyle tıkalı maalesef :/
Ara
Zevkli bir oyundu. Güney Danimarka topraklarında Angliya isimli bir Cermen kabilesi ile başladım. Görev ağacının aksine Cermen topraklarına değil de kuzeye doğru genişlemeye çalıştım. O kadar barbarız ki "Para basma girişimi" ilan edince bazı klanlardan tepki bile geldi. Merkeziyetçiliği -%60'lardan -%30'lara çekebildim ancak. Daha çok işimiz var.
Oyunun en garibi işi 13000'lik orduya kafa atan 430 kişilik Evdosya birliğiydi. 
Benim devlet harici, Roma-Kartaca Savaşı en önemli olaydı. Ayrıca Justicar da Sparta ile çok iyi iş çıkardı tek başına.
Ara
küçük bir ülkeyle başladım elimden geldiğince geliştirdim ama şu yayını izleme takıntım olmasa güzel bir büyüme peak i kazanırdım. yayın sirasında savaşı takip etmiyor oluşum galip gelebileceğim savaşta beyaz barışa zorladı beni. bakalım salı günü neler olacak
''The WOLF does not perform in the circus.''

STEAM PROFİLİM
Ara
20200516003734_1.jpg

Bospor Krallığı

Bospor Krallığı olarak bugünkü oturuma hızlı bir giriş yaptık ve İskitya'yı fethettik. Arada Bizantiyon'da İskitler'in elinde akalan son limanı almayı başarınca biraz sorun yaşadık. Bizantiyon Getya, Trakya ve Mabella'yı yıkan devletle müttefik olduğundan işimiz zor duruyordu ama şansımız yaver gitti. Önce Bizantiyon'da iç savaş çıktı, ardından Pafalagonya saldırdı. Yıpranmış Bizantiyon ve müttefiklerine Olbiya'nın savaş açmasıyla biz de devreye girdik ve kalan limanı aldık. Sonrasında yaptığımız araştırmalar ve inşa ettiğimiz binaların ardından gelirimiz artınca ordumuzun sayısını 3 katına çıkarttık. Oturumun sonuna doğru Sirakya ve Sarmatya'ya saldırarak büyük miktarda toprak elde ettik. Ayrıca ilk kolonimizi kurduk. 

Önümüzdeki oturumda hedefimiz Sarmatya'nın işini bitirip Legya'yı fethetmek olacak. Ardından ülkemizi geliştirip fırsat buldukça koloni kurmaya çalışacağız. Kralımızın çok yaşlanması ve hastalanmasıyla yakında vefatını beklediğimizden şimdiden dört (beş de olabilir) oğlu arasında taht kavgası ve rekabet başladı. İç savaş görmemeyi umuyoruz. Ayrıca devran dönmeden önce (yani vefat etmeden önce) tüm popülarite ve tiranlık gücümüzü kullanarak yolsuzluğun dibine vuran aile mensuplarını ve diğer aile üyelerini de yargılayacak, zindana atacak ve gerekirse idam edeceğiz.
[+] 3 üye Henri nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20200516003044_1.jpg

Mısır olarak güzel yunan kültürünü Mısır'ın barbar halkına yaymakla meşguldük bugün. Bu kesinlikle bir soykırım değildir. Bir diğer önemli başarı olarak İskenderiye şehrini dünyanın ilk metrapollerinden biri haline getirdik. Frigya'dan intikamımızı alabilmek için ordu boyutumuzu arttırmaktayız.
Ara
e9424f024ed129a381fdde14e020a593.png

Baş düşmanımız ve en büyük rakibimiz Roma, bunca yıldır müttefiklerim diye andığı İtalyan halklarına zulm ederek onları zorla boyunduruk altına alıyordu. Artık Roma'ya haddini bildirmenin vakti gelmişti. Kısa sürede muazzam ordumuz Roma kapılarına dayandı. Şehir uzun süren bir kuşatmanın ardından düştü. 

ir1.jpg

Roma ani bir karşı saldırı ile Roma'yı geri almayı başarıp topraklarının tamamını geri alacağı düşüncesine kapılınca. Asıl gücümüzü göstermenin vakti geldiğini düşünerek ordumuzu birleştirip sefil Romalıların üstüne sürdük. 

ir2.jpg

Sürünerek Roma surlarının ardına kaçmaya çalışan Roma ordusunu daha sonra son adamına kadar katlederek İtalya'daki Roma zulmüne son verdik.

ir3.jpg

Ardından çaresiz kalan Roma, hakkımız olan toprakları bize vermek karşılığında Roma şehrini bırakmamız için yalvardılar. Biz de merhametimizi göstererek bunu kabul ettik. Artık sağda solda Akdeniz'in hakiminin Roma olacağına dair fiyasko konuşmalar da bu savaşın ardından son buldu ve Kartaca, Akdeniz'in mutlak hakimi haline geldi.

ir4.jpg

Kartaca Yükselecek
ir_2.jpg
--------------
ir5.jpg
Ara
(16-05-2020, 01:14)Aytaç : ir3.jpg

Aytaç seni barbar bilirdik de bu kadar olduğunu bilmezdik. Eşeklerden ne istedin?!
Ara
(16-05-2020, 01:17)Henri : Aytaç seni barbar bilirdik de bu kadar olduğunu bilmezdik. Eşeklerden ne istedin?!

Benim eşeklere yan gözle bakmışlar.
Ara
Sezar mezarında taklalar atıyor şu an :d
Ara
Umarım ülkem ayaktadır o bir mp günü tahtımdayım :)
Hail the Omnissiah! He is the God in the Machine, the Source of All Knowledge
Ara
eşek katili kartaca :D
''The WOLF does not perform in the circus.''

STEAM PROFİLİM
Ara
Girite geçtim zaten 2 toprak dışında oynadığım devlet giriti toplamış durumdaydı.O 2 toprağıda toplayıp girit devletini kurdum.Güzel bir oyun günüydü, benim açımdan en şaşırtıcı olay kralım ölünce durup dururken yeni bir 15k ordu kazanmam ve 30k ordum olması,tabii bu iyimi oldu kötümü çözemedim zaten savaşmıyorum boşuna ekonomiye yük oluyor.
Ara
Tartesya.png

Tartesya olarak genişlememiz yavaş da olsa emin adımlarla sürüyor. İberya'daki halkları tek çatı altında toplamaya devam edeceğiz. Ticaret partnerimiz Kartaca ile pek çok ürünün karşılıklı ticaretini yapıyoruz. Bu bölgedeki halklar cahil ve kabile insanı olduğundan dolayı teknolojik gelişmelerde zorlanıyoruz. Vatandaşları şehirlerimize çekmek için çabalıyoruz.
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
İkinci oyun günü Strategyturk Extra'da:

Etkinliğin playlisti: https://www.youtube.com/playlist?list=PL...w3JCizZgWN
Selamlar , eu4 te imperatorun begginer friendly olduğunu duyurmanız üzerine deneyeyim dedim. Aldım çok zevk vermedi bıraktım iyi de oynamam büyük ihtimal ama tekrar denemek isterim. Bana uygun bir ülke bulabilirseniz sevinirim.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.