[MP] Civ6 - Multiplayer (PBC+Hanedan) Mayıs 2020
20200521021542_1.jpg

Oyunun başında İngiltereyi işgal edeceğim diye sevinmiştim de şehir ele geçirilmediğini öğrendim. Artık yağma yapıp yanından geçeceğiz mecbur. 
Ara
İlk mesajı okumamanın zararları adlı bir çalışma olmuş sanki.
5bac4e30d414a7eda8d137af0b1b33d4_2.jpg
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Bu arada termo haritasında yz mısırın dibimde çıkması hiç hoş olmadı. Red death'te de inanılmaz ince bir yarım adadan hiçbir şey yapmadan üç turumu tırmanarak harcayacak gibi duruyorum. Yine hiç hoş değil.
Ara
Makul bir anlaşma ile tanklarımızı mısıra sürebiliriz.
Ara
Erkenden başını ezmek hiç fena olmazdı gerçekten @Gurt. Şehirler kurulduğu zaman bir anlaşmaya varabilriz.
Ara
Sakın bana hala şehir kurmadım deme.
Ara
Üç şehri de diyorum. Nereye yayılacak mısır bir bakalım. Kendi turunda da mı görmedin oWo
Ara
Belki görmüşümdür. Anlaşmanı bekliyorum.
Ara
Viking haritasında üç berserk ve bir longship ile ingiliz kanalında oyuna başladım fırsat bu fırsat deyip frenklerin sahillerini yağmalamak için çıkarma yaptım ama düşman kalabalıkmış bizi taktiksel geri çekilmeye zorladı.

2020.05.20-01.02.png

Hanedan oyununa @Yusein gelmediği için ben devam ettim. Zalim İnka kabilesi acımasızca saldırılarla bizi yıldırmaya çalışıyordu. Güneydeki dostlarımızdan Armagh'ı savaşa katılmaya bu zalimlere bir dur demeye ikna ettik. Gelen atlı akınlarını yavaşlatması bile başkenti elimizde tutmamıza yetti. 

2020.05.21-00.51.png

Daha hızlı okçu üretebilmek için devlet politikamızı değiştirdik. O kadar çok asker öldü ki nehirlerimiz bir süre kızıla büründü. Düşman saldırılarını Armagh üzerine yoğunlaştırmıştı artık destek olma sırası bizdeydi okçularımızı yardıma gönderdik. Savaş sürerken yeni bir çağa girdik. Bu çağda inançlı halkımdan işçi ve koloni desteği istedim. Halkım çağrılarıma cevap verdi ve doğuda bir şehir daha kurduk. Kurulan şehir daha hızlı gelişsin diye toprak satın aldım bu kararım yüzünden asker kiralamak için paramız kalmadı.

2020.05.21-01.16.png

Magnus adında yetenekli bir genci başkentimize vali tayin ettim şehirlerimizin ticaretle daha hızlı büyümesine ve yeni koloniler kurmamıza yardımcı olacağını düşündüm. Meydan muharebelerini kazanan askerlerimiz Wanuku önlerine kadar ilerledi. Düşman işçilerini esir ettik şehri kuşattık fakat zayıf düşmanımıza bitirici darbeyi vurmaya ömrüm yetmedi.

2020.05.21-01.32.png

Vasiyetim: Oğlum X. Jayavarman sakın düşmanımıza acıma halkımızın akan kanlarını yerde bırakma uzun süren savaş bizi yavaşlattı artık düşman şehirlerini ele geçirmekten başka çaremiz kalmadı. Gerekirse diğer uluslarla ticaret yap para kazan ve asker kirala. Geri kalan şehirlerimizden başkentimize ticaret rotası oluştur. Işıldayan geleceğimizi gözlerinde görüyorum oğlum bu ülke senin omuzlarında muasır medeniyetler seviyesine yükselecek.
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
20200521134136_1.jpg

İsmimin onuncusu olarak, bir savaşın içinde doğmuştum. Wanuku şehrini düşürdükten sonra düşmanın güney şehirlerini düşürüp, oradan başkente geçecektim. 

20200521134143_1.jpg

Bir yandan da doğumuzdaki barbarlar ile savaşıyorduk. 

20200521134435_1.jpg

Savaşlarla uğraşırken yeni bir medeniyetle daha karşılaştık. 

20200521134819_1.jpg

Atalarımdan beri kabilemiz büyüdü, genişledi ve gelişti. Gittikçe huzursuzlaşan halkı daha iyi yönetmek için yeni bir yönetim biçine geçmek zorunlu olmuştu artık. Ben de danışmanlarımın tavsiyelerini de gözeterek her şehirden kırk kişinin katılacağı bir parlemento kurdum. Elbette son söz bana aitti, ama halk da yönetime katılmalıydı. Saatlerce süren tartışmaların ardında yasalarımız son halini aldı. 

20200521135343_1.jpg

Düşman parası ile sürekli mancınık spamlıyor; okçularımız yıpratıyor hatta tam bir birliği üç mancınıkla tamamen yok ediyorlardı. Ben de iyiden iyiye kötüleşen ekonomimizi de gözederek bir barış anlaşması imzaladım. 

20200521135641_1.jpg

20200521135741_1.jpg

Barbarlar ile olan savaşımız son hızla devam ediyordu. Barbarlar sonradan yıktığım kampın yanı sıra, daha da kuzeyimizdeki bir kampta organize olup, topraklarımızı yağmalıyordu. 

20200521140602_1.jpg

Moğollar ile karşılaştık. İyi bir müttefik mi yoksa düşman mı olacaklarını sonradan göreceğiz. 

20200521141251_1.jpg

Japonlar ile İnkalılar kendi aralarında savaşırken Japonların Yokohama şehri gözümüze takılıyor. Biricik oğlum 11. Jayavarman! Ne yapacağını en iyi sen bilirsin. Sana güvenim sonsuz. 
[+] 2 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Epicteki oyun ile katılabiliyor muyuz?
Ara
Pbcleri steamden oynuyoruz epicte var mı bilmiyorum. Hanedan oyununu gathering storm dlcsi ile oynuyorlar diye biliyorum.
[+] 1 üye Gurt nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Gathering storm varsa hanedana katılabilirsin. Diğerleri başladığı için sonradan dahil olunmuyor. Haziran ayında yeni bir etkinlik kurarız.
Ara
Termonükleer modu sevdim sanırım. Mısırla şehir yarışını bitirebilirsem çok güzel olurdu yalnız.
Ara
Savaşa hazırlanmak için bir yandan para biriktirirken diğer yandan koloniler kurup ülkemizin sınırlarını genişletmeye çalışıyorduk kuzeydeki son barbar kampını yok etmeye giderken ilginç bir durumla karşılaştık. Anlaşılan barbarlar sadece bizim canımızı sıkmıyormuş.

2020.05.21-15.48.png

Bu çaresiz kolonicilerden bir tanesini ele geçirdik diğeri uzun süre denizde kaldı gemi yapımı teknolojisine henüz sahip olmadığımız için denizde ele geçiremiyorduk karayada bir türlü çıkmadılar. Güneyde Cengiz Han'ın Rusya'yı yıktığı haberini büyük bir üzüntüyle aldık. Bu haber üzerine kalan son dostumuz Almanya kapımızı ilginç bir teklifle çaldı.

2020.05.21-15.23.png

Lakin Almanlar bu kadar uzaktan bize nasıl destek olabilirdi. Moğolları durdurmak üzerine farklı bir strateji geliştirdik güneyde geçebilecekleri çok az geçiş noktası vardı bunlardan biri Babil kontrolündeydi diğerine de biz şehir kurduk. Moğollar bize savaş açsa bile çok dezavantajlı olacaktı. Kuzeyde Japonları gafil avlama planımıza kaldığımız yerden devam ettik. Tüm paramızla askerlerimizi modern silahlarla donattık. Artık savaşa hazırdık.

2020.05.21-22.43.png?width=1204&height=677

Dünya kongresi toplandı, Japonları budizmi agresif bir biçimde yaymakla suçladık ve cezalandırılmalarını istedik. Önergemiz çoğunluğun oyları ile kabul edildi. Onlarda Almanya'nın şehir devletleri üzerinde agresif genişleme politikasının cezalandırılmasını istediler. Bu oylamada kabul edildi üç ülke Almanya'ya savaş açtı. Hem dostumuz Almanya hemde bizim çıkarlarımız paralellik gösteriyordu tam Almanya'ya savaşa katılma teklifi yapıp para isteyecektik ki Japonya ve İnka'nın bize savaş açtığını öğrendik. Kimler kimlerle beraber. İlk kalp çarpıntısı o zaman başladı. Japonlar zor durumdaydı ama İnka'ların güçlü bir ordusu vardı. Bazı askerlerimizi savunmada bırakarak Yokohama'ya ilerledik şehri almamız çok uzun sürmedi çünkü bu sırada Japonlar Almanlarla savaşıyordu. İnkalar saldırılarını Armagh üzerinde yoğunlaştırdılar fakat bizimde desteğimizle başarılı olamadılar. Yokohama'da direnişi durduramadık tek çaremiz başkent Kyoto'yu almaktı. Derken güneyde Babil'e Moğol saldırılarının başladığını duyduk. Kalbim daha fazla dayanmadı. Oğlum XII. Jayavarman (@Onur34) ulusumuzun kaderini sana bırakıyorum. Unutma gecenin en karanlık anı, şafak sökmeden az önceki andır. Bu arada kuzey batıdaki bedava koloniciyi de unutma karaya çıkmasa bile gemi yapımı teknolojisini öğrendiğinde denizde de onu yakalayabilirsin.

2020.05.21-23.11_01.png
2020.05.21-23.11.png
2020.05.21-23.10_03.png
Ara
İki göçmen doğum günü pastası gibi duruyor.
Ara
(21-05-2020, 23:58)Gurt : İki göçmen doğum günü pastası gibi duruyor.

Öyle çünkü
Ara
Bu arada dört tarafla savaş halindeyken yarın düzgün bir kafa ile oynamak istiyorum @Rzenma sakıncası yoksa.
[+] 1 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Viking oyununda bir gemimi İngiliz Kanalına soktum. Umarım kanaldan geçmem @Rzenma'nın birliklerine sorun yaratmıyordur.
Ara
@Onur34 ingiliz kanalıyla bir alakam kalmadı. Polonya haritasında bu kadar erken saldırı beklemiyordum.

2020.05.22-20.29.png
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.