CK3 - Kısa Sorular & Kısa Cevaplar
(06-02-2021, 15:06)MelaRossa : Selam, 800'lü yıllarda İrlanda olarak oynuyorum. Kızımı Fransa kralının varisinin en büyük oğluyla nişanladım. Ama buna rağmen ittifak kuramadım. Dedim herhalde torunla evlenince olmuyor zaman heçmesi gerek. Ama problem şu ki varis kral oldu ve benim damat da varis oldu. Buna rağmen hala ittifak kuramıyorum. Nerede hata yapmış olabilirim?

Her iki liderin yakın aile üyesi veya kendisi evlendiğinde ittifak kurabiliyorsunuz. Torunda yakın aile üyesi sayılıyor belki fransa kralının varisi yakın aile üyesi değildir. Eğer ittifak kurulabiliniyorsa evlilik düzenlerken ekranda ittifak olasığı diye yazar ona dikkat edin.
Ara
(06-02-2021, 15:57)Rzenma :
(06-02-2021, 15:06)MelaRossa : Selam, 800'lü yıllarda İrlanda olarak oynuyorum. Kızımı Fransa kralının varisinin en büyük oğluyla nişanladım. Ama buna rağmen ittifak kuramadım. Dedim herhalde torunla evlenince olmuyor zaman heçmesi gerek. Ama problem şu ki varis kral oldu ve benim damat da varis oldu. Buna rağmen hala ittifak kuramıyorum. Nerede hata yapmış olabilirim?

Her iki liderin yakın aile üyesi veya kendisi evlendiğinde ittifak kurabiliyorsunuz. Torunda yakın aile üyesi sayılıyor belki fransa kralının varisi yakın aile üyesi değildir. Eğer ittifak kurulabiliniyorsa evlilik düzenlerken ekranda ittifak olasığı diye yazar ona dikkat edin.

Yok ya direkt oğluydu. Hatta çocuğundan gittim sonrasında belki oğlu varis değildir diye kontrol ettim vs
Neyse çok önemi yok damat kral olunca otomatik ittifak oldu(ilk evlilikte ittifak sadece kayınpederle olmuştu ondan belki). Sağa sola savaş ver vs diye çağırdı. Umarım gelecek günlerde gerçekleştireceğim Wessex istilasına da gelir çizerim yoksa.
Ara
Merhaba. Forumda yeniyim. CK3 oynamaya yeni başladım. Kafama takılan birşey var. Bilen arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim.
Krallık kurmak için, o krallığın içerisinde bulunan tüm toprakları elde etmek gerekiyor mu? Krallık kurmak için, o krallık toprakları içerisinde belirli asgari sayıda düklük ünvanı bulunması gerekiyor mu?
Yardımcı olacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim. Ayrıca, oyunun Türkçe yamasında emeği geçen herkese de teşekkürü borç bilirim. Saygılar.
Ara
Tamamını elde etmek gerekmiyor, genellikle %51'i yeterli diye hatırlıyorum. Unvan kısmından henüz kurulmamış unvanlara geçerek kurmak için gereken şartları inceleyebilirsiniz.
(05-03-2021, 13:18)Duman : Tamamını elde etmek gerekmiyor, genellikle %51'i yeterli diye hatırlıyorum. Unvan kısmından henüz kurulmamış unvanlara geçerek kurmak için gereken şartları inceleyebilirsiniz.

Hocam çok teşekkürler.
Ara
Merhaba. Birkaç gün oldu başlayalı da bir sorum olucaktı.
Karakterim öldü ve varis ile devam ediyorum. Ancak ülke 3 e bölündü. 2 düklüğü kardeşlerim aldı. Benim düklük üzerinde hak iddialarım var ama otomatik olarak ittifaklı oldu karakterler. İttifak bozup savaş açsam oynadığım inanılmaz prestij kaybı oluyor. Başka bir yol var mı ülkeyi birleştirmek için? ittifak bozmak gibi bir olay var mı oyunda?
Ara
Entrika ile kardeşleri öldürmeyi deneyebilirsin, çok fazla çocuk sahibi değillerse elbet sana geçer unvanlar.
oyunu yeni aldım askerleri nasıl cıkartcam
Ara
Toplanma Noktası seçiyorsun, ardından Orduları Topla dediğinde askerler oraya geliyor.
[+] 1 üye Duman nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Bu oyuna sıfırdan köylü ya da evsiz olarak başlayabileceğimiz bir dlc veya geliştirme gelir mi sizce? Mesela evsiz olduğumuz ama kaderimizin bizi farklı yerlere götürdüğü ve belki de ufak bir lord olup bir kaç kuşak sonra kocaman bir krallığa sahip olmak gibi fantastik fikirler aklıma gelmiyor değil.
Ara
DLC gelir mi bilmiyorum ama topraksız bir karakter olarak başladığımız bir mod çıkacak. Aynı geliştiriciler Crusader Kings II için de böyle bir mod yapmıştı. Crusader Kings III için olan versiyonu daha çıkmadı fakat daha şimdiden Steam Atölyesi sayfasını açmışlar. Rise to Power Steam Atölyesi sayfası.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Toprak dağıtımını nasıl yapacağız? Toprağa tıklayıp "birine ver" deyince topraksız çok az kişi çıkıyor listede, kardeş-oğul vs. Ben ünvansız-topraksız birine vermek istiyorum. ck 2'de karakter bulma ekranından birilerine dağıtabiliyordum direkt. burada olmadı, toprak verme seçeneği yok. saraya da çağıramıyorum kimseyi, -50 diyor. Nasıl yapacağım?
Ara
(20-03-2021, 21:33)kırmızı : Toprak dağıtımını nasıl yapacağız? Toprağa tıklayıp "birine ver" deyince topraksız çok az kişi çıkıyor listede, kardeş-oğul vs. Ben ünvansız-topraksız birine vermek istiyorum. ck 2'de karakter bulma ekranından birilerine dağıtabiliyordum direkt. burada olmadı, toprak verme seçeneği yok. saraya da çağıramıyorum kimseyi, -50 diyor. Nasıl yapacağım?

Kararlar sekmesinde hak sahiplerini saraya davet edebilirsin. Sarayına aynı şekilde ziyaretçiler geliyor onları alabilirsin saray sekmesinden.
Ara
Kafama takılan bir soru var. Diyelim ki İmparatoruz Britanya komple elimizde, tüm ünvanları oluşturup doğru bir hiyerarşiye mi sahip olmalıyız ekonomi için, yoksa sadece kendi krallığımız ve 2 adet düklük oluşturup diğer her yeri kontluklar olarak mı belirlemeliyiz? Bunu anlayamadım... Ben genelde İmparatorsam şöyle yaparım, bir düklükte 5 tane kontluk varsa 3 tanesini farklı kişilere, 2 tane kontluk ile komple tüm düklüğü bir kişiye veririm. O bölgede bir krallık varsa krallık oluşturur ve en güçlü dük'e Krallık veririm altındaki tüm dük ve kontları ona bağlarım. Bazen youtube videolarında görüyorum adamlar aylık 90-100 altın kazanıyor ve sadece 1 tane düklüğü var. Koca İmparatorum 2 Tane en büyük düklüğe sahibim, altımda onlarca vasal ve krallar var aylık kazancım 30'u geçmedi, asker sayım ise imparatorken 9000 üzerine çıkmadı... Bu konu çok canımı sıkıyordu, şehir kurmanın daha karlı olacağını sanıyordum tapınak inşaa etmiyordum. Meğer yanlışmış... Tapınak din adamınla olan ilişkine bağlı olarak daha fazla altın ve asker veriyormuş. Hiyerarşi sistemin doğru mu yoksa yanlış mı? Vassallardan gelir ve asker kazanmak için, yoksa sistemin bir düzen olarak doğru olduğuna eminim.
Ara
Mümkün olduğunca hiyerarşik bir düzen oluşturmak gerekiyor. Örneğin bir kralsan ve doğrudan kont vasalın varsa, vergi ile milislerinin tamamından yararlanamıyorsun.
IbnE9P2.gif
[+] 1 üye Attila the Hun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ck2'de karakter arama ekranından çok kolay şekilde saraya birilerini çağırabiliyorduk. Burada kimse gelmiyor, kimse. Gazne Sultanıyım ben de, saksı değilim. Niye böyle oldu? Yanlış bir şey mi yapıyorum yoksa ck3'te zorlaştırılmış mı?
Ara
(21-03-2021, 19:03)kırmızı : Ck2'de karakter arama ekranından çok kolay şekilde saraya birilerini çağırabiliyorduk. Burada kimse gelmiyor, kimse. Gazne Sultanıyım ben de, saksı değilim. Niye böyle oldu? Yanlış bir şey mi yapıyorum yoksa ck3'te zorlaştırılmış mı?

Birilerinden kastın kimler mesela? Hak sahiplerini saraya çağır etkileşimini kullanarak, savaş açmak için gerekli hak sahibi insanları getirebiliyorsun. Onun dışında evlilik yoluyla da getirebiliyorsun. Ayrıca bu linkteki rehberimde de bahsettiğim gibi bedavaya çok yüksek statlı generalleri elde edebiliyorsun.
omnia fui et nihil expedit
Ara
(21-03-2021, 19:03)kırmızı : Ck2'de karakter arama ekranından çok kolay şekilde saraya birilerini çağırabiliyorduk. Burada kimse gelmiyor, kimse. Gazne Sultanıyım ben de, saksı değilim. Niye böyle oldu? Yanlış bir şey mi yapıyorum yoksa ck3'te zorlaştırılmış mı?

Bu dediğine katılıyorum ama sanırım şampiyon mekaniği geldiği için bunu zorlaştırdılar. Ama cidden zor olmuş sarayda kendi ailem ile boş boş dolaşıyoruz bu seferde kimse yok .d
Ara
(21-03-2021, 22:02)Mabella :

Birilerinden kastın kimler mesela? Hak sahiplerini saraya çağır etkileşimini kullanarak, savaş açmak için gerekli hak sahibi insanları getirebiliyorsun. Onun dışında evlilik yoluyla da getirebiliyorsun. Ayrıca bu linkteki rehberimde de bahsettiğim gibi bedavaya çok yüksek statlı generalleri elde edebiliyorsun.

Rehber için teşekkürler, inceleyeyim. Birilerinden kastım, herkes. Mesela komutan gerektiği zaman filtreden erkek herkesi ayarlayıp askeri yeteneğe göre sıralayıp sıradan herkesi saraya davet ediyordum. Bir sürü komutan geliyordu bedavadan. Maliye bakanı, papaz vs için de aynı yöntemle 20-25 yeteneğine sahip adamları dolduuryordum saraya. O kadar ki saray kalabalık, bir kısmını kov diye bildirim geliyordu. Şimdi kimse gelmek istemiyor. -50 yiyor zaten davet.
[img]chrome-extension://bpggmmljdiliancllaapiggllnkbjocb/logo/16.png[/img]
Ara
Buluşları hızlandırmanın bir yolu var mı? Oğuz grubundanım ama kültür önderi değilim. Ck2'de konsey üyelerini hızlandırıcı olarak kullanabiliyorduk ayrıca event geliyordu ara ara. bunda sadece bekleyecek miyiz? Kontlukların ortalama gelişmişliği etkili yazıyor ama 30 tane kontluk var ve üstelik biri dışında bende bile değil. Bende olsa da hangi birini geliştireyim zaten. Var mıdın bunun hızlandırıcı bir yolu?
Ara

Konuyu Okuyanlar: 5 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.