[MP] CK3 - Multiplayer: Nisan 2022
RxtKRA.jpg

Ben Sardinya ve Bizans İmparatoriçesi Dorotea. Tahta ilk çıktığımda üvey erkek kardeşimin ihaneti ile Afrika'daki vilayetlerim kontrolümden çıkmıştı. Afrika'daki vilayetleri geri almak için hazırlıklara başlamışken can düşmanım Amiriler bunu fırsat bilerek erkek kardeşime saldırmış, Afrika'da egemenlik kurmuşlardı. Ülke zor durumdaydı, borç içindeydi. Ayrıca Müslümanların tehdidi altındaydık. Bu nedenle halkımdan ekstra vergiler almaya karar verdim. Bu vergilerle ordumuzu güçlendirecek, güçlenen ordumuzla da Akdeniz kıyılarını yağmalayarak ekonomimizi toparlayacaktık. Nitekim Papalığı bile yağmalayarak başarılı oldum.

Müslüman kafirlerin tehditleri devam ederken Bizans İmparatoru Basileus Megistos vefat etmişti. Kocam Niketas ülkeye çağrılmış, tahta geçmişti. Ülkede yalnız kalmıştım ancak kocamın derdi daha büyüktü. Ülkesindeki Ortodokslar ayaklanmaya başlamıştı çünkü kocam, babam Kral Ugu'un kurmuş olduğu Liberators dinine mensuptu. Ülkede büyük isyanlar patlak verdi ancak benim de kocama destek vermemle birlikte uzun yıllar sonunda da olsa isyanı bastırmıştık. İsyanın bastırılmasıyla birlikte Bizans İmparatorluğu'nda büyük bir dini dönüşüm başlamıştı. Liberators dini yayılıyordu.

Ordumuz güçlü, ekonomimiz iyiydi. İspanya'da ise cehennem yaşanıyordu. Amiri İmparatoru Melik-i Muazzam Mirza İbn Abd-al-Melik ölmüş, yerine oğlu Samir İbn Mirza geçmişti. Bunu fırsat bilen halk baskıcı yönetime karşı geldi ve isyan başlattı. İsyanlar kısa sürede İmparatorluğun her yerine yayılmıştı. Afrika'daki siyasi yenilgimizin karşılığını kılıçla vermeliydik. Tüm orduyu Amiri İmparatorluğu başkenti Kurtuba'ya yağmaya gönderdim. Samir İbn Mirza'nın ordusu bizden sayıca kalabalıktı ancak köylülerden oluşuyordu. Benim ordum ise profesyonel katillerden oluşuyordu. Kurtuba önlerinde bize saldıran orduyu yenilgiye uğratarak Kurtuba'yı yağmaladık. Yağmada imparatorun iki kız kardeşi, iki kızı, erkek kardeşi ve bazı saray mensuplarını ele geçirdim ve idam ettirdim. Yeterince zarar vermiş, intikamımı almıştım. Ordumu vatana geri çağırdım.

Hayatım Bizans İmparatorluğu'ndaki siyasi otoriteye destek vermekle geçti. Artık Bizans İmparatorluğu ile hanedanım aynı geleceği paylaşıyordu. Kızım Elena hem Sardinya Krallığı'nın hem de Bizans İmparatorluğu'nun varisiydi ve zamanı geldiğinde durdurulamaz bir imparatoriçe olacaktı.
[+] 3 üye majester nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(18-04-2022, 23:53)majester : Yağmada imparatorun iki kız kardeşi, iki kızı, erkek kardeşi ve bazı saray mensuplarını ele geçirdim ve idam ettirdim. 
 Şu cümleden anladığım oyuncu ailesini idam ettiğin yönünde. Bu kurallara aykırı değil mi?
t8nubAh.gif
Ara
Melik-i Muazzam Mirza ve Amirî İmparatorluğu'nun Yükselişi

Screenshot_1.png

Mirza, Abd-al-Melik'in büyük oğlu ve varisiydi. Babasının kurduğu Amirî Sultanlığını yüceltmiş, İber Yarımadasını Amirî sancağı altında birleştirmiş, Sardinya'daki küffarın akınlarına karşı koymuş, Fas ve Tunus'u fethetmiş, Galiçya Kralına diz çöktürtmüş ve kelime-i şehadet getirtmiştir. Asla iyi bir eğitim alma imkanı bulamamış olan Mirza, bununla yetinmemiş ve kendini son nefesini verene kadar yetiştirmiştir. Ziyafetler vermeyi seven, bolca ava çıkan, mimariden anlayan, Allah'a daha yakın olmak için her yolu deneyen, sağlığına dikkat eden ve şifalı otlarla ilgilenen biriydi. Genç yaşta Hacca giderek İslam'ın tüm şartlarını yerine getirmişti. Tek günahı ise ülkesini paylaşamadığı kardeşini öldürtmekti ama biliyordu ki babası da böyle isterdi, zira her zaman "Güç, elinde tutabilenindir" derdi. Mirza 86 yaşına bastığı yıl eceliyle hayata gözlerini yumdu, mekanı cennet olsun.
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(19-04-2022, 11:28)Val Thorne :
(18-04-2022, 23:53)majester : Yağmada imparatorun iki kız kardeşi, iki kızı, erkek kardeşi ve bazı saray mensuplarını ele geçirdim ve idam ettirdim. 
 Şu cümleden anladığım oyuncu ailesini idam ettiğin yönünde. Bu kurallara aykırı değil mi?
Kurallarda suikastin yasak olduğu yazıyor, esirim olan birisini idam etmemin değil.
Ara
Yamanın yeni kodu 25c4
20220417234829_1.jpg

Genç yaşımda büyük bir sorumluluk aldım. Babama hep sormuşumdur niye Katolik'tin, niye döndün? Niye bağımsız bir kral iken bir imparatora biat ettin?
Halkımın güvenliği için demişti, bu toprakların güvenliği için.
Ben Sultan II. Fernando, diplomasiye eğilimim olsa da idarecilik eğitimi aldım, öğretmenimin ve vasimin de yardımıyla sağlam bir idareci olduğumu düşünüyorum.
Yarınları inşa etmeye dünden başlayacağız.

20220417231018_1.jpg
[+] 1 üye KvotheTheArcane nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ara
Yarım saat kadar gecikebilirim.
IbnE9P2.gif
Ara
Oda kuruldu
ID: df6b94bf-a85a-44d6-a948-776b6569fa03.nakama-1
Ara
Halife Aghlab ve Amirî Halifeliği'nin Doğuşu

Screenshot_7.png

Aghlab, Büyükbabası Mirza'nın ikinci oğlu Hüseyin'in çocuğuydu. Babası İmparatorluğun tahtına geçmek için kardeşine savaş açmış fakat savaş sonuca ulaşamadan kardeşi hayatını kaybetmiş ve veraset gereği tahtı ele geçirmişti. Hüseyin tahta geç yaşta geçmesinin de etkisiyle kısa bir hüküm sürdü ve 66 yaşında, tahtta sadece 10 yıldan sonra hayata gözlerini yumdu. Aghlab, uzun süredir devletin aradığı genç kandı. Hayat dolu ve ileri görüşlüydü, her şeyden önemlisi ise inancına bağlı birisiydi. Aghlab tahta çıkmadan yıllar evvel son Abbasi Halifesi hayatını kaybetmiş ve Sünniler yol gösteren son liderlerini yitirmişti. Aghlab ilk iş olarak Bağdat ve çevresini ele geçirmek için düzenlenen Haçlı Seferi'ne katılıp, Haçlı birliklerini mağlup etmişti. Orta Doğu'nun zengin ve güzel topraklarını gördüğünde anlamıştı ki bu halkın bir öndere ihtiyacı vardı ve bu önder sadece tek bir kişi olabilirdi. Mısır ve Kutsal Şehirler, Mekke ve Medine, yoldan sapmış olan İsmaili, Fatımi Sultanı tarafından yönetiliyordu. Aghlab Fatımi Sultanlığına diz çöktürmek için sefere çıktı ve Kutsal Şehirleri esaretten kurtardı. Bunun ardından Allah'ın ona verdiği yetki ile kendini yeni Sünni Halifesi ilan etti. Halife olarak ilk iş Kudüs'ü küffarın elinden aldı ve ilk kıble dahil tüm kutsal toprakları Sünniler için birleştirdi. Artık İslam Tarihi'nde yeni bir dönem başlayacaktı.

Screenshot_8.png
WhaW8Am.gif
[+] 2 üye PCOyun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Başarılarının devamını diliyorum kardeşim. Maşallah.
Ara
Vay 1 ay foruma girmedik multi kaçtı. :joy:
Ara
(25-04-2022, 16:44)Tervel : Vay 1 ay foruma girmedik multi kaçtı. :joy:

Multiplayer olduğu yerinde devam ediyor, katılımlar açık.
Ara
-1196 Yılı Oyuncu Haritası-

20220424234743_1.jpg
Ara
Bu oyun gününde Macaristan krallığını ülkemize bağladık ve yeni hibrit kültür olan Kutsal Romalı kültürünü oluşturduk. @okocpinar gelmediği için karakterine krallığı vermedim ama bölgedeki diğer vassallardan da güçlü olmasını istediğim için kendisine düklük ve toprak verdim. Sonraki oyun gününde geldiğinde kendisine krallığı vericem.

20220424234846_1.jpg

Bu pazar yapılacak etkinliğe bayram arifesi olduğundan büyük ihtimalle katılamayacağım. Benim gibi olanlar varsa etkinliğin bu haftalık tatil olmasını istiyorum.
t8nubAh.gif
[+] 1 üye Val Thorne nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Güneye yaptığımız seferler beraberinde türlü sorunlar getiriyordu. Farklı kültür ve mezheplere sahip bu toplumlarla anlaşmak çok güçtü. Bu yüzden yeni bir hedef belirleyip yönümüzü kuzeye, bizimle aynı kültür ve mezhepten olan Fatımi Krallığı'na çevirmiştik. Planımız çok basitti yaşlı Fatimi kralı öldüğünde hem ülkesi zayıflayacak hem de müttefikleri kalmayacaktı biz de bu sırada saldırıya geçecektik. Yapmamız gereken tek şey beklemekti. Zamanı doğru değerlendirmek için önce krallığımızda bölücü faliyetlerde bulunan unsurları temizledik. Diğer toplumlarla kültürel uyumumuzu artırdık hatta nübye ve mısır toplumlarını kardeş ayrım yapanları ise kalleş ilan ettik ve nübye-mısır ortak kültürünü yarattık. Ayrıca din düşmanlarına gelecekte fırsat vermemek için İsmaili mezhebini yayma girişimlerini hızlandırdık.

Ülkemize gelen dünyaca ünlü bir demirciye babam Sultan II. Ali değerli bir zırh yapması için 500 altın verdi, her ne kadar engel olmaya çalışssam da beni dinlemedi. Altınları alan uğursuzun kısa süre sonra vadesi dolunca babamın da kalbi çarpmaya başladı. Lakin takdir-i ilahi uzaklardan gelen amansız bir hastalık sonucu tecelli etti. Kızıl veba da denilen çiçek hastalığı, sarayımızda babam da dahil olmak üzere birçok kişinin canını aldı.

Erken yaşta krallığın başına geçmiş olmama rağmen hanedanımızın yıllar boyu sarfettiği gayretler neticesinde tek bir isyan bile çıkmadan kontrolü sağlamayı başardım. Babamın vasiyeti üzerine yeniden Fatımi Krallığı üzerine yoğunlaştım. Kurmaylarım ve ben yaptığımız planları gözden geçirirken abdest tazelemek için karargahımdan iki dakikalığına ayrılmıştım tam geri dönüyordum ki elime Amiri İmparatorluğu'ndan gelen bir mektup sıkıştırdılar. Mektupta sadece kısa bir not yazıyordu.

unknown.png

Hayırdır inşallah dedim karargaha geri döndüğümde herkesin yüzü yere bakıyordu. Ne oldu ne bu haliniz diye sordum bana masada duran haritayı gösterdiler. Haritaya baktığımda birde ne göreyim.

unknown.png?width=1180&height=676

Siz tuvaletteyken Fatımi kralı öldü. Amiri İmparatoru hemen saldırıya geçip tüm toprakları kendi ülkesine kattı efendi hazretleri dediler. Tüm bunlar iki dakika içinde mi oldu diye sordum evet dediler. Uzun uzun pencereden dışarıya baktım. Derken Amiri İmparatorundan bir mektup daha geldi. Bu kez de vasal olmamı istiyordu, reddettim. Eğer Amiri İmparatoru ülkemiz üzerine askeri harekat başlatırsa, batılı liderler tarafından bu zulme bir dur demek adına gönderilecek her türlü yardımı dört gözle bekliyor olacağız.

Artık kuzeye, doğuya ve batıya genişleyemediğimiz için gerçekleştirebileceğimiz en olası senaryo güneye inip Habeşistan imparatorluğunu kurmak olacak. Lakin daha önce de bahsettiğim gibi bölgenin kültürel yapısı ile uyum sağlayamamız sebebiyle bu hiç de kolay olmayacaktır.

unknown.png?width=1202&height=676
[+] 1 üye Rzenma nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
(26-04-2022, 18:54)Val Thorne : Bu oyun gününde Macaristan krallığını ülkemize bağladık ve yeni hibrit kültür olan Kutsal Romalı kültürünü oluşturduk. @okocpinar gelmediği için karakterine krallığı vermedim ama bölgedeki diğer vassallardan da güçlü olmasını istediğim için kendisine düklük ve toprak verdim. Sonraki oyun gününde geldiğinde kendisine krallığı vericem.

20220424234846_1.jpg

Bu pazar yapılacak etkinliğe bayram arifesi olduğundan büyük ihtimalle katılamayacağım. Benim gibi olanlar varsa etkinliğin bu haftalık tatil olmasını istiyorum.
Geçtiğimiz hafta elimde olmayan sebeplerle katılamamıştım. Macaristan'ın HRE üyesi olmasına sevindim tabi tahtında yeni sahibi olacağıma  :closedtongue:
Yaşasın Kutsal Roma İmparatorluğu
[+] 1 üye okocpinar nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Önümüzdeki pazar yani 1 mayısta etkinlik olmayacaktır.
Ara
Pazar günü katılamayacağım.
WhaW8Am.gif
Ara
oda kuruldu ID:
9f924e87-a4d8-4763-ac77-53306f8b39da.nakama-1
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.