RTS: Gates of Hell: Ostfront
Yeter artık forumda bu oyun için etkinlik olmayacak mı? Sıkıldım 1000 maç atmış rusları yenmekten bana yeni taze kanlar lazım.
Ara

Gates of Hell: Ostfront'a Update 27: V 1.024 güncellemesi geldi ve güncelleme ile beraber Steam'de indirim de aldı.

Güncelleme ile beraber, Talvisota DLC'si sahibi olanlara Finlandiya Late War eklendi. Pek çok bug fix, dengeleme değişiklikleri ve yeni birim de eklendi. 9 yeni harita eklendi:
  • 1v1 Farmstead
  • 2v2 Invanovka
  • 2v2 Olshanka
  • 2v2 Shaforovo
  • 2v2 Suishka
  • 3v3 Elanskaya
  • 3v3 Posenov
  • 4v4 Grassland
  • 4v4 Sikovitsy

76561198034761601.png
[+] 2 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunu denemek amacıyla satın aldım ve açık konuşmak gerekirse hayal kırıklığına uğradım.

Oyunun pozitif yönlerinden bahsetmek gerekirse silah menzillerinin artmasıyla orantılı olarak haritalar genişlemiş. Bu da oyunu daha gerçekçi bir hale getirmiş. Oyunu 3 tarihi zamana bölmeleri çok iyi bir fikir çünkü bazı silahlar bu tarz bir ekleme olmadan oynanması imkansız gibiydi. Anladığım kadarıyla support silahlarının piyade öldürücülüğü biraz azalmış bu güzel bir şey. Bombaların atış mesafesi artmış ama artık MoW gibi bütün sorunların çözümü olmaktan da çıkmış durumda.

Negatif kısımlara gelecek olursak. Oyunun grafikleri çamur gibi en azındna MoW'un grafikleri pek güzel olmasa bile anlaşılır grafiklere sahipti. Ultra ayarda genelde 60 FPS alıyorum ama eminim multiplayer'da daha düşüğe oynamam gerekecek. Grafiklerin kötülüğünün üstüne vasat arayüzü de girince oyunda ne olduğunu anlamak zorlaşıyor. Bunlar dışında oyundaki oynadığım 2 haritada çimeni, siper ve genel olarak asset eksikliği beni rahatsız etti ama diğer maplerde durum farklı olabilir. Belki biraz oynasam oyunun arayüznüne alışabilirim ama şu an benim için deal breaker denenecek derecede kötü renk paletleri ve optimizasyonu var.
Ara
Oyun dün 7gb büyük bir güncelleme aldı ve eklentileriyle indirimde. Ana oyun 20 tl'ye kadar düşmüş. Dışarda 20 tl'ye dürüm yiyemezken harika bir fırsat bence.
[+] 2 üye Onur34 nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni faction ekleyecek olan DLC'den ilk video geldi. Batı cephesinde geçeceği oyuncular arasında konuşuluyordu. Ben de şahsen ABD + İngiltere tek bir DLC olarak gelir diye düşünüyordum. Fragmanda ABD birlikleri ve batı cephesindeki Alman birlikleri gözüküyor. Steam sayfası açılınca tüm detayları öğreniriz.

76561198034761601.png
Ara
İtalya bekliyordum hayal kırıklığına uğradım.
Ara
Araçların ne işe yaradığını onları üretmeden görmek mümkün mü? Sağdaki birim üretme arayüzünde fareyle üstüne gelince kısaltmayla filan belirtiyor da ben mi anlamıyorum? Piyade öldürücü alacağım diye aracın birine tıkladım, "Fast Tank" diye bir garabet geldi.

Bir de oyundaki dönemler oynanışı tam olarak nasıl etkiliyor?
IbnE9P2.gif
Ara
(21-06-2023, 00:22)Attila the Hun : Araçların ne işe yaradığını onları üretmeden görmek mümkün mü? Sağdaki birim üretme arayüzünde fareyle üstüne gelince kısaltmayla filan belirtiyor da ben mi anlamıyorum? Piyade öldürücü alacağım diye aracın birine tıkladım, "Fast Tank" diye bir garabet geldi.

Bir de oyundaki dönemler oynanışı tam olarak nasıl etkiliyor?

Maalesef sağdaki birim satın alma arayüzünde fareyi üstüne tuttuğunuzda açılan minik info penceresinde birimin türü ya da işlevi ile ilgili bir bilgi yok. MoW:AS2'deki gibi silahları, zırhı ve delme oranı gibi şeyleri gösteren bir info penceresi çok iyi olurdu bu oyunda da. Bu yüzden birimlerin ne iş yaptığını ya gerçekten isminden ve cisminden anlamak gerekiyor ya da çağırıp çağırıp görüp, tecrübe etmek gerekiyor. En çok yapılan hatalardan biri "ufak da olsa topu olan bir tank getireyim de, tank savaşına sokmasak da en kötü piyade vururuz" diye getirilen tankın üzerinde sadece makineli tüfek bulunan tank olması. Bir kere o hataya düştükten sonra genelde tekrarlanmıyor o hata :)

image.png

Diğer tankların ve zırhlı araçların da hangi silahlara, atış gücüne ve kabiliyete sahip olduğunu da ya botsuz bir maç açıp, sınırsız kaynak ayarlayıp, sırayla çağırıp görmek gerekiyor ya da normal oynarken "bir de şuna bakayım bu neymiş" deyip çağırıp, işe yarasa da yaramasa da bir bakmak gerekiyor tanımak için.

Oyundaki dönem değiştiğinde çağırılabilir birim listesi değişiyor. Doktrinlerdeki birimler değişiyor. Birimlerin tecrübeleri var ve tecrübelerine göre canları, staminaları, isabetlilik oranları gibi istatistikleri artıyor veya azalıyor. Erken dönemden ileri döneme ilerledikçe birimlerin tecrübeleri değişiyor, kullandıkları silahlar ve bombalar değişiyor. Daha büyük ve daha güçlü tanklar çağırılabiliyor. Geç dönemde antitank piyadeleri omuz üstü roket atar ile geliyor mesela. Erken dönemde ise anti materyal tüfekler kullanıyorlar. Bu tarz ufak değişiklikler var. Böyle yapmalarının sebebi, oyuncular aynı oyunda BT-2 de görmek istiyor, SU-152 de görmek istiyor. Panzer 2 de oynamak istiyor, Tiger da çağırmak istiyor. Ancak istedikleri iki tankı da aynı maç içinde çağırabildikleri durumda dengesizlik oluyor diye dönemlere bölüp, birimleri dağıtmışlar.

Benim kendi tecrübelerime dayanarak, dönemin oynanışı etkilemesine dair gözlemlerim şu şekilde: erken dönemde daha çok piyade ağırlıklı, saha silahlarının kamyonlarla çekilerek kullanıldığı, havan topu ve smokeların atılarak ilerlendiği, hafif tank ve zırhlı araçlarla atış desteği sağlanıp hızlıca manevraların yapıldığı bir dönemken orta döneme geçildiğinde tankların gücü artıyor. Vuruş gücü artıyor. Taktikler değişiyor. Geç dönemde ise çatışmalar baya uzaktan dönmeye başlıyor. Piyadeler ile close-combat gerçekleşse de tanklar tabiri caizse çok kaslı oldukları için artık 200m uzaktan ateş edebiliyorlar ve oyuncular genelde tanklarını yakınlaştırmadan, uzaktan uzaktan yıkıcı ateş gücü ile düşmanı yıldırmaya yönelik oynuyor. Bir yere hücum etmek zorlaşıyor.
76561198034761601.png
[+] 2 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun kendi ünite kütüphanesi var ama çok yavaş ve zaman öldürücü. Oyunun arayüz olarak sıkıntılı kısımlarından biri sağ üst birim çağırma paneli.
[+] 1 üye SatanistKesenKedi nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Oyunun Steam sayfasında "Sepete Ekle" butonu gözükmüyor. Şu anda Arjantin'den ve Türkiye'den bu oyun satın alınamıyor. Oyunun Discord sunucusunda geliştiriciler topu Steam'e atıyor, Steam Destek ile iletişime geçen Türklerin sunucuda yazdıklarına göre Steam Destek de problemin geliştiricilerden kaynaklandığını söylüyor. İlginç bir durum.
76561198034761601.png
Ara
Arkadaşlar oyunu nasıl alıcaz Call to Arms aldım fakat bunu alamıyorum ne yapıcaz?
Ara
İndirim sırasında Türkiye ve Arjantin'de satıştan kaldırılmış.
Muhtemelen indirimler bitince satın alıma açılır.
Ara
Peki ben şimdi dlcleri alsam indirimden sonrada ana oyunu alsam oluyor mu?
Ara
Gates of Hell: Ostfront normalde bundle olarak Call to Arms ile birlikte satılıyor çünkü Gates of Hell alabilmek için Call to Arms da lazım. Ancak indirimli TL fiyatında bundle 0.49$'a denk geliyor. Bu yüzden Steam otomatik olarak satışı engellemiş Türkiye ve Arjantin'de.

(05-07-2023, 16:50)Semavi7 : Peki ben şimdi dlcleri alsam indirimden sonrada ana oyunu alsam oluyor mu?

Gates of Hell: Ostfront alabilmek için en azından Call to Arms Basic Edition'a sahip olmanız lazım.
image.png

Call to Arms'a sahip olduktan sonra Gates of Hell'i oynayabiliyorsunuz. Gates of Hell olmadan Gates of Hell'in aşağıdaki DLC'leri alınabiliyor mu bilmiyorum ancak alınabiliyorsa bir problem olacağını zannetmiyorum. İndirimler bittikten sonra TL fiyatına ayar yapay yayıncı, Steam'de tekrar satışa açılır. O zaman alabilirsiniz. Önden DLC alınabiliyorsa ucuza şimdi almak mantıklı.
image.png

İndirimler sırasında fiyat değişikliği yapmayı Steam yasakladığı için şu an müdahale edemiyorlar. O yüzden indirimlerin bitmesini bekliyorlar. 1 ay kadar önce Gates of Hell: Liberation DLC'si duyuruldu. İndirimlerden sonra geliştiriciler onun mağaza sayfasını da açacaklar.
76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Olmadı alınmıyor dlcler ne saçma ya %50 indiri mi kaçırdık.
Ara
(05-07-2023, 19:32)Craetus : Gates of Hell: Ostfront normalde bundle olarak Call to Arms ile birlikte satılıyor çünkü Gates of Hell alabilmek için Call to Arms da lazım. Ancak indirimli TL fiyatında bundle 0.49$'a denk geliyor. Bu yüzden Steam otomatik olarak satışı engellemiş Türkiye ve Arjantin'de.

(05-07-2023, 16:50)Semavi7 : Peki ben şimdi dlcleri alsam indirimden sonrada ana oyunu alsam oluyor mu?

Gates of Hell: Ostfront alabilmek için en azından Call to Arms Basic Edition'a sahip olmanız lazım.
image.png

Call to Arms'a sahip olduktan sonra Gates of Hell'i oynayabiliyorsunuz. Gates of Hell olmadan Gates of Hell'in aşağıdaki DLC'leri alınabiliyor mu bilmiyorum ancak alınabiliyorsa bir problem olacağını zannetmiyorum. İndirimler bittikten sonra TL fiyatına ayar yapay yayıncı, Steam'de tekrar satışa açılır. O zaman alabilirsiniz. Önden DLC alınabiliyorsa ucuza şimdi almak mantıklı.
image.png

İndirimler sırasında fiyat değişikliği yapmayı Steam yasakladığı için şu an müdahale edemiyorlar. O yüzden indirimlerin bitmesini bekliyorlar. 1 ay kadar önce Gates of Hell: Liberation DLC'si duyuruldu. İndirimlerden sonra geliştiriciler onun mağaza sayfasını da açacaklar.
Ben call to arms aldım indirimden sonra fiyat güncellenince tekrardan gates of hell almam gerekecek mi?
Ara
(06-07-2023, 17:44)Semavi7 : Ben call to arms aldım indirimden sonra fiyat güncellenince tekrardan gates of hell almam gerekecek mi?

Evet. İkisi farklı oyunlar.
76561198034761601.png
Ara
Oyunu almak istiyorum ama sıkıntı çıkarıyor. Call to arms aldım sonra  gates of hell ostfront almak istedim ama satın al butonu yoktu. DLC'lerini sepete ekleyince öğeye sahip değilsiniz diyor. öğeyi almak için call to arms almalısın diyor. call to arms aldım ama hala satın al butonu yok. Detaylı anlatım yapar mısınız?

İndirimden sonra kaç tl olur acaba?
Ara
(11-07-2023, 11:28)yavrubjk : Oyunu almak istiyorum ama sıkıntı çıkarıyor. Call to arms aldım sonra  gates of hell ostfront almak istedim ama satın al butonu yoktu. DLC'lerini sepete ekleyince öğeye sahip değilsiniz diyor. öğeyi almak için call to arms almalısın diyor. call to arms aldım ama hala satın al butonu yok. Detaylı anlatım yapar mısınız?

İndirimden sonra kaç tl olur acaba?

Gates of Hell: Ostfront bir bundle paketi halinde satılıyor ve indirimlerde fiyatı 1 dolardan daha aza düştüğü için Steam, Türkiye ve Arjantin'e satın alım bloku koymuş. İndirim bitince fiyatlara zam gelir dolara endeksli.
76561198034761601.png
Ara
Gates of Hell: Ostfront'un yeni genişleme paketi olan Gates of Hell: Liberation'ın Eylül ayı içinde çıkması bekleniyor.

Liberation DLC'si ile birlikte eklenenler:
  • ABD ülkesi ve çok oyunculu için doktrinleri
  • 10 ABD tek oyunculu görevleri ve 4 ABD skirmish görevi
  • 6 Alman tek oyunculu görevleri
  • 150+ yeni ABD ve Alman aracı, topu, gemisi, uçağı ve tankı
  • 50 yeni silah
  • 500+ yeni insan modeli
  • 20 yeni Çok Oyunculu haritası
  • 25 yeni Conquest haritası
  • 500+ editör için Batı cephesinden yeni model ve varlık

76561198034761601.png
[+] 1 üye Craetus nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 1 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.