[MP] EU4 - Custom Multiplayer: Ağustos 2015
Bak işte yine aynı muhabbet. Sorun bana EE'nin saldırması veya beni yenmesi değil. Sorun EE'nin savaşa "senin EE'nin müttefiği olmadığına ve olmayacağına dair söz verdiğin" Odessa'yı getirmesi. Ayrıca GP'nin arkadaş kıyağına EE'ye para yollaması. Claimsiz 4-5 toprak (ülkemin %60-70'i) alması , ayrıca evet haklısın etrafında 10-20 katı gibi ülkeler ve rivalleri olan bir ülkeyi 3 toprak bırakmak kesinlikle ve kesinlikle yıkmaya yönelik bir hareket değil. Sen bunlar sorun değildi benim açımdan diyorsan kendi yazdığın prensipleri okumamışsın demektir. Ben "bu ülke adam olmaz" derken "bu ülkeden artık zevk almam" demek istemiştim. Kimse başkalarının yaptığı hatalar veya çiğnediği kurallar yüzünden oyuna eksik veya sıkıntılı bir şekilde başlamak zorunda değil. Baktım ki senin tarafında adama karşı hiçbir yaptırım yok "Ki kendisi geldi forumda yaptıklarının doğru olduğunu hatalı olmadığını ve ayrıca bana acıdığı(!) için diğer toprakları geri vereceğini söyledi" bende MP'yi terketme kararı aldım. Son olarak benim multi'den çıkma sebebim bu prensiplerin çiğnenmesine ses çıkarmaman ve milletin emeği hakkında zerre umursayıcı olmaman , o yüzden arkamdan halen daha "toprak kaybetti ve çıktı" tarzı konuşman saçmalık kusura bakma.
n20GdM.png
[+] 1 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Odessa savaşa Karadenizdeki ticaret limanını almak için katıldı, savaş sonu EE'den toprağı aldığında yine isyan çıkarttı bazı oyuncular.

EE ile Odessa savaşıyordu normalde, Vladimir-Odessa savaşı varken EE Vladimir ile sonradan ally olup savaşa Odessa'nın karşısında girmek istedi ama bunun doğru olmayacağını belirttim (Odessa savaşı bunu hesaba katarak açmadığı için) (savaşa sonradan ally çağırma işini en iyi @House bilir ;) )

Ben oyuncu yıkılamaz demiyorum burada evcilik oynamıyoruz olabildiğine oyuncu devletlerine saldırmayalım diye bir kural kesinlikle yok, oyuncunun ülkesinin bütünlüğüne yönelik hareket yapılamaz yazıyor prensipte ve orada da bahsettiğim örneği vermişim, " saldırıp negatif prestije düşüreyim de PU ları dağılsın " veya " saldırıp işgalde tutayım da rebellerden ülkesi bölünsün " veya " saldırıp ordusunu yokedeyim de kolonileri bağımsızlık savaşı açsın " bu gibi hareketler ülkenin BÜTÜNLÜĞÜNE yönelik kasıt taşıyan hareketlerdir orada bahsedilen husus bu.

Sana savaş ilan edilip karadenize kıyı topraklarının tek savaşta alınması hiçbir problem teşkil etmiyordu çünkü yukarıda dediklerimle alakası yok, sadece diğer oyunculardan EE'ye tepki geldiği için adamla konuşup geri verdirtiyodum toprakları.

Şu resmi tekrar atayım :

B0LpdV.jpg

AI sen nelere kadirsin.
Dur onada kalıp bulayım, sonradan müttefik çağırma olayı gizli ittifaktı, benim o savaşta HRE'deki player'lar ile Fransa arasında 'Britanya Fransa'ya girerse HRE devletleri Fransa'ya yardıma gelir' diye top secret anlaşma vardı bir kere eheh. :P

Al Legit oldu şimdi devam edebilirsin.
AgEJOQ.jpg
Ara
Sanki duvara konuşuyormuşum gibi hissetmeye başladım. Ben sana daha CM kurulmadan 3-4 gün önce "Bu Bizans ile Kuzey Karadeniz'deki devlet müttefiklik yaparlarsa benim şansım yok" dediğimde bana ; "Odessa ve EE müttefik olmayacaklar" diyen sen değil miydin? Hatta sana 10 kere sordum "Bu iki devletin müttefik olmayacağına emin misin? eğer olurlarsa benim bu oyunda hiçbir şansım kalmaz ve benim için oyun biter " şeklinde. Kendi ağzınla söylediğin " olamazlar , olmayacaklar " lafını gayet mantıklı bir müttefiklik diyerek çürütüyorsun. Kendi prensibinde "claimsiz toprak alınamaz" diyorsun sonra gelip " claimsiz olan tüm Karadeniz topraklarını almasında bir sıkıntı görmüyorum sadece millet isyan ettiği için geri vermesini talep ettim" diyorsun. Ayrıca ülke bütünlüğü nedir? Ülke bütünlüğü Vassal , Koloni veya PU mudur? Bence o cümleyi komple revize et çünkü yazdığın ile koyduğun kural arasında dağlar kadar fark var. Yani senin mantalitene göre birisi gelip bir ülkenin topraklarımın %80'ini alırsa ve diğer ülkelere yem yaparsa ülke bütünlüğünü bozmuyor... Ayrıca attığın resim benim için bir şey ifade etmiyor , çünkü ben ülkeyi toparlayamayacağımdan değil zevk almayacağımdan dolayı bıraktım.

Son olarak bana aynı laflarla gelirsen bu tartışmayı uzatmayacağım , çünkü belliki bu oyunculara karşı bir şeyin var ve onlara karşı bir yaptırım uygulayamıyorsun. O yüzden benim hakkımda ileriki dönemlerde ithamda bulunmazsan sevinirim.
n20GdM.png
[+] 3 üye Steafun nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Ülke bütünlüğüne kast etmek demek yapılan bir hamle sonrası ülkenin DAĞILMASI - PARÇALANMASI demektir, yasak olan budur..
Yani sen oyuncu olarak bir hamle yapıyorsun düşman ülkeye ve bu hamle o ülkenin 

a. İsyanlarla bölünmesine
b. PU larını kaybetmesine
c. Kolonilerini kaybetmesine
d. Diğer

yollarla bir şekilde BÖLÜNMESİNE yol açıyorsa bu hamleyi ben prensipte yasaklıyorum.

Bir ülkenin ilhak edilmesi, YIKILMASI - YOKEDİLMESİ yasak davranışlar arasında değil.
Dediğim gibi bu oyun evcilik değil biz de tüm oyuncular birleşip sınır çizelim AI'ı bölüşelim tarzı oynamıyoruz.
Sen yıkılmaya doğru ilerledin, parçalanacak veya dağılacak büyüklükte bir ülke değil zaten senin ülken.

Bahsettiğimiz oyuncularla uzaktan yakından alakayı bırak selamlaşmam bile yok ben burada doğru olanı söylüyorum.
Oyun içerisinde ben de aktif olarak meşgul bir coğrafyada ülke yönettiğim için olaylara direkt olarak müdahale edemeyebiliyorum, zaten ilk oyun günü sonrası oyun içerisidne bu tarz olayların şikayetini yasakladık. Eğer bir oyuncunun oynayışı ile ilgili bir sorun varsa OYUN SONRASI bana iletiliyor ben de durumu değerlendiriyorum. Şuanda herhangi bir sorun yaşamıyoruz.
İnternet hızının düşük olması sebebiyle ay başına kadar MP'ye katılmayacağım. Katılmadığım süre zarfında Vikings'e oyuncu geçirilmesini istemiyorum.
Ara
Ama şöyle bi olayda var janarids annex yedi zatne oyuncu olsaydıda böyle olaiblirdi o büyük toprakları isyanla kuruldu
Ara
Kuruldu.
(27-08-2015, 21:32)Miltiades : İnternet hızının düşük olması sebebiyle ay başına kadar MP'ye katılmayacağım. Katılmadığım süre zarfında Vikings'e oyuncu geçirilmesini istemiyorum.

Bildiğim kadarıyla AKK nin dolması ile ping yani oyuna bağlanma hızın düşmez .
Ara
(27-08-2015, 21:41)Redtay :
(27-08-2015, 21:32)Miltiades : İnternet hızının düşük olması sebebiyle ay başına kadar MP'ye katılmayacağım. Katılmadığım süre zarfında Vikings'e oyuncu geçirilmesini istemiyorum.

Düşüyor
euorpa_universalis_iv_signature_by_forev...9dpsup.jpg
Ara
Düştü bile benim. (F) =(
Ara
oZjB89.png

Odessa'nın düşüşü sonrası HRE İmparatoru Lotharingia, doğudan gelecek tehditlere karşı HRE'yi savunmaya hiçbir şekilde 1 asker dahi göndermeyeceğini açıklar. Odessa'nın düşüşüyle birlikte Vladimir'in önü açılmıştır, hali hazırda 100 bin askerden oluşan bir ordu besleyebilen Vladimir, Odessa'nın düşüşüyle birlikte güçlenecek ve zamanla HRE sınırlarını tehdit eder hale gelecektir, işin acıklı tarafı bunun olmasını yine HRE üyeleri sağlamıştır. Vaziyet böyle iken yine bu HRE üyelerini savunmak Lotharingia'nın problemi değildir.

HRE üyelerinden Carpatia'nın din savaşları öncesi bir Ortodoks ve bir Sunni ile müttefik olarak din savaşlarında Katolik Liginde en çok orduya sahip olan ülkeye savaş açmasını sadece delilik - zihin tutulması ile açıklayabiliyoruz.
Odessa konusunda Gargia niye suçlandı ve imp tarafından koruma altından çıkarıldı anlamadım :(
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
Carpatia Din savaşlarına gerekli katkıyı yapıcaktır odessanın bütünlügünede dağa fazla haraket etmiyecektir
Ara
(27-08-2015, 22:25)forgiven :
(27-08-2015, 21:41)Redtay :

Düşüyor

AKK download ve upload hızılarını düşürür .
Ara
(28-08-2015, 01:31)necmi : Odessa konusunda Gargia niye suçlandı ve imp tarafından koruma altından çıkarıldı anlamadım :(

Duman vericek cevap bulamadı sanırım.
Ben onlarla barış yaptığımda... Onlar olmayacak!
Ara
lyqAZb.gif

Vladimir Ortodoks Kiliseler Birliği

Vladimir Devleti'nin düşman hudutlar içerisinde kalan Rus azınlıkları tek çatı altında birleştirme politikası sanıyoruz ki HRE İmpatatoru'nu tedirginliğe uğratmış, HRE içinde merkezileşmeye neden olmuştur. İmparatorun yayınladığı bildirgede sapkınlığa uğramış olarak gösterdiği Odessa Devleti'ni bu denli savunmasının başka bir açıklaması yoktur. Vladimir Kuzey sınırlarında Katolik Finno ile savaşırken dindaş bildiğimiz Odessa devleti bize arkadan saldırmış ve nihayetinde dindaş olmadığımız Viking Devleti yardımımıza gelmiştir. Bu sebeple Vladimir Devleti dost bildiği ülkeleri dindaş devletlerden seçme politikasından vazgeçmiştir.

Carpatia ve Gargia devletleri bağımsız birer devlet olup kendi kaderlerini kendileri seçebilirler. Vladimir Devleti olarak hedefimiz hiçbir zaman düşmanımızın düşmanı olamaz. Kendilerine kapımız açıktır.

Владимир Королевство
[+] 1 üye Fraude nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Hızın düşüklüğü sebebiyle oyun erolu veriyor o yüzden girmeye gerek yok.
Ara
Yeni patch ile sync sorunu çözülmüş gibi Miltiades, gelip bir denemende fayda var. 3mpbs EU için yeterli bir hız.
[+] 1 üye Awake nickli üyenin bu iletisini beğendi.
Ara
Yeni patchle oynanan oyunda sadece ben oyundan koptum, ve oyun boyunca rehost olmadı. Sync sorununu halletmişler gibi.
Ama internetinizde anlık kopmalar yaşanıyorsa, yine aynı sorunlar devam ediyor. (Hız, kota ve pingim normal)
Son 2 oyunda kopmalardan dolayı doğru düzgün oynayamadım. Bugün farklı internetten sağlayışından deneyeceğim, yine kopma yaşanırsa zaten MP'ye devam etmemin pek anlamı olmayacak.
Ara

Konuyu Okuyanlar: 11 Ziyaretçi

Strategyturk Forumları

Strategyturk Forumları tüm Türk stratejiseverler için büyük ve kaliteli bir platform olma amacı güder. Forum içerisinde çok sayıda strateji oyunu için bölüm ve bu bölümlerde haber konuları, rehberler, mod tanıtımları, multiplayer etkinlikleri ve üye paylaşımları için alanlar yer alır.